- Jadvyga Bieliavska, ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko Lauryno Kasčiūno vertinimu, viešas naujausių grėsmių nacionaliniam saugumui pristatymas atlieka tam tikrą ir edukacinę, ir priešnuodžio funkciją.
„Aš tikrai neabejoju, kad šie vieši grėsmių pristatymai jau prisidėjo ir toliau prisidės prie visuomenės atsparumo stiprinimo, atlieka tam tikrą ir edukacinę funkciją, turi savotišką ir priešnuodžio, pavadinkime taip, įrankį“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Seime sakė L. Kasčiūnas.
Pasak jo, tai jau aštuntasis viešas grėsmių vertinimo pristatymas ir labai svarbu, kad jis vyksta Seime – arčiausiai mūsų tautos.
„Tai svarbus kasmetinis renginys, manau, dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Pirma – tai yra ta analizė ir vertinimas, yra tam tikra nuotrauka, iš kurios vėliau mes, politikai, turime daryti sprendimus, kuriuos turime priimti tam, kad grėsmės būtų dar labiau užkardytos ir suvaldytos. Antras svarbus aspektas, kad šitas atvirumas ir viešumas svarbus yra mūsų visuomenei, visuomenės atsparumui stiprinti, nes rizikų, pavojų yra visose srityse – nuo kibernetinio šnipinėjimo iki bandymo verbuoti mūsų piliečius priešiškoms valstybėms“, – sakė L. Kasčiūnas.
Perskaitęs grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, politikas sako padaręs išvadą, kad iš esmės Lietuvoje veikia efektyvi kontržvalgybinė sistema.
„Kitaip tariant priešiškų žvalgybos ir saugumo tarnybų šnipinėjimo ir kita veikla yra kontroliuojama tiek dėl mūsų tarnybų efektyvumo, tiek ir dėl visuomenės atsparumo. Tačiau įtaką galima daryti ne tik per priešiškų žvalgybos tarnybų veiklą tiesiogiai, bet, pavyzdžiui, per trečiųjų šalių verslo subjektus, per mūsų subjektų sąsajas su trečiosiomis šalimis, per investicijas į strateginius objektus, per pinigų plovimo schemas, per įvairius organizuotus nusikalstamus susivienijimus“, – sakė L. Kasčiūnas.
Antras svarbus aspektas, kad šitas atvirumas ir viešumas svarbus yra mūsų visuomenei, visuomenės atsparumui stiprinti.
Kalbant apie kibernetinį pasaulį ir saugumą akivaizdu, anot jo, kad formuojasi dvi tarpusavyje konkuruojančios technosferos: Kinijos kontroliuojama technosfera ir Vakarų kontroliuojama technosfera.
„Lietuvai reikės apsispręsti, nors mes iš esmės apsisprendę, tačiau reikės padaryti kai kuriuos stiprius sprendimus. Viena iš idėjų, kurią būtų galima įgyvendinti stipriais Vyriausybės sprendimais, tai yra labai konkrečiai įvardinti konkrečius gamintojus, nedemokratinių valstybių konkrečius gamintojus, kurių informacijos ir ryšių technologijų įranga kelia potencialią grėsmę mūsų šalies saugumui ir neturi būti naudojama Lietuvoje diegiant penktos kartos vadinamąjį 5 G judrųjį ryšį“,– sakė L. Kasčiūnas.
Pasak jo, turime aiškiai pasakyti, kad Lietuva nebus Kinijos kontroliuojamoje technosferoje.
Seimo NSGK vadovo nuomone, reikia stiprinti mūsų nacionaliniam saugumui svarbių sektorių ir objektų apsaugą, geriau teisiškai reglamentuojant principus, kad neatitinkantys euroatlantinių ir transatlantinių saugumo kriterijų investuotojai negalėtų dalyvauti strateginiuose objektuose, negalėtų būti įvairios įrangos į tokią infrastruktūrą diegėjais.
Seimo NSGK pirmininkas L. Kasčiūnas mano, kad trūksta teisinės bazės labai aiškiai įvardinti, kas yra patikimas ir kas nepatikimas gamintojas. „Mes turime per šiuos metus padaryti namų darbus, kad situacija šioje vietoje dar labiau pagerėtų“,– sakė politikas.
Jo duomenimis, net ir valstybinės įmonės, įtrauktos į strateginių įmonių sąrašą, perka ar turi kontraktus su įmonėmis, tiesiogiai ar netiesiogiai susijusiomis su Astravo AE projektu.
L. Kasčiūnas priminė, kad jis ir kiti NSGK nariai yra įregistravę įstatymo pataisas, kurios leistų tokius veiksmus užkardyti.
Politikas taip pat siūlo pradėti diskutuoti apie „užsienio įtakos skaidrinimo mechanizmus“, kai įtaka yra atitinkanti įstatymus, kitaip tariant, ji yra nėra nelegali, bei ji nėra skaidri.
„Pavyzdžiui, įvairiose šalyse, jeigu subjektas, veikiantis komunikacijos, lobizmo srityje, gauna tam tikrą sumą iš trečiųjų šalių, šiuo atveju kalbame ne apie ES ir NATO šalis, jis turėtų deklaruoti visa tai. Manau, kad tam būtų galima sukurti registrą Teisingumo ministerijoje“,– svarstė L. Kasčiūnas.
Ketvirtadienį Seime visuomenei pristatytas bendras Valstybės saugumo departamento (VSD) ir Antrojo operatyvinių tarnybų departamento (AOTD) grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimas.
Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimą, kaip bendrą dokumentą, VSD ir AOTD skelbia nuo 2015-ųjų. Remiantis Žvalgybos įstatymu, dokumentas visuomenei įprastai teikiamas kartą per metus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
„Valstiečiams“ kalbant apie interpeliaciją, V. Čmilytė-Nielsen gina S. Gentvilą2
„Valstiečiams“ kalbant apie interpeliaciją aplinkos ministrui Simonui Gentvilui, Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen sako, kad ministras turi visišką jos ir Liberalų sąjūdžio palaikymą. ...
-
Seime organizuojamas antikūnų testavimas – Seimo pirmininkė ragina dalyvauti
Seime ketvirtadienį organizuojamas antikūnų testavimas, parlamento vadovė Viktorija Čmilytė-Nielsen ragina parlamentarus dalyvauti. ...
-
Seimo opozicija reikalauja grįžti prie įprastos balsavimo tvarkos
Seimo seniūnų sueiga nepritarė Seimo opozicijos siūlymui grįžti prie įprastos balsavimo Seimo plenariniuose posėdžiuose tvarkos, kai balsuojama atskirai dėl kiekvieno apsvarstyto projekto. ...
-
Prezidentūra siūlo skiepų kampanijoms prašyti vietinių įžymybių pagalbos1
Prezidento vyriausiasis patarėjas Simonas Krėpšta mano, kad, siekiant paskatinti vakcinaciją lėčiausiai besiskiepijančiose Lietuvos savivaldybėse, tokiose kaip Šalčininkų ar Visagino, reikėtų parengti informacines kampanijas būtent to...
-
Prezidentūra: atlaisvinimai buvo reikalingi, bet reikia ruoštis ir blogėjimui
Karantino atlaisvinimai buvo reikalingi, tačiau svarbu ruoštis ir galimam situacijos blogėjimui, sako prezidento patarėjas Simonas Krėpšta. ...
-
V. Čmilytė-Nielsen dalyvaus Šiaurės ir Baltijos šalių parlamentų vadovų susitikime3
Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen antradienį dalyvaus nuotoliniame Šiaurės ir Baltijos šalių (NB8) parlamentų pirmininkų susitikime. ...
-
Seimui siūlo įteisinti „skiepadienį“ – laisvą dieną po skiepo9
Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūno pavaduotojas Tomas Tomilinas antradienį ketina pateikti Seimui siūlymą įteisinti „skiepadienį“. ...
-
Seimo vicepirmininkas P. Saudargas išvyksta vizito į Rytų Ukrainą4
Lietuvos Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas antradienį vyksta oficialaus vizito į Rytų Ukrainą. ...
-
A. Anušauskas: turime ir toliau tvirtai palaikyti Ukrainos teritorinį vientisumą14
Krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas sako, kad ir būtina ir toliau tvirtai palaikyti Ukrainos teritorinį vientisumą bei jos sienų neliečiamumą, Rusijai telkiant pajėgas prie šios šalies sienų. ...
-
A. Kupčinskas: nei aš, nei TS-LKD nėra nusistačiusi prieš tiesioginius merų rinkimus25
Seimo narys konservatorius Andrius Kupčinskas sako, kad tiesioginiai mero rinkimai turi atitikti Konstituciją, todėl po Konstitucinio Teismo sprendimo, jo teigimu, reikės siekti sutarimo šiuo klausimu. ...