I. Šimonytė: kompensacijos už atimtą žydų turtą – moralinė skola, kurią būtina išspręsti

Kompensacijos už praėjusio amžiaus viduryje nusavintą privatų žydų turtą yra moralinė skola, kurią būtina išspręsti, sako naują 37 mln. eurų vertės restitucijos etapą siūlanti premjerė Ingrida Šimonytė.

„Tai yra ir tam tikra moralinė skola, kurią gražu būtų pripažinti ir, kiek įmanoma, ne šimtu procentų taikliai, žinoma, išspręsti“, – žurnalistams Seime antradienį sakė premjerė.

Ji taip pat teigė, kad jos pateikti siūlymai suderinti su Lietuvos žydų bendruomene ir kai kuriomis užsienio žydų organizacijomis.

„Turime darbinį sutarimą su Lietuvos žydų bendruomene ir JAV Amerikos Žydų kongresu. Ilgai tos diskusijos vyko, dabar projektas yra pateiktas derinti ir bandyčiau šį projektą pateikti Seimui priimti. Nes manau, kad šį klausimą Lietuvai reikia išspręsti, jis kyla labai dažnai, diplomatinėse įvairiose diskusijose, dvišaliu, daugiašaliu pagrindu“, – pabrėžė I. Šimonytė.

„Jei nelaikyčiau, kad darbo tvarka esame tą siūlymą suderinę, tuomet tikrai nedrįsčiau pateikti to įstatymo derinti. Paskutinį kartą, kai tuo domėjausi, drįsčiau sakyti, kad pritarimas buvo. Praėjusią savaitę“, – kalbėjo premjerė.

Tai yra ir tam tikra moralinė skola, kurią gražu būtų pripažinti ir, kiek įmanoma, ne šimtu procentų taikliai, žinoma, išspręsti.

Pasak jos, problemą dėl nusavinto privataus turto Lietuvos ir tarptautinės žydų bendruomenės kėlė ir ankstesnėms vyriausybėms, tačiau klausimas „liko pakibęs ore“.

„Turėjome porą metų intensyvesnių diskusijų, kaip galima būtų šį klausimą spręsti, turint omenyje, kad yra labai sudėtinga nustatyti visą prarastą turtą, kur tas turtas yra, kokia jo vertė, kas yra teisėti palikuonys kiekvienu atveju, kam turėtų būti kompensacija skirta“, – kalbėjo I. Šimonytė.

Anot jos, buvo sutarta pasinaudoti Čekijos patirtimi, kai numatoma „simbolinė kompensacija“, nes neįmanoma tiksliai numatyti tikslios prarasto turto vertės bei nustatyti „kiekvieno adresato labai tiksliai“.

Pagal dabar galiojantį Geros valios kompensacijos už žydų religinių bendruomenių nekilnojamąjį turtą įstatymą, religinėms bendruomenėms iki 2023-iųjų kovo numatyta išmokėti 37 mln. eurų kompensacijų.

Naujos redakcijos įstatyme premjerė siūlo numatyti papildomus 37 mln. eurų ir už privatų nusavintą turtą. Kompensacijos būtų mokamos nuo 2024-ųjų liepos ir baigtos išmokėti per šešerius metus – iki 2030-ųjų liepos.

Pasak premjerės, kaip ir iki šiol, lėšos būtų skirstomos per Geros valios fondą, šiuo atveju pinigai pirmiausia skiriami privačių asmenų reikmėms.

„Jei atsitiktų taip, kad kažkokia dalis tų lėšų liktų, tai būtų naudojama, žinoma, bendruomenės reikmėms, tai, kaip ir dabar naudojamas fondas“, – sakė I. Šimonytė.

Projektui dar turės pritarti Vyriausybė, vėliau jis keliaus priėmimui į Seimą.

Per nacistinės Vokietijos okupaciją 1941–1944 metais išžudyta apie 90 proc. iš maždaug 208 tūkst. Lietuvos žydų.

Lietuvos žydai ir Lietuvos žydų religinės bendruomenės patyrė kelias nekilnojamojo turto nacionalizacijas.

Ji prasidėjo pirmosios sovietų okupacijos metais 1940 metais. Vokietija, užėmusi Lietuvos teritoriją nacionalizacijos neatšaukė, o po to sekusi antroji sovietų okupacija galutinai atėmė Holokausto aukų turtą.NAUJAUSI KOMENTARAI

Eksp.

Eksp. portretas
Ne atimtas turtas žydų Lietuvoje buvo, o likęs be šeimininkų.Du skirtingi dalykai.Likes turtas be šeimininkų ir žydų ,ir lietuvių atitekdavo valstybei ,tapdavo valstybės turtu.Atimdavo ,komfiskuodavo turtą iš tų, kurie neirodė iš kur gavo pinigų namo statybai ar kitam turtui įsigyti.Visiškai kaip dabar.Rusų laikais taip buvo ir dabar taip yra.Teko būti archyvuose,prieskarineje Lietuvoje žmonės 5 litų neturėjo mokesčiams , rašė raštus , prašė atideti iki kito mėnesio o kiek paskolų Lietuvos bankam neatidavė ,buvo paimta namo statybom,antro namo aukšto statybai.Ar kas tikrino koks tas turtas žydų ,ar neturėjo paskolų bankui ,ar atidavė skolas bankui jeigu turėjo paėme paskolą.Vienu žodžių negalima aklai grąžinti kažko ko jau būtų nelikę per tiek metų ir negalima grąžinti jeigu nėra nepatikrinta.To visko domėjausi archyvuose,daug ką sužinojau,ir tai kad negalėjo būti grąžintas daugumai nekilnojamas turtas.Vienu žodžių padarytas nusikaltimas atkūrus Lietuvos nepriklausomybę.

ŠIMONYTEI VISAI STOGAS NUVAŽIAVO...

ŠIMONYTEI VISAI STOGAS NUVAŽIAVO... portretas
Kas grąžino bent vieną kapeiką Lietuvos kaimo ir miesto piliečiams, kuriems buvo nacionalizuotos žemės, gamyklos, fabrikai, parduotuvės? Po antro pasaulinio karo kažin ar surastum Lietuvoje bent vieną šeimą, kuri nebūtų nukentėjusi nuo vokiečių fašistų ir vietinių baltaraiščių, aktyviai talkinančių vokiečių nacionalistams. Už ką šiandieninis 20 - 30- metis Lietuvos pilietis turi mokėti žydų tautybės piliečiui? Jis tikrai nepasinaudojo jų turtu.

Jau \\\\\../////

Jau \\\\\..///// portretas
greit 100 metų,kokios dar kompensacijos ir kam,jau seniai išmirę tie tariami "nukentėję".___O lietuviai nuo žydų nenukentėjo?
VISI KOMENTARAI 18
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių