- Ignas Jačauskas / BNS, Gailė Jaruševičiūtė-Mockuvienė / ELTA
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad galimybių pasas plintant itin užkrečiamai COVID-19 omikron atmainai turi mažai naudos, bet priešina visuomenę, bei ragina Vyriausybę persvarstyti jo taikymą.
„Mes turime permąstyti galimybių paso taikymą, nes ilgą laiką galimybių pasas tartum buvo netiesioginė skiepijimosi skatinimo priemonė. Aš manau, kad šiandien vis didesnę reikšmę turi įgyti testavimas. Štai kodėl aš vetavau įstatymą dėl mokamo testavimo“, – LRT ketvirtadienį paskelbtame interviu sakė jis.
„Šiandien mes matome, kad šio įstatymo priėmimas vis dėlto buvo klaida, nors vieningai veto buvo atmestas valdančiosios koalicijos pastangomis“, – kalbėjo prezidentas.
Mes turime permąstyti galimybių paso taikymą, nes ilgą laiką galimybių pasas tartum buvo netiesioginė skiepijimosi skatinimo priemonė.
Šalies vadovas pabrėžė, kad galimybių paso „pobūdis ir jo nauda labai smarkiai keičiasi“ vertinant, kaip plinta omikron atmaina, kadangi skiepai jau „nėra visiška panacėja užtikrinant žmogaus saugumą arba apsisaugojimą nuo susirgimo“.
„Šiandien, kaip jūs puikiai matote, serga tiek pasiskiepiję, tiek nepasiskiepiję žmonės, todėl tas dirbtinis srautų atskyrimas į piliečius, kurie gali prieiti prie tam tikrų paslaugų, ir kiti, kurie negali, yra, pirmiausia, supriešinantis visuomenę, o antra, duodantis mažai naudos pandemijos valdymo prasme“, – kalbėjo prezidentas.
Vėliau pasisakydamas žurnalistams Marijampolėje jis paragino keisti pandemijos valdymo politiką kuo greičiau.
„Įvertinus tai, kad pandemijos valdymas nėra vien tik žmonių skiepijimas, bet ir gerokai platesnis priemonių ratas, manau, turime labai greitai padaryti išvadas, nesvarstyti čia mėnesių mėnesiais ir pakeisti pandemijos valdymo politiką“, – sakė G. Nausėda.
LNK reportažas:
Vis dėlto jis pabrėžė, kad skiepai padeda išvengti sunkios ligos eigos ar net mirties, „arba bent jau reikšmingai sumažina šitą tikimybę“.
G. Nausėda taip pat sukritikavo per menką senjorų skiepijimąsi.
„Aš manau, kad senjorų grupėje skiepijimosi lygis yra nepakankamas. Leiskite iliustruoti skaičiais: apie 20 proc. mūsų senjorų apskritai dar nėra paskiepyta, sustiprinančia doze yra paskiepyta 50 proc, mūsų senjorų. Tuo tarpu ES vidurkis yra 78 procentai. Reiškia, kad ši visuomenės grupė, kuri, deja yra imliausia arba labiausiai jautri kritiniam ligos pobūdžiui, yra nepakankamai apginta“, – kalbėjo prezidentas.
Jis taip pat tvirtino, kad dėl didėjančių eilių prie COVID-19 testų mobiliuosiuose punktuose „logistikai esame nepakankamai pasirengę“. Jis sveikino sprendimą suspenduoti galimybių paso 12-mečiams įvedimą iki kovo, sakydamas, kad galimybės operatyviai pasidaryti testą nebuvimas skausmingai apribotų vaikų užklasinę veiklą.
G. Nausėda: reikia kuo skubiau pakeisti COVID-19 pandemijos valdymo strategiją
Prezidentas Gitanas Nausėda ragina Vyriausybę kuo skubiau keisti COVID-19 pandemijos valdymo strategiją. Šalies vadovas akcentuoja, kad pandemijos pobūdis keičiasi, todėl, pasak jo, COVID-19 valdymo priemonės turi nuolat būti peržiūrimos.
„Kiekvienas instrumentas, kiekviena pandemijos valdymo priemonė turi būti vertinama ir nuolat iš naujo įvertinama keičiantis pandemijos kontekstui. Pandemijos pobūdis keičiasi, tai nereikia turbūt daug įrodinėti, kad omikron atmaina įneša tam tikrų korektyvų, ir mes matome, kad šiandieną serga, užsikrečia tiek skiepyti, tiek neskiepyti žmonės“, – žurnalistams teigė Marijampolėje lankydamasis G. Nausėda.
Kiekvienas instrumentas, kiekviena pandemijos valdymo priemonė turi būti vertinama ir nuolat iš naujo įvertinama keičiantis pandemijos kontekstui.
„Todėl dirbtinis žmonių srautų atribojimas nuo būtinų paslaugų, mūsų nuomone, viena vertus, supriešina visuomenę, kita vertus, iš esmės neduoda to gero pandemijos valdymo rezultato, kurio mes visi tikimės. Štai kodėl, aš manau, turime per minimaliai trumpą laiką apsispręsti, kokioje naujoje padėtyje atsidūrėme ir žymiai pakeisti savo pandemijos valdymo strategiją“, – pažymėjo jis.
Šalies vadovas įsitikinęs, kad šiuo metu norint sėkmingai suvaldyti pandemiją yra labai svarbu didinti testavimo prieinamumą.
„Mes matome žmonių eiles prie testavimosi punktų, bet sutikime, kad tai nėra normalu, jeigu žmonės ten praleidžia didelę savo laiko dalį tam, kad sulauktų savo eilės. Iš tikrųjų kalbėjome ir apie galimybių paso netinkamumą vaikams dėl to, kad iki šiol nesinaudojome greitaisiais antigeno testais. Taip, jie yra prienami, ir jie turi būti taikomi kiek galima plačiau“, – sakė jis.
G. Nausėda akcentuoja, kad reikia svarstyti ir savitestavimo sistemos sukūrimą Lietuvoje.
„Ko gero, reikia kalbėti apie savitestavimo sistemos sukūrimą Lietuvoje, nors jau ir gerokai vėluojame. Kai kurios šalys labai sėkmingai, matyt, išmėgina savitestavimo galimybes, tai duoda puikių rezultatų, pirmiausiai tai padeda apčiuopti, pagauti virusą ankstyvoje stadijoje, neleisti jam išplisti arba susiformuoti židiniams“, – akcentavo G. Nausėda.
„Įvertinus tai, kad pandemijos valdymas nėra tik žmonių skiepijimas, bet gerokai platesnis priemonių ratas, aš manau, mes tikrai labai greitai turime padaryti išvadas ir nesvarstyti čia mėnesių mėnesiais, ir pakeisti pandemijos valdymo politiką“, – pridūrė jis.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Prezidentas pirmadienį su kitais šalies vadovais aptars sankcijas Kaliningrado tranzitui
Prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį su kitais šalies vadovais aptars kilusią įtampą dėl Europos Sąjungos (ES) sankcijų Kaliningrado tranzitui įgyvendinimo. ...
-
Ragina prezidentą su valdančiaisiais aptarti Kaliningrado tranzitą: situacija – pernelyg komplikuota9
Valdantysis Liberalų sąjūdis kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą ragindami dar iki pirmadienio susitikti Užsienio politikos koordinacinėje taryboje su valdančiąja koalicija išplėstiniame formate ir aptarti, kaip elgtis susidariusioje kriz...
-
Politologai įvertino opozicijos paskelbtą Seimo posėdžių boikotą: tai buvo komunikacinis žaidimas3
Dvi savaites trukęs Seimo opozicijos paskelbtas posėdžių boikotas buvo labiau komunikacinis žaidimas, o ne realių pokyčių siekis, sako politologai. ...
-
D. Rogozinas: prekių tranzito ribojimai kelia abejonių dėl Lietuvos ir Rusijos sienos
Rusijos kosmoso programos vadovas Dmitrijus Rogozinas pareiškė, kad įsigaliojus prekių tranzito į vakarinį Kaliningrado eksklavą per Lietuvos teritoriją apribojimams pagal Europos Sąjungos sankcijas, įvestas Maskvai dėl karo Ukrainoje, gali i&...
-
G. Nausėda: Vyriausybė turi skubiai konsultuotis su EK dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui
Vyriausybė turi skubiai pradėti konsultacijas su Europos Komisija (EK) dėl sankcijų Kaliningrado tranzitui įgyvendinimo, sako prezidentas Gitanas Nausėda. ...
-
Lietuvos vadovai pasveikino Slovėniją Valstybės dienos proga1
Prezidentas Gitanas Nausėda ir premjerė Ingrida Šimonytė pasveikino Slovėnijos prezidentą Borutą Pahorą ir šalies žmones Valstybės dienos proga. ...
-
G. Nausėda išreiškė palaikymą Kroatijos prisijungimui prie euro zonos7
Prezidentas Gitanas Nausėda tęsia darbo vizitą Briuselyje. Penktadienį šalies vadovas dalyvavo euro zonos vadovų susitikime. ...
-
Politologai įvertino opozicijos kritiką valdantiesiems dėl Kaliningrado: politiškai pavojinga
Šią savaitę įsigaliojus Europos Sąjungos (ES) sankcijoms tam tikros rusiškos produkcijos tranzito per ES teritoriją draudimui, taip neleidžiant patekti produkcijai į Kaliningradą per Lietuvos teritoriją, Seimo opozicija kritikuoja valdan...
-
V. Sinkevičius Kyjive pasirašė Ukrainos narystės ES aplinkos ir klimato programoje sutartį
Lietuvos deleguotas Europos Komisijos narys Virginijus Sinkevičius ir Ukrainos aplinkos apsaugos ministras Ruslanas Striletsas penktadienį Kyjive pasirašė Ukrainos narystės Europos Sąjungos (ES) aplinkos ir klimato programoje LIFE sutartį. ...
-
G. Nausėda: EK patikslins sankcijų įgyvendinimą dėl Kaliningrado tranzito
Europos Komisija (EK) patikslins išaiškinimą, kaip įgyvendinti ribojimus, susijusius su Europos Sąjungos (ES) sankcionuotų prekių gabenimu tranzitu tarp pagrindinės Rusijos dalies ir Kaliningrado srities, ketvirtadienį pranešė prez...