G. Nausėda teigė nekalbėjęs su KGB dėl stažuotės užsienyje: istorikai atsako, ar tai realu

Prezidentūrai aiškinant, kad šalies vadovas Gitanas Nausėda dėl stažuotės Vokietijoje nebendravo su sovietinės KGB pareigūnais, istorikė Kristina Burinskaitė sako, kad tuometinėmis aplinkybėmis tai buvo įmanoma.

Prezidento komunikacijos grupė antradienį BNS nurodė, kad G. Nausėda nėra bendravęs su KGB pareigūnais nei stažuotės Vokietijoje, nei kokiais kitais klausimais.

„1989 m. Prezidentas dalyvavo tuometinės LSSR švietimo ministerijos paskelbtoje atrankoje dėl stažuotės Vokietijoje. Šiuo klausimu Prezidentas bendravo tik su LSSR švietimo ministerijos atstovais ir per juos – su Manheimo universitetu“, – teigiama komentare.

Praėjusią savaitę visuomenininkas Andrius Tapinas feisbuko paskyroje kėlė klausimus dėl G. Nausėdos išvykimo į stažuotę Vokietijoje.

Prezidento biografijoje nurodoma, kad Manheimo universiteto DAAD programos dalyviu jis buvo 1990 – 1992 metais.

G. Nausėda 1987–1989 metais buvo Vilniaus universiteto Ekonomikos fakulteto aspirantas. Praėjusią savaitę paaiškėjo, kad 1988 metais šalies vadovas įstojo į Komunistų partiją.

Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro (LGGRTC) istorikė K. Burinskaitė teigė, kad KGB patikrinimai norintiems išvykti iš Sovietų Sąjungos žmonėms buvę įprasta praktika, tačiau sovietmečio pabaigoje ji galėjo būti taikoma ne visada.

1989 metai jau turbūt tie varžtai buvo silpnesni, bet kad tiesiogiai visi bendraudavo su KGB, tai čia ne.

„1989 metai jau turbūt tie varžtai buvo silpnesni, bet kad tiesiogiai visi bendraudavo su KGB, tai čia ne“, – BNS sakė LGGRTC Genocido ir rezistencijos tyrimo departamento vadovė.

Pasak jos, norinčiuosius išvykti tikrindavo ne tik KGB, bet ir kitos sovietinės struktūros. Anot istorikės, patikrinimai galėjo būti švelnesni paskutinio Sovietų Sąjungos vadovo Michailo Gorbačiovo valdymo laiku.

„Bet, pavyzdžiui, Stalino laikotarpiu išvis gi niekas negalėjo išvažiuot arba išskirtiniais atvejais. Tai tam tikrais laikotarpiais, jeigu situacija šalyje arba užsienyje yra kažkokia ant įtampos, galėjo būti, kad tie apribojimai galėjo būti didesni“, – sakė specialistė.

G. Nausėda į sovietmečiu Lietuvą valdžiusią Komunistų partiją įstojo 1988 metais, bet pats apie tai visuomenei nepranešė. Šiam faktui iškilus į viešumą, šalies vadovas tai pavadino jaunystės klaida, o to paviešinimą siejo su politine konkurencija ir kitąmet vyksiančiais prezidento rinkimais.

G. Nausėda teigė nepadaręs formalaus pažeidimo, kai kandidatuodamas į prezidentus 2019 metais Vyriausiosios rinkimų komisijos anketoje neatsakė į klausimą, kokios partijos, politinės organizacijos nariu yra arba buvo, nes šis klausimas buvo tarp neprivalomųjų atsakyti.NAUJAUSI KOMENTARAI

GAL UŽTEKS

GAL UŽTEKS portretas
SENŲ KGB GAL JAU IR NERASI,TIK DISIDENTAI ATPAŽINTŲ JUOS TARDŽIUSIUS. O JEI NORĖDAMI IŠVYKTI UŽSIENIN GAL TURĖJO PABENDRAUTI SU JAIS,TAI BUVO TOKIOS TAISYKLĖS. O AR NETURĖJO TEISĖS NORĖTI SUSITIKTI SU PER KARĄ IŠBALŠKYTA ŠEIMA AR IŠVYKTI TOBULINTIS .KAS JAU JŪS TOKIE,SMERKIANTIS,,JEI JIE BŪTŲ KO NUSIKALTĘ,TAI TAM YRA MŪSŲ TARNYBOS IR BE JŪSŲ,DIDIEJI GELBĖTOJAI, IŠSIAIŠINS. O KOKIUS GENIALIUS DARBUS JŪS PADARĖTE LIETTUVAI???

kad bendravo su KGB kariniku

kad bendravo su KGB kariniku portretas
toj pačioj ministerijoj, kad tas karininkas neprisistatė kas yra - tai normali praktika. Nausėda net nežino su kuo bendravo. Nebent įtarė. Tas pokalbis nuo jo nepriklausė. Va stojimas į nusikaltėlių lenino, stalino, chruščiovo , brežnevo partiją visai kitas reikalas. Tai jo valia. Tiesą sakant kuo Nausėda blogesnis už algirdo mykolą, partškolą, ožkelytę ir daugybę kitų nusikaltėlių partijos narių. Niekuo.

:)

:) portretas
Pirmas KGB agentas Gorbačiobas, antras landsbergis.
VISI KOMENTARAI 102

Galerijos

Daugiau straipsnių