- Austėja Masiokaitė-Liubinienė, BNS
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Po skandalų Prezidentūra ragina stiprinti vakcinavimo nuo COVID-19 kontrolę
-
Po skandalų Prezidentūra ragina stiprinti vakcinavimo nuo COVID-19 kontrolę
-
Po skandalų Prezidentūra ragina stiprinti vakcinavimo nuo COVID-19 kontrolę
-
Po skandalų Prezidentūra ragina stiprinti vakcinavimo nuo COVID-19 kontrolę
Paaiškėjus atvejams, kai nuo COVID-19 asmenys galėjo būti skiepijami ne pagal eilę, Prezidentūra ragina stiprinti šios tvarkos kontrolę.
„Pastarosiomis dienomis išaiškėjo tikrai nemalonūs atvejai, kai vakcinavimo procesas vyksta nesąžiningai, ir panašu, kad tam tikri asmenys vakcinuojasi gerokai anksčiau, užlenda eilėje prieš tuos, kuriems tos vakcinos, be abejo, reikia labiau“, – per spaudos konferenciją pirmadienį sakė prezidento vyriausiasis patarėjas, Ekonominės ir socialinės politikos grupės vadovas Simonas Krėpšta.
Jo teigimu, per pirmadienį vykusį susitikimą su premjere Ingrida Šimonyte ir sveikatos apsaugos ministru Arūnu Dulkiu tartasi, kaip užkardyti nesąžiningą elgesį. Ministras savo ruožtu pabrėžė, kad kontrolė negali lėtinti skiepijimo proceso.
„Centralizuota atitikties sistema, tikrinant, kaip vyksta vakcinavimas, ar nepažeidinėjami eiliškumo principai, ji, be abejo, duotų didesnę kontrolę, tačiau kartu tai kainuotų laiko, todėl reikia būtent atrasti tą tinkamą balansą“, – sakė prezidento patarėjas.
Pastarosiomis dienomis išaiškėjo tikrai nemalonūs atvejai, kai vakcinavimo procesas vyksta nesąžiningai.
Pasak jo, prezidentas palankiai vertina priemones, kurių dar sekmadienį ėmėsi Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), siekdama spręsti nesąžiningo skiepijimo problemas, tačiau teigia, kad šių priemonių nepakanka.
„Žvelgiant į ateitį, ir ypač į tą periodą, kai bus vakcinuojama gerokai daugiau žmonių negu vakcinuojama šiuo metu, būtina padaryti dar mažiausiai tris papildomus žingsnius“, – kalbėjo S. Krėpšta.
Šie žingsniai, pasak jo, – įdiegti elektroninę sistemą, kuri tikrintų atitiktį vakcinavimo eiliškumui sistematiškiau. Taip pat siūloma peržiūrėti ministro nustatytą vakcinavimo eiliškumo tvarką ir joje aiškiau apibrėžti principą, kai judama tarp vienos prioriteto eilės ir kitos, kad būtų aišku, kada galima pereiti toliau. Taip pat Prezidentūra ragina geriau koordinuoti visą vakcinavimo sistemą.
„Kitos šalys turi tam tikrus koordinacinius centrus. Tam tikros užuomazgos tokio centro yra ir pas mus, tačiau tai turi būti stiprinama, nes šiuo metu mes vakcinuojame po kelis tūkstančius asmenų per dieną, po mėnesio turbūt vakcinuosime po keliasdešimt tūkstančių asmenų per dieną ir situacija taps gerokai sudėtingesnė ir tos kontrolės mechanizmai turi būti stipresni“, – sakė S. Krėpšta.
A. Dulkys: kontrolė negali lėtinti skiepijimo
Sveikatos apsaugos ministras sakė, kad iš esmės skiepijimo procesas vyksta sklandžiai.
„Skiepijimo procesas yra sklandus, startas – puikus, turime gerus pirminius rezultatus. Labai gaila, aišku, ir nemalonu dėl pasitaikančių tokių dalykų, kurie buvo pastaruoju metu paviešinti“, – kalbėjo A. Dulkys.
Kontrolės procesai neturi kainuoti daugiau negu galutinis rezultatas, o rezultatas yra išsaugotos žmonių gyvybės.
Vis dėlto jis pabrėžė, kad nors būtina užtikrinti skaidrumą, kontrolės procesai neturi lėtinti skiepijimo tempų.
„Kontrolės procesai neturi kainuoti daugiau negu galutinis rezultatas, o rezultatas yra išsaugotos žmonių gyvybės“, – kalbėjo ministras.
Jo teigimu, imamasi papildomų priemonių: su Specialiųjų tyrimų tarnyba rengiamas skiepijimo tvarkos antikorupcinis vertinimas, nuo pirmadienio rengiamasi įsteigti pasitikėjimo liniją, kuria būtų galima pranešti apie galimus pažeidimus.
„Taip pat inicijuojame tam tikrus atsitiktinius išorės patikrinimus, kad niekas negalėtų galvoti, kad yra nebaudžiamas“, – sakė A. Dulkys.
Jis priminė, jog sekmadienį pavedė savivaldybių administracijų direktoriams kontroliuoti skiepijimo procesą gydymo įstaigose ir nustačius pažeidimus pradėti administracinio nusižengimo teiseną ir tyrimą, jei reikia, kreiptis į teisėsaugą ir informuoti ministeriją.
„Mes negalime gyventi tokioje nepasitikėjimo atmosferoje: visi procesai sveikatos apsaugos sistemoje, kaip ir bet kurioje kitoje sistemoje negali būti centralizuoti, nes tik pačios gydymo įstaigos, tik pati savivalda geriau žino, kokie konkretūs žmonės dirba su COVID-19 liga sergančiais pacientais ir kokie konkretūs žmonės atitinka tvarkoje nustatytas sąlygas“, – kalbėjo ministras.
„Turime pasitikėti tais, kurie dirba savo darbą sąžiningai“, – sakė jis.
Jis ragino ir politikus, ir kitus įtakingus asmenis būti pavyzdžiu ir nesinaudoti privilegijomis sveikatos apsaugos sistemoje.
Lietuvoje pradėjus skiepijimą nuo koronaviruso, žiniasklaidoje pasirodė pranešimų apie atvejus, kai buvo paskiepyti pagal nustatytą eiliškumo tvarką teisės tam neturintys medikai ar su medicina susiję verslininkai. Sveikatos apsaugos ministerija ir teisėsauga sako, kad aiškinsis šiuos atvejus.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
V. Blinkevičiūtė EP mandato atsisakyti neskubėtų, G. Kirkilo pasiūlymus laiko „nusikalbėjimu“3
Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko posto siekti ketinanti Vilija Blinkevičiūtė teigia „nusikalbėjimu“ laikanti buvusio bendrapartiečio ir „socialdarbiečių“ lyderio Gedimino Kirkilo raginimą, prieš artėj...
-
Nuo COVID-19 paskiepytos D. Grybauskaitės nuotrauka sukėlė šaršalą: užkliuvo švirkštas su antgaliu15
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė šią savaitę buvo paskiepyta nuo koronaviruso. Tačiau akyliausiems skiepų skeptikams pro akis neprasprūdo išplatinta nuotrauka: joje medikė laiko švirkštą su antgaliu. ...
-
Teismas išnagrinėjo Panevėžio merą komjaunuolių lyderiu pavadinusio vyro bylą
Panevėžio apylinkės teismas penktadienį atvertė ir sutrumpinta tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje šmeižtu yra kaltinamas Panevėžio merą Rytį Mykolą Račkauską komjaunuolių lyderiu feisbuke pavadinęs vyras. ...
-
G. Landsbergis: Lietuva siekia, kad greitai pradėtų veikti ES dalijimosi vakcina mechanizmas
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis susitikimo metu su Lietuvoje rinktais Europos parlamento nariais aptarė Lietuvai aktualius užsienio politikos klausimus, daugiausiai dėmesio skiriant Europos Sąjungos (ES) Rytų partnerystės politikai be...
-
VRK suskaičiavo, kiek Seimo rinkimai kainavo kiekvienam rinkėjui10
Jei Seimo rinkimų išlaidos būtų išdalintos kiekvienam 2 449 683 balsavimo teisę turinčiam rinkėjui, šių rinkimų kaina vienam rinkėjui siektų 6,46 euro. Tai suskaičiavo Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) šią savaitę pub...
-
V. Blinkevičiūtė apsisprendė: dalyvaus LSDP pirmininko rinkimuose4
Europarlamentarė Vilija Blinkevičiūtė teigia apsisprendusi dalyvauti šį pavasarį vyksiančiuose Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininko rinkimuose. ...
-
A. Maldeikienė kaltina R. Karbauskį priekabiavimu dėl lytinės orientacijos: prašo įvertinti elgesį83
Europarlamentarė Aušra Maldeikienė penktadienį socialiniame tinkle pranešė, kad kreipėsi į Lygių galimybių kontrolierių prašydama įvertinti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko Ramūno Karbauskio elgesį Seimo...
-
Vienas – prieš Prezidentą1
Buvęs vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas kreipėsi į Vilniaus apygardos teismą dėl Prezidento Gitano Nausėdos atsisakymo grąžinti jį į teisėjo pareigas. ...
-
D. Grybauskaitė: vakcinavimo procesas vyksta nevaldomai13
Kadenciją baigusi prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad komunikacija apie skiepijimą nuo COVID-19 nacionaliniu lygiu praktiškai nevyksta, o pats skiepijimo procesas – chaotiškas. ...
-
G. Landsbergis: siekiant padėti Sakartvelui buriama užsienio reikalų ministrų grupė7
Siekiant padėti Sakartvelui išspręsti politinę krizę buriama Europos Sąjungos (ES) užsienio reikalų ministrų-mediatorių grupė, sako Lietuvos diplomatijos vadovas Gabrielius Landsbergis. ...