Seimas įteisino pagalbinį apvaisinimą (šaldyti embrionus bus draudžiama)

 • Teksto dydis:

„Yra pasiekti visi tikslai, kurie reikalingi, tai yra įstatymas, kuris leidžia padėti moterims, tėvams, kurie nori susilaukti vaikų, viena vertus, bet jame neįteisinti fundamentaliai žalingi dalykai, kurie gali tiesiog sugriauti mūsų visuomenę. Jei mes būtume įteisinę kolegų siūlymus, įstatymų leidėjai galėjo įteisinti, kad su žmogaus gyvybe gali daryti, ką nori, nes niekam nekyla abejonių, kad gyvybė atsiranda, nuo apvaisinimo momento“, – sakė R.J.Dagys.

„Lygiai taip pat atsisakyta nuostatos, kad galima mums spręsti, kas turi teisę gyventi, kas neturi, kas sveikas embrionas, kas nesveikas. Savo metu Hitleris tokią nuostatą naudojo – jis sprendė, kas tinkamas, kas rasiškai grynas, negrynas, tinkamas, netinkamas, šitų dalykų pavyko išvengt“, – kalbėjo konservatorius.

Uždrausdamas embrionų šaldymą, Seimas kartu išbraukė anksčiau projekte buvusią nuostatą, kuri pagalbinio apvaisinimo procedūras leido taikyti, kai siekiama išvengti ligos, sukeliančios didelę negalią. Pagal patvirtintą reguliavimą, pagalbinio apvaisinimo procedūros bus galimos tik nevaisingoms poroms.

Kol pagalbinis apvaisinimas neįtvirtintas įstatymu, nevaisingos šeimos negali iš valstybės tikėtis gydymo išlaidų kompensavimo. Lietuvoje oficialaus nevaisingumo registro nėra, skirtingų tarnybų duomenimis, yra per 50 tūkst. vaikų susilaukti negalinčių vaisingo amžiaus šeimų.

Be įstatymo, kuris reglamentuotų pagalbinį apvaisinimą, tokias procedūras teikia tik privačios medicinos įstaigos, kurios vadovaujasi 1999 metų sveikatos apsaugos ministro įsakymu „Dėl dirbtinio apvaisinimo tvarkos patvirtinimo“.

Lietuvai kelerius metus nepriimant pagalbinį apvaisinimą reglamentuojančio įstatymo, Europos Komisija 2014 metais dėl to buvo pradėjusi pažeidimo procedūrą. Briuselis ragina Lietuvą įstatymu reglamentuoti dirbtinį apvaisinimą nacionalinėje teisėje įtvirtinant Europos Sąjungos taisykles dėl su lytinėmis ląstelėmis susijusių medicininių procedūrų kokybės ir saugumo standartų.

Ministras nepatenkintas

Sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Juras Požela svarsto galimybę kreiptis į prezidentę Dalią Grybauskaitę prašydamas vetuoti Pagalbinio apvaisinimo įstatymą.

„Aš svarstau galimybę kreiptis į prezidentę prašydamas vetuoti šitą įstatymą, ir pacientų organizacijos apie tai galvoja“, – žurnalistams Seime sakė J.Požela.

Seimas antradienį baigė kelerius metus trukusias diskusijas ir įstatymu įteisino pagalbinį apvaisinimą, pasirinkęs konservatyvųjį kelią, kuris draudžia embrionų šaldymą. Numatyta, kad įstatymas įsigalios nuo kitų metų sausio.

Per priėmimą pritarta grupės Seimo narių pasiūlymui, kad embrionų turi būti sukuriama tiek, kiek vienu metu jų bus perkelta į moters organizmą. Sukurtų embrionų skaičius negalės viršyti trijų.

Ministras apgailestavo, kad parlamentas uždraudė embrionų šaldymą, sakydamas, kad taip tautos atstovai pasirinko ne mokslu, o ideologija grįstą kelią.

„Aš kaip ministras vadovavausi sprendimais, kuriuos diktuoja mūsų mokslininkai, universiteto klinikos ir pacientų organizacijos. Deja, šitas projektas padiktuotas ne mokslo pažangos laimėjimais, o vienos organizacijos paveiktomis Seimo narių nuotaikomis“, – sakė ministras.

Paprašytas įvardinti, ar tai yra Bažnyčia, ministras atsakė teigiamai: „Taip, to nereikia slėpti, daugelis kolegų pripažino, kad Bažnyčios atstovai skambino kolegoms, prašė nebalsuoti už mokslo pažangos keliu grįsta projektą“.

Pasak J.Poželos, po šio įstatymo turtingos šeimos rinksis pagalbinio apvaisinimo procedūras užsienyje, o neturtingos ir toliau liks be galimybės susilaukti vaikų, nors įstatymas ir leis biudžeto finansavimą pagalbinio apvaisinimo procedūroms.

„Vienintelė pasekmė kurią matau, kad tos šeimos, kurios turi pinigų, toliau galės sėkmingai gauti pagalbinio apvaisinimo procedūras, tai darydamos užsienyje, Ryga ta pati, pakankamai liberalus įstatymas veikia, o tos šemos,kurios neturi pinigų, ir toliau liks be šių paslaugų, dėl to aš nuoširdžiai apgailestauju“, – kalbėjo J.Požela.

 NAUJAUSI KOMENTARAI

idomu

idomu portretas
kiek metu dar tures praeiti, kad gyventume ir darytume kaip vakaru Europa? Niekaip neina isbristi is to davatkisko posovietinio mastymo.

kaunietis iš šiaulių

kaunietis iš šiaulių portretas
vėl kai kurie nori pasirodyti dievobaimingi visuomenės tarnai. deja tos visuomenės 2040 beliks vos 2 mln. mielieji keliaklupsčiautojai. atsipeikėkite arba tuo metu Lt jau bus 100 tūkst. rytiečių...
VISI KOMENTARAI 2
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių