Alytaus meras N. Cesiulis: gali būti, kad savivaldybėje nebeliks opozicijos

Pirmajame ture perrinktas Alytaus meras Nerijus Cesiulis sako, kad daugumą užsitikrinę jo vedami miesto socialdemokratai kalbėsis su visomis į tarybą patekusiomis politinėmis jėgomis dėl bendro darbo.

Į 27 narių tarybą be 19 socialdemokratų pateko ir dar keturių partijų atstovai. Meras pabrėžia, kad su visomis šiomis politinėmis jėgomis ir iki šiol dirbta kartu, todėl jis neatmeta galimybės su jomis formuoti plačią koaliciją. Tokiu atveju formalios opozicijos nebeliktų.

Rinkimuose Alytuje Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai gavo keturis mandatus, Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ – du, po vieną – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Liberalų sąjūdis.

Kadenciją baigianti dabartinė taryba dar rinksis į paskutinįjį posėdį kovo 23 arba 30 dieną, naujai išrinkti politikai darbą pradės balandžio 25-ąją.

N. Cesiulis sako, kad dalis politikų gali prisiekti ir vėliau, ne per pirmąjį posėdį, jis taip pat abejoja galimybėmis jame pristatyti ir vicemerų, administracijos direktoriaus kandidatūras, nes užtruks, kol juos patikrins specialiosios tarnybos.

Visgi meras žada, kad darbas savivaldybėje nesustos.

„Tarybos nariai išvažiuoja į užsienį, derinu prie visų, kad kiek įmanoma daugiau tarybos narių duotų priesaiką. Iš tikrųjų, viskas priklausys nuo to, kaip veiks Vietos savivaldos įstatymas. Nes dabar ir administracijos direktoriaus įgaliojimus pratęsė ilgesniam laikui, iki kol prisieks nauja taryba. Dar yra poįstatyminiai aktai, kurie turėtų veikti, kokios bus mero funkcijos – labai daug dalykų dar nėra aiškūs. Bet darbas tikrai nebus sustojęs, meras meraus ir darys viską, ką turės padaryti“, – interviu BNS sakė N. Cesiulis.

– Rinkimuose Alytuje socialdemokratai užsitikrino absoliučią daugumą. Ar matote prasmę formuoti koaliciją, ar kaip tik įžvelgiate privalumą, kad galėsite savivaldybėje priiminėti sprendimus vieni, nelaukdami kitų politinių jėgų palaikymo?

– Kalbėsime su partneriais. Taip, mums užtenka ir dar lieka tos daugumos. Antra – mes puikiai suprantame, kad prieš rinkėjus mes prisiimame atsakomybę, ne galimos koalicijos partneriai, nes yra trečia vieta Lietuvoje pagal mandatų skaičių, mus lenkia procentaliai tik Šalčininkai ir Švenčionys.

Pagalvosime dėl koalicijos. Kai kas jau pareiškė norą dirbti kartu, bet kol kas dar nenoriu atskleisti, nes dar vyksta pokalbiai. Praktiškai į tarybą pateko visi, kurie buvo pozicijoje, išskirtinai opozicija nepateko, išskyrus „Vardan Lietuvos“ frakciją, kuri buvo pusiau oponuojanti.

Tad su visais jau turime darbo patirtį, tai galbūt ir tęsime darbus. Gali susiformuoti ir toks atvejis, kad nebus opozicijos Alytuje.

Čia nelabai turime ką derėtis, nes mums užtenka bet kuriai pozicijai suformuoti.

– Tad jei vykdysite derybas, turbūt, kalbėsitės ir apie įvairias pozicijas kitų partijų atstovams taryboje, administracijoje?

– Čia nelabai turime ką derėtis, nes mums užtenka bet kuriai pozicijai suformuoti. Gal čia apie komitetus, apie komisijas kalba. Bet kol kas – ne (apie vicemerus, administracijos direktorių – BNS).

– Ieškosite vicemerų, administracijos vadovo tarp partijos kolegų? Ar planuojate paskirti naujus žmones, nes abu dabartiniai vicemerai, tiek jūsų, tiek konservatorių atstovas, išrinkti į tarybą, o naujas reglamentavimas neleidžia užimti abiejų pareigų.

– Svarstau, kaip tai daryti, tariamės ir su komanda. Gali būti visaip, galbūt ieškosiu ir profesionalumo. Bet turime suprast, kad jei atlyginimai vicemerų bus 1200 eurų, pasikviesti iš Vilniaus didelės įmonės vadovą, kad jis būtų vicemeru, šioje vietoje, sutikite, nelabai turėsiu jam ką pasiūlyti. Antra – be abejo, rinksiuosi tuos žmones, kuriais pasitikiu.

Labai svarbu, kokia bus vicemero alga, nes ir vicemerai klausia. Matydamas, kokia bus žemutinė riba, šakutės, pagal kurias alga išeina gal 1,2-1,3 tūkstančio – tai yra iki absurdo žemas lygis, nes bet kuris mūsų specialistas uždirba daugiau. Ateiti ir gauti žymiai mažesnę algą, bet kada jis gali būti pašalintas iš vicemero, neturėtų galimybės nė grįžti atgal į darbo vietą... Tai laukiu Valstybės tarnybos įstatymo, kur bus tikrai sutvarkyta, kas yra vicemeras, koks jo atlyginimas, ar vicemeras galės vaduoti merą pilnavertiškai, šaukti tarybos posėdį.

Kiek žinau, Seimas pavasario sesiją kovo pabaigoje ar balandžio pradžioje svarstys Valstybės tarnybos įstatymą dėl tam tikrų atlyginimų – ir merų, ir vicemerų, ir administracijos direktoriaus pavaduotojo etato įsteigimo, ar bus jis, ar nebus. Nes dabar paskiriamas administracijos direktorius, o jį kas vaduos? Nes jis irgi sirgs, ir keliaus, ir atostogaus.

Matydamas, kokia bus žemutinė riba, šakutės, pagal kurias alga išeina gal 1,2-1,3 tūkstančio – tai yra iki absurdo žemas lygis, nes bet kuris mūsų specialistas uždirba daugiau.

– Ar tikitės šias pozicijas pristatyti ir patvirtinti per pirmąjį posėdį?

– Manau, ne, nes Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT) neduos pažymų, nes yra pasakiusi, kad užklausti apie naujas pareigybes galėtumėme tik tada, kai tapsime merais.

Keista, nes aš ir dabar esu meras, galėčiau jau gauti informaciją, nes yra 30 dienų ar net du mėnesiai, kuomet STT tikrina, ar jis gali, ar negali eiti pareigų. Tai gal kai kuriuos, jei galėsiu, pateiksiu tik balandžio 25 dieną. Bet jei duos du mėnesius, reiškia, kad liksiu be vicemerų. Bet dar aiškinamės, nes įstatyme yra labai daug neapgalvotų dalykų.

Šiuo metu dar vyksta šnekėjimai, žiūrėjimai. Vieni nori, bet galbūt nelabai gali, kitų aš noriu, bet jie nelabai nori. Vyksta procesas normalus, dar turime laiko, bet pirmiausia dar reikia užbaigti šią kadenciją. Manau, pirmąjį posėdį dar kandidatų neturėsime.

Nerijus Cesiulis. T. Biliūno / BNS nuotr.

– Jūs pirmajame ture išrinktas 70 proc. balsų dauguma. Ar dėl tokio plataus pasitikėjimo matote daugiau privalumų, ar iššūkių?

– Žinote, vienas dalykas – neturėsi pasiteisinimo, kad nepritarė taryba, nepritarė opozicija, dar kažkas, turėsi tai, ką pažadėjai, padaryti. Jei nepadarysi, po ketverių metų padėkos rinkėjai ir atsisveikins. Tad neturime kito pasirinkimo, kaip tik dirbti. Kai yra toks pasitikėjimas, kaip ir sakiau – praėjusią kadenciją buvau tik meras, dabar – tikras meras, nes tada žmonės rinko, nes tikėjo, dabar – dėl to, kad vertino padarytus darbus. 

– O kokie bus pirmieji darbai naujoje taryboje? Susidėliojote prioritetus?

– Nebus tokių naujų „pirmųjų darbų“, bus tie, kurie jau pradėti ir vedami visą kadenciją. Žmonės nori tęstinumo. Vieniems svarbi kiemo aikštelė, kitiems – vaikų žaidimo aikštelė, darželis, kitiems – kelias, privažiavimas, verslo įmonių plėtra, paslaugos, medicina. Tiesiog tęsiu darbus, kuriuos turiu daryti (...). Mes turime 102 darbų programą, kurią darysime ir darėme, kuria rinkėjai patikėjo. Nestatome smėlio pilių, kad kažką padarysime nemokamai, už ačiū.

–  Tiek jūs, tiek kiti rinkimuose dalyvavę kandidatai akcentavo naujų investicijų siekį Alytuje. Jūs kalbėjote apie galimą plėtrą verslui aerodromo teritorijoje. Imsitės čia permainų?

–  Be abejo, žiūrėsime, tarsimės, dabar vyksta teisminiai procesai dėl aerodromo. Kai jie pasibaigs – apie juos kalbėsime, tarsimės. Tikrai, manau, vienokių ar kitokių procesų imsimės. Tarsimės, kiek to aerodromo reikia. Bet tikrai nedarysime bet kokių greitų sprendimų, neišdalinsime sklypų po du-tris hektarus. Jei matytumėme, kad ateina rimtas investuotojas, tikrai kalbėtumėmės. Jei ateitų netarši pramonė ar aukštosios technologijos, tikrai, šioje vietoje rastumėme, ką daryti.

Be abejo, svarstome ir kitas zonas, turime ir šiaurinį pramonės rajoną, kur galėtumėme tvarkytis, daryti plėtrą.

– Kai kurie jūsų oponentai žadėjo siekti, kad Alytus taptų Lietuvos nuotolinio darbo sostine. Jūs neturite tokių ambicijų?

– Jis po truputį ir tampa – žmonėms patogu čia gyventi, vaikus vesti į darželius, jis gaunamas per 10 minučių, atstumu ne tolimesniu, nei pusė kilometro. Tikrai tai bus, nes žmonės nori gyvenimo kokybės, o galbūt retkarčiais atvažiuos į Vilnių, padirbs nuotoliu, šioje vietoje nebus didelių problemų.

– Kalbant apie pasikeitusį mero vaidmenį, sustiprėjusias galias, galimybę pačiam skirtis komandą, vetuoti tarybos sprendimus – manote, kad to gali prireikti, ar tai labiau aktualu toms savivaldybėms, kuriose nėra absoliučios vienos partijos daugumos?

– Reikėtų užduoti šį klausimą kitiems, ne man, nes kai turi 19 mandatų iš 27, tai aš, jaučiu, niekada neteks vetuoti nė vieno sprendimo, nes turėsiu susitarti su komanda. Kitiems merams, kurie neturi komandų, gali būti labai labai dideli iššūkiai, didelės problemos, kad komanda daro vieną, meras nori kito, prasideda vetavimai, nesutarimai.

– Ar Alytaus ir kai kurių kitų savivaldybių tarybų vienpartiškume neįžvelgiate ir pavojaus, jog darbas bus mažiau demokratiškas nei ten, kur jėgos pasiskirstė proporcingiau?

– Yra mūsų pusė išrinkta, nes gal gerai dirbo? Nes jei tu blogai dirbi, tavęs nerenka žmonės. Yra kur ir neperrinkta merų. Žmonės renkasi tai, ką nori. Bet meras yra ne vienas, o sprendimus priima taryba. Demokratijai tikrai nebus pakenkta, ta forma yra gerai išlaikyta. Aišku, senesnė tvarka galbūt buvo geresnė, buvo ir tokių atsistūmimų, kitokio bendravimo. Bet, manau, viskas bus gerai, reikės tik pažiūrėti, kaip tas įstatymas veiks.

– Ar matote savo perspektyvas nacionalinėje politikoje, Seime?

– Matau, bet nenoriu. Aš negaliu apgaudinėti gyventojų, esu žodžio žmogus, jei pažadėjau, kad tarnausiu jiems ketverius metus ir tam keliu savo kandidatūrą, negaliu jų apgauti. Kas bus po ketverių metų – nežinau, dar po ketverių – irgi nežinau. 2024-aisiais neplanuoju.


Šiame straipsnyje: AlytusMerasNerijus Cesiulis

NAUJAUSI KOMENTARAI

Neliko

Neliko portretas
padangu - neliks ir opozicijos... Receptas jau isbandytas.
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių