Quantcast

Knygnešio gelbėjimo operacija

Šiandien uostamiesčio Ievos Simonaitytės bibliotekoje vyks "Knygnešio gelbėjimo operacija", kurią ruošia Klaipėdos universiteto Socialinių mokslų fakulteto informologijos IV kurso studentės.

Knygnešystė – tai 1864–1904 metais vykusi lietuvių tautos kova už gimtąjį žodį, už savo egzistenciją. Žodis "knygnešys" sunkiai verčiamas į kitas kalbas, o ypač norint teisingai perduoti jo prasmę. Sunkiai kitoms tautoms suprantamas arba daugeliui visai neįsivaizduojamas ir šio žodžio atsiradimą lėmęs istorijos tarpsnis, kurio metu rusiškasis imperializmas be jokių skrupulų norėjo sunaikinti valstybės dvasinės kultūros svarbiausią atspindį – lietuvišką kalbą, jos žodį ir tikėjimą.

Lietuviškų knygų draudimo laikotarpiu siekiant išsaugoti lietuvišką raštiją didelį darbą nuveikė vyskupas Motiejus Valančius, organizavęs pirmuosius knygnešystės žingsnius, išmokęs žmones lietuviškai skaityti ir rašyti, pažadinęs juose sąmoningos blaivystės dvasią, norą turėti savą spaudą. Jo dėka buvo organizuojamos slaptosios mokyklos, knygų rašymo, spausdinimo ir platinimo darbai. Vyskupui knygnešystės darbe aktyviai talkino knygnešių karaliumi pramintas Jurgis Bielinis, savo ramų gyvenimą iškeitęs į pavojingą uždraustų lietuviškų spaudinių gabenimą. Lietuva, įvertinusi šio legendinio knygnešio pasiaukojamą veiklą, jo gimtadienį – kovo 16-ąją – mini kaip Knygnešio dieną.

Ta proga Gerlacho palėpėje 12 val. vyksiančio renginio metu III ir IV klasių mokiniai bus supažindinami su knygnešystės laikotarpiu Lietuvoje, žymiausiais knygnešiais, jų veiklos specifika. "Knygnešio gelbėjimo operacijos" metu vaikai atskleis savo meninius gabumus ir žinias apie knygnešystę bei susipažins su spaudos draudimo laikotarpio atributika.



NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

Galerijos

Daugiau straipsnių