Gidai siūlo optimizmo ieškoti praeityje

Itin dažnai kasdieniuose pokalbiuose šiomis dienomis vartojami žodžiai "krizė", "sunkmetis", "taupymas" optimizmo neįkvepia. O kaip tik tokį tikslą turi "antikrizinį" turą po Vilnių sumanę gidai.

Turizmo agentūros "Vaiduokliai" organizuojama ekskursija "Ekonominė naktis" turėtų įrodyti, kad rimtas ekonominis nuosmukis Lietuvą užklupo ne pirmą kartą, ir mūsų šalis išgyveno ne vieną rimtą tokios rūšies išbandymą. Pasakojimas suksis apie 1929–1933 m. vykusią pasaulinę didžiąją krizę, neretai vadinamą Didžiąja depresija, kuri neaplenkė ir Lietuvos.

Tiesa, "Vaiduokliai" skuba pabrėžti, kad dviejų valandų ekskursija skirta ne apie bankrotus, savižudžius verslininkus ar skolų užsmaugtus piliečius pasakoti, o įkvėpti optimizmo ir tikėjimo šviesia, turtinga ateitimi.

"Noriu, kad žmonės pasisemtų optimizmo sunkmečiu, pažvelgtų į istoriją ir sužinotų, kad krizių būta ir anksčiau, kad tai anaiptol nereiškia tragedijos – žmonės visais laikais sėkmingai prisitaikydavo prie pakitusių gyvenimo sąlygų ir išgyvendavo sunkų laikotarpį", – apie ekskursijos idėją pasakojo gidė Danutė Čornyj.

Rytoj vyksiančio pirmojo "antikrizinio" turo dalyviai kelionę po istorines šalies krizes pradės nuo Gedimino prospekto. Kažin ar daugelis žino, kad didysis XX a. sunkmetis lėmė net sostinės senamiesčio pastatų architektūrą. Ne tik įdomu, bet galbūt ir naudinga bus išgirsti, kaip tų laikų nuosmukius įveikė gyventojai ir miesto verslininkai.

Tiesa, šių dienų mentalitetas gerokai skiriasi nuo XX a. pradžios. Šiandien sunku būtų įsivaizduoti, kad parduotuvė ar prekybos centras supratingai galėtų duoti maisto ar drabužių skolon pritrūkusiems pinigų. Tačiau anuomet tai buvo įprastas dalykas, juolab kad parduotuvės buvo mažos, o jų savininkai klientus gerai pažinodavo.

Ekskursijos vadovė parengė ir rinkinį aktualių patarimų, pavyzdžiui, kad verta apžiūrėti žemiausias ir aukščiausias parduotuvių lentynas, kuriose būna pigesnių prekių, o einant apsipirkti pasiimti skaičiuotuvą.

Sunkmečiu panašumų yra ne tiek ir mažai: ir anuomet, ir dabar žmonės prisimena lopinėlį žemės, sodą ar bent giminaičius iš kaimo, kurie lauktuvių įdeda pieno, sviesto, daržovių. Didžiosios XX a. krizės metais Vilniuje beveik nebeliko gastroliuojančių muzikantų, tačiau publika ėmė vertinti savus kūrėjus. Panašiai ir dabar: XXI a. pradžioje į Vilnių pradėjo važiuoti viena už kitą garsesnės užsienio žvaigždės, bet pritrūkus pinigų joms pakviesti, žmonės mielai laiką leidžia ir nedideliuose dainuojamosios poezijos vakaruose.

Naktines "Vaiduoklių" ekskursijas dažniausiai renkasi jaunimas, kuris neretai skersai išilgai yra išmaišę Paryžių ar Amsterdamą, tačiau susivokė, kad savojo miesto nepažįsta. O "Ekonominė naktis" turėtų sudominti ne tik jaunuolius, bet ir vyresnio amžiaus miestiečius. Gal net antikrizinius planus naktimis mėgstančius kurti Seimo narius ar ministrus?

"Mano tikslas – kad ekskursijų dalyviai pažintų ir pamiltų Vilnių tokį, koks jis yra, kad pamatytų šviesias gyvenimo puses. O ministrams ir politikams "Ekonominė naktis" būtų net ir naudinga, mat prisimenant sunkmečio istorijos pavyzdžius gali kilti šiandien aktualių sprendimų", – sakė D.Čornyj.

Jei pirmoji ekskursija "Ekonominė naktis" pasiteisins, ji bus įtraukta į nuolat rengiamų pasivaikščiojimų sąrašą, o gidės antikrizinį pasakojimą bus galima išgirsti kiekvieną mėnesį.


VIETA: prie Mokslų akademijos T.Vrublevskio bibliotekos, T.Vrublevskio g. 8 / Žygimantų g. 1.

LAIKAS: liepos 17 d. 21 val.

KAINA: 30 litų.NAUJAUSI KOMENTARAI

SUSIJĘ STRAIPSNIAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių