- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Turbūt kiekvienas namuose turime stalčių, kuriame slepiasi įvairūs daiktai ir kuriame nieko negalima rasti. Arba kėdę, ant kurios nugula vietos nerandantys drabužiai ir bado akis. Panašių situacijų galima išvengti gerai organizuojant namus ir kiekvienam daiktui paskiriant vietą.
Svarbi aiški sistema
Asmeninio ir verslo įvaizdžio stilistė Milda Glebutė sako, kad spinta ar drabužinė yra ta namų erdvė, kurią tinkamai tvarkant galima sutaupyti daugiausia.
„Namuose reikėtų vadovautis principu – lengva, logiška ir prieinama. Taip niekas nebus užmiršta, o namuose esančių daiktų apžvalga – aiški. Jei žinosime, kokių daiktų ir drabužių turime, kas mums tinka ir ko trūksta, nepriimsime spontaniškų sprendimų ir tai padės išvengti nereikalingų išlaidų. Sunkiausias etapas, atliekant spintos revizijas, suvokti, kad būtent neorganizuota drabužinė neleido tinkamai matyti viso turinio“, – pastebi M. Glebutė.
Tvarkinga spinta gali padėti sutaupyti dėl kelių priežasčių. Pirmiausia, kai spintoje nėra aiškios sistemos, nematome, ką turime, ir skubame pirkti. Tik žinodami savo drabužių spintos turinį, galime išvengti nereikalingų išlaidų.
Spinta: tvarkingai laikomi drabužiai nepraranda savo formos, neapdulka, todėl ilgiau tarnauja./ „Ikea“ archyvo nuotr.
Antra, tinkamai organizuodami spintą ir laikydami drabužius tvarkingai sudėtus ar sukabintus ant pakabų, galime užtikrinti ilgesnį drabužių naudojimą: jie nepraranda savo formos, nedulka. Stilistė pataria kiekvienam drabužiui parinkti tinkamus pakabus, nes vieni tinka paltams, kiti – palaidinėms ar kelnėms. Tam, kad lengvai pasiektumėte lankstomus drabužius, verta įsirengti siauresnes lentynas – jose nereikės daiktų dėti keliomis eilėmis ir viskas bus matyti iš karto.
„Geriausia, kai spintoje yra dvi kabyklos: viena – ilgiems drabužiams (paltams, suknelėms, chalatams) ir kita – trumpesniems, kurie taip pat turi būti kabinami, bet jiems nereikia daug erdvės. Vienai kategorijai priklausančių daiktų laikymas vienoje vietoje gali padėti geriau suprasti, kiek daiktų turime, ir sumažinti riziką įsigyti daugiau“, – pataria stilistė.
Daugiau tvarkos – mažiau streso
Anot M. Glebutės, be finansinės naudos, svarbu ir tai, kad tvarkingas daiktų laikymas padeda išvengti streso, nerimo.
„Tinkamai organizuotoje spintoje aiškiai matome, ką turime, ir rytais galime sutaupyti bent 10 min. priimdami sprendimus, ką apsirengti. Be to, tada puikiai žinome, ką reikia pataisyti, išskalbti ar išvalyti. Ne veltui siūlau klientams susikurti sistemą – apsirenk per 2 minutes. Tinkamai laikant daiktus, tai – įmanoma. Svarbu paminėti, kad spintos organizavimas mažina vartojimą ir padeda mūsų planetai“, – prideda stilistė.
Stalčiai: tai vieta, kur didžiausias pavojus viską sujaukti. Puikus pagalbininkas palaikyti tvarką – dėžutės./ „Ikea“ archyvo nuotr.
Jos nuomone, norint susitvarkyti namus, geriausia pradėti nuo spintos, virtuvės ir vonios. Tai yra vietos, kuriose daugiausia leidžiame laiko rytais, todėl, atidžiai sutvarkius šias namų zonas, galėsime be streso ir greitai susiruošti, užsitikrinti gerą nuotaiką.
„Tvarkant spintą, virtuvės stalčius ar darbo vietą reikia pradėti nuo jau turimų daiktų peržiūros. Atsisakykite to, ko nenaudojate, kas nekokybiška, nebetinka jums. Visa tai galima atiduoti, parduoti arba bent jau sudėti atskirai, sandėliuoti“, – pataria M. Glebutė.
Praverčia nuolatinė revizija
Nepamainomos pagalbininkės tinkamai saugant daiktus yra dėžės ir dėžutės. „Jos praverčia, kai, keičiantis sezonams, reikia surūšiuoti daiktus“, – sako interjero dizaino specialistė Eimantė Nemanė.
Pasak jos, renkantis dėžes, verta pasvarstyti apie skaidrų plastiką, kuris ne tik apsaugos daiktus nuo dulkių ir drėgmės, bet ir leis aiškiai matyti jų turinį. Kitas variantas – nepermatomos dėžutės su etiketėmis, kuriose daiktai pasislėps ir sumažins netvarkos jausmą, tačiau bus aišku, kur ir kas sudėta.
Dar viena kategorija – dėžutės, padedančios suskirstyti daiktus turimuose stalčiuose ar lentynose, – viskas bus tvarkingai sugrupuota ir lengvai pasiekiama.
Apatinėse ir viršutinėse, sunkiau pasiekiamose, lentynose reikėtų laikyti daiktus, kurių prireikia rečiau, pavyzdžiui, dėžėse supakuotą patalynę ir kitų sezonų drabužius. Lengviausiai pasiekiamose vietose turi nugulti kasdien naudojami ir reikalingi daiktai.
Dėžės: keičiantis sezonams, nenešiojamus drabužius ir nenaudojamus daiktus reikėtų tvarkingai padėti į atokesnę vietą./ „Ikea“ archyvo nuotr.
Interjero dizainerės teigimu, tvarką spintoje padės palaikyti daugiafunkciai pakabai ar pakabinamos daiktų laikymo dėtuvės ir sezoninis spintos pertvarkymas.
„Turimą garderobą padės stebėti iš anksto suplanuota spintos peržiūra. Keičiantis sezonams, rekomenduojama peržiūrėti turimus drabužius ir nutarti, ką iš jų galima atiduoti, parduoti ar tinkamai sandėliuoti“, – primena E.Nemanė.
NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Veterinarė G. Bertauskienė: augintiniai neturėtų būti aukščiau nei žmonės
Baigusi Veterinarijos akademiją Gintarė Bertauskienė daug metų dirbo kitoje srityje, o sumaniusi grįžti prie šios specialybės pradėjo nuo kirpimo. Ilgainiui suprato, kad jai rūpi gyvūnų ligų prevencija. Smalsiai kaunietei teko atnaujinti ži...
-
Kaip prižiūrėti skalbimo mašiną, kad ji ilgiau tarnautų?1
Nesuklysime pasakę, kad skalbimo mašina yra vienas svarbiausių buities įrenginių, be kurio būtų sunku išsiversti. Įsigijus tokią techniką, norisi, kad ji patikimai tarnautų kuo ilgesnį laikotarpį. Šiuo atveju svarbu žinoti, ka...
-
Kaip prižiūrėti sodo baseinų įrangą po sezono?1
Sodo baseinai – mūsų pačių suformuoti vandens telkiniai, kurie dažniausiai tampa dėmesį traukiančia kiemo puošmena. Šiltuoju sezonu jiems pakanka minimalios priežiūros, tačiau atėjus rudeniui ir prasidedant pirmosioms šal...
-
Kaip sutaupyti ir elektros energijos, ir pinigų4
Palaipsniui į savo namus įsileidome daugybę technologinių sprendimų: robotai dulkių siurbliai, vaizdo stebėjimo kameros, modernūs elektriniai buities prietaisai. Ne paslaptis, kad svarbų vaidmenį namuose atliekantys prietaisai sunaudoja daugiausia el...
-
Finansinis raštingumas: vien pokalbio nepakaks – rodykite pavyzdį2
Su vaikais kalbėtis apie pinigus ir jų vertę kartais gali būti gan sudėtinga, ypač jei pačių suaugusiųjų finansinio raštingumo žinios ir įgūdžiai ne patys tvirčiausi. Vis dėlto svarbu atrasti būdų, kaip su vaikais kalbėtis apie pinigu...
-
Ankstyvojo amžiaus vaikų dvikalbis ugdymas: nauda ir iššūkiai2
Dvikalbis ugdymas – kalbinių kompetencijų ugdymas, kuris vyksta dviem ar daugiau kalbomis įvairiuose kontekstuose. Ankstyvojo ugdymo mokyklos „Eureka“ mokytoja Aistė Marija Liubinaitė pateikia dvikalbio ugdymo apibrėžimą, naudą, tėv...
-
Aukšto slėgio plovimo įranga palengvins buitį – ekspertai pataria, kaip išsirinkti tinkamą1
Aukšto slėgio plovyklos ne tik išvalo sunkiai pasiekiamus objektus, bet ir efektyviai įveikia įsisenėjusias dėmes. Šios įrangos privalumus greitai įvertins nuosavų namų ir automobilių savininkai – su ja išvalysite gr...
-
Mama ir dukra prikelia daiktus antram gyvenimui1
Ana Belousova ir jos ketverių dukrelė Emilija – kūrybingas duetas. Mat turi gausybę bendrų veiklų ir didelį bendrą tikslą – švarinti pasaulį. Jų įsitikinimu, draugiškumas aplinkai, gamtai ir tvarumas – svarbi prieža...
-
Kaip sumažinti elektros energijos suvartojimą skalbiant?6
Skalbyklė yra vienas iš dažniausiai naudojamų prietaisų namuose, todėl gali sunaudoti itin daug energijos. Keletas praktinių patarimų padės sumažinti skalbyklės sunaudojamą elektros energiją. ...
-
Svečių nameliui – ypatinga virtuvėlė
Visos šeimos susibūrimo vieta ir netgi pačių namų vizitinė kortelė, kuriai svarbi estetika, grožis, patogumas ir, žinoma, funkcionalumas. Tokį vaidmenį instagramo tinklaraščio „living_in_a_farmhouse“ autorės ir nuomonės f...