Pavasaris kviečia į kiemą: kas šiemet madinga?

Turint nors lopinėlį žemės prie namų, dažnas norį jį papuošti augalais. Želdynų dizaineriai pataria, kaip derinti gėlių spalvas, kokius augalus rinktis, jei kompozicijoms turime mažai vietos. Žinoma, sode gali vyrauti ir vaivorykštė, tačiau net ir mėgstant gėlių margumyną, galima sodą papuošti skoningai.

Augalų tendencijos

Gražus, tvarkingas ir išpuoselėtas sodas – ne tik puošmena akims, bet ir graži poilsio oazė, viliojanti dailiais gėlių žiedais bei vaiskrūmių formomis ir derliumi. Apie tai, kaip viską suderinti, "Kauno dienos" skaitytojams pataria želdinių dizainerė Lina Bukauskienė.

Moteris tikino, kad augalus savo sodui žmonės turėtų rinktis pagal tai, ką mėgsta, o po to derinti, kad jie skoningai atrodytų ir nesukurtų perkrauto sodo vaizdo. Šiemet augalų mados išlieka panašios kaip ir ankstesniais metais, tačiau yra ir sodinukų, kuriuos šį sezoną žmonės ypač greitai išperka.

"Madas sode diktuoja tai, kas žmonėms patiems yra gražu. O jiems paprastai patinka viskas, kas žydi, bei tai, kas yra nauja ir mažai matyta. Šiemet naujai prisimintas senas augalas  – triskiautis migdolas. Šiuos augalus labai greitai išpardavėme, o jų žmonėms vis tiek reikia. Triskiautis migdolas auga tikrai ne kiekviename sode, tačiau labai gražiai atrodo įskiepytas medelio forma", – pastebi augalų specialistė.

Rekomenduočiau sodinti maksimaliai trijų spalvų augalus.

Anot pašnekovės, populiaru rinktis įprastus augalus, tačiau įskiepyta medelio forma suteikia augalui patrauklumo. "Tos pačios alyvos, ožekšniai, eglutės, pušaitės, jei yra įskiepytos, suteikia augalui elegancijos. Kaip aš sakau, tokie ledinuko formos augalai tikrai yra šių metų tendencija, nes labai geidžiami ir derinami su įvairiomis kompozicijomis", – pasakojo L.Bukauskienė.

Želdinių dizainerė tikino, kad augalų grupėse mados nesikeičia maždaug trejus metus. Soduose dominuoja dekoratyvinės žolės. "Tikrai ant bangos soruolės, miskantai, lendrūnai. Pastarieji dabar yra labai populiarūs, ypač pavasariais, nes jie labai anksti bunda ir suteikia ankstyvojo žavesio, nes kitos dekoratyviosios žolės dar tik pradeda želti", – pažymėjo augalų specialistė.

 

Kaip derinti?

Pasak L.Bukauskienės, lendrūnas išlieka dekoratyvus beveik visus metus. Jis puikiai dera su šluoteline hortenzija, ypač jei ji žydi baltais žiedais ('Bombshell', arba 'Bobo' veislė).

"Kas mėgsta neprimargintą sodą, reikėtų sodinti kelių spalvų augalus. Rekomenduočiau sodinti maksimaliai trijų spalvų augalus. Dar gali būti viena spalva kaip atspalvis tos, kuri dominuoja. Jei renkamės baltą ir žalią koloritą, tai galėtų atsirasti papildoma gelsva ar melsva spalvos. Jei pagrindiniai augalai – raudoni, galėtų atsirasti tarpiniai švelniai rausvos spalvos augalai. Tada sodo želdynai atrodo skoningi ir neperkrauti", – teigė želdinių dizainerė.

"Aišku, yra daug žmonių, ir jų skoniai skiriasi. Yra tokių, kurie nori vaivorykštės, tai jiems tų trijų spalvų bus mažai. Tada derinti reikėtų taip, kad augalai būtų sodinami grupėmis, nes kai vienoje vietoje yra daug spalvų, akys pavargsta. Sodinant želdinius grupėmis, patarčiau taip pat derinti spalvas, kad nebūtų labai didelių kontrastų ir augalų spalvos lengvai pereitų iš vienos į kitą", – apie tai, kaip sode derinti daug spalvotų augalų, patarė specialistė.

Kaip tvarkyti mažą sklypą

Jaunos šeimos dažnai renkasi gyventi kotedžuose ir turėti šalia namų nedidelį lopinėlį sodo. Šios erdvės paprastai būna labai kompaktiškos ir nedidelės, tačiau naujakuriai vis tiek nori kokio nors augalo, o ne vien žaliosios vejos. Todėl specialistė pasidalijo patarimais, kaip net ir mažą sodą paversti skoninga poilsio oaze.

"Stipriai jaučiame, kad vis daugėja mažyčių kiemelių, kurio plotas dažnai nesiekia nė aro. Tačiau jauni žmonės vis tiek jame nori turėti dekoratyvinį sodelį, galbūt ir kokį obuolį ar braškę nusiskinti. Viskas yra įmanoma, tik reikia daryti saikingai", – savo pastebėjimais pasidalijo L.Bukauskienė.

Ledinuko formos augalai tikrai yra šių metų tendencija, nes labai geidžiami ir derinami su įvairiomis kompozicijomis.

Ji patarė vieną sodo kampą apsodinti žoliniais augalais ir gėlėmis bei įkurdinti kelis medelius. Kai kurie renkasi sakuras, rojaus obelaites arba kitus medelius, neužimančius daug vietos.

"Galima rinktis formuotą pušį, tada apačioje gali augti žoliniai augalai. Kai kiemas nedidelis, visų pakraščių tikrai neverta apsodinti augalais. Jei norisi vaisius vedančių augalų, mažame sode reikėtų rinktis koloninius vaismedžius, nes jie taupo erdvę. Jei kieme yra keletas tokių augalų, derliaus visiškai pakanka, kad šeima galėtų pasimėgauti savo išaugintais vaisiais", – kalbėjo želdinių ekspertė.

Privatumui sukurti

Želdynų dizainerė pastebėjo, kad vis dar dažnai mėgstama sodo pakraščius apsodinti tujomis ir taip atskirti savo erdvę nuo kaimynų. Tačiau, pasak L.Bukauskienės, mažame kieme reikėtų geriau rinktis alternatyvius augalus.

"Tuja, kaip augalas, yra labai sunki ir masyvi, tad mažina erdvę, kurios ir taip nėra daug kotedžų kiemeliuose. Patarčiau rinktis skroblų gyvatvores, kurios karpomos. Šis augalas lapus mesti pradeda vėlyvą rudenį, ir tie lapai, kurie nukrenta, dažniausiai susipainioja tarp augalo šakų. Skroblo lapai visiškai nukrenta tik pavasarį, kai pradeda skleistis nauji lapeliai", – paaiškino pašnekovė.

Anot jos, skroblas – labai europietiškas augalas, kaimyninėse šalyse jis labai populiarus. "Tik pas mus žmonės gal nelabai žino apie jį ir supranta, tačiau skroblas yra labai gera tendencija, kuo pakeisti tujas, jei nėra daug erdvės. Skroblą galima formuoti gana siaurai, o tujos apačia būna ganėtinai stora ir dažnai užima daug vietos. Jei žmogus tują nukerpa kaip sieną, ji neatrodo labai gražiai. Skroblas patogesnis, nes auga ne taip greitai, ir jį prižiūrėti lengviau", – idėją, kaip stilingai atsiriboti nuo kaimynų, pateikė L.Bukauskienė.

Reikia pasidomėti augalais

Želdinių dizainerė pastebi, kad dažniausia nepatyrę sodininkai nepasidomi, koks bus augalas, kai jis užaugs, todėl palieka jam per mažai vietos. Kiek ūgtelėjęs augalas užstoja kitus arba pats pradeda nykti, nes sodinant nebuvo apskaičiuoti reikiami atstumai. Kita dažna klaida apželdinant sodą – parinkta netinkama žemė.

"Klaidų tikrai pasitaiko, nes kai žmonės perka augalus, juos renkasi pagal tai, kas tuo metu yra gražu. Sode juos išdėlioja ir atrodo, kad atstumai tarp želdinių yra tinkami, tačiau kai praeina keleri metai, sodinukai tampa nebegražūs, nes paauga ir yra pernelyg tankiai susodinti. Sodinant reikėtų atsižvelgti ne į esamą sodinuką, o įvertinti, kiek jis dar gali augti, koks bus jo aukštis, juk ne visi augalai parduodami tokio dydžio, kokio jie iš tikrųjų bus. Kartais gali nusipirkti levandą, kuri bus didesnė nei pušaitė", – priminė L.Bukauskienė.

Ji patarė prieš perkant augalus pasidomėti, kokio dydžio jie augs, kokio grunto reikia sodinant, kokiu atstumu, norint apsaugoti kitus želdinius ir paskui džiaugtis akiai mielu vaizdu.

"Būna, kad į netinkamą gruntą pasodintas augalas nenori augti, skursta. Kai kuriais atvejais galima ištaisyti tokią klaidą, jei sode žemė nėra prasta, tačiau pasitaiko atvejų, kai geriau augalą persodinti į kitą vietą, nes antraip jis visiškai nunyks", – pastebėjo želdinių dizainerė.

 

Ji nurodė, kad žmonės dažnai nežino, jog artėjant žiemai reikia iškasti jurginus – Lietuvoje lauke jie nežiemoja. Augalų ekspertė dar kartą patarė prieš perkant augalus pasidomėti, kaip jie augs ir kaip juos prižiūrėti, tada gražus sodas džiugins ne vienus metus.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tomas

Tomas portretas
Labai grazus darbai, aišku jei moteriskes gyvenat kaimo troboj tai natūralios dilgėles Jums geriau tiks :)

jau nusibodę

jau nusibodę portretas
Tokie vaizdai dabar prie benzino kolonėlių. Apie kokias madas jūs kalbat? Viskas seniai nusibodę.

tinka tik

tinka tik portretas
Tai tinka tik miestams ir miesteliams. O kaimo sodyboje tokie gėlynai svetimi. Be to, buvo madingi prieš 10 m., dabar tokie vaizdai jau labai nusibodę.
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių