Kilimai: pasirinkimo laisvė – nuo funkcionalios detalės iki meno objekto

Kilimai niekada nebuvo išnykę iš mūsų būstų, tačiau šie metai jiems žada tikrą atgimimą: vėl ypač populiarios kiliminės dangos ne tik miegamuosiuose, bet ir svetainėse, valgomuosiuose, neišsitekusios ant grindų, jos pasilypėja aukštėliau, tradiciniai kilimai stebina originaliomis formomis, vis dažniau kabinami ant sienų kaip dekoratyviniai elementai.

Papildo, o ne dominuoja

Tradiciniai kilimai, kurie buvo tiesiami bendrauti skirtoje svetainės ar valgomojo zonoje, šiais metais ypač dideli. Tikriausiai nebereikia priminti, kad tinkamo dydžio kilimas turi būti didesnis už ant jo stovintį minkštąjį baldą. Tačiau šie kilimai nėra pagrindiniai akcentai kambario interjere: jų funkcija – sujungti interjero detales, derėdami prie sofų ir fotelių, jie turi jų nenustelbti, o harmoningai įsilieti į aplinką.

Po minkštaisiais baldais tiesiamas kilimas savo spalva ir raštu neturi sutapti su baldų apmušalų tonais, raštais ir tekstūromis – būtinas lengvas, subtilus kontrastas: jeigu ir vieni, ir kiti bus itin išraiškingi – konkuruos tarpusavyje ir vargins, o jei bus per daug panašūs – neišvengsite monotonijos, be to, pernelyg kruopščiai suderinti interjero tonai dvelks dirbtinumu.

Šiuo metu labai madingi apvalūs kilimai. Jie paprastai gaminami mažesni, todėl prie minkštųjų baldų gali būti tiesiami du skirtingo dydžio. Naujiena – netaisyklingos formos kilimai, primenantys dėliones, daugiakampiai, ovaliniai, sukomponuoti iš skirtingų geometrinių figūrų ir pan. Neretai jie būna išmarginti sudėtingais geometriniais raštais – tai taip pat ryški kilimų dizaino kryptis.

Originalių idėjų dizaineriams, kuriantiems kilimus, nepritrūksta. Namelis, medžio lapas, spalvingas vabalo formos kilimas, su kojytėmis ir ūsais – tai tikras meno kūrinys, be kita ko, kalbantis ir apie bioįvairovės išsaugojimo svarbą. Itin populiarios interjere labai efektingai atrodančios optinės iliuzijos, išgaunamos rišant ar audžiant kilimus, arba tarsi neužbaigti atrodantys kilimai.

Jei turite gražų jums patinkantį kilimą, kuris ne itin dera, pavyzdžiui, yra per mažas, pasinaudokite pastaruosius kelerius metus ir šiais metais vis dar aktualia tendencija – kilimų sluoksniavimu arba pabandykite patiesti kelis vieną greta kito. Svarbiausias patarimas – vienas ant kilo klojami kilimai atrodys įspūdingai tik tuomet, jei bus skirtingų spalvų arba formų, tekstūros, tarkime sizalis ir kailis, vilna ir džiutas.

Padengti galima viską

Interjero dizaineriai vienu balsu tvirtina, kad septintajame ir aštuntajame dešimtmečiais karaliavusios, bet vėliau ilgam išguitos iš mūsų namų kaip senamadiškos atgyvenos kiliminės dangos interjeruose vėl groja pirmu smuiku. Jos išsiskiria drąsiais dizaino sprendimais, žadina fantaziją, yra inovatyvios, padeda kurti pageidaujamą nuotaiką, suteikia gyvybingumo, atskleidžia šeimininkų charakterį.

Šiandien ne taip, kaip anksčiau, kiliminė danga jau nėra neplanuotas kambario interjero priedas: neretai visa dizaino idėja kyla nuo apačios – prasideda nuo kiliminės dangos parinkimo, o visa kita – tiek sienų, lubų apdailos medžiagos, spalvos, tekstūros, tiek baldai, dekoro detalės, akcentai derinama prie jos.

Galima pastebėti du kraštutinumus: grįžimo į gamtą, kuris išsilieja subtiliais natūraliais tonais (neutralūs smėlio, molio, žemės) arba natūraliomis medžiagomis (vilna, sizalis, džiutas, jūržolės), ir maksimalizmo, kuriam būdingi itin ryškūs brangakmenių atspalviai, pliušo, aksomo tekstūra, karališka ilgo plauko vilna. Madingi gyvūnų kailio, odos motyvai – gyvatės, leopardo. Arba smulki geometrija – shevron, herringbone raštai.

Įdomu, kad kiliminė danga neapsiriboja vien tik grindimis. Ji lipa ir ant sienų, minkštųjų baldų – taip pasiekiamas neįprastas įspūdis, kad grindys ir sofos susilieja. Tokiais atvejais paprastai naudojami monochrominiai tonai. Užsienio dizaineriai yra sukūrę eksperimentinių interjerų, kuriuose kilimine danga dengiamos net ir sienos – tokioje patalpoje jautiesi tarsi būtum jaukiame, šiltame kokone.

Gamintojai siūlo įvairiausių naujienų, pavyzdžiui, įdomios faktūros kiliminę dangą su natūralios odos intarpais. Dangos gamyboje naudojami odos siūlai, jų – net 80 atspalvių, kai kurie – su metalo efektu. Iš odos ir vilnos pagaminta kiliminė danga ypač prabangi ir ekstravagantiška. 3D efektas, panaudotas kiliminės dangos raštuose, sukuria netikėtumo įspūdį, tampa ryškiu interjero akcentu.

Nauja – užmiršta sena?

Kilimų kategorijai priskiriami ir autoriniai menininkų darbai arba tekstilės dizainerių sukurti masiškai gaminami dekoratyviniai tekstiliniai akcentai, kabinami ant sienų. Iki šiol dažniausiai menininkų kuriami tekstilės kūriniai buvo skiriami viešosioms erdvėms, o ne gyvenamiesiems interjerams. Šiandien jie vis dažniau atkeliauja ir į namus kaip ypatingas, unikalus dekoro elementas.

Žinoma australų menininkė ir tekstilės dizainerė Tammy Kanat kuria originalius rankų darbo dekoratyvinius kilimus sienoms iš vilnos, šilko, lino, naudodama tradicines senąsias audimo technikas. Netaisyklingos apskritimo arba ovalo formos kilimai – gobelenai žavi ryškiomis spalvomis ir netikėtomis tekstūromis. Jie tvirtinami ant varinio rėmo, kuris objektui suteikia dar daugiau žavesio.

Dizainerė iš Slovėnijos Lara Bohnic kuria rankų darbo grindų ir sienos kilimų derinius. Kolekcijoje "Nuo saulės iki mėnulio" dominuoja apskritimo, ovalo ir kitos lenktos formos, kilimai gaminami iš vilnos ir lino, kabinami ant sienos turi žalvarinį elementą. Elegantišku moderniu dizainu, įdomia forma žavintys L.Bohnic kilimų duetai padeda sukurti stebėtinai išbaigtą, darnų interjerą.

Būstų sienoms dekoruoti kitose šalyse naudojami ir rankų darbo kilimai, skirti tiesti ant grindų, ypač jei jie vertingi, originalaus dizaino. Pakabinti vertikaliai šie kilimai atsiskleidžia visu savo grožiu, kurio, žvelgdami po kojomis, pastebime tik fragmentus. Neretai jie pasirenkami kaip alternatyva paveikslams. Šis sprendimas labai tinka hole arba miegamajame dekoruoti sieną už lovos galvūgalio.

Brangūs, reti kilimai, kad nedulkėtų ir nebluktų, neretai įrėminami po stiklu. Plonesni gali būti tvirtinami ant porėmio ar kabinami ant specialiai įtvirtintos lazdelės. Iš šiuolaikinio dizaino kilimų sienoms dekoruoti labiausia tinka abstraktaus piešinio, ryškių spalvų darbai. Skandinavijoje interjerai dekoruojami retro stiliaus vintažiniais rankomis austais kilimais, meniškais amatininkų dirbiniais, sukurtais praėjusio amžiaus pradžioje.

Smagūs netikėtumai

Italų architektė Carolina Nisivoccia sukūrė naują kilimų kolekciją naudodama Chromojet spausdinimo technologiją, kuri suteikia beveik neribotas galimybes perkelti ant kilimo sudėtingiausius pereinamų spalvų raštus. Netikėta, kad abstraktūs geometriniai raštai, kuriuos ji naudoja, pasiskolinti iš gamtos: vieni jų primena voratinklius, kiti – susipynusias augalų šakas, treti – gamtos objektų tekstūras.

Portugalų kilimų gamintojai neseniai pristatė originalius kilimus su gyvūnų motyvais – gyvatėmis, tigrais, medūzomis, kita kolekcijos dalis stebina reptilijų odos, laukinių gyvūnų kailio tekstūrų raštais. Joje yra ir kvapą gniaužiančių kilimų, imituojančių natūralaus akmens, samanų, vandens piešinį. Jų galima įsigyti ne tik tekstilinių, bet ir įspūdingų odinių su minėtais raštais.

Dizaineriai iš Suomijos įkvėpimo semiasi iš šiaurietiško kraštovaizdžio. Jų išskirtinis bruožas – santūri žemės tonų paletė, smulkūs subtilūs ornamentai. Nauja tai, kad kilimų kolekciją papildo specialios grindų pagalvės, sukurtos iš atsparių dėvėjimuisi audinių ir derančios prie kilimų dizaino. Jos didelės, patogios, tiesiog laisvai išmėtomos ant kilimo, kad kurtų atpalaiduojančią, poilsiui nuteikiančią atmosferą.

Verta paminėti ir danų kūrėjų gaminamas kilimines plyteles. Dėl pažangių technologijų siūlių jose beveik nematyti, o panaudojimo galimybės dėl raštų ir formų derinių įvairovės begalinės. Pagrindinė idėja – žmogus gali pats pagal savo norą ir skonį susikurti norimą grafinį piešinį arba tai padarys jo namų interjerą projektuojantis dizaineris. Kiliminės plytelės – ne naujiena, tačiau iki šiol buvo daugiau naudojamos visuomeniniuose pastatuose.

Olandijos dizaino bendrovė sukūrė neįprastus šviečiančius kilimus ir kilimines dangas. Dieną į vilnonio veltinio kilimą integruotos LED lempučių akelės susilieja su jo raštuose dominuojančiais dryžiais, o vakare subtiliai švyti. Galima rinktis elegantišką juodos, baltos ir pilkos spalvos arba gyvesnį ir žaismingesnį, paįvairintą gelsvais ir žalsvais tonais. Dar vienas variantas – visomis vaivorykštės spalvomis mirgantis kilimas arba kiliminė danga su LED inkliuzais.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių