Quantcast

Užgeso kino operatoriaus A. Mockaus gyvybė

  • Teksto dydis:

Antradienio vakarą užgeso operatoriaus Algimanto Mockaus gyvybė, pranešė Lietuvos kinematografijos sąjunga.

Kino operatoriaus Algimanto Mockaus kūrybinės biografijos pradžia, kaip skelbia sąjunga, sutapo su pirmaisiais Lietuvos kino žingsniais – pirmas didelis savarankiškas jo darbas buvo Vytauto Mikalausko filmo „Žydrasis horizontas“ filmavimai.

1957 m. sukurtas „Žydrasis horizontas“ Lietuvos kino studijoje tapo pirmuoju filmu, nufilmuotu vien tik lietuvių kūrėjų. Iki tol visi ilgametražiai vaidybiniai filmai buvo kuriami, režisuojant ir kontroliuojant maskviečiams.

Netrukus Algimantas Mockus nufilmavo ir garsiausią 6-ojo dešimtmečio filmą – režisieriaus Vytauto Žalakevičiaus 1959-ųjų metų juostą „Adomas nori būti žmogumi“. 1960 metais filmas apdovanotas premija už operatoriaus A. Mockaus darbą Sąjunginiame kino festivalyje Minske.

Prieš kelis metus, pristatydamas Lietuvos žiūrovams restauruotą ir skaitmenizuotą filmą „Adomas nori būti žmogumi“ A. Mockus prisiminė, kad operatorystės amato mokėsi savarankiškai, iš Vokietijos operatorių parašytų vadovėlių.

Anot sąjungos, šios pamokos A. Mockui pravertė filmuojant garsius, publikos mėgstamus ir profesionalų įvairiais prizais įvertintus filmus, tarp kurių – ir 1970 metų premija už operatoriaus darbą sąjunginiame kino festivalyje Minske apdovanotas vienas geriausių 7-ojo dešimtmečio Lietuvos kino studijoje sukurtų filmų režisieriaus Arūno Žebriūno „Gražuolė“.

A. Mockus yra daugelio A. Žebriūno filmų operatorius – kelios žiūrovų kartos prisimena meistriškai operatoriaus nufilmuotas  vaidybines ilgametražes juostas „Naktibalda“ (1973), „Velnio nuotaka“ (1974), „Riešutų duona“ (1977), 4 serijų TV filmą „Turtuolis, vargšas“ (1982/1983).

Įsimintini operatoriaus darbai su režisieriumi Gyčiu Lukšu – A. Mockus nufilmavo įvairuose festivaliuose įvertintus ilgametražius vaidybinius šio režisieriaus filmus „Virto ąžuolai“ (1976), „Žalčio žvilgsnis“(1990), „Žemės keleiviai“ (1992, 1993 m. filmas apdovanotas prizu „Sidabrinė vynuogių kekė“ Vidurio ir Rytų Europos kino festivalyje „Lubuskie Lato Filmowe“ Lenkijoje).

Operatorius A. Mockus itin daug filmavo iki 1992 metų – ir eksperimentines juostas (tarp jų režisieriaus Jono Vaitkaus filmas „Zodiakas. MKČ“, 1985), ir vaidybinius, dokumentinius, mokslo populiarinimo filmus, pats režisavo ir nufilmavo filmą – baletą „Eglė žalčių karalienė“ (1965, režisavo kartu su Vytautu Grivicku).

A. Mockus buvo ir žinomas fotografas, visą gyvenimą fiksavęs Lietuvos kino žmones, filmavimų ir gyvenimo akimirkas.



NAUJAUSI KOMENTARAI

tai

tai portretas
ech, puikus buvo operatorius, uzuojauta

taip

taip portretas
Mes visi užgęstam, ir gimstam..

Pagarba A.Mockui ir nepagarba

Pagarba A.Mockui ir nepagarba portretas
Ir nepagarba "rašinėlio" autoriui. Ar sunku parašyti kokio garbingo amžiaus buvo A.Mockus. Ir ta nuvalkiota klišė "užgeso". Kodėl "užgeso", o ne iškeliavo Anapilin? Garbingas amžius 90 metų. Kas nežino filmo "Gražuolė". Buvo kūrėjas, inteligentas. Dabar tik šou žvaigždės ir šou liūtai, ale A.Valinskas. Et ką čia... Ech jūs rašeivos, jums tik gatvę su šluota šluoti.
VISI KOMENTARAI 3

Galerijos

Daugiau straipsnių