Praėjus pusmečiui po pasikėsinimo S. Rushdie išleidžia naują romaną

 • Teksto dydis:

Praėjus pusmečiui po užpuolimo britų rašytojas Salmanas Rushdie (Salmanas Rušdis) antradienį išleis savo naują romaną „Victory City“ – epinį pasakojimą apie XIV amžiaus moterį, kuri valdo miestą nepaklusdama patriarchaliniam pasauliui.

Šis romanas, parašytas prieš Jungtinėse Valstijose įvykdytą išpuolį peiliu, per kurį Indijoje gimęs rašytojas vos nežuvo, stilizuotas kaip istorinio epo vertimas iš sanskrito kalbos.

Ilgai lauktame kūrinyje pasakojama apie jauną našlaitę Pampą Kampaną, kuriai deivė suteikė stebuklingų galių ir kuri dabartinės Indijos teritorijoje įkūrė Bisnagos arba Pergalės miestą.

75 metų S. Rushdie dėl savo fizinės būklės nepristatinės savo 15-ojo romano, bet jo agentas Andrew Wylie (Endrius Vailis) laikraščiui „The Guardian“ sakė, kad jis sveiksta.

Rugpjūčio 12 dieną rašytojas buvo užpultas, kai ruošėsi kalbėti konferencijoje Šatokvos mieste Niujorko valstijoje, netoli Erio ežero.

Rašytojas daug metų gyveno slapstydamasis po to, kai pirmasis Irano aukščiausiasis lyderis ajatola Ruhollah Khomeini (Ruhola Chomeinis) įsakė jį nužudyti dėl, jo manymu, šventvagiško romano „Šėtoniškos eilės“ (The Satanic Verses) pobūdžio.

Įtariamasis 24 metų Hadi Mataras iš Naujojo Džersio, turintis šaknų Libane, buvo suimtas iškart po išpuolio ir vėliau kaltės nepripažino.

„Žodžiai yra vieninteliai nugalėtojai“

S. Rushdie, natūralizuotas amerikietis, 20 metų gyvenęs Niujorke, neteko regėjimo viena akimi ir nevaldo vienos rankos, spalio mėnesį sakė A. Wylie.

Šis išpuolis sukrėtė Vakarus, tačiau jį sveikino musulmoniškų šalių, tokių kaip Iranas ir Pakistanas, ekstremistai.

Nors pats asmeniškai knygos nereklamuoja, S. Rushdie pradėjo bendrauti per socialinį tinklą „Twitter“, dažniausiai norėdamas pasidalyti spaudos atsiliepimais apie savo naująjį romaną.

Išleidus knygą taip pat planuojama surengti keletą renginių, įskaitant konferenciją su rašytojais Margaret Atwood (Margaret Atvud) ir Neilu Gaimanu (Nilu Geimanu), kuri bus transliuojama internetu.

Nuo tada, kai prieš jį buvo paskelbta fatva, dėl kurios jis buvo priverstas slapstytis, S. Rushdie vis dar atvirai gina žodžio galią.

Jo naujasis kūrinys pasakoja apie heroję, vykdančią misiją, kurios tikslas – „suteikti moterims lygias teises patriarchaliniame pasaulyje“, rašoma leidyklos „Penguin Random House“ santraukoje.

Knygoje pasakojama apie tai, kaip Pampa Kampana sukūrė miestą ir kaip jis žlugo.

„Per ateinančius 250 metų Pampos Kampanos gyvenimas glaudžiai susipina su Bisnagos gyvenimu – nuo jos tiesioginės sėjos iš stebuklingų sėklų maišelio iki tragiško žlugimo pačiu žmogiškiausiu būdu – dėl valdančiųjų išdidumo“, – priduriama pranešime.

Romanas baigiamas teiginiu: „Žodžiai yra vieninteliai nugalėtojai“.

Triumfas

JAV rašytojas Columas McCannas (Kolumas Makanas) laikraštyje „The New York Times“ rašė, kad naujajame romane jo draugas S. Rushdie pasakė „kažką labai gilaus“.

„Jis sako: „Jūs niekada neatimsite iš žmonių pagrindinio pasakojimo veiksmo. Pavojaus, net mirties akivaizdoje jis sugeba pasakyti, kad pasakojimas yra viena iš valiutų, kurią visi turime“, – rašo C. McCannas.

Žurnalas „The Atlantic“ kūrinį pavadino „triumfu – ne todėl, kad jis egzistuoja, bet todėl, kad jis be galo žavus“.

„Kai apie tai pagalvoji, Rushdie romanai yra stebuklas“, – priduriama žurnale „The Atlantic“.

Gimęs 1947 metais Mumbajuje, 1975-aisiais S. Rushdie išleido savo pirmąjį romaną „Grimus“, o po šešerių metų išgarsėjo visame pasaulyje su romanu „Vidurnakčio vaikai“ (Midnight‘s Children), už kurį Jungtinėje Karalystėje gavo „Booker“ premiją.

„Victory City“ JAV pasirodys antradienį, o JK – ketvirtadienį.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui
  „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui

  Artėjant Tarptautinei teatro dienai, penktadienio vakarą, Klaipėdos dramos teatre prieš prasidedant režisieriaus Elmars Senkovs spektakliui „Varovai“, vyko tradicija tapusi „Mūzų“ įteikimo ceremonija. Tai – jau a&sca...

  1
 • Kokius portretus tapo skirtingų kartų tapytojos?
  Kokius portretus tapo skirtingų kartų tapytojos?

  Laikui bėgant, portreto žanro populiarumas tai didėjo, tai mažėjo, bet įdomus jis išliko iki šių dienų. Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus galerijoje „Drobė“ veikianti keturių skirtingų kartų tapytojų – E...

 • Kauno paveikslų galerijoje – „Vieno laiško istorija“
  Kauno paveikslų galerijoje – „Vieno laiško istorija“

  Kartu su paroda „Jonas Mekas iš arčiau ir iš toliau“ Kauno paveikslų galerijoje atidaryta ir kita ekspozicija, nenutolstanti nuo avangardinio meno, – „Vieno laiško istorija“. Parodos kuratorė Eglė Komkait...

  1
 • J. Meko metai – dabar ir visados
  J. Meko metai – dabar ir visados

  Dar vieni kalendoriniai metai pasistūmėjo tolyn, tačiau tik su žiemos pabaiga daugelis mintyse palieka praėjusius metus. Užmiršti 2022-ųjų nederėtų, juk jie buvo oficialiai paskelbti Jono Meko metais. ...

 • Praeities slėpiniai sugulė į knygą
  Praeities slėpiniai sugulė į knygą

  Ankstyvojo istorijos laikotarpio Klaipėdos gyvenimas buvo išties didingas. Jo tyrinėtojas žinomas archeologas Gintautas Zabiela su kolegų komanda išleido knygą „Atrasti praeitį. Išsaugoti ateičiai“. Tai – leidinys ...

 • Mirė skulptorė V. Skirgailaitė
  Mirė skulptorė V. Skirgailaitė

  Eidama 87-uosius metus trečiadienį mirė skulptorė Violeta Skirgailaitė, ketvirtadienį pranešė Lietuvos dailininkų sąjunga. ...

  2
 • Naujas Muziejų įstatymas: nebelieka respublikinių muziejų, atsiras darbuotojai emeritai
  Naujas Muziejų įstatymas: nebelieka respublikinių muziejų, atsiras darbuotojai emeritai

  Seimui ketvirtadienį priėmus naują Muziejų įstatymo redakciją patobulinta jų finansavimo tvarka, vadovų skyrimas, valdymas, įteisintas muziejaus emerito vardas nusipelniusiems darbuotojams. ...

 • Plojimų niekada ne per daug
  Plojimų niekada ne per daug

  Pasibaigus spektakliui, koncertui ar renginiui atlikėjams yra įprasta sulaukti žiūrovų aplodismentų. Tačiau vis dažniau pastebimi plojimai atsistojus reiškia ne tik susižavėjimą ar pagarbą atlikėjams, bet ir tam tikrą inerciją? ...

 • Gyvenimo slėpiniai ir vertikalės – naujausioje R. Čeponio parodoje „AP galerijoje“
  Gyvenimo slėpiniai ir vertikalės – naujausioje R. Čeponio parodoje „AP galerijoje“

  Jeigu reikėtų išskirti reikšmingiausius Lietuvos meno istorijai abstrakcionistus, dailininkas Ramūnas Čeponis neabejotinai būtų vienas iš jų. Santūrus, tylus ir uždaras menininkas savo sunkiasvoriuose paveiksluose užkoduoja tai, ...

  1
 • Kanklės ir kankliavimas: artima, svarbu, priimtina
  Kanklės ir kankliavimas: artima, svarbu, priimtina

  Greitai bus dešimtmetis, kai vieną Senamiesčio gatvelę užtvindo kanklių garsai. Tiksliau, Liudviko Zamenhofo gatvę, kuriame yra Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius. Čia jau septynerius metus vyko tarptautinis kanklių muzikos festiva...

Daugiau straipsnių