- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Kol skirtingų sričių ekspertai sprendžia COVID-19 sukeltus iššūkius, "Zabolis Art Prize" konkurso organizatoriai pakvietė dailininkus pasidalyti savo tapybos darbais, atspindinčiais pandemijos nuotaikas ir įvaizdžius.
Įžvelgia meno svarbą
"Zabolis Art Prize" socialinė iniciatyva įvairių sričių menininkų kūrybinę veiklą skatina nuo pat 2009-ųjų. Šiemet konkurse dalyvauti pakviesti dailininkai tapytojai. Jų prašyta pateikti darbus temai "Pandemveiksmis" – orientuotus į išskirtinį pandemijos reiškinį, kaip visuomenės gyvenimo būseną ir jos veikimo faktorių.
"Šiuo konkursu išreiškėme solidarumą su menininkais, kurių kūrybos reikšmę galime nesunkiai pamiršti susikoncentravę tik į pandemijos statistiką ar laukdami stebuklingų vyriausybių sprendimų ir vakcinos-gelbėtojos", – sakė konkursą surengusios investicinės grupės "Žabolis ir partneriai" vadovas Alvydas Žabolis.
Pasak jo, artimiausią dešimtmetį svarbūs bus ne tik medicinos pasiekimai ar vyriausybių spausdinimo mašinos – didelę įtaką darys menas, kuris visuomenę nukreips į aukos arba vilties kultūros kelią.
Pasaulinė pandemija leido mums pajusti slogios vienatvės jėgą, kai ne tik fizinės, bet ir dvasinės erdvės atrodo ištuštėjusios bei spaudžiančios. Izoliuotis pradėjome ne tik likdami namuose, bet ir paskęsdami savo mintyse.
Įkvėpė aktualijos
Nors tapybos darbams pateikti dalyviai turėjo vos dešimt dienų, tačiau jų aktyvumas maloniai nustebino konkurso organizatorius.
"Šiemet sulaukėme rekordinio skaičiaus, beveik 500 kūrinių. Tai didžiulė paskata šią socialinę iniciatyvą tęsti ir plėsti toliau", – sakė A.Žabolis.
Konkursui pateiktus tapybos darbus vertino grupės bendruomenė, o ją konsultavo tapytojas Petras Lincevičius, 2015 m. išrinktas geriausiu mugės "ArtVilnius" jaunuoju menininku.
Pasak P.Lincevičiaus, "Zabolis Art Prize" konkurso dalyvių darbuose pandemijos tema buvo perteikiama pasitelkiant skirtingas stilistikas: sulaukta tiek abstrakčių, tiek ir realistinių kūrinių.
"Finalininkai ir laimėtojai rinkosi nūdienos aktualijas atvaizduoti tiesioginėmis ir perkeltinėmis formomis, pasitelkdami tamsias nuotaikas, ironišką požiūrį. Konkursas parodė, kad pandemija įamžinta bus ne tik istorijoje, bet ir tapyboje kaip medijoje", – teigė P.Lincevičius.
Atskirtis, vienatvė ir viltis
Komisija slapto balsavimo būdu iš visų konkursui pateiktų tapybos darbų atrinko dešimt labiausiai patikusių ir pandemijos tematiką geriausiai atspindėjusių kūrinių ar jų ciklų. Atrinkti tapybos darbai slaptam vertinimui buvo pateikti antrą kartą – juos jau vertino visas bendrovės kolektyvas, o susumavus balsus paaiškėjo ir nugalėtojai.
Pirmoji vieta atiteko 21-ų Vilniaus dailės akademijos (VDA) Kauno fakulteto taikomosios grafikos studentei Gintarei Perepečai, už darbą "Linksma, kol nesupranta". Jame tapytoja vaizduoja džiunglėse su kaukėmis dūkstančias beždžiones, kurių fone matomos kapinės.
Pasak G.Perepečai, toks vaizdinys ir veiksmas atspindi esamoje kritinėje situacijoje gyvenančius žmones. "Žmonės apeina karantino reikalavimus: susitikinėja didelėmis grupėmis švęsti nereikšmingų ir reikšmingų švenčių, netaisyklingai ir dėl vaizdo dėvi apsaugines kaukes, pirštines. Žmonėms yra linksma, kol jie nesupranta, kokia rimta yra situacija. Ją suvokia tik tuomet, kai miršta artimas žmogus", – pažymėjo menininkė.
Antroji vieta skirta 21-ų Viltei Kirlytei, trečio kurso VDA tapybos studentei, už ciklą "Savisauga". Menininkė teigia, kad darbus kūrė pandemijos metu, stebėdama, kaip kinta jos draugai ir juos siejantis ryšys. Pasak V.Kirlytės, cikle yra vaizduojamos figūros, dengiančios savo veidus ir tokiu gestu parodančios pasirinkimą atsiriboti nuo žiūrovo bei aplink esančio pasaulio.
"Pasaulinė pandemija leido mums pajusti slogios vienatvės jėgą, kai ne tik fizinės, bet ir dvasinės erdvės atrodo ištuštėjusios bei spaudžiančios. Izoliuotis pradėjome ne tik likdami namuose, bet ir paskęsdami savo mintyse. Fizinis ir psichologinis išsekimas dažnai priveda žmogų prie užsidarymo bei slėpimosi tiek nuo pasaulio, tiek nuo savęs paties, o pandemija šį reiškinį dar labiau išryškino", – teigė V.Kirlytė.
Trečiąją vietą pelnė aštuoniolikmetė Yana Siletskaya už tapybos kūrinį "Just in case" ("Dėl viso pikto"). Mergina į Lietuvą atvyko iš Kazachstano ir šiuo metu VDA Kauno fakultete studijuoja taikomąją grafiką.
Yana Siletskaya. „Just in case“ („Dėl viso pikto“).
"Pagyvenusios moters vyrą dėl ūminio plaučių uždegimo išsiveža greitoji pagalba. Ji prašo gydytojų kartu paimti ir ikoną su šventojo atvaizdu – tik dėl viso pikto, jei jų gydymo metodai nepadės. Net tokiais laikais žmonės vis tiek labiau pasikliauja tikėjimu nei šiuolaikine medicina", – taip savo darbą pristato Y.Siletskaya.
Konkurso nugalėtojos G.Perepečai, V.Kirlytė ir Y.Siletskaya bus apdovanotos piniginiais prizais: už pirmąją vietą bus skiriama 1 000, už antrąją – 800, o už trečiąją – 500 eurų.
Tiek su konkurso laimėtojomis, tiek su nemaža dalimi kitų dalyvių bus tariamasi dėl galimybių įsigyti jų kūrinius.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Vilniaus žydų viešoji biblioteka bus perduota Lietuvos nacionalinei M. Mažvydo bibliotekai
Vilniaus žydų viešoji biblioteka nuo kitų metų sausio 1-osios bus perduota Nacionalinei Martyno Mažvydo bibliotekai. ...
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų algoms papildomai skirta 3,4 mln. eurų3
Savivaldybių kultūros įstaigų darbuotojų atlyginimams valstybės biudžete šiemet papildomai numatyta 1,6 mln. eurų, dar 1,8 mln. eurų tam skyrė 54-ios savivaldybės, pranešė Kultūros ministerija. ...
-
Savivaldybių kultūros darbuotojų atlyginimai šiemet didėja 3,4 mln. eurų1
Savivaldybių kultūros įstaigų kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams valstybės biudžete šiemet papildomai skirta 1,6 mln. eurų. ...
-
A. Jasenka: tapyba yra muzika, o muziką aš suvokiu kaip tapybą (interviu)
Įsivaizduokite, kad esate neapčiuopiamoje trimatėje erdvėje, kurioje skamba 50 hercų dažnis, vilnija sielos vibracija, o aplink susidaro radioaktyvus fonas: jūs bandote užpildyti vidinę tuštumą ir staiga atpažįstate žmogų (save?), pasirod...
-
Pasiskiepijusiems senjorams – nemokami kvietimai į muziejus3
Nuo koronaviruso pasiskiepiję senjorai kviečiami nemokamai apsilankyti įvairiuose muziejuose. ...
-
Po keturiolikos metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knyga
Po keturiolikos metų pertraukos išleista nauja Lietuvos raudonoji knyga. Kapitalinį Aplinkos ministerijos leidinį rengė beveik 50 mokslininkų ir gamtininkų daugiau kaip ketverius metus. ...
-
Tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo paroda J. Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje
Janinos Monkutės-Marks muziejuje-galerijoje nuo balandžio 16 iki gegužės 29 d. lankytojus džiugins 2020 metų vasarą Kaune surengto jau dvidešimto tarptautinio kaulinio porceliano simpoziumo paroda. ...
-
Skaudi netektis: mirė alternatyviosios muzikos kūrėjas Saulius Spindi1
Alternatyviosios muzikos pasaulį apskriejo skaudi žinia – užgeso kūrėjo Sauliaus Labanausko, geriau žinomo kaip Saulius Spindi, gyvybė, informuoja portalas lrt.lt. ...
-
Draugų Paktas W kartai
Praėjusią savaitę pagaliau išgirdome verdiktą. Prieš tai beveik mėnesį svarstėme ir galvojome, mąstėme ir spėliojome. O praėjusį trečiadienį galiausiai sužinojome liūdną tiesą. Valanda vėliau, nei sutarta, į namus atvykęs san...
-
Prezidentas pasveikino poetą, vertėją A. Gailių jubiliejaus proga1
Prezidentas Gitanas Nausėda pasveikino poetą, vertėją Antaną Gailių 70-ojo jubiliejaus proga. ...