Nyksta Čekuvos dvaras: nusipirko Airijos pilietis, bet neprižiūri

 • Teksto dydis:

Kultūros paveldo departamentas vertina žalą, kilusią dėl Raseinių rajone, Ariogaloje, esančio Čekuvos dvaro nepriežiūros.

Kaip pranešė departamentas, sudaryta speciali komisija apžiūrėjo dvarą ir užfiksavo paveldosaugos reikalavimų pažeidimus.

Iki rugsėjo ji parengs sužaloto kultūros paveldo objekto atkūrimo būdui ir nuostolių dydžiui nustatyti aktą. Žalą padarę asmenys turės atkurti ankstesnę būklę ir atlyginti tiesioginius ir netiesioginius nuostolius, kuriuos patiria visuomenė. To nepadarius, departamentas dėl žalos ir nuostolių išieškojimo galės teikti ieškinį.

Pasak departamento, tai vienintelis kelias, nes nacionalizuoti privataus asmens įsigytą objektą galimybių nėra.

Departamento duomenimis, Čekuvos dvarą Ariogaloje 2012 metais įsigijo Airijos pilietis, ir nuo tada iki šiol dvaru jis nesirūpino, jo netvarkė, neprižiūrėjo, pastatas šiuo metu nyksta.

Pasak paveldosaugininkų, buvęs dvaras – avarinės būklės. Jo langų ir durų angos atviros, neužsandarintos, ardomos plytos, sienose atsirado deformaciniai plyšiai, sulūžusios stogo konstrukcijos, išardytos grindys, nuiręs pietvakarių fasado plytų mūro sienos plotas, daug kur nukritęs fasado tinkas, sparčiai nyksta fasado dekoro elementai.

Apleisti nyksta ir dvaro svirnas bei parkas.

Kultūros paveldo departamentas teigia ne kartą bandęs susisiekti su rūmų valdytoju Airijos piliečiu, tačiau surašyti reikalavimai pašalinti pažeidimus, vykdyti kultūros paveldo objekto priežiūrą adresato nepasiekdavo. Kreiptasi į Airijos socialinės apsaugos departamentą ir šios šalies ambasadą Lietuvoje, tačiau duomenis apie Airijos pilietį teikti jos atsisakė.

Departamentas tuomet kreipėsi į prokuratūrą dėl kultūros paveldo objekto naikinimo, tačiau ji atsisakė taikyti viešojo intereso gynimo priemones, ikiteisminio tyrimo nepradėjo ir policija, motyvuodama, kad nėra pagrindo konstatuoti, jog paveldo objektui padaryta žala: trūksta konkrečios žalos paskaičiavimo, žalos raidos bei eigos nustatymo. Paskaičiavęs žalą, departamentas pakartotinai galės kreiptis į teismą.

Paveldosaugininkai tikisi išnaudoti visas galimybes ir priemones surasti Airijos pilietį – dvaro valdytoją bei įrodyti jo atsakomybę dėl palikto be priežiūros ir nykstančio kultūros paveldo objekto.

Spėjama, kad Ariogalos arba Čekuvos dvaras pastatytas 1640 metais. Jis išsiplėtė ir suklestėjo XVIII amžiaus pabaigoje, valdant Šemetų giminei, čia veikė degtinės varykla ir plytų fabrikėlis. Po 1863 metų sukilimo dvarą iš Šemetų atėmė.

1940 – 1951 metais čia veikė vidurinė mokykla, nuo 1963 metų dvare įkurta Ariogalos tuberkuliozinė ligoninė. Ją iškėlus, likęs be šeimininkų dvaras ėmė sparčiai nykti.NAUJAUSI KOMENTARAI

tulpes@lrpk.lt

tulpes@lrpk.lt portretas
Kosmaras ka sitos koncervatoriu b-p--l-e-d-es pridirbo Lietuvoje. Kol buvo normali Lietuvoje komunistu tarybine liaudies valdzia tai dvaras buvo saugomas ir pouselejamas liaudziai, kuomet atejo lansbirkiniai vagygys viska isvoge ir issidalino po tris vagnorkes ir sunaikino

Lietuva TAŠKO ES PINIGUS TRINKELĖM , O

Lietuva TAŠKO ES PINIGUS TRINKELĖM , O portretas
Negali sutvarkyti tokiu nuostabiu mums paliktu pastatu !... K.Mindaugo prospekte sugalvojo sutvarkyti šaligatvius. Gerai. Bet TVARKYTI IR REIŠKIA TVARKYTI ! O dabar - baisu matyti kokiom kruvom plešia senas saligatvio plyteles , kad sudėtu TRINKELES ! Tos senos dar šimta metu tarnautu, gal viena kita - sulūzusia pakeisti reikėtu... Galva skauda ,kai matai mėtomus pinigus , kai jie galėtu buti panaudoti ten , kur tikrai trūksta ...

nemylim savo praeiti,

nemylim savo praeiti, portretas
taip mes viska ir isdalinam,viska griaunam,o pinigus plaunam i kisene sau,
VISI KOMENTARAI 4
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių