Lingvistai į Salų miestelį pirmą kartą priviliojo V. Čepinskio orkestrą

  • Teksto dydis:

Liepos 31–rugpjūčio 7 d. Salų dvare (Rokiškio raj.) tryliktus metus iš eilės vyks tarptautinė Salų kalbotyros vasaros mokykla ir konferencija. Tuo pat metu vyks asociacijos „Academia Salensis“ rengiamas Salų muzikos festivalis.

Tai tapo laukiamiausiu įvykiu ne tik mokyklos dalyviams, vietiniams gyventojams, bet ir svečiams iš viso regiono.

Nuo 2004 m. Salų miestelyje rengiamos tarptautinės kalbotyros vasaros mokyklos, kuriose paskaitas skaito žinomi šiuolaikinių lingvistikos mokyklų – gramatinės ir leksinės tipologijos, kognityvinės lingvistikos, priklausomybių, generatyvinės, funkcinės diskursinės gramatikos, arealinės lingvistikos – atstovai iš įvairių šalių. Mokyklos tikslas – supažindinti Lietuvos mokslininkus su aktualiais šiuolaikinės kalbotyros klausimais, įtraukti lietuvių kalbos duomenis į naujausių lingvistinių teorijų lauką, užmegzti ir palaikyti Lietuvos ir užsienio kalbininkų mokslinį bendradarbiavimą. Kasmet į vasaros mokyklą susirenka apie 50 dalyvių ir dėstytojų iš įvairių šalių: Lenkijos, Latvijos, Estijos, Vokietijos, Šveicarijos, Rusijos, Danijos, Čekijos, Izraelio, JAV ir kt. Šiais metais paskaitas skaitys žymūs Lietuvos, Suomijos, Latvijos ir Nyderlandų lingvistai.

Festivalio metu rengiama profesionali kultūrinė programa, skirta Salų, jų apylinkių, Rokiškio rajono ir viso Panevėžio krašto gyventojams. Be abejo, muzikos renginiuose lankosi ir iš įvairių šalių suvažiavę vasaros mokyklos ir konferencijos dalyviai. Ši savaitė, kai rengiamas muzikos festivalis, į gimtinę grįžti paskatina ne vieną buvusį miestelio ar apylinkių gyventoją. Po įvykusių koncertų rengėjai ne kartą sulaukė padėkos ne tik iš apylinkių gyventojų, bet ir iš buvusių vietinių – už paskatą aplankyti namus.

Labai svarbi natūraliai susiklosčiusi šio festivalio tradicija – kad žmonės gali ne tik nemokamai dalyvauti rengiamuose koncertuose, bet ir pabendrauti su atlikėjais. Visi atlikėjai, pamatę šių žmonių kultūrinį troškulį, po pasirodymų savo iniciatyva bendrauja su žmonėmis, kurie nuoširdžiai dalijasi savo džiaugsmais ir rūpesčiais, kviečia vėl sugrįžti į jų apylinkes.

Muzikos festivalio rengėjai, atsižvelgdami į festivalio klausytojų išsakytas svajones, kad daugelis iš jų nėra matę didesnės sudėties muzikinio renginio, į 2016 metų festivalio programą įtraukė choro ir orkestro pasirodymus – unikalų projektą pristatys Baltijos gitarų kvartetas ir Vilhelmo Čepinskio vadovaujamas styginių orkestras „Senoji Camerata“.

Nors Salų kalbotyros vasaros mokykla ir muzikos festivalis moksliniu ir kultūriniu požiūriu yra neabejotinai sėkmingi renginiai, tolesnį jų likimą temdo apverktina ir vis prastėjanti Salų dvaro būklė. Pasak organizatorių, mokslas, kultūra, gamta, pakili ir darbinga atmosfera kurį laiką gali kompensuoti prastas buitines sąlygas, tačiau dvaro šeimininkams nededant pastangų renovuoti dvaro, ši prasminga, keliolika metų trunkanti tradicija gali nutrūkti.

Šiais metais muzikos festivalį rugpjūčio 1 d. pradės Kauno styginių kvartetas, rugpjūčio 2 d. koncertuos Baltijos gitarų kvartetas ir „Senoji Camerata“ (meno vadovas – V. Čepinskis). Kaip ir kiekvienais metais, staigmena laukia mažųjų žiūrovų ir jų šeimų – rugpjūčio 5 d. „Nieko sau teatras!“ pristatys spektaklį „Afrika“.

Visi koncertai vyks Salų dvare, pradžia – 18 val. Rugpjūčio 6 d. – Šv. Mišios ir Rimvydo Mitkaus bei Pasvalio choro „Cantinum Novum“ koncertas Salų Šv. Kryžiaus bažnyčioje. Lietuvos kultūros tarybos remiamo Salų muzikos festivalio koncertai nemokami. Daugiau informacijos apie festivalį: www.academiasalensis.org.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių