Lietuvių kino klasika: sėkmingi sugrįžimai

 • Teksto dydis:

2019-ieji buvo geriausi metai lietuvių kino klasikos filmams per praėjusį dešimtmetį. Lietuvos kino centro ir visuomenės iniciatyvomis surengta kino seansų, šalies klasikai 41 kartą buvo pristatyti tarptautiniuose kino festivaliuose bei institucijose, filmai papildė progines nacionalinės televizijos programas.

Restauruoti šedevrai

Pernai šiuolaikiniams ekranams pritaikytas didžiausias skaičius filmų, kurie skirti Lietuvai svarbioms istorinėms datoms paminėti, su kino klasika supažindinti lietuvius ir reikšmingiausius mūsų kūrėjus pristatyti jų nepažinusiai užsienio auditorijai.

Pernai Lietuvos kino centras restauravo šešis kūrinius. Tai "Marš, marš, tra-ta-ta!" (rež. Raimondas Vabalas, 1964), "Riešutų duona" (rež. Arūnas Žebriūnas, 1964), "Paskutinė atostogų diena" (rež. A.Žebriūnas, 1964), "Laiptai į dangų" (rež. R.Vabalas, 1966), "Moteris ir keturi jos vyrai" (rež. Algimantas Puipa, 1983) ir "Neatmenu tavo veido" (rež. Raimundas Banionis, 1988).

Pristatymai užsienyje

Augo ne tik restauruotų kino darbų skaičius, bet ir susidomėjimas jais tiek Lietuvoje, tiek tarptautiniuose kino ekranuose. Šalyje įvyko 139 seansai, užsienyje – 41. Ypatingo dėmesio sulaukė 2019 m. pavasarį pristatyta restauruota A.Žebriūno komiška drama "Riešutų duona" (1978), kurią pernai įvairių iniciatyvų metu pamatė per 20 tūkst. žiūrovų visame pasaulyje.

Pažymėtinas projektas "Lietuviško kino naktis", kurios metu filmą žiūrėjo beveik 30-ies prie iniciatyvos prisijungusių Lietuvos miestų gyventojai ir užsienio lietuviai, filmą žiūrėję internete nuo Lietuvos iki Meksikos.

Sugrįžusios "Riešutų duonos" sėkmė – simboliška, nes 2020-aisiais bus minimos Arūno Žebriūno 90-osios gimimo metinės.

Į kino ekranus sugrįžusios "Riešutų duonos" sėkmė – simboliška, nes 2020-aisiais bus minimos A.Žebriūno 90-osios gimimo metinės. Lietuvos kino centras yra restauravęs dar tris režisieriaus filmus: "Paskutinę atostogų dieną" (1964), "Gražuolę" (1969) ir "Velnio nuotaką" (1974). Pažymėtinas filmo "Velnio nuotaka" populiarumas kino ekranuose – Lietuvoje jis buvo rodomas 10 kartų, filmą pamatė ir 7 užsienio festivalių žiūrovai. Populiarumo sulaukė ir R.Vabalo darbas "Skrydis per Atlantą" (1983) – jis Lietuvoje pernai buvo parodytas aštuonis kartus, dukart pristatytas užsienyje.

Tarp žiūrimiausių išlieka R.Banionio drama "Vaikai iš Amerikos viešbučio" (1990). Ji Lietuvoje sulaukė net 14 kino seansų ir 8 rodymų užsienio festivaliuose.

2019 m. Lietuvos kino klasikai reikšminga data buvo ir lapkričio 3-ioji, kai Nacionalinėje Vašingtono meno galerijoje įvyko pasaulinė restauruoto pirmojo spalvoto lietuviško filmo "Marš, marš, tra-ta-ta" (rež. R.Vabalas, 1964) premjera. Prieš 35 metus sukurta ir Vakarų šalyse niekada nerodyta istorija dalyvavo renginio "Absurdistanas: Centrinės Europos absurdo kinas" programoje, kurią sudarė 1950–1989 m. Centrinėje ir Rytų Europoje sukurti filmai. Šiais metais filmą tikimasi pristatyti ir festivaliuose Europoje bei Lietuvoje.

Žinių šaltinis

Žymiausi lietuvių kino klasikos darbai vis aktyviau naudojami ir edukacijai. Kūriniai prieinami ne tik Lietuvos kino centro vykdomų projektų – kino edukacijos ugdymo bazės, Lietuvos mokyklose veikiančių "Kino klubų" – filmų kataloguose, bet pernai papildė ir devyniuose šalies kino teatruose veikiančio projekto "Mokausi iš kino" bei "Kultūros paso" programas.

Lietuvos kino centras jau yra suskaitmeninęs ir restauravęs 19 vaidybinių kino filmų ir 3 dokumentinius darbus. Šiemet planuojama skirti dėmesio Lietuvos kino studijoje sukurtos animacijos pritaikymui šiuolaikiniams kino ekranams.

Lietuvos kino centras ne tik restauruoja ir skaitmenina filmus, bet ir grąžina kino paveldą į Lietuvą. Centro iniciatyva įsigytos 39 reikšmingų Lietuvos kino istorijai vaidybinių filmų ir šešių dokumentinių kronikų juostų kopijos, kurios buvo saugomos Valstybiniame Rusijos Federacijos kino filmų archyve. Įsigytos kopijos perduotos nuolatiniam saugojimui Lietuvos centriniam valstybės archyvui.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių