P. Gražulis kalėjimo nebijo: garsioji byla dėl prekybos poveikiu – politinis užsakymas?

Dienraščio „Kauno diena“ rašinys

Nors Petrui Gražuliui pradėta garsioji byla dėl prekybos poveikiu Generalinėje prokuratūroje buvo nutraukta, kai kurie politikai svarsto, kad dabar, prisiekus naujiems parlamentarams, ją vėl būtų galima atnaujinti. Byla sustabdyta po to, kai tuomečiai Seimo valdantieji nepritarė skandalais garsėjančio savo kolegos teisinės neliečiamybės panaikinimui.

Pergalė užtikrino saugumą

Lygiai prieš mėnesį Gargždų rinkimų apygardoje, užtikrintai nugalėjęs konservatorę Rasą Petrauskienę antrajame ture, vėl triumfavo pats save išsikėlęs P. Gražulis.

Po pergalės politikui turėjo nukristi akmuo nuo širdies, nes teisinis imunitetas, kurį turėjo visą praėjusią kadenciją, jam nenutrūko.

O baimintis buvo ko.

Prieš ketverius metus, liepos pabaigoje, atliekant ikiteisminį tyrimą dėl prekybos poveikiu, Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai atliko kratas, poėmius bei kitus proceso veiksmus vienos maisto gamyba užsiimančios bendrovės patalpose, taip pat Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.

Kratos vyko šios tarnybos direktoriaus Jono Miliaus kabinete ir P.Gražulio darbo kabinete parlamente bei gyvenamosiose patalpose Seimo viešbutyje.

Užmiršo: nors Generalinėje prokuratūroje tebeguli nepabaigta Seimo nario P. Gražulio byla dėl prekybos poveikiu, paaiškėjo, jog tyrimas yra nutrauktas. / A. Ufarto / Fotobanko nuotr.

Turimi duomenys tuomet leido įtarti, kad šios bendrovės vadovai, norėdami, jog įmonė išvengtų nuobaudų, kurios paprastai taikomos aptikus darbų saugos, pakavimo, ženklinimo, higienos ar kitus pažeidimus, savo neteisėtų tikslų siekė neva papirkdami įvairius atsakingus specialistus arba asmenis, galinčius tokiems specialistams daryti poveikį.

O P. Gražulis nuo 2015 m. gegužės iki 2017 m. vasario, esą veikdamas vienos uždarosios bendrovės interesų labui ir siekdamas turtinės naudos, galbūt piktnaudžiavo Seimo nario tarnybine padėtimi. Dėl to, kaip teigta, valstybė patyrė didelę žalą.

Išgelbėjo Seimo dauguma

Dėl to pernai birželio pradžioje generalinis prokuroras Evaldas Pašilis pasirašė kreipimąsi į Seimą, prašydamas leisti patraukti parlamentarą P.Gražulį baudžiamojon atsakomybėn ar kitaip suvaržyti jo laisvę.

Anot generalinio prokuroro, toks sprendimas priimtas įvertinus duomenis, surinktus ikiteisminiame tyrime dėl piktnaudžiavimo, apgaulingos apskaitos tvarkymo, prekybos poveikiu, dokumento suklastojimo ir papirkimo.

Tada duoti parodymus kaip specialusis liudytojas Seimo narys P.Gražulis atsisakė.

Be Seimo sutikimo parlamentaras negalėjo būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negalėjo būti kitaip suvaržoma jo laisvė.

Dėl parlamentaro laisvės suvaržymo į Seimą gali kreiptis tik generalinis prokuroras.

Taip ir buvo padaryta, tačiau tuometė "valstiečių" dominuojama valdančioji dauguma P. Gražulio imunitetą išsaugojo.

Todėl triukšmingai prasidėjusi byla dėl prekybos poveikiu liko įšaldyta.

Priminė disidentinę veiklą

Pats parlamentaras šią bylą vienareikšmiškai vertino kaip politinį užsakymą.

Šių metų balandžio pabaigoje kreipėsi į Prezidentą Gitaną Nausėdą dėl "nekontroliuojamos teisinės sistemos išsigimimo mūsų valstybėje".

Aš sėdėjau kalėjime jaunystėje už Lietuvą, galiu ir antrą kartą pasėdėti.

Politikas priminė apie savo aktyvią poziciją Lietuvos laisvės lygoje, Helsinkio grupėje, antitarybinės ir religinės literatūros platinimo veikloje sovietmečiu.

Jis taip pat akcentavo, kad dėl savo pažiūrų bei veiklos buvo nuolat persekiotas, sektas, nuteistas ir kalintas, priminė, kad buvo paskutinis lietuvis politinis kalinys Sovietų Sąjungoje.

"Lietuvai atgavus nepriklausomybę savo pažiūrų nekeičiau. Nuolat viešai kritikavau ir atkurtos valstybės politikų, ir valdininkų klaidas, kurios dažnai ribojosi ir su išdavyste. Esu nuolat kritikavęs ir teisinės, ypač ikiteisminių institucijų užvaldymą, dvejopų standartų taikymą, politinių bylų kėlimą, valstybės valdymą "slaptomis", pakampėse sukurptomis pažymomis", – kreipimesi Prezidentui tuomet rašė P. Gražulis, vildamasis, kad būtent šio jo atvejo teisingas įvertinimas "bus mažas žingsnelis teisingumo link".

Rinkėjai nori tiesos

Vis dėlto iki šiol taip ir liko neatsakyta, ar prekyba poveikiu (kuo ir kaltintas P. Gražulis) realiai buvo, ar nebuvo.

Šis klausimas tapo dar aktualesnis po į skandalingas istorijas vis  patenkančiam politikui sėkmingų rinkimų Gargždų vienmandatėje apygardoje.

Portalo žiniomis, dalis šio parlamentaro pozicijai nepritariančių rinkėjų yra pasirengę kreiptis tiek į naująjį Seimą, tiek į Generalinę prokuratūrą, kad galiausiai būtų padėtas taškas šioje istorijoje.

"Prekyba poveikiu yra labai rimtas kaltinimas. Ir mums svarbu žinoti, ar mūsų apygardoje išrinktas parlamentaras yra nesusitepęs. Planuojame parengti raštą rinkėjų vardu į Generalinę prokuratūrą, kad atnaujintų bylą ir galiausiai pasakytų, kaip čia yra dėl P. Gražulio. Nes dabar mes tarsi ir neturime savo deputato. Dabar mes negalime kreiptis į tokį Seimo narį, nes dėl jo reputacijos kyla abejonių. O gal P. Gražulis nekaltas? Tačiau į tai turi būti atsakyta aiškiai ir nedviprasmiškai", – teigė Klaipėdos rajono gyventojas, nenorėjęs, kad jo pavardė būtų viešinama.

Būtinas prokuroro kreipimasis

Teisininkas, Seimo narys, konservatorius Stasys Šedbaras mano, kad P. Gražuliui nebuvo kito būdo, kaip tik dėl šios istorijos aiškintis prokurorui ir teisme.

Praėjusią Seimo kadenciją tai neįvyko. Tačiau dabar pasikeitė aplinkybės, yra išrinkta kita Seimo dauguma, tad yra tikimybė, kad P. Gražulio byla gali būti atnaujinta.

Petras Gražulis / Redakcijos archyvo nuotr.

"Manau, kad Generalinė prokuratūra galėtų kreiptis į Seimą dėl P.Gražulio teisinės neliečiamybės panaikinimo ir galėtų mėginti atnaujinti bylą. Aplinkybės yra pasikeitusios, o įtarimai niekur nedingo. Tačiau, kol neturime prokurorų kreipimosi, nieko negalime padaryti. Bet jei toks kreipimasis būtų, pagal Seimo statutą būtų atlikta visa procedūra, ir tada balsuotume", – teigė S. Šedbaras.

Seimo narys įsitikinęs, kad tai padaryti reikėtų, nes P. Gražulis vėl išrinktas į Seimą.

S. Šedbaro teigimu, rinkėjai, jį rinkdami, nežinojo, kokia situacija yra iš tikrųjų, ir tas nežinojimas galbūt lėmė tam tikrą jų pasirinkimą.

"Jeigu baudžiamoji byla atsidurtų teisme ir būtų apkaltinamasis nuosprendis, tai tada Seimo nariui apkalta būtų galima šiuo pagrindu. Kitaip tariant, jei būtų atnaujinta byla, reikėtų laukti, kaip ji baigsis, ir tada spręsti, kas toliau", – paaiškino S. Šedbaras.

Generalinės prokuratūros atstovė spaudai Elena Martinionienė patvirtino, kad tyrimas dėl P. Gražulio bylos nutrauktas.

Jis galėtų būti atnaujintas tik paaiškėjus naujoms svarbioms aplinkybėms.

Homoseksualų kerštas?

Pats P. Gražulis veikiausiai irgi nujaučia, jog byla dėl prekybos poveikiu galėtų būti atnaujinta, tačiau ir toliau tvirtina, kad jokio nusikalstamo poveikio nebuvo, o su juo tiesiog mėginama susidoroti.

Seniau politikas net samprotavo, kad jam reiškiami kaltinimai galėtų būti inspiruoti homoseksualų ar juos remiančių visuomenės grupių, trokštančių keršto.

Tačiau šįsyk Seimo narys kalbėjo apie politinį aspektą.

"Tai yra politinė byla, nes aš nuolatos einu prieš sistemą, prieš konservatorius. Pažiūrėkite, kodėl nė vienos bylos nėra Landsbergių klanui? Už vieną eurą nuperka pusantro milijono vertės žemę, ir viskas gerai? Per dvejus metus praturtėja iki 15 milijonų, ir viskas gerai? Kaip tai reikėtų vertinti?" – piktinosi P. Gražulis.

Nuomonė: Seimo narys S. Šedbaras mano, kad P. Gražulio byla turi būti atnaujinta, nes aplinkybės yra pasikeitusios, o įtarimai niekur nedingo. V. Skaraičio / Fotobanko nuotr.

Anot parlamentaro, bandymas jam iškelti bylą yra priekabiavimas.

"Anksčiau buvo bolševizmas, dabar – liberalbolševizmas. Už tai, kad kritikuoju tą sistemą, tą klaną, tą dvarą, man keršijama. Aš nuolatos apie tai kalbu Seime, bet kažkodėl niekas negirdi. Jei atnaujintų man tą bylą, vertinčiau tai, kaip politinį persekiojimą. Bet nė kiek to nebijau: aš sėdėjau kalėjime jaunystėje už Lietuvą, galiu ir antrą kartą pasėdėti", – dienraščiui tvirtino P. Gražulis.NAUJAUSI KOMENTARAI

Julija

Julija portretas
O S. Šedbaras kad įmitęs ... Gera seimo "lovio" duona.

TAIKDARYS.

TAIKDARYS. portretas
KAUNE PASTEBEJAU TOKI DALYKA - HIPERMAKSIMOJE KAŽKOKIE KEISTI ŽMOGENAS RINKO PARAŠUS-KONSERVATORIAMS AGONIJA PRASIDEJO-PUTI JIEMS KALEJIME NEUŽILGO ATEJUS Į VALDŽIA TIKRAM LIETUVOS RESPUBLIKOS PREZIDENTUI-RUOŠKITES O PASIRAŠUSIEMS-JUS MES STEBESIME...........

ALGIS

ALGIS portretas
Nu FRICAS , vienas prievieno .
VISI KOMENTARAI 63
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių