- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
-
Naujovė: žygio metu pirmą kartą Lietuvoje atliktas specialus 6 minučių ėjimo testas su nešiojamu spiroergometru – buvo vertinama funkcinė širdies ir plaučių būklė.
-
Nauda: Širdies nepakankamumo savaitės renginyje dalyvavę klaipėdiečiai sulaukė naudingų žinių ir realių rekomendacijų iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologų.
Paskaita, žygiu per mišką ir pirmą kartą Lietuvoje išbandytu prietaisu – taip klaipėdiečiai kartu su Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologais ir partneriais Klaipėdos universitete paminėjo Tarptautinę širdies nepakankamumo dieną. Pirmąją gegužės savaitę ji organizuojama visoje Europoje, siekiant atkreipti dėmesį į pandemi-jos mastą įgaunančią ligą.
Kreipiasi pavėluotai
Klaipėdos universitete gausiai susirinkusiems renginio dalyviams Jūrininkų ligoninės kardiologai priminė, koks klastingas gali būti širdies nepakankamumas. „Pradžioje nebylus, o kai pasireiškia simptomai – padėti pacientui tampa sudėtingiau. Per penkerius metus kas antras, išgirdęs šią diagnozę, miršta“, – sakė viena iš renginio ini-ciatorių, Klaipėdos jūrininkų ligoninės Širdies aritmijų skyriaus vedėja, gydytoja kardiologė Roma Kavaliauskienė.
Širdies nepakankamumas pasireiškia, kai dėl nusilpusios raumens funkcijos širdis nebespėja aprūpinti or-ganizmo reikiamu deguonies ir kraujo kiekiu.
Lietuvoje širdies nepakankamumu serga 120 tūkst. gyventojų. Jiems reikia specialių žinių ir pagalbos, todėl planuojama, kad šalyje veiks apie 30 širdies nepakankamumo kabinetų, kur pacientai galės gauti daugiau žinių apie pačią ligą, išmokti sau padėti, pasirinkti reikiamą vaistų dozę ir sužinoti, kada būtina kreiptis į medikus.
„Dveji pandemijos metai gerokai komplikavo situaciją dėl širdies nepakankamo gydymo. Skaičiuojama, kad per šiuos dvejus metus vidutinė gyvenimo trukmė Lietuvoje sutrumpėjo 17 mėnesių: nuo 75,6 iki 75,1 m. Net 16 proc. daugiau negu 2019 m. pacientų mirė nuo infarkto. Daugiau nei 26 proc. pacientų nesikreipė pagalbos laiku, baimindamiesi koronaviruso, tad dabar į ligoninę dažnai patenka daug užleistų atvejų, kai jau būna sunku padėti pacientui“, –apgailestavo R.Kavaliauskienė.
Sulaukė individualių rekomendacijų
Klaipėdos jūrininkų ligoninėje jau veikia Širdies nepakankamumo kabinetas. Jo veikloje dalyvaujantys kardi-ologai Eglė Drebickaitė, Gintarė Martinkutė ir Paulius Orda auditoriją plačiau supažindino su liga, jos požymiais ir simptomais, atsakė į rūpimus klausimus ir pakvietė išbandyti savo galimybes žygyje miško taku.
Po paskaitos gausus klaipėdiečių būrys kartu su medikais mišku patraukė Klaipėdos jūrininkų ligoninės link. Tarp žygeivių buvo ir sergančiųjų pažengusiu širdies nepakankamumu, ir besidominčių šia problema. Visi jie sėkmingai įveikė kelių kilometrų atstumą.
Visą žygį klaipėdiečius lydėjo medikų komanda – gydytojai, slaugytojos, kineziterapeutės – kurie keliuose tarpiniuose sustojimuose vertino žygiuojančiųjų sveikatą: matavo kraujospūdį, vertino fizinę būklę.
Nauda: Širdies nepakankamumo savaitės renginyje dalyvavę klaipėdiečiai sulaukė naudingų žinių ir realių rekomendacijų iš Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologų E.Drebickaitės, R.Kavaliauskienės, P.Ordos ir E.Martinkutės. / Vytauto Liaudanskio nuotr.
Išbandė pirmą kartą
Žygio metu pirmą kartą Lietuvoje atliktas specialus 6 minučių ėjimo testas su nešiojamu spiroergometru – buvo vertinama funkcinė širdies ir plaučių būklė.
Kaip pasakojo Klaipėdos jūrininkų ligoninės kardiologas P.Orda, iš panorusiųjų pasitikrinti širdies būklę vienam žygeiviui tyrimas parodė sutrikusią plaučių ventiliaciją, tad jam buvo rekomenduota atlikti išsamesnį sveikatos tyrimą.
Ligoninėje iki šiol buvo naudojamas stacionarus spiroergometras, skirtas sergantiems sunkiu širdies nepakankamumu, siekiant išsiaiškinti, ar pacientą jau reikėtų įtraukti į laukiančiųjų širdies transplantac-ijos sąrašą.
„Trečiojo amžiaus universiteto studentams ir prie jų prisijungusiems klaipėdiečiams patiko toks sveikatinimo žygis ir jie pageidautų, kad tokie renginiai būtų kuo dažnesni. Tai buvo puiki proga gauti specialistų konsultacijas ir rekomendacijas tiesiog čia ir dabar, vertinant sveikatos būklę kasdienėje veikloje. Žmonėms labai svarbu suprasti, kad sveikata reikia rū-pintis ir domėtis ne tik gydytojo kabinete, kad daug kas priklauso nuo jų pačių gyvenimo būdo ir pastangų“, – sakė Klaipėdos universiteto Sveikatos mokslų fakulteto dekanas prof. dr. Saulius Raugelė.

NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Pajūryje – tiršta žmonių1
Šį savaitgalį pajūryje pagaliau ne tik saulėta, bet ir šilta, tikra vasara atviliojo į pajūrį daugybę žmonių. Pajūrio gelbėtojams taip pat prasidėjo karštos dienos. ...
-
Universiteto absolventams – diplomai
Laukiamiausias Klaipėdos universiteto absolventų metų renginys – diplomų teikimas – šįkart vyko "Švyturio" arenoje. Šiemet universitetą baigė šimtai studentų. ...
-
Traukinių nematyti per žolę: kas atsakytų, jei įvyktų tragedija?9
Klaipėdos rajono gyventojai kelias savaites kraipė galvas stebėdami, kaip Kiškėnų pervažoje išstypo žolė, per kurią vairuotojams nebuvo įmanoma įžiūrėti, ar saugu kirsti geležinkelio bėgius. ...
-
Pajūris virs tropikais3
Šį savaitgalį ir visą kitą savaitę bus labai panašu į tikrą tropinę vasarą – dienomis tvyros karščiai, oras mažai atvės ir naktimis, o savaitės antroje pusėje pratrūks liūtys su žaibais ir perkūnija. ...
-
Joninių šventė – naujame skvere: nuo tradicinių dainų iki efektingo ugnies šou8
Trumpiausią naktį metuose Joninių šventė Klaipėdoje surengta atnaujintame Danės skvere, o ne Jono kalnelyje, kaip įprastai. Be gyvo garso koncertų ir tradicinių vainikų pynimo, šventę vainikavo efektingas „Ugnies šokio&ldq...
-
Po žiemos audrų į paplūdimius sugrįžo du trečdaliai smėlio, Kuršių nerijoje – trečdalis
Po siautusių žiemos audrų į krantą žemyninėje dalyje sugrįžo apie 60 proc. nuplauto smėlio, o Kuršių nerijoje – apie 30 proc., sako mokslininkai. ...
-
Išaugusios kainos negąsdina: poilsiautojai užplūdo kurortus, viešbučiai – perpildyti37
Ilgąjį Joninių savaitgalį Lietuvos kurortuose – poilsiautojų gausa. Kai kur apsistoti vietų nelikę, o Druskininkuose, Birštone ir pajūryje kartu užimta 85 proc. apgyvendinimo įstaigų. Nepaisant išaugusių kainų, gyventojų lūke...
-
Gydytoja M. Sakalauskaitė: plastikos chirurgai – perfekcionistai, siekiantys geriausio rezultato3
Sostinės šurmulį į pajūrį iškeitusi vilnietė medicinos centro „Northway“ Klaipėdoje plastikos chirurgė Marija Sakalauskaitė nė karto nesigailėjo tokio savo sprendimo, sukėlusio aplinkinių nuostabą. Gyvenimas uostamiestyj...
-
Kretingoje – seniausios bažnyčios durys2
Agentūra „Factum“ prie Lietuvos kultūros fondo į Lietuvos išskirtinių pasiekimų knygą, anksčiau vadintą Lietuvos rekordų knyga, įrašė naują išskirtinį pasiekimą. Ją papildė įrašas – seniausios ba...
-
Gargžduose norima įamžinti M. Vaitkaus atminimą
Kitais metais bus minimos gargždiškio, iškilaus kunigo ir kūrėjo Mykolo Vaitkaus 140-osios gimimo ir 50-osios mirties metinės. Gargžduose svarstoma, kaip įamžinti žinomo tėvynainio atminimą. ...