Vietoj kultūros Atgimimo aikštėje – keiksmų lavina ir belangės žargonas

Atgimimo aikštėje vykęs jaunųjų reperių pasirodymas – daugiau nei pribloškiantis. Pačiame miesto centre nuo scenos sklido nenorminė leksika, kalėjimo žargonas ir keiksmai. Pasirodo, kad visa tai – Europos jaunimo sostinės renginių, kuriuos apmoka mokesčių mokėtojai, dalis.

Įrašas – šokiruojantis

Savaitgalį surengtas jaunųjų reperių pasirodymas viešoje erdvėje sukėlė skandalą.

Socialiniuose tinkluose ėmė sklisti vaizdo įrašas iš renginio.

Įrašo kopijas elektroniniais laiškais gavo visi Klaipėdos miesto savivaldybės tarybos nariai, kurių prašoma pasiaiškinti situaciją.

"Kadangi esu aktyvus kultūros renginių lankytojas, šį savaitgalį teko regėti Europos jaunimo sostinės renginį Atgimimo aikštėje. Įspūdinga. Nuo scenos sklido nepilnamečių atlikėjų necenzūriniais žodžiais repuojami kūriniai. Gerbiamieji, ar bent pasidomite, kam buvo išleisti mokesčių mokėtojų milijonai? Ar tikrai normalu, kai akivaizdžiai mažametis vaikas ant scenos beria tokius žodžius klausytojams? Jei Europos jaunimo sostinės centrinė būstinė išgirstų šiuos šedevrus, manau, kad skirtų solidžią baudą už jų idėjos diskreditavimą. Panaršius viešai prieinamą informaciją, šokiravo iš miesto biudžeto skirtos sumos šiam projektui", – Klaipėdos miesto tarybos nariams siųstame laiške piktinosi Petras Sakalauskas.

Liejosi nesąmonių srautas

Klaipėdietis politikams išsiuntė ir vienos mergaitės pasirodymo įrašą.

Šios į reperes pretenduojančios nepilnametės atliekamos dainos tekstas šokiruoja.

"Je, že, šitas čiuvas savo paną pi...o, visą tave sup...o. Pažėk, kaip tau čia senis įgrūdo. Nemalkit seniui šūdo", – tokiu tekstu prasidėjo jaunosios reperės pasirodymas, kuris sulaukė renginyje buvusio jaunimėlio ovacijų.

Dainelė apie "čiuvą" (žarg. vyriškosios giminės atstovą – A.A.) baigiasi raginimu jį nužudyti.

"Aš tave į vietą padėčiau. Nudėčiau tave. Išvežtume tave į mišką", – jaunosios atlikėjos lūpose skamba nejuokingi žodžiai. "Padėti į vietą" kalėjimo žargonu reiškia nužudyti.

Necenzūravo: D.Petrolevičius, patarėjas projektui "Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021",  aiškino, kad renginio organizatoriai tik suteikė platformą jaunimo saviraiškai, o kūrinių turinio niekas necenzūravo. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

Kur finansinė ataskaita?

"Atvirai sakau – gėda. "Sarmata" taip tratinti mūsų visų pinigus. Prašau nedelsiant išsiaiškinti šio dainorėlio tapatybę ir jo tėvams nusiųsti vaikų teisių specialistus. Taipogi apsvarstyti ir viešai pasmerkti, uždėti sankcijas tolesniems tokio pobūdžio renginiams šios įstaigos vadovybei. Norime, kad klaipėdiečiams būtų pateikta vieša, detalizuota šio projekto finansinė ataskaita, norime žinoti, kokiuose Europos portaluose ar kitose žiniasklaidos priemonėse buvo girdimas Klaipėdos Europos jaunimo sostinės vardas? Kokia pridėtinė vertė buvo Klaipėdos miesto garsinimui? Aš už jaunimą, bet ne už iššvaistomus milijonus niekinio lygio renginukams. Kiek gabių jaunuolių galėjo gauti stipendijas", – savo įspūdžiais apie regėtą vaizdelį Atgimimo aikštėje su tarybos nariais dalijosi P.Sakalauskas.

Klaipėdos miesto savivaldybės patarėjas projektui "Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021" Deividas Petrolevičius dienraščiui aiškino, kad renginio organizatoriai tik suteikė platformą jaunimo saviraiškai, o štai atliekamų kūrinių turinio niekas necenzūravo.

"Sunku ką pakomentuoti. Ne paties aukščiausio lygmens kūrinys. Jokių atrankų ar perklausų nebuvo. Pats projektas tam ir buvo skirtas, kad jaunimas turėtų galimybę pasirodyti. Aš suprantu, kad praleistas vienas momentas – reikėjo prieš renginį instruktuoti, kad viešoje erdvėje neturėtų skambėti keiksmažodžiai. Nežinau, ar buvo perspėta", – aiškino D.Petrolevičius.

Jaunimas gali klysti

D.Petrolevičius aiškino, kad šeštadienio renginio dalyviai tiesiog rinkosi iš gatvės.

"Buvo paskelbta, kad kas nori, tas ir gali dalyvauti. Šiam renginiui atskirų pinigų nereikėjo. Yra administratorius, kuris administruoja šią erdvę. Jis buvo atrinktas konkurso būdu. Administratorius sudaro veiklų tinklelį šioje erdvėje. Buvo pastatyta scena. Atidarai konteinerį ir atsiranda scena. Jokių papildomų investicijų nereikia. Yra nupirkti du konteineriai, kurie ten stovi nuo vidurvasario. Jie galėjo kainuoti nuo 10 tūkst. iki 15 tūkst. eurų. Jie skirti visiems renginiams, kurie vyko šiemet ir vyks kitais metais. Jų neišmesime, net jei prasidės Atgimimo aikštės rekonstrukcija", – pasakojo D.Petrolevičius.

Atgimimo aikštėje, kuri pavadinta "Pop up" erdve, lapkritį numatytas tik vienas renginys, kuris ir įvyko šeštadienį. Gruodžio 4 d. vyks kalėdinės erdvės atidarymas. Gruodžio 5 d., skelbiama, vyks renginys "#chooseklaipeda ambasadorių iniciatyva".

Spalį čia vyko du renginiai. Rugsėjį vyko šeši, rugpjūtį – trys renginiai.

"Šis įvykis nėra dėmė projektui "#chooseklaipeda" ar "Klaipėda – Europos jaunimo sostinė 2021" renginiams. Taip, neturėtų būti keiksmažodžių. Tai ir yra vieta, kur atėjęs žmogus gali daryti, ką nori. Taip, jis gali ir suklysti. Parodykite man nors vieną, kuris nėra nusikeikęs", – savo požiūrį į žiūrovų kritiką išsakė D.Petrolevičius.

Tai, ką aš mačiau nufilmuotame vaizdelyje, – jokia kultūra.

Jis akcentavo, kad jei Klaipėda būtų Europos kultūros sostine, ji sceną turėtų užleisti patiems talentingiausiems ir brangiausiems kūrėjams.

"Jeigu mes esame Europos jaunimo sostinė, suteikiame galimybę visiems atrasti save. Su Europos jaunimo sostinės vėliava jaunimas gali ateiti ir išreikšti save, jis gali klysti ir už tai neturi būti nulinčiuotas. Štai tokią vėliavą mes keliame", – aiškino patarėjas D.Petrolevičius.

Pasak jo, šių metų renginiams buvo skirta 800 tūkst. eurų, iš viso per trejus metus Europos jaunimo sostinės renginiams Klaipėda skyrė 1,5 mln. eurų.

"Tai – ne kultūra"

Visai kitokios nuomonės apie brangiai kainavusius renginius yra Klaipėdos miesto tarybos narė Judita Simonavičiūtė.

Judita Simonavičiūtė / Vytauto Liaudanskio nuotr.

"Necenzūriniai dalykai tikrai negalimi viešoje vietoje. Su mūsų kultūra yra problemų, tai – akivaizdu. Tai, ką aš mačiau nufilmuotame vaizdelyje, – jokia kultūra. Vaizdelį pamačiau feisbuke. Kažkas dar paklausė, kaip aš vertinu tokius dalykus. Nepuošia tokie dalykai Klaipėdos. Aš pati džiaugiausi, kai prieš trejus metus iš Serbijos buvo parvežta žinia, kad tampame Europos jaunimo sostine. Manau, organizatoriai turėtų žinoti apie tai, kas vyksta viešose erdvėse. Jie turėtų prisiimti ir atsakomybę", – reziumavo J.Simonavičiūtė.

Politikė neturėtų klausimų tokių dainų atlikėjams, jei jie savo renginį būtų organizavę uždaroje erdvėje, o ne viešoje vietoje.

Pasipiktinimas turi pagrindo

Miesto tarybos narys Edmundas Kvederis, kuris eina Klaipėdos moksleivių saviraiškos centro direktoriaus pavaduotojo pareigas, nebuvo sužavėtas užfiksuotu šeštadienio renginio vaizdeliu, tačiau turėjo paaiškinimą apie situaciją iš profesinės pusės.

"Esu buvęs panašiuose renginiuose Jungtinėje Karalystėje. Anglų kalba tokie tekstai ne taip rėžia ausį. Na, o šiuo atveju, kaip čia pasakius. Neatrodo jis labai pagirtinas. Renginį turėjo kontroliuoti organizatoriai. Matyt, nebuvo pasidomėta, kas bus atliekama. Panašu, kad kai kurie piliečiai ne be pagrindo pasipiktino. Viešai skamba toks turinys, kuris nėra aukštos kultūros", – vaizdelį įvertino E.Kvederis.

Pedagogas pritarė minčiai, kad tokio pobūdžio tekstai nėra skirti viešai erdvei.

"Teisėtvarkos atstovai turėtų atsakyti, ar yra čia pažeidimas, ar ne. Esu buvęs dramos teatre ir stebėjęs spektaklį, kuriame buvo kai ko per daug. Spektaklis buvo pažymėtas tam tikra žyma. Bet jis buvo rodomas uždaroje erdvėje", – kalbėjo E.Kvederis.

Organizatoriams – klausimai

Nemenką patirtį darbe su jaunimu turintis E.Kvederis paaiškino, kad jaunimas dažniausiai saviraiškai renkasi tuos objektus, kurie juos pačius domina.

"Jaunimo noras išreikšti save yra begalinis. Jie dainuoja apie tai, kas jiems rūpi, jie atkartoja tai, ką mato visuomenėje. O jaunimas apie tam tikrus dalykus žino kur kas daugiau, nei mes galvojame. Tai mergaitei, kuri yra labai jauno amžiaus, aš priekaištų neturiu. Aš esu girdėjęs ir grubesnių dainų tekstų. Bet klausimai skirti renginio organizatoriams. Kažkas turi aiškintis, kas vyks ant scenos. Tai gal kas nors atsineš šautuvą ir ims šaudyti nuo scenos? O jei girtas žmogus veržtųsi ant scenos? Gal į renginį atėjo šeimos su mažais vaikais, ar toks tekstas jiems priimtinas? Nejaugi ir rasistinio pobūdžio dainos priimtinos? Nemanau", – svarstė E.Kvederis.

Klaipėda, tapusi Europos jaunimo sostine, skelbė įtrauksianti jaunimą į daugiau nei 200 gebėjimams ugdyti skirtų veiklų, buvo žadama apie 400 renginių.

"Klaipėda sensta, todėl jaunimui skirti renginiai yra labai svarbūs. Tačiau šaukštas deguto ir medaus statinę pagadina. Neskatinamas ir neįtraukiamas jaunimas darosi apatiškas ir pradeda užsiiminėti tuo, kuo nederėtų", – pastebėjo tarybos narys.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kas tas per veikėjas Petrolevičius?

Kas tas per veikėjas Petrolevičius? portretas
Iš kur jis atsivaideno darbui su jaunimu? Reikia su tokiais elgtis kaip sako senoliai ,,plunksna i sikna ir tegu lekia zvimdams". Rado mat jaunimo išraiškos formą - keiktis blevyzgotis ir budulizmą viešai daryt. Ar čia tikroji mūsų lietuvių KULTŪRA ? Ar taip prastai reikia rezonuoti (sužadinti) atgarsį į socialines problemas ir skaudulius? Kai maumuonėlis pas pačius tokius a'lia vadovus permirkęs degradacija ir primityvumais, o kūrybinių idėjų badas ir dar kartą badas, tai kodėl reikia tokiems atiduoti kuruoti Jaunimą?

Kraupu

Kraupu portretas
"Jeigu mes esame Europos jaunimo sostinė, suteikiame galimybę visiems atrasti save. Su Europos jaunimo sostinės vėliava jaunimas gali ateiti ir išreikšti save, jis gali klysti ir už tai neturi būti nulinčiuotas. Štai tokią vėliavą mes keliame", – aiškino patarėjas D.Petrolevičius. Pasak jo, šių metų renginiams buvo skirta 800 tūkst. eurų, iš viso per trejus metus Europos jaunimo sostinės renginiams Klaipėda skyrė 1,5 mln. eurų.

Prevencija

Prevencija portretas
Vaikai nekalti, kalti suaugusieji. Bet kokiu atveju kalti organizatoriai ir politikai kurie skyre siam renginiui 1,5 milijono. Galėjo skirt psishinei sveikatai ir smurto prevencijai
VISI KOMENTARAI 27
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių