- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Žvejyba yra viena tų sričių, kurias Seimo nariai išmano geriausiai, nes kiekvienoje kadencijoje tam skiria itin daug dėmesio.
Priedanga tautiniu paveldu
Nemažai politikų iš dabartinės valdžios į Seimą ėjo su nuostatomis padaryti žymių draudimų verslinės, o iš dalies ir mėgėjiškos žvejybos srityje.
Viena tokių sričių buvo visiškas žvejybos draudimas Kuršių mariose. Susidurta su realybe, kad draudimai gali sunaikinti šimtmečius prie Kuršių marių kurtas su žvejyba susijusias tradicijas.
Naikinti Kuršių marių žvejybos dar vis neatsisakyta, nors tą daryti ir nėra prasmės. Kuršių marios yra bendros su Rusijos Kaliningrado sritimi. Jei Lietuva ir uždraus žvejybą, Rusija to nedarys.
Nepaisant to, Seimo narys Linas Jonauskas šiuo metu yra pateikęs siūlymą koreguoti Žuvininkystės įstatymą. Siūloma Kuršių mariose atsisakyti bet kokios žvejybos, išskyrus stintų. Aiškinama, kad Kuršių marių žuvų išteklių būklė yra itin bloga.
O kaip bus su tautiniu paveldu?
„Prisidengiant tautiniu paveldu verslinė žvejyba vidaus vandenyse ir toliau vyktų. Tai nepadėtų atkurti žuvų išteklių Lietuvos vidaus vandenų telkiniuose ir neturėtų teigiamo efekto atkurti Kuršių marių žuvų išteklius“, – argumentavo L. Jonauskas.
Dešimt kartų baudos išaugtų už verslinės žvejybos pažeidimus.
Dešimteriopai kylančios baudos
Žvejybos tautinį paveldą vykdo pamario gyventojai. Išeitų, kad jie, gyvendami prie Kuršių marių, joms turėtų atsukti nugarą. Jei to nedarys, kita Seimo narių grupė yra numačiusi apynasrį vietiniams gyventojams.
Penki Seimo nariai yra pateikę siūlymą pakeisti Administracinių nusižengimų kodeksą ir 2–3, o kai kur netgi 10 kartų padidinti baudas už žvejybą.
Pavyzdžiui, jei žvejys mėgėjas pažeidė žvejybos taisykles, tai yra turėjo daugiau meškerių, nei leidžiama, jam bauda didėtų nuo 10 iki 30 eurų. Jei žvejys sugautą žuvį pardavė, jam būtų skirta bauda iki 580 eurų, o buvo iki 290 eurų.
Dešimt kartų baudos išaugtų už verslinės žvejybos pažeidimus. Vidaus vandenyse bauda augtų nuo 20–200 iki 200–700 eurų, o jūroje – nuo 60–300 iki 600–3 000 eurų.
Nė viename Administracinių nusižengimų teisės punkte nebeliktų tokios nuostatos kaip įspėjimas už pirmą pažeidimą.
Dešimt kartų baudos išaugtų ir dėl žvejybos tvarkos pažeidimų. Tarkim, jei laivo žvejybos žurnale netinkamai nurodoma žvejybos vieta, įrankiai ar sugautos žuvies rūšis ir kiekis, bauda išaugtų nuo 90–230 iki 900–2000 eurų.
Tokios baudos pagal šiandieninį žvejų pragyvenimo lygį atrodo neadekvačios, nes vien baudai sumokėti kai kuriais atvejais žvejui tektų atiduoti ne vieną, o netgi kelis atlyginimus. Baudų nustatymo sistema būtų logiška, jei politikai ją sugebėtų „pririšti“ prie žvejų atlyginimo vidurkio ar kažkokio kito realaus pragyvenimo mato.
Neapsimokėjo „tykoti“ pažeidėjų
Dabar susidaro įspūdis, kad pastaruoju metu gerokai pasišvaisčiusioje valstybėje ima trūkti pinigų, todėl pradedame įvedinėti neadekvačią žmonių baudavimo ir prievartos sistemą.
Patys valdžios atstovai, tiksliau drastišką žvejybos baudavimo sistemą siūlantys aplinkos ministras Simonas Gentvilas, teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska, Seimo nariai Aistė Gedvilienė, Andrius Vyšniauskas ir Audrius Petrošius aiškino, kad dabar baudos yra itin mažos, jų administravimo išlaidos didelės.
Mažos baudos neva neatbaidančios vėl ir vėl daryti pažeidimus. Yra asmenų, kurie per metus bausti po 10–18 kartų. Jų padaryta žala siekianti dešimtis tūkstančių eurų, o iš baudų negaunama ir tūkstančio eurų.
Aiškinta ir tai, kad pati žvejybos baudų taikymo sistema esanti suvelta, nes dažnai neaišku, kokias įstatymo nuostatas atskirais atvejais reikia taikyti.
Daugiausia klausimų keliantis pats sugautos žuvies nelegalaus pardavimo, kaip sakoma „į kairę“, fakto nustatymas. Norint nustatyti pardavimo faktą, pareigūnams reikia sekti, kada žuvis ar jos produktas pereis iš vienų rankų į kitas, ir tik tada galima surašyti protokolą.
Kai baudos buvusios juokingai mažos, toks pareigūnų „tykojimas“ nebuvęs prasmingas, nes neatbaidydavęs žuvų perpardavinėtojų nuo tolesnės veiklos.
Apskritai visa žvejybos kontrolės sistema yra grįsta ilga ir kantria pažeidėjų fiksavimo rutina. Netgi su keliomis meškerėmis žvejojantis žvejys mėgėjas sunkiai patraukiamas atsakomybėn, jei jį sulaikius rankose nėra meškerės, nes jis visada gali pasakyti, kad ne žvejojo, o ilsėjosi gamtoje.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Lygė Drevernoje – ypatinga tradicija1
Paminėti rudens lygiadienį klaipėdiečiai vis dažniau važiuoja ne prie jūros, o prie marių, į Dreverną, kur kūrybingi žmonės pasistengia šventę nuspalvinti daugybe naujų patirčių. Taip šiame pamario miestelyje ir šiemet ats...
-
Kurortuose – be automobilių: nuomonės dėl tokio užmojo išsiskiria8
Kuršių Nerija dūsta nuo automobilių, tad vietos politikai nori poilsiautojus priversti palikti savas mašinas net kitapus kranto. Pirmos kalbos pasigirdo dar prieš keletą metų. Ir, panašu, kad tokia idėja virsta kūnu. Seimas i...
-
Klaipėdoje – drakonų valčių ralis
Minint Pasaulinę jūros dieną šeštadienį Klaipėdoje rengiamos unikalios drakono valčių varžybos „Dangės ralis – festivalis“. ...
-
Pasaulinei širdies dienai paminėti Klaipėdos medikai rengia dviračių žygį1
Pasaulinei širdies dienai paminėti sekmadienį Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) medikai rengia dviračių žygį. ...
-
Švaresniam uostamiesčio orui – pušynėlis šalia „Klaipėdos paslaugų“ teritorijos1
Europos judumo savaitė, diena be automobilio ir kitos panašios akcijos mums primena, kad turėtume kuo rečiau naudotis iškastiniu kuru varomomis transporto priemonėmis ir daugiau judėti pėsčiomis, dviračiais, bei keisti savo įpročius, ka...
-
Orai: dar pasimėgausime šiluma1
Gamta mums žada padovanoti dar vieną šiltą, vasarišką savaitę. Tiesa, šiandien pirmoje dienos pusėje galime sulaukti žvarbesnio oro ir lietaus. Atrodo, kad kitą savaitgalį atslinksiantis ciklonas atneš tikrą rudenį. ...
-
Giruliuose – detektyvas dėl medžių
Akyli žmonės padėjo aplinkosaugininkams išaiškinti valstybinio miško vagystę. Paaiškėjo, kad prabangių vilų kvartalo vystytojų žemėje akiplėšiškai buvo naikinami sveiki medžiai. ...
-
Inovatyvumu – tvarios ateities link
Nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje prieš 30 metų pirmąja investuotoja tapo JAV kompanija „Philip Morris International“ (PMI). Šiandien šio fabriko Klaipėdoje gaminama produkcija pagal eksporto dalį – antra lietuv...
-
Nustebino vaizdas Malūno parke: po vandeniu atsidūrė takai ir aikštelės26
Ką tik baigtame įrengti Malūno parke klaipėdiečius nustebino po vandeniu atsidūrę takai ir aikštelės. ...
-
Melnragės gyventojai sunerimo dėl keistos fotosesijos9
Melnragės gyventojai sunerimo Otų gatvėje pastebėję neįprastą fotosesiją prie savo namų. Žmonės baiminosi, kad nepažįstamieji fotografavosi ne be tikslo – galbūt norėjo užfiksuoti, pro kurias duris geriausia patekti į svetimus namus? ...