Uostamiestyje baigta fachverkinių pastatų restauracija

Jau baigti restauruoti keturi fachverkinės statybos pastatai Klaipėdos senamiestyje. Kai kurie jų buvo avarinės būklės ir bet kada galėjo griūti. Restauracija, užtrukusi metus, kainavo per pusantro milijono eurų.

Fachverkinės architektūros kompleksas – vienas svarbiausių išlikusių kultūros paveldo objektų Klaipėdoje.

Jie – išskirtiniai, turintys architektūrinę, urbanistinę, istorinę vertę. Tačiau prieš kelerius metus, įvertinus tų pastatų būklę, nustatyta, kad situacija avarinė.

Nuspręsta susidėvėjusius ir eksploatacijai nebetinkamus pastatų elementus pakeisti naujais, sutvarkyti sienų karkasų tarpus, atnaujinti esamas langines ir duris, pakeisti lietvamzdžius ir latakus, atnaujinti fasado cokolines dalis.

Nuo 2018 m. rudens, per daugiau nei metus, darbai atlikti Bažnyčių g. 4 / Daržų g. 10, Aukštoji g. 1 / Didžioji Vandens g. 2, Vežėjų g. 4 bei Bažnyčių g. 6 – restauruoti Baroti galerijos, Lėlių teatro bei Menininkų kiemo pastatai.

Jeigu, pavyzdžiui, nebūtų restauruotas pastatas Aukštojoje g. 1, ilgainiui vakarinė jo siena galėjo nugriūti, nes vos laikėsi, stipresnė audra ją būtų išvertusi.

Objektai jau atiduoti vertinti valstybinei komisijai.

Anot bendrovės "Pamario restauratorius" direktoriaus Aldo Kliuko, vykdant šį projektą, sunkiausia buvo pakeisti vakarinės sienos fachverchą Aukštojoje g. 1, kur įsikūrusi Baroti galerija.

"Tame pastate turėjome pakeisti fachverką visoje sienoje. O ten konstrukcija tokia, kad į tą sieną remiasi visos medinės perdangos. Turėjome išardyti fachverką, sutvirtinti, paramstyti visas perdangas. Nuo apačios formuoti naują fachverchą, sujungti su perdangomis, užpildyti mūru, užtinkuoti. Prieš pradėdami darbus, gerokai sukome galvas, kaip čia padaryti, kad pastatas nesugriūtų, kad viskas būtų sklandžiai, bet, ko akys bijo, tą rankos padaro. Mums pavyko", – džiaugėsi A. Kliukas.

Jau projekto pradžioje restauratoriai matė, kad užduotis bus nelengva, darbai turės būti atlikti preciziškai, kad nebūtų pažeisti pastatai.

Anot A. Kliuko, kai kurie iš restauruotų fachverkinių pastatų dar sovietmečiu, XX a. 8   deš., buvo rekonstruoti.

Tačiau nuo to laiko viskas jau buvo supuvę, sunykę ir vos laikėsi.

Tikimasi, kad po dabartinės restauracijos perdangos ir fachverkas turėtų laikyti ne vieną dešimtmetį.

"Jeigu, pavyzdžiui, nebūtų restauruotas pastatas Aukštojoje g. 1, ilgainiui vakarinė jo siena galėjo nugriūti, nes vos laikėsi, stipresnė audra ją būtų išvertusi", – teigė A. Kliukas.NAUJAUSI KOMENTARAI

ypač

ypač portretas
gražėja senamiesčio "damų" bei "daminų" pilvai - zosės vis storėja, o zosinai įsirašė į vištinių būrį - senamiesčiui papuošti, žinoma

KLP

KLP portretas
straipsnyje nemaciau kiek pastato savivinkai prisidejo prie restauracijos , suprantu kad istoriniu pastatu renovacijos procentas turi buti didesnis nei sovietiniu daugiabuciu, bet manau, kad namo savivninkai vistiek turi inesti savo dali kitaip pastatas nebus saugomas ir restauracija bus bevaise

Klaipedietis

Klaipedietis portretas
Buduliai loja-senamiestis gražėja...
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių