Quantcast

Prievartos emigrantų dalia

Pasak R.Leiserowitz, žinodamas jos sunkią dalią, S.Gringauzas darė žygius, kad K.Bražėnienei sovietų valdžia leistų išvykti į Ameriką. Tiems laikams tai labai sunkiai įgyvendinami planai.

"S.Gringauzas tuo metu dirbo Jungtinėse Tautose teisininku. Ir, kai N.Chruščiovas atvyko į Niujorką, S.Gringauzui pavyko su juo susitikti. Jis papasakojo N.Chruščiovui savo sūnaus išgelbėjimo istoriją, ir K.Bražėnienė gavo leidimą išvykti į JAV. Turiu fotografiją, kai jau labai sena K.Bražėnienė atvyko į Ameriką ir susitiko su savo Alexiuku. Štai tokia dramatiška ir paini šita istorija", – šypsojosi R.Leiserowitz.

Tragedija – be pabaigos

Buvo toks pirklys Gustawas Seegeris, kilęs iš Klaipėdos. Kurį laiką gyveno Karaliaučiuje, paskui jo žmona su sūnumi išvyko į Palestiną, o jis pats grįžo į Klaipėdą 1934 m.

Kai kraštą perėmė hitlerininkai, tas pirklys nepasitraukė į Lietuvą, nes nemokėjo lietuviškai ir sumanė slapstytis čia.

SS kažkaip išsiaiškino jo tapatybę ir, kai atėjo suimti, jis iššoko pro langą ir žuvo.

"Jis gyveno, prisidengdamas svetimais dokumentais. Tačiau 1941 m. SS kažkaip išsiaiškino jo tapatybę, ir kai atėjo suimti, jis iššoko pro langą ir žuvo. Šitą istoriją man papasakojo šio žmogaus sūnus Izraelyje. Tas sūnus yra gimęs 1926 m., bet dar tebedirba advokatu, nors yra labai garbaus amžiaus", – teigė R.Leiserowitz.

Moteris pripažino, jog šis atvejis jai nėra aiškus iki galo, ji dar mėgins ieškoti dokumentų, kad galėtų patikslinti tam tikras šio klaipėdiečio gyvenimo ir žūties aplinkybes.

Šiaip ar taip, ši istorija liudija vietos klaipėdiečių tragediją, prasidėjus istoriniams kataklizmams.

Žvilgsnis į Karaliaučių

Tyrinėjanti Klaipėdos žydų likimus istorikė R.Leiserowitz taip pat domisi ir Kaliningrade, buvusiame Karaliaučiuje, gyvenusių žydų istorijomis, kurios ne ką mažiau dramatiškos ir tragiškos nei klaipėdiečių.

Visai neseniai čia atidaryta atstatyta žydų sinagoga, kuri buvo sudeginta per Krištolinę naktį (vok. Kristallnacht, pogromas 1938 m. lapkričio 9–10 d. naktimis, kai Vokietijos naciai planingai puolė žydus ir naikino bei grobė jų turtą).

Kol kas vyksta renovacijos darbai, ir šventykla turėtų būti atidaryta šią vasarą.

Projektą privačiomis lėšomis finansuoja žydų kilmės verslininkai iš paties Kaliningrado.

"Tai graži pilietinė iniciatyva. Baigiant statybas, susirinko apie 3 tūkst. žmonių. Ir mes ten atvykome su svečiais iš Izraelio. Buvo netgi tokia moteris, kurios protėviai kažkada finansavo anos prieš 80 metų sudegintos sinagogos statybą Karaliaučiuje. Vietos valdžia į šį projektą žiūri palankiai, tiesa, pinigų neskyrė, bet statyboms netrukdo", – pastebėjo R.Leiserowitz.



NAUJAUSI KOMENTARAI

kauniete

kauniete portretas
na,o kas del gelbetoju tai sventi ,shviesus zmones ,o CH.Sugihara -japonas ,turi likti kaip zmonijos SHVYTURYS, atmintis tam nuostabios shirdies zmogui[yra ko pasimokyti ish to DIDZIO!! ZMOGAUS.

kauniete-suvalkiete

kauniete-suvalkiete portretas
bravo,zelemuncikas, ",baikite m e d z I o t I lietuvius ,is vokieciais -fasistais okupuotos Lietuvos",bravo

Asilui zelemunvikui

Asilui zelemunvikui portretas
Asile ,būtent žydai varė ir šaudė ir lietuvius,o lietuviai šaudė lietuvius,o tau reiktų savo liežuvį prikausto arba eiti į mokykla ir mokintis
VISI KOMENTARAI 5

Galerijos

Daugiau straipsnių