Po pratybų Klaipėdoje – įsiūtis: paryčiais miestiečių langus drebino kariškių šūviai

Klaipėdą drebinusios kariškių pratybos sukėlė sąmyšį. Vieni miestiečiai ginkluotas gaudynes miesto gatvėse smalsiai stebėjo šypsodamiesi, kitiems jos paliko nuoskaudą – kariškių šūviai langus drebino paryčiais taip, kad gyventojai liko be miego. Po tokios patirties žmonės klausė: ar kariuomenė aukščiau visuomenės?

Pasipiktinimo banga

Pratybos „Stiprus Grifonas 2021“, nors ir yra kasmetė Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ treniruotė, miestiečiams įsimins ilgam.

Šį kartą kariškiai savo taktinėms užduotims rinkosi ne tik atokias vietas, bet ir gyvenamuosius rajonus miesto centre.

Dieną šturmuojamų objektų apgultis miestiečiai stebėjo lyg nemokamą pramogą,  tačiau bent dviejų gyvenamųjų uostamiesčio rajonų žmonės rėžė kritiką pratybų rengėjams.

Mes tikrai neplanavome šaudyti naktį. Žmonės daro klaidų, o kariai – taip pat.

Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono pašonėje gyvenantys Dragūnų kvartalo gyventojai dažniausiai nuosaikiai atsiliepia apie kariškių vykdomas įvairiausias pratybas.

Tačiau po šio savaitgalio žmonės socialiniame tinkle tiesiog prapliupo priekaištais.

Mamos pyko dėl naktinių šūvių, kurie drebino gyvenamojo rajono daugiabučių langus. Šūvių būta ir dienos metu, o patys kariškiai šmirinėjo net ir po vaikų žaidimų aikšteles.

„Čia nieko tokio, kad iki šiol šaudo už lango ir per vaikų aikšteles su automatais bėgioja?“ – socialiniame tinkle klausė viena gyventoja.

Moteris įrašą paliko prieš aštuonias vakaro.

Kaimynystė: buvusioje policijos mokykloje įsikūrus brigados „Žemaitija“ kariams, gyventojai žėrė naujiesiems kaimynams priekaištų dėl kelio, triukšmo ir „ežiais“ užtverto eismo. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

„Leiskite suaugusiems vyrams pažaisti karą!“ – įrašą pakomentavo kitas gyventojas.

Šio kvartalo kaimynai taip pat pasidalijo į dvi grupes. Vieni laidė šūkius – jei stipri kariuomenė, stipri ir visuomenė, kiti stebėjosi, kad kai kurie karių veiksmai prieš pačią visuomenę ir nukreipti.

„Vaikai nesupranta, kas vyksta, verkia išsigandę. Pratybos pratybomis, bet gal tam yra kitos vietos?“ – feisbuke piktinosi kita mama.

Komentatorių ginčuose buvo ir tokių, kurie klausė, kas atsodins žalią veją, kurią išvažinėjo kariškių sunkioji technika.

Žmonės dalijosi vaizdo įrašais su mažiausiai aštuonių sunkiasvorių automobilių rikiuote ant vienos iš daugiabučio pievelių.

Kiti gyventojai klausė, kodėl kariškiai nesusirinko pratybų metu paliktų tūtelių.

Klaipėdiečiai užfiksavo miške rastų neiššautų garsinių šovinių ir sakė, kad tokie radiniai tikrai neturėtų pakliūti į vaikų rankas.

Amunicija: savaitgalį praūžus karinėms pratyboms, pievelėse ir pamiškėse miestiečiai rado šovinių tūtelių. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

„Čia ne Baltarusija“

Paupių kvartale įsikūrusi privačių namų bendruomenė neapsikentė kariškių kaimynystės ir išsiuntė skundus raštu tiek patiems kariškiams, tiek savivaldybei.

Gyventojai reikalauja išsikviesti kariškius pokalbio, kuris turėtų vykti birželio 29-ąją.

„Tai yra nonsensas. Gyvenamasis kvartalas – ne vieta karinėms pratyboms. Suprantu, kad pratybos yra reikalingos, bet gal ne mieste? Vidury dienos vaikai sporto aikštyne žaidė krepšinį, staiga pasirodė kareiviai ir prasidėjo susišaudymas. Mamytės nežinojo, kur dėtis su tais vaikais – ar jau mirtis atėjo, ar čia kas?“ – kalbėjo Paupių kvartalo gyventojas Kęstutis Gedgaudas.

Vyras tikino, kad, prieš organizuojant aktyvius pratybų veiksmus, kariškiai turėjo perspėti visuomenę, bent jau pakabinti skelbimus gyvenamajame kvartale.

„Turėjo būti paaiškinta tiksliai – kas ir kur vyks. Armija nėra aukščiau visko. O jei taip yra, vadinasi, jau kažkas blogai. Kariuomenė yra išlaikoma iš mokesčių mokėtojų pinigų. Taip, jiems deleguota pareiga ginti šalį. Bet kariuomenė negali būti aukščiau mūsų visų. Mes gyvename demokratinėje šalyje, ne Baltarusijoje. Labai laukiu susitikimo su kariškiais, nes noriu sužinoti, ką jie galvoja. Ar jie žino, kokioje valstybėje jie gyvena, gal jie truputį jau atitrūkę nuo realybės su savo laipsniais, padėtimi ir kasmet gerėjančiu finansavimu?“ – klausė vyras.

Pramoga: dalis miestiečių pratybomis džiaugėsi, fotografavo operacijų imitacijas, stebėjo orlaivių skrydžius virš marių, tikindami, kad vaizdai buvę geresni nei per Laivų paradą. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

Kvartalą pakėlė 5 ryto?

Teigiama, kad naktį iš ketvirtadienio į penktadienį šaudymai gyvenamajame kvartale prasidėjo penktą valandą ryto.

„Tai tikrai normalu? Visas kvartalas pažadintas – šunys sukilo, vaikai dūdas paleido. Visi – be miego. Ne mes pas kariškius atėjome, o jie į mūsų kvartalą atsikraustė. Tai jie turi derintis prie gyventojų, ne mes“, – piktinosi K.Gedgaudas.

Asociacijos Paupių bendruomenė vadovė Regina Baguckienė tikino, kad socialiniame tinkle gyventojai dalijasi nuotrauka, kurioje užfiksuotos po pratybų gyvenamajame rajone likusios šovinių tūtelės.

„Kariškiai tūteles paliko nesurinkę. Nusiskundimų daugiausia turi tie gyventojai, kurie įsikūrę arčiausiai kariškių. Žmonės surinko parašus ir kreipėsi į seniūnaitę. Man ir pačiai teko pabendrauti su kariškiais. Prašėme jų atvykti į susitikimą. Bandysime sėsti prie bendro stalo ir kalbėtis“, – tikino bendruomenės pirmininkė.

Gyvena it poligone

„Į buvusį Klaipėdos policijos pastatą įsikėlus vienam brigados „Žemaitija“ padalinių, mūsų gyvenimo kokybė suprastėjo. Iš pradžių buvo kalbama, kad čia bus tik štabas, bet netrukus atsirado ir sunkioji technika. Jų technika dažnai išvažiuoja į pratybas ir gadina kelius. Purvas ant kelio lieka. Vos nusiploviau mašiną, jau kitą rytą tenka važiuoti technikos purvais aptaškytu keliu. Kaip taip galima?“ – klausė Paupių kvartalo gyventojas Rolandas.

Vietos žmonės dienraščiui pasakojo, kad pratybų metu kariai elgėsi kaip galima ramiau, tačiau kai kurie jų veiksmai tiesiog siutino.

„Vykstant namo, mane sustabdė kariškiai ir klausinėjo, kur aš važiuoju. Kodėl aš turiu kam nors aiškinti, kas žaidžia karą, kur aš važiuoju? Namo važiuoju. Gyvenvietės kelyje, miesto teritorijoje, sustatomi iš armatūros strypų suvirinti „ežiai“. Juos aplenkdamas turi saugotis, kad mašinos neapibraižytum. Kas čia vyksta? Ar šį kartą tikrai nepersistengta?“ – piktinosi vyras

Arčiausiai kariškių buveinės yra Bičiulių gatvė, kur įsikūrę žmonės girdi viską, kas vyksta kariškių valdose.

„Tiems žmonėms nepavydžiu. Aš kitoje gatvėje gyvenu, ji už Bičiulių gatvės. Nuo ankstyvo ryto kariškiai ruošdamiesi pratyboms jau gainiojo transportą, į teritoriją atbildėjo vilkikas. Aišku, kad skersai visą gatvę užtvėrė, kol kažką iškrovė. Kiekvieną dieną mūsų gyvenimas tik prastėja“, – pastebėjo Rolandas

„Paupių kvartalo gatvelės ir taip siauros, o kai surikiuota karinė technika, tikrai sunku išvažiuoti. Dėl eismo reguliavimo kreiptasi į savivaldybę, kiek žinau, artimiausiu metu turėtų atsirasti kelio ženklai, kurie draus statyti automobilius. Dialogas su kariškiais visada būdavo, bet šiuo atveju gyventojams yra didžiulis nepatogumas. Mūsų niekas neklausė, kai pašonėje įsikūrė kariškiai. Mes tikrai nemanėme, kad ši kaimynystė ims taip trukdyti“, – gyventojams pritarė bendruomenės pirmininkė R.Baguckienė.

Jau surinko parašus

Paupių seniūnaitijos seniūnaitė Rasa Arcišauskienė, parengusi raštą savivaldybei ir surinkusi tris dešimtis vietinių žmonių parašų, tikino, kad gyvenamasis kvartalas nėra gera vieta kariškių buveinei.

„Suprantame, kad Lietuvos saugumui svarbios kariškių pratybos. Bet tam reikėtų rinktis kitas vietas. Žmonės išsigando, išvydę kariškius su automatais, o kiemą – pilną tankečių. Už dešimties metrų – gyventojai. Jie visa tai mato. Manyčiau, tai turėtų būti atribota. Sulaukiau žmonių skambučių“, – pasakojo seniūnaitė.

R.Arcišauskienė pastebėjo, kad vietiniai norėtų geresnės komunikacijos.

„Reikėtų įspėti apie būsimus veiksmus, komunikuoti“, – pastabą išsakė seniūnaitė.

Raštu ji užklausė savivaldybės, kodėl kariškių išdėliota tvora neatitinka detaliajame plane numatytų sprendinių.

„Jie tvorą pasistatė taip, kad žmonėms nėra kur praeiti, jiems belieka žingsniuoti važiuojamąja dalimi. Taip tikrai neturėtų būti. Kariškiai turėtų išgirsti žmones“, – teigė R.Arcišauskienė.

Už bemiegę naktį – atsiprašymai

Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ vadas Nerijus Stankevičius tikino, kad į gyventojų priekaištus jau suskubta reaguoti.

Brigados vadas tikino, kad pratybų vietose paliktas garsinių šovinių tūteles kariškiai renka. Visas teritorijas, kuriose vyko veiksmai, tikrina specialiai išsiųsta kariškių brigada.

Nerijus Stankevičius / Redakcijos archyvo nuotr.

„Į vaikų rankas tūtelės tikrai neturėtų patekti. Mes visuomet pasibaigus pratyboms tikriname teritoriją. Negali būti net kalbos apie paliktas šiukšles“, – pažadėjo vadas.

N.Stankevičiui teko girdėti ir apie tai, kad gyventojai piktinosi naktį juos žadinusiais šūviais.

„Mes tikrai neplanavome šaudyti naktį. Žmonės daro klaidų, o kariai – irgi. Vienos situacijos metu priešą imituojantys žvalgai artėjo link karinio pastato, jie turėjo užduotį jį išžvalgyti. Šį pastatą saugojusi apsauga pastebėjo žvalgus, ir įvyko kontaktas. Žvalgai taip arti neturėjo prieiti. Bet taip atsitiko, ir dėl to įvyko susišaudymas“, – karinių pratybų momentą nupasakojo N.Stankevičius.

Brigados vadas pripažino, kad Dragūnų kvartalo gyventojus tikrai turėjo žadinti salvės, nuaidėjusios jau po vidurnakčio.

Kad Paupių gyventojai pažadinti penktą valandą ryto, N.Stankevičius tikino labai apgailestaujantis.

„Kai mieste tenka vykdyti pratybas, visuomet yra iššūkių. Treniruojantis miške, medžiai ar skruzdėlynai pretenzijų juk nereikštų. Taip nutinka, kai yra gyventojų. Mes visuomet stengiamės iš anksto informuoti gyventojus apie visas pratybas. Tiesa, triukšmas ir nepatogumai gali būti tik įstatymų numatytu laiku. Stengiamės netriukšmauti po 22 val. iki 7 val. ryto. Bet klaidų atsitinka, dėl nuovargio kariai suklysta. Sąmoningai jokio triukšmo neplanavome kelti iki 7 val. ryto“, – gyventojų atsiprašė N.Stankevičius.

Tarsis su bendruomene

Į buvusią policijos mokyklą persikėlus brigados štabui, Paupių kvartale darbo kabinetą turi ir pats brigados vadas N.Stankevičius. Kariškis tikino, kad bendruomenės priekaištus ir nuogąstavimus dėl kaimynystės stengsis išsklaidyti.

„Stengsimės sutvarkyti patį pastatą, kad jis suspindėtų, taip pat ir aplinką. Iškirtome senus krūmus, imsimės apželdinimo projektų. Vaizdas tikrai ne blogėja, o gražėja“, – tvirtino brigados vadas.

Kariškiai ne visuomet pasidalija keliuku su vietiniais? N.Stankevičius tikino taip pat norintis, kad kelias būtų platesnis ir geresnės būklės.

„Mes norėtume, kad jis būtų sutvarkytas, bet iš savivaldybės tokio pažado negavau. Bet tikrai remsime bendruomenės iniciatyvas dėl kelio būklės pagerinimo. Tai – ir mūsų interesas. Bet patikinu, kad kelio sunkesnis transportas tikrai neardo. Vikšrinė technika turi specialias, gumines pagalvėles, dėl to vikšrai neardo asfalto dangos“, – teigė brigados vadas.

Išgirdęs nusiskundimus, kad gyventojams nemalonu ryte važiuoti asfaltu, pilnu purvo, kurį paliko iš pratybų grįžusi kariškių technika, N.Stankevčius pažadėjo, kad kelią kariškiai dažniau valys.

„Dažniausiai tokie nurodymai duodami. Kai tik technika sugrįžta į teritoriją, kariai privalo nuvalyti kelią, ten neturi likti jokio purvo. Jei yra pretenzijų, atkreipsime dėmesį, kad tokių dalykų nebūtų. Gerbiame aplinkinius žmones“, – kalbėjo N.Stankevičius.

Brigados vadas aiškino, kad susitikime su gyventojais stengsis atsakyti į visus klausimus.

„Norime ieškoti kompromiso, o ne pyktis. Aš pats ir pakviečiau bendruomenės narius. Mūsų visų bendras tikslas, kad ši vietovė taptų patraukli ir patogi. Su bendruomene jau rengėme talką, išvalėme teritoriją, iškirtome krūmus. Mums visiems turi skaudėti ir rūpėti, kokioje aplinkoje gyvename. Juk čia dabar – mūsų namai. Su kaimynais reikia gerus santykius palaikyti. Stengsiuosi išgirsti gyventojų priekaištus, bet ir jų prašysiu suprasti, kad technika turi išvažiuoti į pratybas“, – teigė brigados „Žemaitija“ vadas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Tiesa

Tiesa portretas
Čia mūsų valdžia ruošiasi gynybai,nuo mūsų,Lietuvos piliečių,nes jaučiasi prisidirbę ir kad mes ilgai taip nekentėsim.

Dovilė

Dovilė portretas
Tokie dalykai galėtų nebent per karą būti toleruojami, o dabar tikrai NE.Neturi jie vykti mūsų sveikatos sąskaitą. Kam tos higienos normos, jeigu jų nepaisoma? Bausti reikia atsakinguosius išdavusius leidimus. Ir išsiaiškinti, kodėl išdavė. Kitą savaitę vėl išdavė leidimą koncertuoti Selui Vasaros estradoje. Naktį.Kada beveik mirtino garso " bumčikai" sukelia žmonėms kančias, varo į insultus.Ne veltui tiek decibelų žemo dažnio muzika" yra įstatymu draudžiama SNO ir TŽTT, nes tokio garso dūžiai šios organizacijos traktuoja kaip žmonių kankinimą . Toks kankinimas buvo praktikuojamas kalėjimuose. Bet prie ko čia mes, kad kasmet turime būti šito moralinio šlykštuko kankinami naktį? Kodėl Grubliauskas ir Poimanskis išduoda leidimą koncertuoti žmogui, kuris nuolat baudžiamas už higienos normų nesilaikymą. Bet netylėsime.

Klpd.

Klpd. portretas
Mano kaimynė pensininkė manė kad pagaliau rusai puola.Iškėlė raudoną vėliavą per balkoną ir pradėjo iškišus galvą dainuot ,,Katiušą", ''internacionalą" ir kitas atitinkamas dainas..Paryčiu su kaimynais vos atgal įtraukėm ..:D)
VISI KOMENTARAI 75
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių