Paspirtukams sako „stop“: apribojimai bus taikomi ne tik Palangoje

Elektriniais paspirtukais pavojingai manevruojantys vairuotojai kursto aistras – žmonės bijo dėl savo saugumo. Neapsikentusi chaoso, šį transportą jau uždraudė Palangos miesto valdžia. Tam tikrus apribojimus ruošia ir Vidaus reikalų ministerija.

Mažametis – be sąmonės

Atšilus orams, Klaipėdoje ir Palangoje jau nebe pirmą vasarą centrinėse gatvėse sumaištį kelia elektra varomų paspirtukų, velomobilių vairuotojai.

Pastarasis incidentas, nutikęs kurorte, privertė imtis kardinalių veiksmų.

Su dviejų metų dukra J.Basanavičiaus gatve vaikštinėjusi palangiškė pašiurpo, kai jos vaiko vos nepartrenkė dideliu greičiu lėkusi elektrinio paspirtuko vairuotoja.

Išsigandusiai moteriai stojo širdis – savo išgyvenimu ji pasidalijo interneto socialiniame tinkle. Teigiama, kad mergaitei tik per plauką pavyko išvengti nelaimės.

"Labai baisu ir nesaugu vaikščioti J.Basanavičiaus gatvėje. Nežinia, kada ir iš kurios pusės elektra varomi paspirtukai atlėks. O čia juk vaikšto ne tik vaikai, bet ir šuniukai. Negalima net iki tilto normaliai nueiti", – apmaudavo palangiškė.

Moters įrašas sulaukė nemažai palaikymo.

"Mums irgi taip nutiko. Užsižiūrėjusi moteris vos nepartrenkė vienerių metų sesers, važiavusios dviračiu. Vos spėjome patraukti ją nuo tako. Tai moteris atsirėmė į medį ir dar atsiprašymo bandė sulaukti. Už ką?" – savo istoriją aprašė Agnė.

"Jūs ne pirma ir ne paskutinė, kurios vaikutis vos nenukentėjo. Uždrausti ir dar kartą uždrausti! Pati savo akimis mačiau ne kartą, kaip dviratis ar elektrinis paspirtukas nubloškia mažametį, kuriam net prireikia medikų pagalbos, nes vaikas – be sąmonės", – tvirtino kita internautė Kristina.

Draudimas – visai vasarai

Kilus visuomenės pasipiktinimui, netruko sureaguoti ir Palangos meras Šarūnas Vaitkus.

Kurorto savivaldybės Saugaus eismo komisija priėmė sprendimą, draudžiantį judriausiose miesto vietose važinėti dviračiais, paspirtukais ir velomobiliais.

Apribojimas galios tris mėnesius (nuo birželio iki rugsėjo) ir bus taikomas J.Basanavičiaus gatvėje, Birutės parke bei ant Palangos tilto.

Palangos meras teigė dar prieš pusantrų metų prašęs centrinės valdžios kuo skubiau keisti įstatymus ir uždrausti paspirtukams važiuoti šaligatviais. Tačiau jokios reakcijos nesulaukė.

"Man nesuprantama Vidaus reikalų viceministro Dariaus Urbono pozicija. Manau, problema tik aštrės. Ją kelia ne tik Palanga, bet ir visa Europa. Niekas nekalba apie tai, kad šias naujos kartos transporto priemones privalu visiškai uždrausti. Priešingai, reikia skatinti ekologinį transportą, bet protingai, kad jis netrukdytų pėstiesiems ir nekeltų pavojaus gyvybėms. Šaligatviai – skirti žmonėms vaikščioti. Ir tokių incidentų, kaip praėjusį savaitgalį, yra masė", – tikino Š.Vaitkus.

Pašnekovas apgailestavo, kad teisinė bazė šiandien leidžia riboti tik dviračių eismą.

"Kadangi paspirtukai yra prilyginami dviračiams, vadinasi, šiuo metu nėra kitos išeities, kaip judriausiuose miesto vietose drausti eismą ir dviračiams. Nors to neturėtų būti", – įsitikinęs kurorto meras.

Šaligatviai – skirti žmonėms vaikščioti. Ir tokių incidentų, kaip praėjusį savaitgalį, yra masė.

Praėjusią vasarą kartu su policijos pareigūnais vykdyto eksperimento metu paaiškėjo, kad Vytauto gatvėje nuomojami kiniški paspirtukai realiai gali išvystyti net iki 35 kilometrų per valandą greitį. O tai – jau mopedo duomenys.

Nuoma – ant kiekvieno kampo

Nuo birželio 1-osios įsigaliojus naujam draudimui, tvarką J.Basanavičiaus gatvėje užtikrins Palangos policijos pareigūnai.

Pirmą kartą prasižengę vairuotojai bus įspėjami, o piktybiškai nepaisantys reikalavimų turės pakratyti pinigines.

Vasaromis kurorte elektrinių paspirtukų nuomos punktų yra kone ant kiekvieno kampo.

Šios paslaugos teikiamos net ir prie avarinės būklės pripažinto pastato – buvusio Palangos viešbučio "Pajūris".

Pasak Š.Vaitkaus, legaliai transporto priemones nuomojantys verslininkai ir toliau galės sėkmingai tai daryti. Tačiau, prieš suteikiant paslaugą, teks įspėti žmogų apie pasikeitusias taisykles.

"Kas turi leidimus ir nuomoja civilizuotai, nereikia trauktis iš J.Basanavičiaus gatvės. Tiesiog įspėti klientą, kad judėti šia gatve jis negali. Tik stumtis transporto priemonę, – pridūrė meras.

Jo teigimu, ši problema aktuali ne tik Lietuvos pajūryje, bet ir Berlyne bei kituose Europos didmiesčiuose. Nuo artėjančio rugsėjo elektriniams paspirtukams važiuoti šaligatviais draus Prancūzija.

Ką daro ministerija?

Vidaus reikalų viceministras D.Urbonas, neseniai tvirtinęs, kad drausti visiems paspirtukams važiuoti šaligatviais kol kas nėra pagrindo, o incidentų skaičių galima sumažinti didinant eismo dalyvių sąmoningumą, vakar prakalbo apie planuojamus pokyčius.

"Nors vairuotojų kontrolė yra labai svarbi užtikrinant saugų eismą, visgi ne mažiau svarbu nustatyti labai aiškias taisykles, kurios leistų motorinių paspirtukų vairuotojus saugiai "integruoti" į viešąjį eismą – tiek paspirtukų vairuotojai turi žinoti, kaip tinkamai elgtis viešajame eisme, tiek kiti eismo dalyviai turi mokėti dalyvauti viešajame eisme, kuriame vis daugėja paspirtukų vairuotojų", – komentavo viceministras.

Naujos redakcijos Saugaus eismo automobilių keliais įstatyme taisykles, taikomas paspirtukams, ketinama išdėstyti aiškiau − paspirtukus planuojama klasifikuoti atsižvelgiant į jų galią ir išvystomą greitį.

Galingesnių ir greitesnių paspirtukų vairuotojai bus prilyginami motoriniams dviračiams (jei galia ne didesnė kaip 1 kW, o greitis ne didesnis 25 km/val.), mopedams (nuo 1 kW ir iki 45 km/val. greičio), arba motociklams (greitis – per 45 km/val.) ir šioms transporto priemonėms reikalavimai bei elgesio kelyje taisyklės bus taikomi analogiškai.

Esą šiuo metu visuomenei yra pateiktas Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pakeitimo projektas, kuriame numatomi pakeitimai, vyksta derinimas ir su institucijomis.

Tuo metu Susisiekimo ministerija artimiausiu metu neplanuoja ir nesvarsto pakeitimų, susijusių su šia sritimi.

Anot ministerijos atstovės Editos Banienės, už eismo organizavimą miestuose yra atsakingos savivaldybės.

Nubaustųjų – keli šimtai

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato kelių policijos viršininkas Mindaugas Džermeika tikino, kad dviratininkai, važiuojantieji paspirtukais bei elektra varomomis priemonės eismo dalyviai nelieka be pareigūnų dėmesio.

Į juos ypatingas dėmesys kreipiamas parkuose, pėsčiųjų ir dviračių takuose pajūryje, poilsio zonose.

Tokių reidų Klaipėdoje jau būta ir šiemet. Vieno tokio patikrinimo metu nubausti septyni dviratininkai. Labiausiai pareigūnams kelia nerimą girti dviračiais važinėjantys asmenys.

Baudžiami ir keliais važinėjantys be ryškiaspalvių liemenių dviratininkai.

Nuo kovo pradžios Palangoje jau nubausta apie 250 dviratininkų ir jiems prilyginamomis transporto priemonėmis važiavusių asmenų.

"Dviračiais ir kitomis dviratėmis priemonėmis važinėjantys žmonės, nutverti neblaivūs, baudžiami taip pat kaip automobilių vairuotojai, jiems skiriamos baudos", – patikino pareigūnas.

Susisiekimo ministerija suklasifikavo transporto priemones. Pagal šį reglamentą, paprasti paspirtukai, neturintys jokio variklio, važiuojantys vien pasispyrus koja, priskiriami pėsčiojo statusui.

Tai reiškia, kad jie gali važinėti pėsčiųjų takais, į dviračių taką jiems įvažiuoti neleidžiama.

Bendroji eismo taisyklė nurodo, kad visi eismo dalyviai turi laikytis kuo arčiau dešiniojo krašto. Tad ir paspirtukais bei riedučiais važinėjantys žmonės turėtų laikytis dešinės pėsčiųjų tako pusės.

Priskiria motoroleriams

Dviračiai su elektrine eiga, elektriniai paspirtukai bei elektra varomi riedžiai priskiriami dviračiams, jais važinėti galima tik dviračių takais arba dešiniuoju kelkraščiu.NAUJAUSI KOMENTARAI

Kaunietis

Kaunietis portretas
Apriboti reikia ir kuo greičiau,nereikia laukti skaudžių pasekmių

Arunas

Arunas portretas
Kas leido vazinet paspartukais seniai i kaliuze reikia sodint laksto kaip debilai jau dvieju vos nepartrenkiau lekia neziuri poxui zalia raudona

Vika

Vika portretas
Zmones eina dviraciu taku (Basanaviciaus gatveje)? O juk gatve pesciuju, ten dviraciu taku is viso neturetu buti! Juk Palanga kurortas ir ypatingai Basanaviciaus gatve zmones eina atsipalaidave, nes jie atostogauja. Visur laksto vaikai ir gaunasi, kad vietoj to,jog galetum ramiai eiti ilsedamasis, turi akylai dairytis,kad netycia neuzliptum ant dviraciu tako ar ant taves neuzvaziuotu dviratis ar kt., o vaikus tai is viso reikia laikyti priristus prie saves? Absurdu absurdas! Ar nera Palangoje kitu gatviu, kur galima vazinetis dviraciais ar el.paspirtukais, butinai reikia listi i Basanaviciaus gatve? Ir ko, nesuprantu? Lekia kaip vejas, daro sau atrakcija, o mase zmoniu turi eiti kaip ant adatu ir negali atsipalaiduoti! Vazinekite kitomis gatvemis ir nereikskite cia pretenziju,kad zmones eina dviraciu takais. Pasikartosiu - Basanaviciaus gatve - pesciuju gatve,tai gal ir palikime ja pestiesiems!
VISI KOMENTARAI 56
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių