- Vidmantas Matutis
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Klaipėdos miestas, turintis unikalių vietų pajūryje, jas išnaudoja pernelyg menkai.
Pajūrio kultūrinimo tendencija
Ne vienas klaipėdietis, apsilankęs netoliese esančiuose pajūrio miestuose, lieka sužavėtas tuo, kaip yra įrengta prieškopėse ar kopose, ypač Latvijos Ventspilyje ar Liepojoje.
Pajūryje įrengti ištisi plotai vaikščiojimo, dviratininkų takų, atvirų sporto ir pramogų kompleksų. Ventspilyje netoli jūros yra unikalus laivų inkarų muziejus. Šalia jo įrengtas geležinkelio siaurukas, kuris vežioja žmones po pajūrio parką.
Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.
Tendencija kultūrinti pajūrį, pritaikyti žmonėms yra daugelyje Vakarų Europos uostamiesčių, pajūrio miestų.
Lietuvoje daug kas kitaip. Neseniai pasirodė žinia, kad Palangos kopose išdygo didžiuliai namai. Sovietmetis iš Lietuvos pajūrio niekaip nesitraukia.
Tai, kad laisvai leidus šeimininkauti pajūryje atsirastų daugybė vilų, privačių namų, ir sukūrė Lietuvoje tarsi "zonos" sąlygas, kai įstatymai pajūrio zonoje draudžia bet ką daryti. Prioritetai teikiami laukiniam pajūriui.
Pavyzdys: unikalūs sprendimai Ventspilio pajūrio parke, kur dvelkia jūrine dvasia. V. Matučio nuotr.
Politinis projektas
Esant tokioms sąlygoms, tarsi ir būtų galima pasidžiaugti, kad dalyje Klaipėdos miesto pajūrio prie Melnragės atsirado parkas, kuris šiuo metu pervadintas Odesos taku. Taip Klaipėda savotiškai solidarizuojasi su Rusijos į karą įtraukta Ukraina.
Šis parkas turi ir politinį atspalvį. Kai Klaipėdoje vyko vajus prie Melnragės pastatyti išorinį uostą, parkas turėjo garantuoti, kad valdžia, ieškodama privažiavimų į uostą, į miesto teritoriją nelįs.
Iš dalies dėl tos priežasties Melnragės parkas išėjo lėkštokas ir paviršutiniškas. Jis nuolat sulaukia tiek į jį atvykusių, tiek vietinių žmonių kritikos.
Melnragės pajūrio parkas yra tarsi be dvasios – jokio jūrinio simbolio, maketo ar ko nors panašaus, tik platus medinis takas per kopas.
Paprastai tokiuose parkuose vyksta menininkų stovyklos, jie kuria ką nors unikalaus, ko neturi kiti. Žemėlapis su simbolika prie įėjimo jau gerokai aptriušęs.
Parke taip pat daugybė problemų: nei tualetų, tiksliau tualetai tik prie įėjimų, nei šiukšlių dėžių, nei apšvietimo.
Nuostata: niekuo neišsiskiriantis, net dviračiais važiuoti draudžiantis Melnragės parkas. V. Matučio nuotr.
Parke sužibo viltys
Savivaldybės valdininkai aiškina, kad Melnragės parkas buvo įrengtas už ES lėšas pagal kraštovaizdžio apsaugos priemonę. Jo tikslas buvęs saugoti kraštovaizdį, gerinti ekologiją pajūrio gamtos dalyje.
Klaipėdos savivaldybininkai prabyla tarsi gamtosaugininkai, o visuose pajūrio miestuose tikslas gamtoje, netoli vandens – padaryti patrauklią vietą žmonėms.
Toli pavyzdžių ieškoti nereikia – puikiu pavyzdžiu yra Ventės ragas prie Kuršių marių. Ten tarsi nieko daug ir nėra, tik pasivaikščiojimo takas prie molo. Ventė vasarą, ypač savaitgaliais, pritraukia palyginti daug žmonių.
Melnragė yra dar geresnėje vietoje, su dar patrauklesniu objektu – šiauriniu molu. Žmonėms ši vieta patinka. Trauktų ir Melnragės parkas, tik jame reikia elementaraus patogumo, ne vien "kraštovaizdžio apsaugos".
Dėl gamtos apsaugos atsisakyta parke įrengti apšvietimą, tai trikdo lankytojus vakarais, nes būna, kad parke "šmirinėja" įvairūs šešėliai.
Savivaldybės atstovai nurodo, kad ką nors tvarkyti parke, pavyzdžiui, keisti takus, negalima, nes numatytas penkerių metų ES projektų "moratoriumas".
Šiokia tokia viltis vis dėlto yra. Melnragės parko rytinėje dalyje nuspręsta skirti atskirą plotą žaidimų ir sporto aikštelėms, kur jau būtų ir apšvietimas.
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Klaipėdos baseine – unikalus labdaros renginys
Septintą kartą Klaipėdos plaukikai ir plaukimo mėgėjai ryžosi dalyvauti socialinėje akcijoje, kurios tikslas – ne įspūdingi rezultatai, o parama sutrikusio vystymosi kūdikių namų auklėtiniams. Už akcijos metu gautus pinigus bus perkamos pri...
-
Vasaros sezono startui – Mėlynosios vėliavos
Pirmąją vasaros dieną Klaipėdoje startavo vasaros sezonas. Ta proga Smiltynės bei II Melnragės paplūdimiuose iškeltos Mėlynosios vėliavos – tarptautinis įvertinimas, kad šie paplūdimiai atitinka aplinkosauginius reikalavimus. ...
-
Uostamiesčio fontanai laukia remonto7
Kai kurie uostamiesčio fontanai neveikia arba yra apgadinti. Nors vieni išties džiugina praeivius nuo pat Motinos dienos, kiti didelio susižavėjimo nekelia – vanduo lyg pažaliavęs, plūduriuoja daug lapų, o įranga surūdijusi ir apgadinta....
-
Palangos meras ragina TS-LKD atšaukti sprendimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų12
Valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) Palangos skyriaus pirmininkas, kurorto meras Šarūnas Vaitkus ragina partijos vadovybę atšaukti sprendimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų. ...
-
Lietuvos jūrų muziejus: kiekvienas vaikas turi išbandyti jūrą
Lietuvos jūrų muziejus išsikėlė ambicingą tikslą: priartinti kiekvieną Lietuvos gyventoją prie jūros ir minties, kad Lietuva – ne valstybė prie jūros, o jūrinė valstybė. Panašus tikslo buvo siekta ir prieš 100 metų, Li...
-
Klaipėdos vaikų ligoninėje – šventinis sujudimas2
Birželio 1-oji, Vaikų gynimo diena, – svarbi šventė Klaipėdos vaikų ligoninėje. Tądien jau ne vienerius metus mažuosius pacientus linksmina Karinių jūrų pajėgų orkestras ir „raudonosios nosys“ – klounai-gydytojai, o ...
-
Lietuvos jūrų muziejus kviečia klaipėdiečius pajusti vėjo, vandens ir burių darną2
Lietuvos jūrų muziejus parengė išskirtinę dovaną klaipėdiečiams: galimybę ne tik pažinti, bet ir patirti vandenų pasaulį. ...
-
Įsigaliojo draudimas vasaros sezonu Palangos J. Basanavičiaus gatve važiuoti dviračiais6
Palangoje nuo ketvirtadienio J. Basanavičiaus gatvėje įsigaliojo draudimas važiuoti elektriniais paspirtukais, dviračiais, velomobiliais bei riedžiais, pranešė Palangos savivaldybė. ...
-
Klaipėdoje – paskutinio skambučio šventė: netrūko ne tik juoko6
Birželio 1-ąją uostamiestyje nuskambėjo paskutinis abiturientų skambutis. Šiemet Klaipėdos mokyklas baigė net 1943 moksleiviai. Su nauju gyvenimo etapu juos pasveikinti atvyko šeimos nariai, draugai ir visus 12 metų šalia buvę bei...
-
Mokykla – vien tik skiepytiems vaikams?42
Neskiepytų vaikų nepriims į pirmą klasę. Tokia „legenda“ prieš naujuosius mokslo metus jau sklando Klaipėdoje, nors tam kol kas nėra jokio pagrindo. Vis dėlto medikai neslepia, kad per koronaviruso pandemiją išaugusi skiepų ...