Quantcast

Netikėta gija – Klaipėda: koks ryšys tarp miesto su Pietų Afrika ir Indija?

Šiaurės rytų Europos provincija – Klaipėda – XX a. pradžioje per žymius klaipėdiečius buvo susijusi su to meto Pietų Afrika ir net Indija. Šį ryšį atrado artimo Mohando Gandhi bendražygio rusniškio Hermanno Kallenbacho gyvenimą tyrinėjantis Izraelio mokslininkas Shimonas Levas, kuriam prieš kelias dienas Rusnėje per  iškilmingą ceremoniją buvo įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“.

Laiškai iš Pietų Afrikos

Pasirodo, ne tik motociklininkas ir keliautojas Antanas Poška Klaipėdą sieja su Indija, bet ir garsiojo M.Gandhi bendražygis H.Kallenbachas.

Moderniosios Indijos istoriją tyrinėjančiam mokslininkui S.Levui neišvengiamai užkliuvo Indijos išsivadavimo lyderio ir vieno didžiausių XX a. politikų M.Gandhi ir jo bendraminčio, iš Rytų Prūsijos kilusio H.Kallenbacho artimos bičiulystės atvejis, kuris tarpusavyje supina Indiją, Pietų Afriką, Vokietiją, Angliją, Lietuvą ir Klaipėdą.

Iki šiol yra išlikę labai daug laiškų, siųstų iš Pietų Afrikos į Klaipėdą, kuriuos rašė broliai Kallenbachai vienas kitam.

Būtent H.Kallenbachas yra labai reikšminga ašis M.Gandhi biografijoje.

Šių dviejų vyrų likimai labai stipriai susiję, o per juos nusitęsė gija net iki Klaipėdos.

„Paties H.Kallenbacho ryšys su jo šeima, kurią sudarė septyni broliai ir seserys, buvo labai stiprus. Vienas jo brolių – Simonas, žinomas gydytojas, vadovavęs žydų ligoninei, gyveno būtent Klaipėdoje, dabartinėje Turgaus gatvėje, štai šiame kampiniam name. Iki šiol yra išlikę labai daug laiškų, siųstų iš Pietų Afrikos į Klaipėdą, kuriuos rašė broliai Kallenbachai vienas kitam. Jie labai svarbūs istorine prasme, nes brolių susirašinėjime amžininkų akimis buvo minimi įvykiai, vykę tuo metu“, – kalbėjo mokslininkas iš Izraelio.

Būtent iš šio susirašinėjimo M.Gandhi taikos pasipriešinimo kova ir šio garsaus žmogaus veikla, siekiant Indijos nepriklausomybės, XX a. pradžios klaipėdiečio gydytojo S.Kallenbacho aplinkoje buvo žinoma.

Tyrinėjimai: S.Levas Klaipėdoje, Turgaus gatvėje, identifikavo namą, kuriame iki nacių anšliuso gyveno H.Kallenbacho brolis Simonas, gerai žinomas mieste gydytojas ir tuometės Klaipėdos žydų ligoninės vadovas. (Astos Dykovienės nuotr.)

Paskutiniu laivu – nuo mirties

Mokslininko teigimu, savo brolio Hermanno iš Pietų Afrikos dėka klaipėdietis S.Kallenbachas išvengė tragiškos lemties, prieš pat Klaipėdą perimant naciams.

„Kone paskutiniu laivu, kai dar buvo galimybė, iš Klaipėdos Simonas išplaukė į Londoną. Jis buvo vienas paskutiniųjų žydų, palikusių Klaipėdą 1939 m. Jo brolis Hermannas jau buvo žymus Pietų Afrikos architektas, be to, gana praturtėjęs, todėl jis savo įtaka ir pinigais sugebėjo į saugias šalis padėti persikelti savo broliams ir seserims, tad visi jie išgyveno nacių siautėjimą Europoje“, – pasakojo S.Levas.

Dar vienas įstabus šio žmogaus palikimas, kurį pavyko rasti S.Levui, tai – 700 puslapių dienoraštis, kuriame trijų mėnesių kiekvienos dienos įvykius H.Kallenbachas užrašė, kai prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui kaip Vokietijos pilietis buvo areštuotas anglų.

Trijulė: šioje 1913 m. fotografuotoje nuotraukoje nežinomo autoriaus užfiksuoti M.Gandhi, jo sekretorė, litvakų palikuonė Sonja Schlesin bei H.Kallenbachas, itin dažnai rašęs laiškus savo broliui Simonui į Klaipėdą. (vikipedija.lt nuotr.)

Lemtinga pažintis su indu

H.Kallenbachas gimė 1871 m. kovo 1 d. Žemaičių Naumiestyje, užaugo Rusnėje, tuometėje Prūsijos imperijoje.

Baigęs architektūros studijas Vokietijoje, 1896 m. išvyko dirbti į Pietų Afriką, kur tapo garsiu architektu.

Pagal jo brėžinius pastatyti reikšmingi Johanesburgo pastatai, suprojektuotas visas šio miesto kvartalas.

Apie 1903 m. Pietų Afrikoje H.Kallenbachas susipažino su jaunu indų teisininku M.Gandhi ir tapo jo entuziastingu rėmėju.

H.Kallenbachas ne tik nuosekliai rėmė M.Gandhi politinę veiklą, bet tapo ir jo pasaulėžiūros pasekėju.

Jie abu labai vertino rusų rašytojo Levo Tolstojaus pacifistines idėjas, ypač jo Vakarų civilizacijos kritiką.

H.Kallenbachas atsisakė vakarietiško gyvenimo stiliaus – kaip ir M.Gandhi savo asmeninius poreikius sumažino iki minimumo, atsisakė alkoholinių gėrimų, iki gyvenimo galo išliko vegetaras.

Be išlygų pritarė neprievartiniam (taikiam) pasipriešinimui – satyagraha.

Beje, Pietų Afrikoje žydai, kurių didžioji dalis buvo kilę iš Lietuvos, buvo gerbiama, daug krašto vystymuisi davusi tauta.

Iki Vokietijoje įsitvirtinant naciams, H.Kallenbachui jo kilmės klausimas neiškilo. Bet po to jis buvo priverstas atsigręžti į savo šaknis ir stoti į Europoje persekiojamų savo tautiečių pusę.

H.Kallenbachas mirė 1945 m. kovo 25 d.

Pagal jo valią, palaikai buvo kremuoti Johanesburgo krematoriume, o po septynerių metų pelenų urna palaidota Pažadėtoje Žemėje, Deganijos kibuce.

Apdovanojo už nuopelnus

Šio iškilaus žmogaus garbei, įamžinant jo draugystę su M.Gandhi, 2015 m. rudenį Rusnės saloje, ant Atmatos upės kranto, ten, kur H.Kallenbachas praleido vaikystę, buvo atidengta atminimo skulptūra.

Šiais metais minimos 150-osios H.Kallenbacho gimimo metinės. Ta proga mokslininkas iš Izraelio S.Levas ruošia antrąją monografiją apie H.Kallenbacho gyvenimą.

S.Levas jau yra išleidęs knygą apie M.Gandhi ir H.Kallenbacho pažintį, jų bendrą veiklą Pietų Afrikoje ir tarpusavio poveikį asmenybės brandai.

Už šiuos tyrinėjimus mokslininkas prieš kelias dienas buvo pagerbtas Lietuvoje.

Jam įteiktas apdovanojimas „Už nuopelnus Indijos ir Lietuvos draugystei“ – sumažinta skulptūros Rusnės saloje kopija.

Šis apdovanojimas, įsteigtas visuomeninės asociacijos „Lietuvos ir Indijos forumas“, įteiktas trečią kartą.

2019 m. juo buvo apdovanotas Indijos garbės konsulas Lietuvoje Rajinderis Chaudhary, o 2020 m. – mokytojas visuomenininkas Vytautas Toleikis.

„Šis apdovanojimas man buvo didelė staigmena. Mane įspėjo, kad esu nominuotas už savo tyrinėjimus, bet tikrai nesitikėjau, kad būsiu apdovanotas. Nebuvau tam parengęs tinkamos kalbos, bet šis įvertinimas tikrai labai malonus“, – šypsojosi Izraelio mokslininkas S.Levas, suradęs tiesioginių garsaus savo tautiečio ryšių su Klaipėda.



NAUJAUSI KOMENTARAI

o

o portretas
kur bepasisuksi visur zydelis ir dar su arogantskom ambicijom kurgi ne pridek povilzinger ir bus visa saika ....

Anonimas

Anonimas portretas
Juokinga,KUR TIK YRA SUTVARKYTAS NAMAS zydai iskart prisitato ,kodel jie neprisitato prie zydu apleistu kapiniu,jie sito nenori nei matyti,nei prisipazinti,idomi tauta,jiems proteviu kapines nedomina ti kur yra sutvarkyti ,atstatyti,is kart atsiranda zydai,jiems tik prabanga,o tvarkyti,puoseleti jiems nenauda,

??

?? portretas
Panašu i zdu pasakas
VISI KOMENTARAI 4

Galerijos

  • Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pasikeitė neatpažįstamai
    Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pasikeitė neatpažįstamai

    Šiandien išaušo klaipėdiečių ilgai laukta diena – duris lankytojams po rekonstrukcijos atvers Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras. Penkerius metus be savo namų dirbę teatralai kvies ne tik mėgautis pastatymais, bet ir įve...

    24
  • Klaipėdoje baigti Baltijos prospekto sankryžos rekonstrukcijos darbai
    Klaipėdoje baigti Baltijos prospekto sankryžos rekonstrukcijos darbai

    Klaipėdoje pabaigti Baltijos prospekto, Šilutės plento ir Vilniaus plento žiedinės sankryžos rekonstrukcijos darbai, pranešė miesto savivaldybė. ...

    4
  • Žada vėjus ir darganą
    Žada vėjus ir darganą

    Sinoptikai nieko gero artimiausioms dienoms nežada – bus šalta, vėjuota, o kai kuriomis dienomis galime sulaukti ir šlapdribos. Malonesnių orų galima tikėtis tik ateinančios savaitės pabaigoje. ...

    3
  • „Orlen Lietuva“ atlygino 146 tūkst. eurų į jūrą išsiliejusios naftos sukeltą žalą
    „Orlen Lietuva“ atlygino 146 tūkst. eurų į jūrą išsiliejusios naftos sukeltą žalą

    Naftos importo ir perdirbimo bendrovė „Orlen Lietuva“ teigia atlyginusi aplinkosaugininkų nustatytą 146,4 tūkst. eurų žalą, kai vasario pradžioje Baltijos jūroje ties Būtingės naftos terminalu išsiliejo beveik 2 tonų naftos. ...

    7
  • Dėl asfalto sodų bendrijoje – intrigos
    Dėl asfalto sodų bendrijoje – intrigos

    Už kelių kilometrų nuo uostamiesčio esanti sodų bendrija „Tolupis“ turėjo įveikti sudėtingą iššūkį dėl asfalto tiesimo. Sodininkus ne tik teko įkalbinėti prisidėti prie projekto. Atsirado ir sunkiai suvokiamų reakcij...

    6
  • Dėl Vingio perėjos – diskusijos
    Dėl Vingio perėjos – diskusijos

    Dėl Vingio pasažo požeminės perėjos vis dar nepriimti sprendimai. Tokią padėtį veikiausiai lėmė darbų atlikimo kaina, kuri gerokai didesnė, nei tikėtasi. Tad klausimą, palikti požeminę perėją ar įrengti antžeminę, ketinama pakartotinai kel...

    7
  • Lietuvos jūrų muziejaus turo Aukštaitijoje startas – Utena
    Lietuvos jūrų muziejaus turo Aukštaitijoje startas – Utena

    Lietuvos jūrų muziejus 45-ąjį sezoną pradeda įspūdingu projektu „Su jūra mes didesni“, kuris iki rudens jūrinės Lietuvos idėjas skleis labiausiai nuo Baltijos nutolusiame regione – Aukštaitijoje. ...

  • Lauko džiovyklos prie daugiabučių namų – aktualios?
    Lauko džiovyklos prie daugiabučių namų – aktualios?

    Lauko džiovyklos prie daugiabučių namų uostamiesčio gyventojams – vis dar aktualios. Tačiau daugelyje kiemų jos pamažu naikinamos, kadangi prioritetas teikiamas mašinų vietų, vaikų žaidimų aikštelių, suoliukų, žaliųjų plot...

    24
  • Klaipėdiečius siutina kriokiantys automobiliai
    Klaipėdiečius siutina kriokiantys automobiliai

    Uostamiesčio gyventojams įgriso naktimis triukšmingais automobiliais važinėjantys ir ramybės neduodantys jaunuoliai. Pareigūnai tikina, kad triukšmą keliančios modifikuotos automobilių išmetimo sistemos ne visais atvejais neatitin...

    26
  • Klaipėdos kapinėse įjungtas vandens tiekimas
    Klaipėdos kapinėse įjungtas vandens tiekimas

    Artimųjų amžinojo poilsio vietas lankantys klaipėdiečiai jau gali naudotis vandens čiaupais. Prižiūrėtojai įjungė vandens tiekimą Lėbartų ir Joniškės kapinėse. ...

    5
Daugiau straipsnių