- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Gamtos kūrinija žavi bet kuriuo laiku, o ramus žiemos metas – puiki galimybė įstabius Lietuvos kampelius pamatyti ar atrasti iš naujo.
Į šio sezono pažinimų maršrutą jau galima įtraukti ir septynis skirtingose saugomose šalies teritorijose esančius ir neseniai sutvarkytus, taigi dar labiau lankytojų poreikiams pritaikytus, išskirtinius gamtos objektus. Vienas jų – Neringą garsinanti Parnidžio kopa.
Pokyčiams prireikė laiko
Didinga pustoma Parnidžio smėlio kopa tapo neatsiejamu tiek Nidos, tiek visos Kuršių nerijos simboliu. Nenuostabu – unikalus gamtos objektas užsienio ir mūsų šalies lankytojų nestokoja ištisus metus. Neseniai įrengtas naujasis pažintinis takas suteikė galimybę šios vietos kraštovaizdį atskleisti visu gražumu ir apimtimi.
Nauji patvarūs laiptai, originalūs atokvėpio suoliukai, informaciniai stendai, jaukios regyklos, patogūs takai – Parnidžio kopos aplinka kurorto svečius pasitinka iš esmės atsinaujinusi.
Kuršių nerijos nacionalinio parko (KNNP) direktorės Aušros Feser skaičiavimu, visi tvarkybos darbai užtruko apie pusantrų metų, tačiau iki pasiruošimo jiems prireikė bemaž penkerių.
„Ir nereikia, kad jie vyktų greitai, nes tokie jautrių teritorijų projektai turi būti įgyvendinami labai apgalvotai, atsakingai ir išmintingai orientuojantis į ateitį“, – pabrėžė pašnekovė.
Galimybe užkopti į Parnidžio kopą pasirūpinta dar maždaug prieš pusšimtį metų, o paskutinieji laiptai tarnavo daugiau nei du dešimtmečius – jie buvo suprojektuoti 1997-aisiais.
„Pastaraisiais metais šie laiptai tapo sunkiai naudojami, jie buvo ne tik labai statūs, nepatogūs, nebesaugūs, bet ir beveik užpustyti, dėl išsikerojusio miško į kopą lipantys žmonės atsidurdavo tarsi tunelyje ir vargiai galėdavo ką pamatyti“, – prisiminė KNNP vadovė.
Šis takas populiarus tiek iš Nidos, tiek iš kitos pusės, tad jį atnaujinant reikėjo įrengti tokias dangas, kurios būtų pritaikytos dideliam skaičiui žmonių ir nekenktų kopai.
Harmonijoje su aplinka
Pati gamta diktavo naujus sprendimus: ketvirtą kartą keisti laiptai šiandien į Parnidžio kopą veda per kitą, vakarinę, Tylos slėnio pusę – čia ne tik mažiausia smėlio pustymo rizika, bet ir atsiveria dar neregėta Kuršių nerijos panorama su žaviais marių, miško, pačios gyvenvietės ir uosto vaizdais.
„Gerokai sumažėjus laiptų aukščiui, kopti tapo žymiai lengviau, patogiau. Vyresnio amžiaus neringiškiai irgi džiaugiasi, sako: pagaliau ir mes galime užlipti ant kopos“, – šyptelėjo pašnekovė.
Pagrindiniai laiptai į Parnidžio kopą siekia apie 45 m, jiems pasirinkta ilgaamžė ir tvari maumedžio mediena.
Nuo sporto mokyklos prasidedantis takas taip pat buvo iš esmės atnaujintas – išmontuotos nusidėvėjusios ir išsiklaipiusios betono plytelės, paklota natūrali molio žvyro ir medžio danga, kuri ilgainiui apkrinta spygliais ir tampa organiškai į aplinką įsiliejančiu miško keliuku.
„Šis takas populiarus tiek iš Nidos, tiek iš kitos pusės, tad jį atnaujinant reikėjo įrengti tokias dangas, kurios būtų pritaikytos dideliam skaičiui žmonių ir nekenktų kopai“, – pasakojo A. Feser.
Ambicijas grūdino kliūtys
Atokvėpio visame take kviečia 24 suoliukai, norintiems pasisemti žinių skirti net septyni informaciniai stendai, o pasigrožėti įstabiais vaizdais galima tiek pamaryje, tiek ant kopos įrengtose regyklose.
„Informaciniuose stenduose atskleidžiame kopų istoriją, kaip jos keitėsi, kokie procesai čia vyksta, džiaugiamės galėdami pasidalyti ir senų nuotraukų vaizdais. Taip pat pasakojame, kaip kopos tvirtinamos, kalbame apie jų jautrumą – stengiamės paaiškinti žmonėms, kad, eidami smėlio šlaitu, jie daro didelę žalą, mes jo netenkame. Pastebime, kad lankytojams ši informacija tikrai įdomi“, – patirtimi dalijosi KNNP vadovė.
Kalbėdama apie nuveiktus darbus, pašnekovė atvira – problemų buvo nepaprastai daug.
„Įsisiūbavo pandemija, prasidėjo karas Ukrainoje, labai sukilo kainos, trūko darbuotojų. Tačiau, matydami šiandienos rezultatą, galime pasakyti, kad visos pastangos tikrai buvo prasmingos. Neabejotinai be ES finansavimo sukurti tokį vertingą ir kokybišką produktą nebūtume pajėgę – veikiausiai projektas būtų kuklesnis ar įgyvendinamas etapais“, – pripažino pašnekovė.
Pažinti savą kraštą
Parnidžio kopos pažintinio tako įrengimo investicijos siekė apie 250 tūkst. eurų. Tai viena iš projekto „Kraštovaizdžio vertybių apsauga ir pritaikymas pažinti (II)“ įgyvendinamų veiklų, finansuojamų pagal ES fondų investicijų veiksmų programą ir Neringos savivaldybės lėšomis.
„Užsitikrinome apie 160 tūkst. eurų ES paramą, finansavimas buvo suplanuotas laiptams, tačiau buvo aišku, kad reikia atnaujinti ir taką, skirti dėmesio mažajai architektūrai, todėl sudarėme partnerystės sutartį su savivaldybe, kuri skyrė beveik 100 tūkst. eurų, tad visus darbus galėjome įgyvendinti kompleksiškai“, – pasidžiaugė KNNP vadovė A. Feser.
Turiningai praleisti laiką gamtoje, pasigrožėti žiemiškais vaizdais kviečia ir kiti atsinaujinę saugomų teritorijų žymieji objektai: Punios, Liškiavos piliakalniai, Girnikų ir Rambyno kalnai, Žalsvasis šaltinis, Stelmužės ąžuolas. Jau pavasarį šį sąrašą papildys ir lankytojų itin pamėgtas ir gražiausiu pripažintas Arlaviškių pažintinis takas.
ES investicijos
Lietuvos Respublikos finansų ministerija siekia atkreipti dėmesį, kad ES investicijos prisideda prie gyvenimo kokybės gerinimo, kuria esminius pokyčius ir skatina gyventojus jaustis aktyvia Europos bendruomenės dalimi. 2021–2027 m. laikotarpyje Lietuva įgyvendins investicijų už daugiau nei 7,5 mlrd. eurų!

NAUJAUSI KOMENTARAI
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Plungės apylinkės teismui gresia likti be vadovybės
Plungės apylinkės teismui gresia likti be vadovybės – baigiasi pirmininko Eriko Jurgučio kadencija, o jo pavaduotojas Vaidas Gasiūnas atsistatydina iš pareigų. ...
-
Sveika gyvensena – vis aktualesnė1
Klaipėdos „Vyturio“ progimnazija organizavo nuotolinę teorinę-praktinę konferenciją „Vaiko sveika gyvensena šiandien – galimybės ir perspektyvos“. ...
-
Dėl erkinio encefalito – į vaistinę: besiskiepijančiųjų padaugėjo triskart
Kovą išaugo skiepijimosi nuo erkinio encefalito poreikis. Šį mėnesį buvo paskiepyta tris kartus daugiau žmonių negu vasarį. ...
-
Neapykantos ženklai uostamiestyje bado akis2
Grafitininkai siekia ne tik pažymėti teritoriją, kurioje pabuvojo. Kai kurie meta iššūkį visuomenei, tyčiodamiesi iš pareigūnų ar kurios nors visuomenės dalies. ...
-
Sporto legenda neslėpė nusivylimo1
Klaipėdos sporto bendruomenė atsisveikino su uostamiesčio sporto gyvenimo legendine asmenybe Robertu Ūsariu. Jo bendražygiai neabejodami teigia, kad tai buvo žmogus, kuriam sportas buvo ne pomėgis, o gyvenimo dalis. ...
-
A. Vaitkus: Klaipėdos valdančiųjų koalicijos sutartis bus pasirašyta po Velykų35
Naujai išrinktos Klaipėdos tarybos valdančiosios koalicijos sutartį tarp komiteto „Ištikimi Klaipėdai“, partijos „Laisvė ir teisingumas“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos planuojama pasirašyti p...
-
KRATC informuoja: tęsiamas didžiųjų atliekų surinkimas Klaipėdos kiemuose4
Klaipėdos miesto gyventojai didžiąsias atliekas gali nemokamai atgabenti į didžiųjų atliekų priėmimo aikšteles arba atiduoti jas atliekų surinkėjui gyvenamųjų kvartalų kiemuose, prieigose. ...
-
Apie sveiką mitybą – iš pirmų lūpų1
Šiandien 17 val. Maisto klubas „Kartu – skanu“, kuris aktyviai veikia Klaipėdos savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos „Kauno atžalyno“ padalinyje (Kauno g. 49), kviečia susitikti, išklausyti paskait...
-
Agresyvus šuo: kas atsako už jo elgesį?2
Uostamiestyje vis dar užfiksuojama atvejų, kai dėl palaidų ir neprižiūrimų šunų nukenčia vaikai. Šeimininkai, pernelyg pasitikintys savo keturkojais, paleidžia juos nuo pavadžio, be antsnukio, visiškai nesibaimindami, kad bet ka...
-
Kretingos muziejus žengia į naują etapą2
Kretingos muziejuje įpusėjo rekonstrukcija. Pavasariop nuimti žiemos sodą juosę pastoliai, o iki šių metų rudens turės būti užbaigti visi likusieji darbai. ...