Namuose it pragare: nuskriaustas vaikas pats išsikvietė policiją

Savo priklausomybių nepripažįstančių tėvų vaikai Lietuvoje kenčia nepriteklių, turi rimtų psichologinių problemų, jaučia dėmesio stoką. Su šia graudžia realybe kone kasdien susiduriantys Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojai gali tik apgailestauti, kad taip yra. Situacija nepasikeis, jei patys gimdytojai netaps sąmoningi.

Dirba visą parą

Nuo praėjusių metų liepos 1-osios Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba be dienomis dirbančių specialistų turi ir naktinius budėtojus.

Pastarieji reaguoja į policijos pareigūnų iškvietimus visą parą ir nedelsdami vyksta į vietą, jeigu šeimoje yra nepilnamečių vaikų, gresia pavojus jų sveikatai ar gyvybei.

Akivaizdu, kad tokie pokyčiai buvo būtini.

Įsigaliojus reformai, vos per du mėnesius iš saugios aplinkos vaikams neužtikrinančių Lietuvos šeimų, nustačius antrą grėsmės lygį, paimta daugiau nei pusė tūkstančio nepilnamečių.

Pastebima, kad vaikai smurtą patiria ne tik socialinės rizikos šeimose, bet ir tose, kur tėvai turi aukštąjį išsilavinimą ir gerai uždirba.

Naktį iš penktadienio į šeštadienį dienraščio žurnalistai buvo pakviesti padirbėti kartu su Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus budinčiais inspektoriais ir savo akimis įvertinti situaciją.

Dienraštis negali viešinti nukentėjusiųjų vardų ir pavardžių, adreso, kitų asmeninių detalių dėl Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymo.

Mušė šuns grandine

Tąnakt apie 23 val. budėtojų ramybę sudrumstė žinia apie smurtą artimoje aplinkoje.

Į policiją kreipęsis nepilnametis pranešė, esą nuo alkoholio apsvaigęs tėvas prieš jį kelia ranką, porą kartų sudavė į pilvą, tada trenkė į kojas šuns grandine.

Pareigūnai neblaivų smurtautoją išsivežė ir dviem paroms uždarė į areštinę. Vaikas liko namuose su močiute.

Vytauto Liaudanskio nuotr.

Apklausti nukentėjusiojo ir vienintelės liudininkės netrukus atvyko Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus budėtojai Alina Vaičekauskienė ir Igoris Korovinas.

Vos įžengus į butą nosį ėmė riesti stiprus kvapas, patalpose verkiant trūksta elementarios higienos.

90-ies metų, tačiau šviesaus proto senolė rusų kalba pasakojo ruošianti šeimai valgį ir, kiek pajėgianti, apsitvarkanti.

Gyvena trise – kartu su anūku ir sūnumi, kuris esą dirba taksi vairuotoju.

Močiutė patvirtino, kad tėvas vaikui sudavė į galvą.

Pravėrę šeimos galvos miegamojo duris, inspektoriai neteko žado.

Vaizdas jame veikiau priminė benamio guolį nei dirbančio žmogaus kambarį: čia stovi keli suplyšę foteliai, mėtosi drabužiai, sklinda išmatų smarvė.

Geria jau savaitę

Paauglys Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus specialistams paaiškino, kad tėvas geria jau apie savaitę, tačiau agresyviai elgėsi pirmą kartą.

Berniuko mama gyvena Klaipėdoje. Kodėl su ja nebendrauja, vaikas atsakyti negalėjo.

"Nuo pat pradžių jis priėmė tokį sprendimą, sako, tėtis buvo artimesnis. Su mama netgi nekontaktuoja. Močiutė – absoliučiai sveiko proto, valgyti daro, prižiūri būstą. Įtariu, užtat tokia netvarka. Vaikas, kaip pats save apibūdino, mokosi vidutiniškai, sportuoja, anksčiau lankė bokso užsiėmimus", – detalizavo A.Vaičekauskienė.

Tąnakt nepilnametis liko miegoti savo namuose.

Kompaniją jam palaikė mišrūnas šuo, visą tą laiką, kol namuose lankėsi inspektoriai, pratūnojęs vaiko kambaryje.

Informacija apie incidentą perduota Klaipėdos apskrities vaiko teisių apsaugos specialistams, dirbantiems dienos metu.

Šie savo ruožtu aiškinsis, ar tai pirmas smurto atvejis šeimoje, ar berniukui apskritai saugu gyventi su tėvu.

"Gaila vaikų"

Anot I.Korovino, tėvui nustatytas lengvas girtumo laipsnis – 0,89 promilės. Alkoholį jau ne pirmą dieną jis vartojo savo namuose.

Nors nepilnamečiui gyvenimo sąlygos šioje šeimoje nėra normalios, specialistai tikino regėję kur kas baisesnių scenarijų.

Patikėkite, tai – tikrai ne blogiausias variantas.

"Patikėkite, tai – tikrai ne blogiausias variantas. Esame matę labai kraupių įvykių, kai suaugusieji mušasi, o vaikai sėdi šalia kruvini. Labai gaila vaikų", – niūrią tiesą pripažino A.Vaičekauskienė.

Naktį iš penktadienio į šeštadienį budėtojai sulaukė tik vieno policijos pranešimo, o tai jų darbo praktikoje – gana retas dalykas.

Pašnekovės žodžiais, beveik neįmanoma nuspėti, kurią dieną iškvietimų bus daugiau, o kurią teks sėdėti be darbo.

Tai priklauso nuo daugelio veiksnių: paūmėjimas jaučiamas pašalpų gavimo laikotarpiu, švenčių metu, neigiamai gali veikti ir pilnatis.

Vadovaujantis Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu, asmenys, turintys informacijos apie įtariamą vaiko teisių pažeidimą, privalo apie tai nedelsdami pranešti policijai ir Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai.

Pirmasis grėsmės vaikui lygis nustatomas, kai pažeistos vaiko teisės, tačiau nėra grėsmės jo saugumui, sveikatai ir gyvybei.

Antrasis grėsmės lygis reiškia, kad yra reali grėsmė vaiko saugumui, sveikatai ar net gyvybei.NAUJAUSI KOMENTARAI

kur Tarnybos?

kur Tarnybos? portretas
tai ko to vaiko nepaima, neatiduoda globėjams į normalią aplinką?

...

... portretas
Va kur ESMĖ: "Pastebima, kad vaikai smurtą patiria ne tik socialinės rizikos šeimose, bet ir tose, kur tėvai turi aukštąjį išsilavinimą ir gerai uždirba" - nedomina tų 'Vaikų teisių' tie 'rizikingieji' (darbas purvinas, beprasmis, nes - nei baudų iš tokių, nei tokie vaikai ką domina); ESMĖ tie uždirbantieji, kuriuos REKETUOT galima (o iš moraliai silpnesnių galima ir gerai užaugintus vaikus atimt pardavimui).

Vida

Vida portretas
Pirmiausia, reikia išsiaiškinti priežastis,dėl kurių ši šeima tapo tokia ir bandyti jiems padėti. Labai gerai pasielgė vaiko teisių specialistai ,perduodami vaikų globą močiutei o ne svetimiems žmonėms.Taip vaikai išvengia streso.Kad ir patys išsikviečia ,bet praėjus kažkiek laiko ,jie ima gailėtis, kad taip padarė.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių