Muziejuje – D. Varkalio „Minčių pašnekesiai“

 • Teksto dydis:

Šį penktadienį 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje (Didžioji Vandens g. 2) bus atidaryta jubiliejinė Dionyzo Varkalio metalo plastikos ir juvelyrikos darbų paroda „Minčių pašnekesiai“, kurioje pristatomi naujausi autoriaus kūriniai iš metalo ir gintaro.

D.Varkalis gimė 1934 m. Pagermontės kaime Telšių rajone. Dabar jis žinomas kaip muziejininkas, tautodailininkas (nuo 1968 m.), metalo restauratorius, visuomenininkas, Lietuvos jūrininkų sąjungos atkūrimo iniciatorius ir garbės narys, Lietuvos kultūros fondo Klaipėdoje pirmininko pavaduotojas, aktyvus Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio dalyvis, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio seimo narys, Kalvystės muziejaus (Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus padalinys) įkūrėjas (1985), vienas iš Laikrodžių muziejaus (Lietuvos dailės muziejaus padalinys) įkūrimo iniciatorių.

Be to, D.Varkalis yra metalo dirbinių liejimo pradininkas. Kuria metalo ir gintaro juvelyriką, kurią neretai inkrustuoja brangakmeniais. Darbuose autorius daug dėmesio skiria gintaro ir metalo komponavimo santykiui. Taip pat jis gamina žalvarinių baltų papuošalų rekonstrukcijas.

Asmeninio archyvo nuotr.

Liaudies menu susidomėjo ir pats pradėjo kurti dirbdamas laivo mechaniku. Iš pradžių jį labiausiai traukė metalo apdirbimas. 1968 m. pirmą kartą jo darbai eksponuoti parodoje. Nuo to laiko meistras vis daugiau laiko skyrė kūrybai, perėjo dirbti į Plungės liaudies gaminių įmonę „Minija“.

Liaudies menu susidomėjo ir pats pradėjo kurti dirbdamas laivo mechaniku.

D.Varkalis sukaupė Klaipėdos krašto senų laikraščių, knygų ir atvirukų, XIX–XX a. Rytprūsių miestiečių namų interjero ir buities apyvokos daiktų, sidabrinių, fajansinių ir porcelianinių indų, dekoratyvinių skulptūrų ir vazelių, dramblio kaulo ir bronzinių interjero skulptūrų, žvakidžių, medalių rinkinius. 1987 m. jis surengė taikomosios dailės rinkinių parodą Klaipėdos paveikslų galerijoje (dabar Prano Domšaičio galerija), daugumą vertybių padovanojo Klaipėdos muziejams.

Jo pastangomis Klaipėdoje buvo išsaugota Gustavo Kackės kalvė su visa autentiška įranga, kuri ir tapo Kalvystės muziejaus pagrindu. Muziejininko rūpesčio ir pastangų dėka surinkti ir nuo sunaikinimo išgelbėti senųjų Klaipėdos kapinių kryžiai, tvorelės.

Paroda muziejuje veiks iki spalio 26 d.NAUJAUSI KOMENTARAI

Laura

Laura portretas
P. Pranas Pričkau, Pažįstu gerb. Dionizą Varkalį ir galiu pasakyti, jog šis žmogus nei cento sau nepasiėmė. Jis visas sukauptas vertybes padovanojo muziejams! Šis žmogus šiuolaikinėje supuvusioje visuomenėje dar tiki išsaugoti Lietuvos gerovę, išsaugoti Klaipėdos kraštą. Prieš šmeiždami žmogų pirma daugiau pasidomėkite apie jo veiklą ir jo darbus. Nebereikalo sakoma: kuo pats smirdi, tuo ir kitus tepi...

Pranui

Pranui portretas
O geriau, kad sovietai tas tvoras būtų sunaikinę kaip metalo laužą? D.V. jas nenusisavino sau, jas galima pamatyti muziejuje.

Pranas Pričkus

Pranas Pričkus portretas
Kai naikino drg. Žalys kapines, šis pataikaudamas trynė rankas ir tempė metalinius kryžius, tvoras į kalvę. Tada nekalbėjo, kad naikina, tada darė tvarką. Dabar didvyris? Prie visų titulų dar trūksta KGBisto titulo, kaip vykdė, sąjūdžio laikais, KGBisto "Henriko" (N.R.) nurodymus, joks jis nepriklausomybės simbolis kaip ir drg. Čepas? Todėl per tokius ir turime tokią Lietuvą. Tai du politiniai lavonai? Kad Varkalis tik geras kalvis neabejoju, gerai suprato plėšiamų metalinių kryžių, tvorelių, vartelių kainą. Tai mano nuomonė. Norintiems daugiau ir konkrečiau skmb. tel. 8 662 33770.
VISI KOMENTARAI 6
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių