Miniatiūrų parke nustebino žemėlapis: Ukrainos kontūras – be Krymo

Paprasta klaida ar prorusiškos nuostatos demonstravimas? Toks klausimas kilo ukrainiečiams, garsiajame miniatiūrų parke pastebėjusiems savo šalies žemėlapį be Krymo. Parko savininkai žada ištaisyti šią apmaudžią klaidą.

Nustebino žemėlapis

Savaitgalį 22 metų Anastasija su tėvais apsilankė miniatiūrų parke „Babilono sodai“, kuris jau daugiau nei metai veikia prie kelio Klaipėda–Palanga, Letūkų gyvenvietėje.

Tai yra parkas, kuriame galima pamatyti 21 žymiausių pasaulio statinių miniatiūrą.

Prie kiekvienos jų yra žemėlapiai, kurie padeda susigaudyti, kurioje Žemės rutulio vietoje stūkso šie pastatai.

Žemėlapiuose rodoma ne tik šalis, besididžiuojanti ypatingu statiniu, bet ir kaimyninės valstybės. Ko gero, taip norėta parodyti platesnį geografinį kontekstą.

Vaikštinėdami po parką ukrainiečiai ilgiau stabtelėjo prie Vilniaus Gedimino bokšto nuorodos.

Prie šio objekto pateiktas dalies Europos žemėlapis. Lietuvos lokacijai sukonkretinti pavaizduoti ir gretimų valstybių kontūrai: Latvijos, Estijos, Lenkijos, Baltarusijos, Slovakijos, Vengrijos, Ukrainos.

„Nors specialiai neieškojome savo šalies žemėlapio, iškart pastebėjome, kad Ukrainos kontūras – ne pilnas, jame trūksta Krymo pusiasalio. Kaip ir kiekvienos šalies piliečiai, mes, ukrainiečiai, žinome, kaip atrodo mūsų valstybės kontūras, tai yra šalies atpažinimo ženklas. Todėl šį trūkumą iškart pastebėjome ir buvome nemaloniai nustebinti. Mums Krymas labai svarbus, kaip ir šalies vientisumas. Aš pati gimiau ir užaugau Kryme, Simferopolio mieste. 2014 m. dėl aneksijos aš persikėliau gyventi į Chersoną. Devynerius metus mes laukėme ir tebelaukiame, kada galėsime atsiimti mūsų žemę. Tai labai jautri mums tema. Mūsų žmonės kasdien lieja kraują ir žūsta už kiekvieną savo šalies pėdą. O čia kažkieno valia tiesiog paimtas ir nukirptas valstybės gabalas“, – išgyvenimais dalijosi jauna karo pabėgėlė.

Po šio patyrimo šeima ėmė atidžiau apžiūrinėti žemėlapius, ieškodama, kaip kituose žymima jų tėvynė, ir pastebėjo, kad ir kituose Ukraina – be savo Krymo pusiasalio.

Kaip ir kiekvienos šalies piliečiai, mes, ukrainiečiai, žinome, kaip atrodo mūsų valstybės kontūras, tai yra šalies atpažinimo ženklas.

Įžvelgė prorusišką požiūrį

Vaikštinėdami po sodą Anastasijos šeimos nariai atkreipė dėmesį ir į šalia Kremliaus esančios cerkvės miniatiūrą. Ji apdengta audeklu, tačiau rusiškame tekste, nurodančiame, kodėl ši miniatiūra nedemonstruojama, esama esminės klaidos.

Tekste rašoma, kad eksponatas nerodomas dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą (rusų k. – „na Ukrainu“, o ne „v Ukrainu“). Ukrainiečių teigimu, toks žodžių vartojimo niuansas byloja prorusišką požiūrį į agresijos auką.

Mergina paaiškino, kad vartojant slavišką prielinksnį „na“ turima omenyje, kad Ukraina yra Rusijos dalis.

Ukrainoje tai yra laikoma arba nedovanotina klaida, arba tiesiog prorusiškumo ar net kolaboravimo demonstravimu. Visi Kremliaus politikai bei televizijos kanalų propagandistai sako „na Ukrainu“, o kovojančios prieš agresiją Ukrainos TV atstovai – „v Ukrainu“.

Į tai Ukrainoje labai jautriai reaguojama, nes šių prielinksnių vartojimo pobūdis iš karto parodo žmogaus požiūrį.

„Visa tai mane labai sukrėtė. Parkas veikia ne pirmus metus, Rusijos ginkluotųjų pajėgų karinė invazija į Ukrainą irgi tęsiasi ne pirmus metus – aktyvūs karo veiksmai prieš valstybę vyksta jau 14 mėnesių. Abejoju, ar per šį laiką parko administracijai niekas nieko nepasakė dėl to, ką savaitgalį pamatėme mes“, – dalijosi nuomone ukrainietė.

Solidarumas: nuo pat pirmųjų karo dienų klaipėdiečiai palaiko ukrainiečius. I. Kiseliovaitės nuotr.

Atsako nesulaukė

Anastasija pasakojo nemačiusi parke nė vieno darbuotojo, kuriam būtų galėjusi išsakyti savo pastabas.

Vienintelė darbuotoja buvo kasininkė, tačiau akivaizdu, kad ji negali atsakyti, kodėl tokios klaidos. O gal tai tiesiog pozicija, demonstruojama šiame parke?

Anastasijos teigimu, esą kitais panašiais atvejais išsakę pastabas ukrainiečiai sulaukia darbuotojų atsako, jog tai ne jų nuosavybė ir jie nieko negali nei paaiškinti, nei pakeisti.

Grįžusi namo mergina pasidomėjo, kaip galima pranešti apie pastebėtus netikslumus, ir pamatė, kad „Google Maps“ paskyroje parko darbuotojai atsako į lankytojų pateiktus klausimus.

Todėl jau kitą dieną ukrainietė išdėstė pastebėtus faktus ir paprašė šią situaciją pakomentuoti.

„Jokio atsakymo nesulaukiau“, – tikino mergina.

Ukrainiečiai, besidalinantys gyvenimo aktualijomis „Telegram“ kanalo paskyroje, „Google Maps“ parašė arti 100 atsiliepimų ir įvertino „Babilono sodus“ žemiausiu balu.

Taip vos per porą dienų lankytinos vietos reitingas šioje interneto nuorodoje gerokai smuktelėjo.

Anastasija pasakojo, esą dar po poros dienų visi ukrainiečių komentarai buvo panaikinti, o įmonės reitingas pakilo iki 4,3 penkiabalėje sistemoje.

Tada Anastasija teigė supratusi, kad nieko nepasieks, o parke viskas liks kaip buvę.

Atsiprašome ukrainiečių, kuriuos įžeidėme.

Dėkingi už pagalbą Lietuvai

Bendraudami tarpusavyje „Telegram“ kanalu ukrainiečiai dalijosi žinia, esą kažkas jau parko savininko klausę, kodėl nepanaikina Kremliaus cerkvės miniatiūros, ir neva išgirdę atsakymą, esą parkas – jo dovana žmonai, tad yra privati nuosavybė, kurioje daro, ką nori.

Aptarinėdami tokį atsaką ukrainiečiai stebėjosi, kad už tokios vietos lankymą dar imami ir pinigai.

„Mes žinome, kaip smarkiai mus palaiko Lietuva ir jos žmonės. Pati pernai turėjau galimybę nemokamai baigti studijas, gavau diplomą, nes mūsų universitetai uždaryti. Susidūrę su tuo, ką matėme miniatiūrų parke, buvome šokiruoti. Juk tai ne vieno žmogaus požiūris, o gal visos organizacijos nuostata, kurios skleidžiamas mintis daugybė žmonių mato kasdien. Pripažinsiu, daugelis ukrainiečių po 2014 m. apie Krymo okupaciją kalbėjo ne taip daug. Kai pernai vasario 24-ąją Rusija užpuolė Ukrainą plačiu frontu, išgyvenome milžinišką tragediją ir norėtume, kad visi žmonės apie tai žinotų“, – sunkiai tramdydama emocijas pasakojo mergina.

Pavadino klaida ir atsiprašė

Parko savininkai yra verslininkai Vita ir Andrius Aušros.

Dienraščio „Klaipėda“ paprašytas pakomentuoti situaciją A. Aušra patikino, kad Ukrainos atžvilgiu laikosi tokios pat pozicijos, kaip ir visa Lietuva.

„Įvyko klaida, suklydo žmogus, kuris darė minėtus žemėlapius. Jau duota komanda šiandien nuimti žemėlapį, ištaisyti klaidą ir pakabinti normalų žemėlapį, kuriame Krymas priklauso Ukrainai. Labai atsiprašome, įvyko žmogiška klaida. Tas, kas darė žemėlapį, nesužiūrėjo. Ačiū jums, kad pranešėte apie klaidą, tikrai iškart imsimės ją taisyti. Krymas priklauso Ukrainai – tai vienareikšmė nuostata, klaida jau rytoj bus ištaisyta. Atsiprašome ukrainiečių, kuriuos įžeidėme“, – atvirai kalbėjo A. Aušra.

Jis tvirtino, kad iki dienraščio skambučio daugiau nei per metus parko veiklos niekas nepastebėjo klaidos žemėlapyje ir apie tai jam nepranešė.

Klausiamas apie dingusius atsiliepimus „Google Maps“ paskyroje A. Aušra tikino apie tai nieko nežinantis, todėl negalintis komentuoti.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių