Klaipėdos rajone vietoj vandentiekio – išraustos sodų gatvės

Klaipėdos rajone vandentvarkos projektus lydi nesėkmių virtinė. Prieš daugiau nei dvejus metus pradėtas vandentiekio ir kanalizacijos tinklų tiesimas sužlugo kone prieš pat finišą. Darbus užsakiusi įmonė "Klaipėdos vanduo" turės skelbti naują konkursą, nes buvę rangovai taip ir nesugebėjo įvykdyti reikalavimų.

Darbų pabaiga vėlavo

Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų surinkimo tinklų įrengimo projektas Klaipėdos rajone, šalia Gargždų esančiose sodų bendrijose, tęsiasi nuo 2018 m. Tačiau nei vandens, nei kanalizacijos gyventojai iki šiol neturi.

Vandens ir nuotekų tinklai turėjo būti pakloti keturiose sodų bendrijose.

Iš pradžių buvo minėta, kad projektas turi būti užbaigtas iki 2020-ųjų liepos. Vėliau darbų pabaigtuvių data buvo nukelta daugiau nei metams.

"Pagal 2018 m. rugpjūčio 21 d. pasirašytą sutartį darbus buvo numatyta baigti iki praėjusių metų liepos 3-iosios. Tačiau 2020 m. rugpjūčio 6-ąją buvo pasirašytas sutarties papildomas susitarimas. Darbų terminas pratęstas iki šių metų rugsėjo 4 d.", – terminus patikslino įmonės "Klaipėdos vanduo" komunikacijos vadovė Gintarė Butkienė.

Komunikacijos turėjo pasiekti per 400 gyvenamųjų namų.

Priekaištai rangovui

Skelbtą konkursą laimėjo jungtinės veiklos partneriai įmonės "Techsis" ir "Tilta".

Vandentiekio tiesėjams sunkiai sekėsi rausti sodų bendrijų gatveles. Nors technika ir zujo pirmyn atgal, per pustrečių metų projektas taip ir nebuvo užbaigtas.

Įmonė "Klaipėdos vanduo" sėdo prie derybų stalo su abiem rangovais.

"Atsižvelgiant į darbų rangovo "Techsis" vėlavimus atlikti darbus, pagal rangovo prašymą, užsakovui tinkamai ir sąžiningai vykdant sutartį bei siekiant bendradarbiavimo, kooperavimosi ir kitai šaliai kuo ekonomiškesnio sutarties vykdymo būdo, 2020 m. rugpjūčio 26 d. šalys pasirašė sutarties papildomą susitarimą. Susitarta pakeisti už sutarties vykdymą atsakingąjį – tiesiogiai darbus vykdantį jungtinės veiklos partnerį iš įmonės "Techsis" į įmonę "Tilta", – papildomus susitarimus komentavo G.Butkienė.

Konkursas: įmonės "Klaipėdos vanduo" generalinis direktorius B.Jonikas vylėsi, kad į keturias sodų bendrijas statybininkai sugrįš dar šiemet, kai tik įvyks naujas rangos konkursas. (Vytauto Liaudanskio nuotr.)

Sutartį nutraukė

Šį rudenį vandentiekio tiesėjus sodų gyventojai ėmė keiksnoti jau atvirai. Perkasę vieną jungiamųjų krašto kelių, statybininkai sodininkus paliko be patogesnio susisiekimo.

Kulių ir Laukų gatvių sandūroje buvo įrengiama nuotekų perpumpavimo siurblinė. Gyventojai kelias savaites turėjo į namus brautis per patižusią pievą.

Privačioje žemėje vietiniai išvažinėjo kelią, kuriuo netrukus ėmė zuiti ir rangovų technika.

Aiškėja, kad vietinių gyventojų vargai taip ir nesibaigs, vandentiekio teks laukti dar nežinia kiek.

"Kaip minėta, projektui įgyvendinti buvo pasirašyta sutartis su jungtinės veiklos partneriais "Techsis" ir "Tilta". Šių metų rugsėjo 20 d. sutartis su įmone "Tilta" nutraukta dėl rangovo kaltės. Įmonė nesilaikė sutartyje numatytų darbų atlikimo terminų. Bendrovė "Klaipėdos vanduo" jau rengia dokumentus naujam viešajam pirkimui, kurio metu bus parinktas naujas rangovas neatliktiems rangos darbams užbaigti", – pranešė G.Butkienė.

Kur dingo detalės?

Vietos gyventojai nerimastingai į vandentiekio tiesėjų išrikiuotą techniką ėmė žvalgytis po to, kai sodų gatvelėse pasirodė įmonės "Klaipėdos vanduo" darbuotojai.

Vyrai, dėvintys rūbus su atpažįstamu įmonės logotipu, pastebėti tikrinantys jau paklotų tinklų atšakas.

Kilnodami šulinių dangčius, darbuotojai elgėsi taip, lyg kažko ieškotų.

Paaiškėjo, kad šios paieškos buvo bevaisės.

"Nutraukus sutartį su įmone "Tilta" ir atliekant atliktų darbų įvertinimą, buvo pastebėta, kad kai kuriuose vakuuminiuose šuliniuose trūksta atbulinių vožtuvų viršutinių dalių. Dėl to yra pateikta pretenzija darbų rangovui", – konstatavo G.Butkienė.

Paklausus, ar dėl dingusių įrenginių dalių įmonė kreipsis į teisėsaugą, G.Butkienė patikslino, kad pirmiausia dėl trūkstamos įrangos bus kreipiamasi į rangovą.

"Mes nežinome, kur yra tos detalės, kurių pasigesta. Mes patys juk negalime užsiimti jų paieška. Tuo dažniausiai užsiima policija", – pridūrė G.Butkienė.

Darbams – 2,2 mln. eurų

Skelbta, kad projektas atsieis 2,2 mln. eurų, jie skirti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų programos.

Ar nutiks taip, kad šio projekto kaina šoktelės į viršų dėl pabrangusių statybinių medžiagų?

"Šiuo metu yra sudaroma ir derinama atliktų darbų sąmata. Sudarius galutinį neatliktų darbų sąrašą bus skelbiamas naujas viešas pirkimas. Ar įgyvendinant projektą taip, kaip buvo numatyta, prireiks didesnės sumos galutiniam projekto įgyvendinimui, kol kas tiksliai atsakyti negalime", – paaiškino G.Butkienė.

Įgyvendinant sutartį numatyta pastatyti apie 20,1 km nuotekų tinklų ir apie 17,3 km vandentiekio tinklų.

"Puikiai suprasdami šio projekto vertę visuomenei ir mums, kaip įmonei, nebegalėjome leisti, kad tokia situacija toliau tęstųsi. Todėl buvo priimtas sprendimas nebetęsti sutarties ir ieškoti naujo rangovo, kuris į situaciją nežiūrės pro pirštus, laikysis nustatytų terminų ir kokybiškai atliks darbus. Tikrai dedame visas pastangas, kad šis projektas būtų kuo greičiau įgyvendintas ir gyventojams būtų pagerintos gyvenimo sąlygos, jungiantis prie centralizuotų tinklų. Viliuosi, kad į keturias sodų bendrijas statybininkai sugrįš dar šiemet", – vylėsi įmonės "Klaipėdos vanduo" generalinis direktorius Benitas Jonikas.

Sužlugdė pandemija?

Įmonės "Tilta", kuri mėgino užbaigti objektą, darbuotojai vakar Kulių kaime rinkosi medžiagas, po truputį ruošėsi išgabenti techniką iš objekto.

Įmonės projektų vadovas Vaidas Žasniauskas tikino, kad bendrovė buvo pasiruošusi užbaigti projektą iki galo, tačiau sutartį su ja nutraukė užsakovas.

"Mes su tuo nesutikome. Turime visas medžiagas, užsakovui pateikėme kalendorinį grafiką, kur nurodėme, kada būtų galima užbaigti šį objektą", – aiškino V.Žasniauskas.

Įmonės atstovas tikino, kad šis užsakymas sužlugo dėl pandemijos.

"Visame pasaulyje žmonės serga, užsidaro gamyklos, stringa medžiagų tiekimas. Įmonei "Klaipėdos vanduo" tai – ne argumentai. Medžiagos buvo gabenamos iš Vokietijos", – tikino V.Žasniauskas.

Paklaustas, kaip sekėsi bendradarbiauti su kitu rangovu – įmone "Techsis", V.Žasniauskas aiškino, kad šios bendrovės darbuotojų net nepažįsta.

"Aš negaliu pakomentuoti, kur galėjo dingti detalės. Darbai vyko aštuoniais etapais, kiekvienam jų buvo išduodamas atskiras statybos leidimas. Mes tuose etapuose nedirbome, pinigų negavome. Mes darėme 3, 6, 7 ir 8 etapus", – aiškino V.Žasniauskas.

Įmonės atstovas aiškino, kad atlikta 85–90 proc. darbų.

Tačiau ar tai tiesa, paaiškės po to, kai užsakovas pats įvertins atliktus darbus.

Žinia nuliūdino gyventojus

Sodininkai jau turi karčios patirties dėl anksčiau vykdytų vandentvarkos darbų.

Šiuo projektu vandens ir nuotekų tinklai turėjo pasiekti keturias sodų bendrijas. Darbai buvo išskirstyti į aštuonis etapus.

Iki šio projekto vandentiekis buvo tiesiamas kitoje vietoje.

Prieš keletą metų vandentiekį buvo nuspręsta tiesti į Gargždų miesto teritorijoje esančias sodų bendrijas "Minija" ir "Gargždelė".

Tačiau įmonę, kuri laimėjo konkursą, netrukus užklupo finansiniai sunkumai ir projektas įstrigo.

Tą kartą rangovas iš sodų pradingo ne tik su visa technika, bet ir su projekto dokumentacija.

Įklimpta galutinai.

Klaipėdos rajono meras Bronius Markauskas tikino, kad ir šįsyk nutrūkusi rangos sutartis – liūdna žinia vietos gyventojams.

"Savivaldybei šios žinios – ne naujiena. Įmonė "Klaipėdos vanduo" mus buvo informavusi apie situaciją. Šiame objekte rangovas darbus turėjo užbaigti dar pernai. Darbai vėlavo, teko kviestis kitą subrangovą. Įklimpta galutinai. Nebebuvo kitos išeities, tik nutraukti sutartį. Juk kyla grėsmė, kad tęsiant tokią neapibrėžtą situaciją objektas iš viso gali būti neužbaigtas. Jau pradėta skaičiuoti delspinigius", – kalbėjo Klaipėdos rajono meras.

Bronius Markauskas / Vytauto Liaudanskio nuotr.

B.Markausas pripažino, kad viešuosius konkursus dažnai laimi ne patys stipriausi rangovai.

"Mūsų patirtis rodo, kad beviltiškose situacijose geriau nutraukti sutartį, perimti statybvietę ir skelbti naują konkursą. Sprendžiant iš to, kas mums žinoma, situacija buvo beviltiška. Darbų pabaiga buvo nukelta. Mūsų gyventojams vanduo yra labai svarbus. Gaila, bet atsitiko taip, kaip atsitiko", – sakė B.Markauskas.NAUJAUSI KOMENTARAI

Gyventojas

Gyventojas portretas
Keliu bukle tragiska,vaikai kasdiena eina i mokykla per teslas,po lietaus,pravaziuoti automobiliais sudetinga.Informavom Klaipedos vandenis,jie sako,kad tie keliai pries tai nebuvo idealus,be to turi atstatyti rangovas,o rangovas neatstatineja,nes su jais sutartis nutraukta.Nu zodziu lietuviska situacija,vieni ant kitu stumdo.Nei vienoj ES valstybej nera tokiu bajeriu.Tik Rusijoi ir Lt.

S.S.S.

S.S.S. portretas
realiai tiek "Techsis" tiek "Tilta" įmonėms turėtų būti uždrausta toliau dalyvauti konkursuose. Tada gal pasibaigtų išsidirbinėjimai įmonių. Bet aišku tai tik laikinai, nes tas įmones subankrotintų ir įkurtu naujas įmones ir vėl dalyvautų. Bet ir ir kita medalio pusė. "Klaipėdos vanduo" paskutiniu metu konkursus rengia be jokių projektų. Konkursui kaip medžiagą pateikia preliminarias schemas ir preliminarius vamzdžių ilgius. O viską kitą numeta ant rangovo, pasirengti projektus ir viską nusimatyti turi Rangovas. Bet realiai žiūrint rangovas nerengs prieš konkursą projektų, neatlikinės geologinių tyrinėjimų. O laimi konkursą už fiksuotą kainą. Todėl darbų eigoje ir atsiranda problemų. Tarkime rangovas nusimato kad daugumą vamzdžių pragręž, o realiai ta vietovė vieni akmenys ir gręžimas atpuola, o atviru būdu išlaidos labai išauga. Ir niekam nepasiskųsi, kad blogai suprojektuota ir pan. Čia gudri vandenų afera yra nusimesti nuo savęs viską ir dėl visko kaltinti rangovą.

Tilta aferistai

Tilta aferistai portretas
Kodėl konkursus vis laimi Tilta, kuri yra aferistų gauja, vis daranti maklius su medžiagom ir nemokanti samdytiems žmonėms už darbą. Atidirbę mėnesius žmonės neatgauna savo pinigų. Todėl ir žlunga projektai.
VISI KOMENTARAI 9
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių