Ministrė pristatant naujus VSAT laivus: Lietuva diktuoja sienos apsaugos standartą

Lietuva diktuoja sienos apsaugos standartą, sako vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė, penktadienį dalyvavusi naujų Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) laivų pristatyme.

„Aš šiandien tikrai galiu pasakyti drąsiai, kad Lietuva diktuoja sienos apsaugos standartą – kokia turi būti išorinės Europos Sąjungos sienos apsauga“, – žurnalistams Smiltynėje sakė ministrė.

Klaipėdoje penktadienį pristatyti trys nauji pasieniečių kateriai ir patrulinis laivas „Gintaras Žagunis“.

Patrulinį laivą „Gintaras Žagunis“ pastatė Estijos bendrovė „Baltic Workboats Shipyard“. Jis kainavo beveik 3,9 mln. eurų, iš kurių didžioji dalis – Europos Sąjungos lėšos.

Puoselėjant istorinę atmintį VSAT laivui suteiktas pirmo po Nepriklausomybės atkūrimo tarnybos metu 1991 metais žuvusio Lietuvos pasieniečio Gintaro Žagunio vardas.

Šio laivo paskirtis – valstybės sienos apsauga teritorinėje jūroje bei Kuršių mariose. Jis taip pat galės būti naudojamas paieškos ir gelbėjimo operacijose Lietuvos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėje ekonominėje zonoje.

Daugiau kaip 10 metrų ilgio kateris aprūpintas stebėjimo sistema, jis pritaikytas vykdyti laivų pažeidėjų persekiojimo ir įsilaipinimo į juos operacijas.

Situacija mariose yra tokia pakankamai savotiška dėl seklumų, tačiau jis galės sėkmingai tenai dalyvauti. Būtent mariose turime daugiausiai valstybės sienos pažeidimų.

Pasak VSAT vado Rustamo Liubajevo, pagrindinė laivo funkcija bus valstybės sienos jūroje ir Kuršių mariose apsauga.

Jis taip pat dalyvaus tarptautinėse misijose Viduržemio jūros regione.

„Mūsų pareigūnai gana aktyviai dalyvauja šitose operacijose ir jūrinėse operacijose – ir jūrinėse operacijose, ir sausumos sienos operacijose. Mes ir toliau ketiname dalyvauti ir turėsime naujausią, moderniausią įrangą“, – sakė VSAT vadas.

Pasak R. Liubajevo, naujasis laivas turės galimybę plaukioti Kuršių mariose, kur nustatoma dauguma sienos su Rusija pažeidimų.

„Situacija mariose yra tokia pakankamai savotiška dėl seklumų, tačiau jis galės sėkmingai tenai dalyvauti. Būtent mariose turime daugiausiai valstybės sienos pažeidimų. Aišku, dabar tie pažeidimai gal daugiau netyčiniai, kai ir Lietuvos piliečiai nuplaukia su jachtomis ir kateriais arba kai Rusijos piliečiai netyčia įplaukia į mūsų teritorinę jūrą arba teritoriją mariose. Tas laivas tikrai galės užtikrinti ir stebėjimą, ir reagavimą“, – sakė pareigūnas.

Jo teigimu, toliau bus naudojamas ir šiuo metu pasieniečių turimas laivas, jis užtikrins sienos jūroje apsaugą.

VSAT taip pat įsigijo tris katerius su navigacine įranga. Juose sumontuota ir papildoma saugumo įranga, reikalinga VSAT funkcijoms vykdyti ir atitinkanti kitus specifinius patruliavimo pasienyje reikalavimus.

Pasieniečių vado teigimu, du iš jų bus naudojami sienos apsaugai upėje, vienas – specialiosioms operacijoms.

„Mes turime ilgą sieną su Rusijos Federacija, kuri eina upėmis, tai šie kateriai būtent ir tarnaus prie sienos su Rusijos Federacija, o greitaeigis kateris skirtas mūsų specialiosios paskirties skyriaus pareigūnams, kurie galės reaguodami į pažeidimus greitai nuvykti, sulaikyti pažeidėjus“, – sakė R. Liubajevas.

Pasak jo, kateris turi ir įlaipinimo įrangą, todėl pareigūnai iš jo galės patekti į įtariamų pažeidėjų vandens transporto priemones.

R. Liubajevo teigimu, šiuo metu didelių iššūkių pasienyje nėra, tačiau tarnyba „labai rimtai vertina“ esamą situaciją.

Pasak A. Bilotaitės, pristatytų laivų pirkimai buvo suplanuoti anksčiau, tačiau dėmesio išorinės sienos sustiprinimui planuojama skirti ir dabartiniame ES biudžete, kur pasienio apsaugai ir infrastruktūrai skiriama papildomų 110 mln. eurų.

„Planuojama įsigyti įvairiausius dalykus – nuo dronų iki sraigtasparnių ir kitų priemonių, kurios leis mums užtikrinti valstybės sienos apsaugą aukščiausiame lygmenyje“, – kalbėjo ministrė.

Pasak Vidaus reikalų ministerijos, 2014-2020 metų ES finansavimo laikotarpiu Lietuvai sienų apsaugos projektams buvo skirta beveik 48 milijonai eurų.

Tuo tarpu naujojoje finansinėje perspektyvoje Europos Komisija Lietuvai sienų apsaugos projektams skyrė beveik 93 mln. eurų.

Taip pat Europos Komisija ketina skirti papildomai lėšų VSAT sraigtasparniui įsigyti už maždaug 25 mln. eurų.

Pasak ministrės, nauji įsigijimai „tikrai ženkliai pastiprins ir užtikrins saugumo jausmą, ko mums šiandien labai reikia“.

Lietuvos pasieniečiai saugo 119,65 kilometrų ilgio Baltijos jūros sieną.NAUJAUSI KOMENTARAI

surimavome-cha cha cha

surimavome-cha cha cha portretas
juzių,romų ir vargų ir visų anonimų nei mes klausom,nei mes ką,jūsų pliurpalams ATIA

Juzis

Juzis portretas
Nejuokinkit, menkių žvejybai per brangus!

Jo jo

Jo jo portretas
Rusas mus apsaugos nuo ru invazijos
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • A. Vaitkus skelbia sutaręs dėl valdančiosios koalicijos su „Laisve ir teisingumu“, LVŽS
  A. Vaitkus skelbia sutaręs dėl valdančiosios koalicijos su „Laisve ir teisingumu“, LVŽS

  Išrinktasis Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus teigia sutaręs formuoti valdančią koaliciją su „Laisvės ir teisingumo“ bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovais, sutartį ketinama pasirašyti kitą savaitę. ...

  11
 • „Gren Lietuva“ nepirks dviejų „E energy invest“ įmonių Klaipėdoje
  „Gren Lietuva“ nepirks dviejų „E energy invest“ įmonių Klaipėdoje

  Siekiant išvengti dominuojančios padėties ir konkurencijos apribojimo Klaipėdos centralizuotos šilumos rinkoje, Šiaurės Europos energetikos grupės „Gren“ įmonė „Gren Lietuva“ įsipareigojo nepirkti iš ...

 • „Philip Morris Lietuva“ Klaipėdoje imasi išskirtinių veiksmų ir ragina prisidėti visuomenę
  „Philip Morris Lietuva“ Klaipėdoje imasi išskirtinių veiksmų ir ragina prisidėti visuomenę

  Minėdama Pasaulinę vandens dieną UAB „Philip Morris Lietuva“ fabrikas Klaipėdoje ragina visuomenę atkreipti dėmesį į vandens vartojimo įpročius. Siekdama tausoti vandenį Minijos vandens baseine, įmonė šiuo metu diegiasi tarptaut...

  5
 • Klaipėdos taryboje – 15 naujokų
  Klaipėdos taryboje – 15 naujokų

  Į Klaipėdos tarybą išrinkta 15 naujų narių, kurie niekada joje anksčiau nedirbo, du politikai į miesto tarybą sugrįžta po ketverių metų pertraukos. Daugiausia naujokų per šiuos rinkimus į uostamiesčio valdžią pateko su partija &b...

 • Tvenkinyje negyva gulbė užminė mįslę
  Tvenkinyje negyva gulbė užminė mįslę

  Pamatę nugaišusią gulbę pietinėje Klaipėdos pusėje esančiame tvenkinyje, klaipėdiečiai suskubo kviesti pagalbą ir ėmė svarstyti, kas ją galėjo pražudyti. Ypač aktualus šis klausimas pasirodė mėgstantiesiems maitinti vandens pauk...

  2
 • Į uostamiesčio darželius – tūkstantinės eilės
  Į uostamiesčio darželius – tūkstantinės eilės

  Tūkstančiai vaikų laukia vietų Klaipėdos lopšeliuose ir darželiuose. Vietų stygius valstybinėse įstaigose jau ne vienerius metus kamuoja mažylius auginančias šeimas. Pačių mažiausiųjų tėvams tenka nusivilti, nes lopšeliai ...

  31
 • Poilsio parkas vis dar rūpi
  Poilsio parkas vis dar rūpi

  Klaipėdietė Jolanta Norkienė, vėliau tapusi Kokkalis, daugiau nei prieš dešimtmetį kėlusi klaipėdiečius Poilsio parko išsaugojimui ir sutvarkymui, tikina, kad ir gyvendama Vokietijoje vis dar galvoja apie gimtąjį miestą, ypač a...

  7
 • Sugrįžimas į Klaipėdą – rudenį?
  Sugrįžimas į Klaipėdą – rudenį?

  Jau šį rudenį uostamiestyje planuojamas istorinis įvykis – sukilimo operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio ir jo žmonos Reginos Kašubaitės-Budrienės perlaidojimas vienoje iš numatytų vietų – Skulptūrų parke prie pamin...

  3
 • COVID-19 testai – nemokamai
  COVID-19 testai – nemokamai

  Iki kovo pabaigos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) Klaipėdos skyrius nemokamai dalija COVID-19 testus. Jų jau išdalinta per 10 tūkst. Likutis – nedidelis, tad norintieji įsigyti testų raginami nelaukti paskutinės šio mėnesio dienos...

  5
 • Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams
  Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams

  Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams – gatvių asfaltavimui, duobių lopymui. Gyventojai skundžiasi, kad ypač daug duobių atsivėrė daugiabučių kiemuose ir įvažose. ...

  3
Daugiau straipsnių