Jauna mama – 15 ir 50 metų

Šių metų pradžioje Lietuvoje pagimdė jauniausia mama – jai tebuvo vos 12. Klaipėdos apskrityje jaunų gimdyvių iki 15 metų būna pavieniai atvejai. Pasak uostamiesčio gydytojų, labiau nei jaunos gimdyvės neramina tos, kurios motinystę atidėlioja vėlesniam laikui.

Nepilnamečių mažėja

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, mūsų šalyje per metus pagimdo nuo kelių iki keliolikos nepilnamečių mamų, kurios dar nebūna atšventusios 16-ojo gimtadienio. Klaipėdos apskrityje tokių gimdyvių būna vos viena kita, kiek jų yra uostamiestyje – nežinoma.

Pastebima, kad gimdančių nepilnamečių Lietuvoje nežymiai mažėja. Didesnis jų skaičius buvo užfiksuotas prieš porą metų, kai pagimdė 17 merginų, neturinčių paso.

Statistikos duomenimis, kaime gyvenančios merginos keliais procentais dažniau gimdo, nesulaukusios pilnametystės, nei gyvenančios mieste.

Gimdyvių skaičius nuo 15 iki 19 metų yra kur kas didesnis. Per metus mūsų šalyje pagimdo per tūkstantis tokio amžiaus sulaukusių merginų, Klaipėdos apskrityje – nuo 100 iki 150.

Tiesa, jaunų mamų šioje amžiaus grupėje kasmet mažėja. Ši tendencija ypač ryški mūsų regione. Jei prieš penkerius metus tokių gimdyvių buvo beveik 160, tai dabar – šiek tiek daugiau nei 100.

Vietoj cistos – kūdikis

Klaipėdos universitetinės ligoninės Gimdymo skyriaus vedėjas Leonas Janušas neslėpė, kad gimdyvių amžius jiems nėra svarbus. Per gimdymą aktualūs būna kiti dalykai – naujagimio ir mamos sveikata.

„Pirmiausia, kas yra nepilnametė? 16 metų mergina jau gali norėti susilaukti vaikų. 17-metė ar 18-metė jau yra suaugusi moteris. Didelės problemos dėl nepilnamečių mamų iki 15 metų pas mus nėra. Dirbu daugiau nei 25 metus, bet nepasakyčiau, kad jos dažnai gimdo. Per pastaruosius kelerius metus tokių atvejų neturėjome. Dažniau būna, kai gimdo sulaukusios 16-os ar vyresnės. Žinoma, kai pagalvoji, kad jei tavo vaikas gimdytų, nesulaukęs 16 metų, gal ir ankstoka“, - sakė vedėjas.

L.Janušas prisiminė atvejį, kai mama kreipėsi su dar 16 metų neturinčia dukra dėl dingusių mėnesinių.

Paklausus, ar dukra turi lytinius santykius, mama papurtė galvą. Dukra taip pat neigė juos turėjusi. Gydytojas, pačiupinėjęs pilvą, užčiuopė nemažą darinį. Spėjo, kad gal tai cista. Padarius echoskopijos tyrimą, paaiškėjo, kad mergina laukiasi ne pirmą mėnesį.

„Iš pažiūros – normali šeima. Bet kodėl mergina melavo, kitas klausimas“, - pridūrė gydytojas.

Pasirenka abortą

Gimdymo skyriaus vedėjas spėjo, kad galbūt kai kurios pastojusios nepilnametės pasirenka nėštumo nutraukimą. Dabar tai esą kainuoja pigiau nei susitvarkyti dantis.

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, kai kurios merginos iš tiesų priima būtent tokį sprendimą. Prieš porą metų vienai merginai iki 15 metų buvo atliktas abortas.

Prieš trejus metus tokių atvejų Lietuvoje buvo 3, o 2014 metais nėštumą nutraukė 5 jaunesnės nei 15 metų merginos.

Didesnė rizika vyresnėms

Pasak L.Janušo, anksti gimdyti nėra gerai labiau dėl socialinių priežasčių. Sveikatos požiūriu, jei jauna mergina pastojo, vadinasi, jos kūnas jau tam subrendęs.

Tačiau tokiais atvejais didesnė atsakomybė ir našta gula ant nepilnametės tėvų pečių, kurie priversti auginti dukrą ir jos vaiką.

„Medicininiu požiūriu, didesnė problema, kad vis dažniau gimdo vyresnės nei 40 metų moterys. Jų kūdikiams kyla didesnė apsigimimų rizika, didesnė gimdymo komplikacijų rizika. Jaunesnėms gimdyvėms apsigimimų pasitaiko rečiau nei vyresnėms“, - paaiškino vedėjas.

Jaunai mamai – 50 metų

Lietuvos statistikos departamento duomenimis, iš tiesų mūsų šalyje vis dažniau gimdo vyresnės moterys. Vidutinis gimdančiųjų amžius pastaruoju metu yra 29,7 metai. Klaipėdos apskrityje gimdančių moterų amžiaus vidurkis yra keliais mėnesiais mažesnis.

Žinoma uostamiestyje gydytoja ginekologė Jolanta Sąlygienė taip pat pastebėjo, kad moterys motinystę atideda vis vėlesniam laikui. Tad norinčioms prisišaukti gandrus būna ir per 40, ir per 45 metus.

Statistika patvirtina – Lietuvoje ir Klaipėdos apskrityje daugėja gimdančiųjų šiose amžiaus grupėse.

Per kelerius metus pasitaiko pavienių atvejų, kai kūdikio susilaukia vyresnė nei 50 metų moteris. Klaipėdos apskrityje toks faktas užregistruotas prieš penkerius metus, Lietuvoje – prieš ketverius.

Lietuvoje per metus pagimdo apie 30 tūkst. moterų, o Klaipėdos apskrityje – apie 3,7 tūkst.

Statistika

2012 m. 2013 m. 2014 m. 2015 m. 2016 m.

Lietuvoje pagimdė iki 15 metų: 3 6 11 17 6

Klaipėdos apskrityje - 2 1 0 2 0

Lietuvoje pagimdė

nuo 15 iki 19 m.: 1380 1262 1147 1136 1016

Klaipėdoje: 168 159 119 126 105

Lietuvoje pagimdė

nuo 40 iki 44m.: 738 766 769 814 840

Klaipėdoje - 82 92 95 111 95

Lietuvoje pagimdė

nuo 45 iki 49 m.: 19 27 37 27 37

Klaipėdoje - 3 3 1 0 5NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Kelto į Klaipėdą Smiltynėje laukia tūkstančiai automobilių
  Kelto į Klaipėdą Smiltynėje laukia tūkstančiai automobilių

  Poilsį Neringoje pamėgę žmonės turi būti pasirengę nemenkam iššūkiui. Įveikti Kuršių marias trunka ne vieną valandą. ...

  13
 • Klaipėdos paplūdimiuose – bičių ataka
  Klaipėdos paplūdimiuose – bičių ataka

  Sekmadienį uostamiesčio paplūdimių gelbėtojai buvo priversti kviesti ugniagesius ir bitininkus, nes medinėje kavinės pakyloje susisuko bičių spiečius. ...

  3
 • Joninės Klaipėdoje – ir tautiškos, ir modernios
  Joninės Klaipėdoje – ir tautiškos, ir modernios

  Joninių šventė – ne tik šokinėjimas per laužus ir triukšmingos linksmybės. Prie tokios minties klaipėdiečius ir miesto svečius pratina Klaipėdos etnocentro darbuotojai, surengę šių metų Jonines uostamiestyje. ...

  1
 • Klaipėdiečiams – gabalėlis Rumunijos
  Klaipėdiečiams – gabalėlis Rumunijos

  Rumunija pirmąjį šių metų pusmetį pirmininkauja Europos Sąjungos tarybai, tai tapo puikia proga klaipėdiečiams geriau susipažinti su šia šalimi neišvykstant iš namų. ...

  2
 • LED juostų remontas užtruko
  LED juostų remontas užtruko

  Prieš pusmetį intensyvioje Liepų ir Herkaus Manto gatvių sankryžoje, ties dviejomis pėsčiųjų perėjomis, grindinyje įrengtos visą parą šviečiančios juostos, kurios jau trečią savaitę neveikia. ...

  7
 • Švęsti Joninių – prie vandens
  Švęsti Joninių – prie vandens

  Ilgajam Joninių savaitgaliui lietuviai renkasi poilsį ne tik pajūryje. Vis didesnė – kaimo turizmo sodybų paklausa. Klaipėdos krašte jau sunkoka rasti laisvų vietų šioms poilsio dienoms. ...

  1
 • Palangos magija: atostogos čia nesibaigia niekada
  Palangos magija: atostogos čia nesibaigia niekada

  Į klausimą, kas yra tobulos atostogos ar poilsis, kiekvienas atsakytų savaip. Tačiau didžiausias šalies kurortas neabejotinai patenkintų net išrankiausius poreikius. Svetingai bet kurį poilsiautoją pasitinkanti Palanga garantuoja nei&scar...

  6
 • Klaipėdos rajone daugėja jaunų šeimų, įsigyjančių pirmąjį būstą su finansine paskata
  Klaipėdos rajone daugėja jaunų šeimų, įsigyjančių pirmąjį būstą su finansine paskata

  Nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos Klaipėdos rajone jaunos šeimos pirmąjį būstą gali įsigyti su finansine valstybės paskata. Klaipėdos rajonas pagal subsidijų prašančių ir jas gaunančių šeimų skaičių – vienas pop...

  7
 • Meras, kuris nemėgsta rinkimų kampanijos
  Meras, kuris nemėgsta rinkimų kampanijos

  Buvęs žemės ūkio ministras Bronius Markauskas šį pavasarį parlamentaro mandatą nusprendė iškeisti į Klaipėdos rajono mero postą. Rinkėjai jam parodė itin didelį pasitikėjimą, nors kandidato biografijoje ir buvo įrašas apie...

  10
 • Joninių laužų lietus negesins
  Joninių laužų lietus negesins

  Šventinį Joninių savaitgalį orai leis mėgautis pramogomis – karščiai atslūgs, o lietus netrukdys leisti laiko gamtoje. ...

  3
Daugiau straipsnių