Istorinis restoranas Smiltynėje ant jūros kranto gali iškilti kitąmet

Aplinkos ministerijai uždegus žalią šviesą Smiltynėje atstatyti istorinį restoraną „Strandhalle“, vystytojai planuoja, jog šis galėtų iškilti iki kitos vasaros.

Kuršių nerijos nacionalinis parkas kartu su istorikais viliasi, jog istorinis pastatas „Paplūdimio halė“ bus atstatytas laikantis preciziškumo.

Statinys turėtų iškilti 20 arų sklype visai ant kopos, netoli Smiltynėje esančios centrinės gelbėjimo stoties. Sklypą adresu Smiltynės g. 15 E iš Klaipėdos miesto savivaldybės po 2018 metais vykusio aukciono išsinuomojo žemės ūkio bendrovė „Kernai“.

Šios bendrovės vadovas Vygandas Kumpys BNS teigė, kad nuo tol nuveikta nemažai darbų – atlikti archeologiniai tyrimai, archeologai šiame sklype atkasė tikslius kopose stovėjusio restorano pamatų kampus, projektuotojai parengė „Strandhalle“ atstatymo projektinius pasiūlymus ir kita, tačiau projektas buvo tarsi įstrigęs.

Praėjusią savaitę Aplinkos ministerija pranešė, kad po kelerius metus trukusių derinimo procedūrų pritarė šio pastato atstatymui.

„Šis naujas pastatas atrodys beveik taip pat kaip stovėjęs tarpukariu. Šitaip į Smiltynę grįžta kurortinė tradicija“, – pranešime cituojamas aplinkos ministras Simonas Gentvilas.

Gruodžio pabaigoje Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija nusprendė, kad „Strandhalle“ projektiniai pasiūlymai atitinka Pajūrio juostos įstatyme nurodytų teritorijų planavimo dokumentų sprendinius.

Teiks maitinimo paslaugas

V. Kumpys BNS teigė, kad dabar vystytojai turės parengti techninį darbo projektą, šis turės būti patvirtintas, o tuomet bus galima imtis statybų.

„Dabar jau turėtų pajudėti ledai. Svajojame atstatyti iki kitų metų sezono pradžios. Norėtume, kad vietos biurokratai aktyviau žiūrėtų į projektą, stengtųsi ir palaikytų“, – sakė bendrovės vadovas.

Jo teigimu, įmonė įsipareigojo atstatyti visiškai autentišką pastatą pagal visas turimas detales. Laikomasi išlikusios ikonografinės medžiagos.

Vieno aukšto su mansarda pastate veiks restoranas. Kaip ir anuomet, čia norima rengti muzikinius vakarus, tačiau visų sumanymų V. Kumpys kol kas nelinkęs atskleisti. Planuojama, jog įstaiga veiktų visus metus.

Klausimų dar išlikę

Kuršių nerijos nacionalinio parko vadovė Aušra Feser BNS teigė, kad parkas palaiko atstatymo idėją, tačiau spręstinų klausimų dar esama.

„Turėti tokį pastatą ant jūros kranto būtų tikrai puiki reprezentacinė vieta renginiams, vakarienėms. Geriau nei plastikiniai paviljonai, tikrai toks pastatas kuria kitą vertę“, – sakė A. Feser.

Nerimo parkui kelia privažiavimo klausimai. Anuomet apie tai niekas negalvojo, nes poilsiautojai atkakdavo pėstute. Dabar gi norint įrengti privažiavimą teks sukti galvą kaip išsaugoti kopagūbrį, kaip užtikrinti patekimą neįgaliesiems.

„Tikrai esu už, manau, kad gyvenvietę tikrai papuoštų, bet sprendimų reikia rimtų“, – mano vadovė.

Ji vylėsi, kad archeologų aptiktas čerpės gabaliukas ir išlikę atvirukai leis pakankamai preciziškai atkurti istorinį pastatą.

Svarbus tikslumas

Lietuvos jūrų muziejaus istoriko Dainiaus Elerto teigimu, nederėtų pamiršti itin svarbaus aspekto – statybos planuojamos ne tik Kuršių nerijos nacionalinio parko teritorijoje, bet ir išskirtinės vertės pasaulinio paveldo objekte.

„Ši „Pajūrio halė“ buvo suprojektuota žinomo architekto, tuometinio miesto vyr. architekto Klėmano, tai jo autorinis darbas. Išskirtinės svarbos asmuo, vertas atminimo. Tai vienas argumentų, reiškiančių ir preciziką atkuriant“, – sakė D. Elertas.

Istoriniuose atvirukuose šis statinys užfiksuotas įvairiais rakursais skirtingais metų laikais. D. Elertas teigė, jog palyginus su numatytu projektu tos precizikos norėtųsi kur kas daugiau.

„Anuomet „Strandhalle“ vykdavo renginiai, kartais grodavo muzika. Įvairi poilsinė, rekreacinė ir kultūrinė veikla, tai nebuvo vien restoranas“, – pasakojo istorikas.

Originalusis restoranas „Strandhalle“ ant jūrinio kopagūbrio buvo pastatytas 1914 metais, o per Antrąjį pasaulinį karą sugriautas.NAUJAUSI KOMENTARAI

>Kaziux

>Kaziux portretas
Tai kad tas meras tubūt skirtingai kaip Matjošaitis niekur Vilniuj blato neturi ir išmušt ką nors tikrai reikalingo Klaipėdai negali.Ne konservatorius. Neliberalas (nors tas jo komitetas viens prie vieno kaip ta neošaika) Net neturi nei vieno seimo nario savo tarpe. Valstiečiai jam per prasti...Pagrindinės mūsų šalies partijos visur po valdžios koridorius išvedžioję savo korupcijos virves, nesaviems neleidžia nieko. O su liberastu sąjudžiu susipykes. Taigi tokia čia Klaipėdoj politika toki čia ir darbai.

Kaziukui

Kaziukui portretas
99,9% memelenderiu jau numire kartu su visom nostalgijom ir su autentika tame tavo "apleistame" senamiestyje. Nebe senamiestis o replika.

Kaziux

Kaziux portretas
Ir dar, jeigu būtų mieste tikras šeimininkas, o ne grubliauskas, tai mūsų Klaipėda klestėtų. Vytai ,nepyk ,geriau trimituok. Apleistas miesto senamiestis, turistų traukos objektas. Juk niekas iš atvykusių "kruizininkų" nepuola į 'Maximą Akropolį". Miesto širdis senamiestis ir daugelio , ypatingai Vakarų Europos, Memelio nostalgijos miestas.
VISI KOMENTARAI 11
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Darbus uostamiesčio centre žadama baigti
  Darbus uostamiesčio centre žadama baigti

  Į Klaipėdą vis labiau plūsta turistų srautai. Su fotoaparatais rankose atvykusiuosius kai kur dabartinis uostamiesčio vaizdas gali šokiruoti – gatvės išraustos, pastatai nubyrėję, gausybė įspėjamųjų ženklų. ...

  1
 • Renovacijoje gyventojams sudėtingiausia atrodo žengti pirmuosius žingsnius
  Renovacijoje gyventojams sudėtingiausia atrodo žengti pirmuosius žingsnius

  Norint įgyvendinti sėkmingą renovacijos projektą, ypač svarbus modernizaciją administruojančios įmonės atstovų ir gyventojų bendradarbiavimas. Tiesa, didesnei daliai renovuotinų būstų gyventojų būtent pirmieji renovacijos žingsniai kelia daugi...

  1
 • Lietuvos jūrų muziejuje šurmuliavo moksleiviai
  Lietuvos jūrų muziejuje šurmuliavo moksleiviai

  Lietuvos jūrų muziejuje praėjusią savaitę šurmuliavo kaip niekada daug moksleivių. Penktadienį jie rinkosi į renginį „Matyti MĖLYNAI – veikti ŽALIAI. Dedikacija jūrai“, skirtą Europos jūros dienai paminėti. Klaipėdos &b...

 • Škotų verslininko pėdsakai Klaipėdoje
  Škotų verslininko pėdsakai Klaipėdoje

  Gimtąją Škotiją palikęs sumanus vyras anuometiniame Mėmelyje tapo gerbiamu ir daug naujovių miestui atnešusiu verslininku. ...

 • Švedus domino ir pabėgėlių reikalai
  Švedus domino ir pabėgėlių reikalai

  Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas bendravo su uostamiestyje apsilankiusiais Švedijos Karalystės ambasados atstovais. ...

 • Klaipėdos savivaldybės kontrolierė gauna ir keistų skundų
  Klaipėdos savivaldybės kontrolierė gauna ir keistų skundų

  Klaipėdos savivaldybės administracijos bei miestui priklausančių įmonių veiklą kuruojanti savivaldybės kontrolierė Daiva Čeporiūtė teigė, jog be auditų, kuriuos tarnyba privalėjo atlikti, teko nagrinėti tiek politikų, tiek ir miesto gyventoj...

 • Teks suremti pečius: ar pakaks estakadai milijonų?
  Teks suremti pečius: ar pakaks estakadai milijonų?

  Baltijos prospekto ir Šilutės plento sankryžos rekonstrukcijai Vyriausybės sprendimu skirta 8,8 mln. eurų. Tačiau visos reikalingos sumos klausimas kol kas kybo ore. Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas mano: kam jau kam, bet šiam objektui...

  8
 • Laivų paradą uostamiestyje koregavo lietus
  Laivų paradą uostamiestyje koregavo lietus

  Navigacijos sezono pradžią skelbiantis laivų paradas šiemet buvo kitoks – tiek dalyvius, tiek ir žiūrovus pliekė lietaus šuorai ir talžė vėjas. Tačiau jūrine dvasia garsėjantys klaipėdiečiai nepabūgo – paradas įvyko, n...

 • Klaipėdiečiai bėgo už viltį
  Klaipėdiečiai bėgo už viltį

  Sekmadienį uostamiesčio gatvės prisipildė tūkstančiais "Vilties bėgimo" dalyvių, kurie taip reiškė paramą sergantiesiems onkologinėmis ligomis. Klaipėdoje, švenčiančioje savo 770 metų sukaktį, renginys startavo 15-ąjį ...

  3
 • Pajūrio pievose – mažasis varpenis
  Pajūrio pievose – mažasis varpenis

  Poledynmečio reliktu vadinama itin reta paparčių rūšis įsitvirtina pajūrio pievose. Prieš trejetą metų tikra sensacija tapo Pajūrio regioninio parko direkcijos darbuotojų atrasta mažųjų varpenių augavietė. ...

Daugiau straipsnių