Į Neringą sugrįžta „Stintapūkis“

 • Teksto dydis:

Po dvejų metų pertraukos žiemos vėjai į Kuršių neriją atpučia „Stintapūkį“. Vasario 17–19 d. Neringoje organizuojama tradicinė gardžios žuvies, unikalių pramogų ir nenuilstančio bumbinimo šventė.

Pasak rengėjų, šiemet šventėje netrūks ne tik šviežios stintos ir kitų žuvies patiekalų, bet ir tradicinį pamario amatą pristatančių edukacinių veiklų, žygių gamtoje, koncertų. 

„Kuršių nerija garsėja ne tik visais metų laikais užburiančia gamta, bet ir turtingomis žvejybos tradicijomis. Nors dėl natūralių gamtinių veiksnių ir žmogaus veiklos jaunesni žvejai ilgainiui ėmė rinktis lengvesnius žūklės būdus ir priemones, bumbinimą išmanančių Neringoje yra iki šiol“, – teigia Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ direktorė Edita Lubickaitė.

Bumbinimas ypatingas savo kompleksiškumu – jame susipina žuvų elgsenos fenomenai, senieji kuršininkų žvejybos papročiai bei krašto gastronomijos kultūra.

Šis polėdinės žūklės procesas atrodo taip: į mariose iškirstą maždaug 1 metro skersmens eketę kartu su tinklais merkiama 4 metrų ilgio eglinė ar pušinė lenta taip, kad virš ledo liktų kliūgis – jos galas, o žvejys, sėdėdamas ant kėdutės, galėtų medinėmis buoželėmis jį bumbinti, kartais ritmingai pritardamas ar pridainuodamas žodžiais „stinta pūkis, stinta pūkis“. Po ledu kilęs bildesys išbaido stintas, o sprukdamos nuo šio garso, papuola tiesiai į tinklus. Baigus procesą, iš eketės pirmiausia traukiama lenta, o tada – ir laimikis.

„Bumbinimas ne tik unikalus, labai muzikalus ir tik šiam kraštui būdingas žvejybos būdas, bet ir Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybė. Tad jo pristatymas – vienas svarbiausių „Stintapūkio“ šventės Neringoje akcentų“, – sako E. Lubickaitė.

Šiemet „Stintapūkio“ šventėje Neringoje greta bumbinimo bus galima susipažinti su dar vienu autentišku žvejybos būdu – poledine stintelių žvejyba sukant „bobas“. Šis Lūšių ežere praktikuojamas žvejybos būdas taip pat yra įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Stintų bumbinimo ir stintelių žvejybos sukant „bobas“ tradicijas šventėje pristatys Nidos kultūros ir turizmo informacijos centro „Agila“ folkloro ansamblis „Giedružė“ (vad. Audronė Buržinskienė) ir Ignalinos folkloro ansamblis „Čiulbutė“ (vad. Sigutė Mudinienė).

Dauguma „Stintapūkio“ renginių vyks šeštadienį – vasario 18 d. Tądien Nidoje be daugybės kitų veiklų vyks ir mėgėjiškos stintų gaudymo varžybos „Nidos blizgė 2023“.

Šeštadienį ir sekmadienį Naglių gatvėje Nidoje nusidrieks „Stintapūkio gardumynų alėja“: šventinėje mugėje bus galima rasti ne tik žuvies, bet ir kitų kulinarinio paveldo gaminių, tautodailės dirbinių, skanėstų. Čia bus ir tradicinių ukrainietiškos virtuvės žuvies patiekalų. Juos ruoš Nidos meno kolonija drauge ukrainiečiais, gyvenančiais Neringoje.

Mėgstančius sveikatinimosi procedūras, užsukti kvies „Stintapūkio pirtis“, įrengta ant molo Nidoje ties UNESCO paminklu. Neringos sveikatos klubas „Esuva“ šventės lankytojams papasakos, kaip anuomet žvejai padėdavo patys sau, kaip gydydavosi peršalimo ligas, gerklės skausmą ar reumatą. Čia pat bus galima išmėginti ir karštų jūros akmenų naudą.

Šeštadienio popietę Nidoje mažų ir didelių lauks įvairios edukacinės veiklos: laimę nešančių žuvų dirbtuvės, susitikimai su žvejais. Nors ledu padengtų marių ši žiema taip ir nepadovanojo, tradicinė bumbinamoji stintų žvejyba bus demonstruojama ant Nidos molo.

Lietuvos jūrų muziejus „Stintapūkio“ šventei žada iššūkių: Neringos svečius ragins surišti jūrinius mazgus, iššifruoti užkoduotas žinutes, išspręsti eko testą, sukurti savo laivelį, vėtrungę ar švyturį bei laimėti prizus. Kuršių nerijos nacionalinis parkas kvies leistis į žaidimą-ekskursiją „Atrask Kuršių neriją“, o Nidos žvejo sodyboje vyks edukacija „Žvejybinių tinklų mezgimas“.

Šventėje bus organizuojamos ir kitos aktyvaus laisvalaikio veiklos, estafetės, žaidimai, orientavimosi rungtys, linijinių šokių mokymai.

Dar daugiau ritmo į „Stintapūkio“ šventę įlies Donato Bielkausko-Donio sukurta garso instaliacija „Tabalai“. O šeštadienio vakarą vaikinuos atlikėjų „Baltos Varnos“ koncertas. Mildą ir Teresę, savo koncertuose skleidžiančias švelnumo bei improvizacinių elementų kupiną etno-chuliganiškumo užtaisą, jau nuo pirmųjų akordų atpažįsta kiekvienas muzikinį unikalumą vertinantis klausytojas. „Baltų Varnų“ koncertas vasario 18 d., šeštadienį, 19 val. vyks Nidos bendruomenės namuose (Taikos g. 17, Neringa).

Šiųmetę „Stintapūkio“ šventę sekmadienį užbaigs teatralizuotas koncertas vaikams ir visai šeimai „Lietaus nykštukai“ (muzikos autoriai ir atlikėjai – Evelina Šimelionė ir Gytis Šimelionis).

Visi šventės renginiai nemokami.


Šiame straipsnyje: StintapūkisNeringašventė

NAUJAUSI KOMENTARAI

AK

AK portretas
'po "GRIGEO" Kurš'marių "krikšto"' - kartono mirkalu? Tai kur kas geriau, nei iš laukų lietaus suplaunami pesticidai.

STINTAPŪKIS

STINTAPŪKIS portretas
greit bus vasarą...))

Anonimas

Anonimas portretas
visus Besmegenius jau lyg nusmauge su ta stintele DDDDD
VISI KOMENTARAI 5
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Pajūryje dabar itin palanku ieškotis darbo: kokias algas siūlo verslininkai?
  Pajūryje dabar itin palanku ieškotis darbo: kokias algas siūlo verslininkai?

  Užimtumo tarnyba teigia, kad pajūryje ieškantiems darbo darbdaviai turi jo itin daug. Kokio darbo turi ir kiek už jį galima uždirbti, buvo teiraujamasi Užimtumo tarnybos Klaipėdos skyriaus Klientų aptarnavimo departamento vadovės Jurgitos Petra...

  18
 • Klaipėdos jūrinis verslas prieštarauja jūreivystės mokyklos jungimui prie „Vilnius TECH“
  Klaipėdos jūrinis verslas prieštarauja jūreivystės mokyklos jungimui prie „Vilnius TECH“

  Klaipėdos jūrinių ir pramonės asociacijų vadovai parengė kreipimąsi šalies valdžiai dėl ketinimų jungti Klaipėdos aukštąją jūreivystės mokyklą prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto („Vilnius TECH“) ir siūlo ju...

  5
 • „Žingsniai Klaipėdai“ – skirti šimtmečiui
  „Žingsniai Klaipėdai“ – skirti šimtmečiui

  Klaipėdos vaikų laisvalaikio centras jau trejus metus iš eilės organizavo pėsčiųjų žygį Klaipėdos miesto vaikams ir jaunimui. Šiais metais žygis skirtas Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-osioms metinėms paminėti. ...

  1
 • Į pajūrį atvyko jaunieji kūrėjai iš Latvijos
  Į pajūrį atvyko jaunieji kūrėjai iš Latvijos

  Nuo 2017 m. prasidėjęs tarptautinis meninis edukacinis projektas „Menų krantai“ užaugino gražią draugystę tarp Klaipėdos ir Latvijos Lielvardės miesto ugdymo įstaigų. Šįkart jaunieji kūrėjai iš Latvijos atvyko į mūsų ...

 • Gimnazistai turėjo klausimų
  Gimnazistai turėjo klausimų

  Dienraščio „Klaipėda“ redakcijoje vėl sulaukta svečių. Šįkart čia viešėjo Vytauto Didžiojo gimnazijos vienuoliktokai su savo vadove, medijų kraštovaizdžio dėstytoja ir mokytoja Rosita Vaičiule. Gimnazistams ...

 • Dėl byrančio Salantų tilto – nerimas
  Dėl byrančio Salantų tilto – nerimas

  Gyventojai baiminasi dėl dar vieno yrančio infrastruktūros statinio – virš Salanto upės esantis miestelio tiltas byra akyse, tačiau kelininkams jis tinkamas net ir didelių gabaritų krovinių gabenimui. ...

  5
 • Prie Jono kalnelio – bebrai?
  Prie Jono kalnelio – bebrai?

  Prie Malūno tvenkinio apsigyvenusių ir vis parko medžius be gailesčio graužiančių bebrų jau sumažėjo. Jų „išvykimą“ paskatino specialūs repelentai, kuriais buvo ištepti medžiai. ...

 • Planuose – darbus Vingio pasaže užbaigti iki rudens
  Planuose – darbus Vingio pasaže užbaigti iki rudens

  Gyventojų viltis, kad tvarkymo darbai Vingio pasaže baigsis iki vasaros pradžios, užgeso. Nors dirbama pagal grafiką, daugeliui klaipėdiečių vis dar atrodo, kad rezultatų nematyti. Rangovo pažadas šiek tiek ramina – darbai tikrai bus u...

  3
 • Klaipėda ruošiasi Dainų šventei
  Klaipėda ruošiasi Dainų šventei

  Sekmadienį uostamiestį sudrebins Vakarų krašto dainų šventė – krašte bene didžiausiu dalyvių skaičiumi išsiskirianti tradicija, menanti turtingą ir prasmingą Mažosios Lietuvos dainų švenčių patirtį. ...

 • Sukilimo operacijos vado ir jo žmonos perlaidojimo vieta – aiški
  Sukilimo operacijos vado ir jo žmonos perlaidojimo vieta – aiški

  Nuspręsta dėl sukilimo operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio ir jo žmonos Reginos Kašubaitės-Budrienės perlaidojimo Klaipėdoje vietos. Vienbalsiu sprendimu nutarta, kad amžinojo poilsio jie atguls Skulptūrų parke prie paminklo „Už laisv...

  2
Daugiau straipsnių