Greitajai medicinos pagalbai – papildomos pajėgos

Nuo rugsėjo padaugės greitosios medicinos pagalbos brigadų. Sveikatos apsaugos ministerijai džiūgaujant dėl planuojamų išgelbėti gyvybių, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vadovas naująjį sprendimą vertina atsargiai.

Gelbės regionus

Siekiant užtikrinti efektyvesnį greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimą, nuo rugsėjo pradžios šalyje didinamas brigadų skaičius.

Numatyta, kad penkių šalies regionų: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio ir Šiaulių, stotyse, bus papildomai įsteigta iki keturių nuolatinių brigadų kiekvienoje.

Tad didžiųjų miestų greitosios medicinos pagalbos stočiai priklausysiančios brigados pagal poreikį galės būti siunčiamos į mažesnius aplinkinius regionus.

Pasak l. e. p. sveikatos apsaugos ministerijos kanclerės Odetos Vitkūnienės, šiuo sprendimu pastebimai stiprinami greitosios medicinos pagalbos tarnybos pajėgumai, gelbstint ir saugant insulto, infarkto ištiktų, sudėtingų dauginių sužalojimų, traumų patyrusiųjų ar su kitokiais ūmiais negalavimais susidūrusiųjų gyvybes.

"Privalome užtikrinti, kad pacientai, nesvarbu, gyvenantys didmiestyje ar mažame miestelyje, turėtų vienodas galimybes kuo skubiau gauti kvalifikuotą pagalbą, kai jos prireikia.

Tad, įvertinę problemas, su kuriomis susiduriama valdant greitosios medicinos pagalbos pajėgas, ir siekdami užtikrinti operatyvią bei kokybišką greitąją medicinos pagalbą, priėmėme sprendimą gausinti brigadų skaičių. Tai kasmet leis išsaugoti daugiau gyvybių", – sakė kanclerė O.Vitkūnienė.

Įžvelgia riziką

O.Vitkūnienės teigimu, nepaisant to, kad dabartinės greitosios medicinos pagalbos stotys sako, jog jų turimi dabartiniai pajėgumai leis sklandžiai susidoroti su naujais iššūkiais, ministerija mato rizikas dėl žmogiškųjų išteklių stokos ir didžiulių darbo krūvių.

Todėl toliau vyksta parengiamieji darbai dėl šių paslaugų apmokėjimo tobulinimo, susiejant su šios naujovės įgyvendinimu.

Lėšos papildomoms greitosios medicinos pagalbos brigadoms, skirtoms sumažinti mirčių ir kitų sunkių pasekmių dėl infarktų, insultų ir traumų, jau yra numatytos iš anksto – tai bus finansuojama iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo.

Ministerija tikisi, kad, padidinus brigadų skaičių, turėtų gerėti paslaugų prieinamumas atokesnėse vietovėse gyvenantiems žmonėms, o mirčių nuo infarkto, insulto ir kitų ūmių susirgimų mažės.

Trūksta darbuotojų

"Man patinka žodis "turėtų", – taip reagavo Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stoties vyriausiasis gydytojas Rimvydas Juodviršis, paklaustas apie netrukus įsigaliosiančią naująją tvarką.

Pasak vadovo, pasiruošti naujo sprendimo įgyvendinimui skirta pernelyg mažai laiko. Iš pradžių padidinti brigadų skaičių greitosios medicinos pagalbos stotyse norėta nuo liepos pradžios. Po pasitarimo Sveikatos apsaugos ministerijoje šis terminas atidėtas mėnesiui.

Tačiau, pasak R.Juodviršio, ir šis terminas – gana trumpas papildomoms keturioms brigadoms suformuoti. Viena opiausių problemų yra žmogiškieji ištekliai.

"Vilniuje ar Kaune tokių problemų gal nekyla, o Klaipėdoje, Šiauliuose ar Panevėžyje nėra lengva rasti naujų darbuotojų", – sakė vyriausiasis gydytojas.

Nuo rugsėjo Klaipėdoje kol kas pradės dirbti dvi papildomos brigados. Viena jų suformuota iš naujai priimtų darbuotojų, o kita – padidinus krūvius to pageidavusiems jau dirbantiems medikams.

Neramina autoūkis

Vyriausiasis gydytojas būgštauja dėl transporto: kai greitosios automobilis sugenda mieste, jį lengviau pakeisti kitu nei tą, kuris išvažiavęs paimti paciento už 200 kilometrų.

Norint atnaujinti autoūkį, Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stotis privalo organizuoti viešuosius pirkimus, kurie gali užtrukti net iki metų. Tad geriausiu atveju klaipėdiečiai naujais automobiliais galėtų naudotis tik kitų metų pavasarį.

"Į tolimesnius regionus siųsime naujesnius automobilius, o po miestą važinės senesni", – taip šią problemą ketina spręsti R.Juodviršis.

Neliks be brigadų

Pašnekovas įžvelgė ir naujos tvarkos privalumų – rajonai neliks be greitosios pagalbos brigadų. Greitosios dispečeriai ne kartą pastebėjo, kad mažesniuose rajonuose, pavyzdžiui, Kretingoje, nelieka nė vienos brigados. Jos būna išvežusios pacientą į didesnį miestą.

Sulaukus pranešimo apie infarktą, insultą ar sunkią traumą patyrusį pacientą, pirmiausia į įvykio vietą atvyktų vietinė brigada, kuri ligonį vėliau perduotų klaipėdiečiams. Pati liktų dirbti savo teritorijoje.

Tiesa, infarkto arba insulto ištiktiems pacientams skubi pagalba turi būti suteikiama per tam tikrą laiką, vadinamąsias 4 ar 6 "auksines valandas". Pavėlavus gydymas nebėra veiksmingas. Tad svarstoma, ar visada būtų spėjama suteikti pagalbą laiku dėl tolimesnių atstumų.

Ar pavyks išgelbėti naujų gyvybių? Gyvenimas parodys.

"Ar pavyks išgelbėti naujų gyvybių? Gyvenimas parodys", – santūriai ministerijos optimizmą vertina R.Juodviršis.

Turi kitokią nuomonę

R.Juodviršio manymu, racionaliau būtų buvę, jei dešimtyje stambesnių šalies centrų būtų išdėstyta po vieną papildomą brigadą. Būtų ne tik lengviau išspręsta darbuotojų stokos, bet ir didesnių atstumų problema.

Pagal naująją tvarka Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos stotis aptarnaus dalį Tauragės, Telšių rajonus ir Klaipėdos apskritį, kurią sudaro Klaipėdos, Kretingos, Šilutės, Skuodo rajonų savivaldybės, taip pat Palangos ir Neringos savivaldybės.

Laukia pinigų

Nors ministerija žadėjo skirti pinigų naujoms brigadoms finansuoti, R.Juodviršis kol kas nežino, apie kokias konkrečiai sumas kalbama, ar užteks numatytų lėšų.

"Ligonių kasos pinigus naujoms brigadoms pradėjo taupyti nuo pavasario, tačiau kol kas neaišku, kada ir kokios sumos mus pasieks. Ligonių kasos situacijos matymas skiriasi nuo realybės. Kiek duos pinigų, tiek ir dirbsime", – sakė vyriausiasis gydytojas.

Beje, pinigų naujiems automobiliams įsigyti nėra numatyta.NAUJAUSI KOMENTARAI

As

As portretas
Pinigu klaipedos gmp neuzteks, nes juodvirsis katik nauja lexus nusipirko)))
VISI KOMENTARAI 1
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Palanga ieškos investuotojų grandioziniam turistų traukos objektui
  Palanga ieškos investuotojų grandioziniam turistų traukos objektui

  Palanga, siekdama pritraukti daugiau turistų, svajoja apie didžiulį geoterminio vandens baseinų kompleksą ir atrakcionų parką. ...

  6
 • Lankytojai užgulė Klaipėdos švyturį
  Lankytojai užgulė Klaipėdos švyturį

  Šeštadienį, minint Pasaulinę švyturių dieną, klaipėdiečiai ir miesto svečiai susigundė neeiline pramoga. Žmonės laukė net ir po valandą, kad įkoptų į 40 metrų bokštą ir pažvelgtų į Baltijos jūrą, Kurši...

  1
 • Gargžduose pakvipo cepelinais – vyksta virimo čempionatas
  Gargžduose pakvipo cepelinais – vyksta virimo čempionatas

  Šeštadienį Gargždų Minijos slėnyje jau dvyliktą kartą šurmuliuoja Gargždo festivalis, kurio metu surengtas ir šalies cepelinų virimo čempionatas. Šiemet dėl geriausiųjų vardo rungiasi vienuolika komandų. ...

  1
 • Uostamiestyje nušvis pavojinga perėja
  Uostamiestyje nušvis pavojinga perėja

  Jau ne vienerius metus klaipėdiečiams neramu dėl nereguliuojamos pėsčiųjų perėjos. Anot žmonių, vairuotojai nevengia viršyti greičio, nepaisant to, kad gatvę nuolat kerta ne tik suaugusieji, bet ir vaikai. Vietos gyventojai  skambina pa...

  4
 • K. Genčius artojas – tik laisvalaikiu
  K. Genčius artojas – tik laisvalaikiu

  Daugkartiniam Lietuvos artojų varžybų čempionui Kaziui Genčiui lygių nėra. Žemę tik savo pomėgiui ariantis entuziastas po savaitės išvyksta į Minesotą (JAV), kur aštuonioliktą kartą atstovaus mūsų šaliai Pasaulinėse artoj...

  2
 • Karo aidai – dar gyvi
  Karo aidai – dar gyvi

  Nors nuo Antrojo pasaulinio karo pabaigos praėjo 74 metai, Klaipėdos poilsio parke esančios vokiečių karių kapinės pildomos vis naujais kapais. Netrukus įvyks dar vienos laidotuvės. Šalia kitų likimo brolių čia atguls dešimt Antrojo p...

  6
 • Rugpjūčio pabaiga lepins šiluma
  Rugpjūčio pabaiga lepins šiluma

  Saulėtų dienų išsiilgę klaipėdiečiai gali džiūgauti. Į pajūrį sugrįžta šiluma. Dangų apniukę debesys pamažu išsisklaidys. Tiesa, skėčių giliai spintoje paslėpti nereikėtų, mat artėjančios savaitės viduryje dangus t...

  1
 • Antrosios Melnragės pliaže – edukacija vaikams
  Antrosios Melnragės pliaže – edukacija vaikams

  Antrojoje Melnragėje vaikai mokėsi, kaip reikia saugiai elgtis vandenyje. Kol su mažaisiais bendravo patyręs treneris, tėvai galėjo pasinerti į šokį ir jogą. ...

  1
 • Bepiločių „narų“ atradimai stebina pasaulį
  Bepiločių „narų“ atradimai stebina pasaulį

  Be įgulos nardantys povandeniniai aparatai atranda ir nuskendusius laivus, ir retus vandenyno dugno gyventojus. ...

  1
 • Uosto planas užstrigo Vyriausybėje
  Uosto planas užstrigo Vyriausybėje

  Šiandien neaišku, kaip toliau vystysis Klaipėdos uostas, nes pernai intensyviai rengtas jo bendrasis planas yra užstrigęs. ...

  15
Daugiau straipsnių