- diena.lt inf.
- Teksto dydis:
- Spausdinti
Ką privalėtų žinoti kiekvienas, panoręs savo privačiame ar daugiabučio kieme kirsti ar persodinti medžius? Nuo šių metų liepos 1-osios įsigaliojo nauja tvarka, sugriežtinusi medžių kirtimo reglamentavimą privačiose valdose. Vyriausybės nutarimu pakoreguoti kriterijai, pagal kuriuos dalis medžių ir krūmų yra priskiriami saugotiniems nuo kirtimų.
Paprastėja tvarkos
Saugotiniems medžiams šalinti ar genėti teks gauti leidimus, tačiau kai kuriose situacijose gyventojams bus paprasčiau tvarkyti namų valdose augančius želdinius. Pavyzdžiui, nebereikės rūpintis leidimais kirsti krūmus, genėti gyvatvores.
„Krūmams kirsti nebereikės prašyti leidimo, tačiau leidimų reikės tais atvejais, kai bus norima pašalinti paprastuosius kadagius, kurių aukštis viršija tris metrus. Esminis skirtumas tas, jog anksčiau želdinių, storesnių nei 8 cm, kirtimui reikėjo leidimų, jei teritorija nėra miško paskirties žemėje. Miškų kirtimams yra numatytos kitos tvarkos“, – aiškino Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Klaipėdos valdybos Klaipėdos miesto aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Romualdas Dužinas.
Invazinės rūšys – specialiame sąraše
Naujame reglamente išskirta, kaip su medžiais ir augalais turi būti elgiamasi kurortinėse, privačiose, kitos paskirties vietovėse, sodininkų bendrijose, pakrančių, geležinkelių apsaugos juostose, kaimų, miestų ir miestelių gatvėse.
Išaiškinta, jog invazinių rūšių augalams netaikomi jokie ribojimai, juos kirsti galima.
„Miestuose dažniausiai auga akacijos (lot. Robinia), jos priskiriamos invazinėms rūšims. Į sąrašą įtrauktas ir grėsmę vietinių rūšių išlikimui keliantis uosialapis klevas – viena agresyviausių Lietuvoje aptinkamų invazinių augalų rūšių. Visi, tikėtina, gerai žino Sosnovskio barštį ir neabejoja prievole jį šalinti“, – priminė R.Dužinas.
Invazinių augalų sąraše aptinkama ir vėlyvoji ieva, kuri yra erškėtinių šeimos medis. Klaipėdiečiams gerai pažįstama muilinė guboja, kuri gausiai plinta pajūrio smėlynuose, pasirodo, taip pat yra invazinis augalas.
„Kadaise jis buvo priskirtas net prie vertingų pajūrio juostoje augančių augalų, bet tai invazinių rūšių augalas“, – tikino specialistas.
Invaziniams priskiriami aukštoji rykštenė, varpinė medlieva, šeriuotoji šiušelė, raukšlėtalapis erškėtis ir kiti. Tokius augalus net privalu naikinti ir miestuose, gyvenvietėse, nes iš jų šios invazinės augalų rūšys plinta į kitas teritorijas.
Saugos vertingus medžius
Kurortinėse teritorijų valstybinėje ir savivaldybių žemėje didesni nei 12 cm skersmens medžiai ir krūmai yra priskiriami saugotiniems, kurortuose esančiose privačiose valdose – didesnio kaip 20 cm, o pakrantės apsaugos juostoje – ąžuolai, uosiai, klevai, guobos, skroblai, skirpstai, bukai vinkšnos – didesnio nei 12 cm skersmens. Kitų rūšių medžiai, tokie, kaip liepos, kėniai ar juodalksniai ir kiti saugotinais laikomi, jei yra didesnio nei 20 cm skersmens, o beržai, gluosniai – didesnio nei 30 cm skersmens.
Kitos paskirties žemėje daugiabučių gyvenamųjų pastatų, bendrabučių, vienbučių ir dvibučių gyvenamųjų pastatų teritorijose valstybinėje ir savivaldybių žemėje mieste saugotinais įvardijami didesnio nei 12 cm skersmens medžiai. Ne mieste – didesnio nei 20 cm skersmens medžiai taip pat priskirti saugotiniems.
Specialistai pabrėžia, jog patikslinus šiuos kriterijus, sugriežtėjo medžių kirtimo reglamentavimas namų valdose, bet tik senesnių, storesnių nei 30 cm, t. y. ankstesnės kartos sodintų ir didesnę ekologinę, socialinę ar estetinę vertę turinčių želdinių kirtimui, o žemės ūkio paskirties žemėje – reikalavimai sumažėjo.
Svarbu tai, kad pakelių želdiniams kirsti taip pat reikės savivaldybių pritarimo, tai reikš, jog bus pristabdytas beatodairiškas senųjų medžių alėjų naikinimas.
Skaičiuos žalą
Norint iškirsti tokius medžius pagal aplinkos ministro nustatytą tvarką bus privalu gauti leidimą ir susimokėti atkuriamąją vertę.
Administraciniame nusižengimų kodekse už neteisėtą želdinių sunaikinimą taikoma administracinė sankcija fiziniams asmenims nuo 60 iki 200 eurų, o juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo 80 iki 300 eurų.
Be to, padarius pažeidimą tektų atlyginti ir žalą aplinkai, kuri skaičiuojama už kiekvieną nupjauto medžio kelmo centimetrą ir svyruoja nuo 3 iki 13 eurų, atsižvelgiant į medžių grupę.
„Patarčiau visais atvejais pasitarti su savivaldybėse dirbančiais Aplinkos kokybės skyriaus specialistais. Žalos įkainis gali išaugti ir dėl to, kad medis auga mieste. Tačiau visais atvejais turėtų būti atsižvelgiama į protingumo kriterijus. Situacijų juk būna įvairių, o žmonių sąmoningumas auga“, – pastebėjo R.Dužinas.
Žemės ūkio paskirties žemėje reikalavimai yra šiek tiek liberalesni – leidimus kirsti bus privaloma gauti storesniems nei 30 cm skersmens medžiams. Tačiau bus taikomos išlygos tais atvejais, kai želdiniai augs prie melioracinių griovių. Tokius želdinius bus galima šalinti nevaržomai.
Jokių leidimų nereikės, jei teks šalinti avarijų metu išlaužtus medžius, vėjo ar kitų gamtos stichijų metu nuniokotus augalus, apdegusius, žvėrių sužalotus medžius ir krūmus. Pakelių želdiniams tvarkyti savivaldybių leidimas taip pat bus privalomas.

SUSIJĘ STRAIPSNIAI
-
Užfiksavo gatvėje miegančius benamius: prigulė po „Sodros“ langais3
Klaipėdiečiai pirmadienį Smiltelės gatvėje stebėjo neįprastą vaizdelį – du benamiai užmigo giliu miegu tiesiog gatvėje. ...
-
Klaipėdoje ir Plungėje nustatyti nauji paukščių gripo atvejai2
Klaipėdoje ir Plungėje šią savaitę nustatyti nauji paukščių gripo atvejai kirams, trečiadienį pranešė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). ...
-
Jūreivystės akademijai – žalia šviesa3
Lietuvos aukštąją jūreivystės mokyklą nuspręsta prisijungti prie Vilniaus Gedimino technikos universiteto (dabar VILNIUS TECH). Nuo šiol mokykla vadinsis Lietuvos jūreivystės akademija. ...
-
Neblaivi darbo vietoje aptikta Klaipėdos darželio vadovė atleidžiama iš darbo7
Darbo vietoje neblaivi pasirodžiusi Klaipėdos lopšelio-darželio „Inkarėlis“ direktorė po atlikto tarnybinio patikrinimo atleidžiama iš darbo, antradienį pranešė Klaipėdos savivaldybė. ...
-
Klaipėdos senamiesčio pastatų fasadus norintys atnaujinti savininkai galės gauti paramą8
Klaipėdoje tarybos svarstymui bus teikiamas naujas tvarkos aprašas, pagal kurį fasadus atnaujinantys senamiesčio pastatų savininkai galės gauti finansinę paramą, antradienį pranešė savivaldybė. ...
-
Dokumentinio filmo kadruose – nepagražintas sovietmečio jūrininkų gyvenimas6
Birželio 6 d. 16 val. kino teatre „Arlekinas“ (Klaipėdos kultūros fabrikas) rengiamas nemokamas dokumentinio filmo „Reisas“ seansas ir susitikimas su filmo režisieriumi Rimantu Oičenka bei jo herojumi – jūrininku Laimučiu J...
-
Į stovyklą – ne tik dėl banglenčių
Jau aštuntus metus vaikų vasaros poilsį organizuojanti banglenčių mokykla Melnragėje kviečia jaunuolius į vaikų vasaros stovyklą, kurioje jie turės galimybę išmokti banglenčių sporto subtilybių. ...
-
Girta darželyje užfiksuota direktorė toliau dirba12
Vaikų lopšelio-darželio „Inkarėlis“ vedėjos Rimos Savvos, prieš savaitę policijos užfiksuotos darželyje girtos, karjeros perspektyvos turėtų paaiškėti šiandien darbo dienos pabaigoje. Tuo metu įstaigos direkto...
-
Jūrų karininkus rengs ir Klaipėdoje
Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla ir Generolo Jono Žemaičio Lietuvos karo akademija kuria naują jungtinę gynybos studijų krypties programą, pagal kurią bus rengiami karininkai Lietuvos kariuomenės karinėms jūrų pajėgoms. ...
-
Pirmasis egzaminas uostamiestyje – be nuotykių
Vakar 9 valandą ryto lietuvių kalbos ir literatūros egzaminu prasidėjo brandos egzaminų sesija. Egzaminas Klaipėdoje vyko be incidentų, nors per šalį nuvilnijo nerimo banga apie esą iš anksto socialiniuose tinkluose paviešintas eg...