Tarnybų sprendimai šokiruoja: barai gali veikti ir tvarte?

Ignoruodama Palangos savivaldybės perspėjimus, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba leido veikti avarinės būklės pastate įsikūrusiems naktiniams klubams ir valgyklai. Kas ir kodėl išdavė higienos pasus maitinimo įmonėms jau seniai byrančioje griuvenoje? Žemės ūkio ministerijoje dėl to pradėtas skubus tyrimas.

Verslas – pastate be stogo

Buvęs viešbutis "Pajūris", J.Basanavičiaus g. 9, Palangoje, šiuo metu yra be stogo, gegnes dengia tik plastiko plėvelė. Pavasarį pradėtas pastato atnaujinimas įstrigo, nes darbai vyko nelegaliai.

Didžioji pastato dalis šiuo metu yra apleista, vietomis nuo fasado nutrupėjęs tinkas, veikiamos klimato, nutrupėjo ir plytos, atviros medinės konstrukcijos.

"Be to, pastato lietaus nuvedimo sistema nesandari, paveikta korozijos, praleidžia vandenį, latakuose auga žolė. Pastato balkonuose vietomis auga želdiniai. Didžioji dalis langų užkalti plokštėmis ir lentomis. Pastato vidaus patalpose palikta neišmontuota, nenaudojama elektros instaliacija, pastato rūsiai užversti šiukšlėmis. Pastato bendra būklė bloga, avarinė", – taip dar šių metų pradžioje savo rašte dėl J.Basanavičiaus g. 9 savivaldybė dėstė Generalinei prokuratūrai.

Pastatas – avarinis, veikla vyksta

Tiesa, iš fasadinės pusės šio pastato trūkumus dengia reklaminiai tentai.

Vaizdas iš vidinio kiemo pusės – visiškai kitoks. Tad savivaldybės atstovai anaiptol neperdėjo, kad statinys yra avarinės būklės.

Nuo pavasario, per beveik pusmetį, situacija nepasikeitė.

Nuostabą kelia tai, kad tokiame pastate per sezono įkarštį ir toliau itin aktyviai veikia naktiniai klubai, valgykla, suvenyrų parduotuvė bei pramogų centras.

Valstybinės institucijos problemų čia nemato, nors pastatas akivaizdžiai netinkamas ne tik komercinei veiklai, jame yra nesaugu nei darbuotojams, nei klientams.

Ne vienam kyla klausimas, kaip visos J.Basanavičiaus g. 9 veikiančios įmonės gavo leidimus vykdyti komercinę veiklą? Kodėl leidžiama veikti naktiniams klubams, kur būna itin didelis žmonių susibūrimas, bei atrakcionų kambariams, kurių dažniausi lankytojai yra vaikai?

Kas atsakys nelaimės atveju už jų sveikatą ar gyvybę?

Savivaldybė leidimų nedavė

Palangos savivaldybė dienraštį patikino, jog nėra išdavusi jokių leidimų vykdyti veiklą J.Basanavičiaus g. 9 Palangoje.

Tai nėra savivaldybės funkcija, nes maisto tvarkymo pažymėjimus išduoda Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.

"Dar 2016 m. Palangos miesto savivaldybės administracijos pareigūnai atliko minėto pastato techninės priežiūros patikrinimą ir aktu užfiksavo, jog tai yra avarinės būklės statinys – buvo užfiksuoti trūkumai ir iškelti reikalavimai statinio savininkui. Šis statinio techninės priežiūros patikrinimo aktas su reikalavimais buvo išsiųstas pastato naudotojams. Savivaldybės nuomone, avarinės būklės statinyje negali būti vykdoma jokia veikla", – teigė Palangos miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Staskonienė.

Pasak V.Staskonienės, iki šios dienos Palangos miesto savivaldybė neturi jokios informacijos, kad pastatas, esantis J.Basanavičiaus g. 9, būtų sutvarkytas.

"Priešingai – po savivaldybės kreipimosi į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją 2018 m. liepos 21 d. gautas Statybos inspekcijos raštas, kuriame nurodoma, jog šio pastato remonto darbai yra vykdomi be leidimo ir dėl to bus surašytas savavališkos statybos aktas", – pabrėžė V.Staskonienė.

Priestate – nelegali veikla?

Pasiteiravus, ar savivaldybė yra išdavusi leidimą užsiimti prekyba aplink minėtą pastatą esančiuose mediniuose statiniuose, kur aktyviai veikia įvairių pramogų siūlytojai ir suvenyrų parduotuvė, savivaldybės administracijos direktorės pavaduotoja tikino, jog statybos leidimas minėtiems statiniams buvo išduotas 2013 m. liepos 26 d.

Jo galiojimas pasibaigė 2017 m. gruodžio 31 d. Šiuo metu minėti statiniai galiojančio statybos leidimo neturi.

Tiesa, šių metų birželio 12 d. dabartinis šio pastato nuomininkas bendrovės "Damicina" direktorius Arturas Arakelyanas kreipėsi į Palangos miesto savivaldybės administracijos direktorę prašydamas išduoti leidimą vykdyti veiklą statiniuose, esančiuose aplink buvusį "Pajūrio" viešbutį.

Tačiau leidimas išduotas nebuvo. Apie tai, kad leidimas nebus išduotas, raštu informuotas ir pastato savininkas – bendrovė "Bofora".

Vadinasi, tiek suvenyrų parduotuvė, tiek pramogų centras J.Basanavičiaus g. 9 veikia nelegaliai?

Formalių atsirašinėjimų ekspertai

Neiškentusi dėl įvaizdį miesto širdyje darkančio buvusio viešbučio "Pajūris", kurorto savivaldybė dar prieš dvejus metus atakavo Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą (NVSC) bei Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą (VMVT) ir informavo apie prastą pastato būklę bei išsakė nuomonę, kad tokiame neprižiūrimame pastate veiklą vykdantys subjektai pažeidžia visuomenės sveikatos priežiūros bei maisto ir veterinarijos nustatytas higienos normas.

Raštuose NVSC bei VMVT Palangos savivaldybė prašė nustatyti ir įvertinti, ar vykdomos veiklos pastate adresu J.Basanavičiaus g. 9 atitinka teisės aktų reikalavimus.

Higienistai savivaldybei atsakė: "J.Basanavičiaus g. 9 vykdomos ūkinės komercinės veiklos atitikties visuomenės sveikatos saugą reglamentuojantiems teisės aktams ir išvadų neteiks. Jeigu gyventojai kreipsis dėl triukšmo, kurį sukelia ūkinėje komercinėje veikloje naudojamas stacionarus triukšmo šaltinis, organizuos akustinio triukšmo matavimus pareiškėjų gyvenamojoje aplinkoje."

O atsakydama į savivaldybės raštą VMVT nurodė, kad, įvertinus riziką, maisto tvarkymo subjektų kontrolę vykdo pagal Palangos VMVT valstybinės kontrolės 2016 m. planą. Tiek planinių, tiek neplaninių patikrinimų metu maisto tvarkymo subjektuose J.Basanavičiaus g. 9 pažeidimų dėl patalpų esą nenustatyta nei 2015 m., nei 2016 m.

Dar viena biurokratinė kebeknė

Kitaip tariant, nė vienai šių institucijų nekyla klausimas, ar apskritai avarinės būklės pastate galima komercinė veikla, nes būtent VMVT išdavė higienos pasus griuvenoje veikiančioms viešojo maitinimo ir pasilinksminimo įstaigoms.

Palangos VMVT vadovė Virginija Grigalauskienė patvirtino, jog jos vadovaujama tarnyba maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimus (arba higienos pasus) išdavė J.Basanavičiaus g. 9 veikiančiai I.Nenartėnienės individualiai įmonei, valgyklai-kebabinei, mažajai bendrijai "Ryto broliai", naktiniam klubui "Basanova", mažajai bendrijai "Gaumena", naktiniam klubui bei įmonei "Rubitas", barui "Take U".

V.Grigalauskienė tikino, jog dėl pastato techninės būklės ir galimybės leisti jame vykdyti maisto tvarkymo veiklą šių metų gegužės 4 d. kreipėsi raštu į Palangos savivaldybės administraciją.

Po mėnesio gavo atsakymą, kad dar "2016 m. birželio 9 d. Palangos miesto savivaldybės administracija patikrino pastato J.Basanavičiaus g. 9, Palangoje, naudotojo atliekamą statinio techninę priežiūrą ir surašė Statinio techninės priežiūros patikrinimo aktą. Rašte pažymėjo, kad patikrinimo metu yra vertinama pastato techninė būklė ir aprašomi pastebėti defektai."

Kaip tai susiję su higienos pasų išdavimu viešojo maitinimo įstaigoms, veikiančioms minėtame pastate, V.Grigalauskienė nepaaiškino.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nevertina pastatų techninės būklės.

"Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nevertina pastatų techninės būklės. Valstybinės kontrolės metu įvertinama patalpų, įrenginių, personalo higienos, maisto produktų atitiktis teisės aktų reikalavimams. Už saugų ir kokybišką maisto tvarkymą atsako maisto tvarkovas", – paaiškino V.Grigalauskienė.

Maitinti – į ūkinius pastatus

Sunkiai suvokiama, kad avarinės būklės pastate gali būti apskritai vykdoma kokia nors veikla, kai yra grėsmė, kad pastatas gali bet kada griūti.

Juolab kad apie tai leidimus veikti tame pastate išdavusią Palangos VMVT savivaldybė įspėjo apie grėsmes.

Vadinasi, jei "Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nevertina pastatų techninės būklės", leidimą viešojo maitinimo paslaugoms iš šios tarnybos galima gauti bet kur – tvarte, rūsyje ar kokioje kitoje griuvenoje?

Atsakydama į tai Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Teisės skyriaus vedėja Aleksandra Fedotova tik pasikartojo, kad "pastato, kuriame šios patalpos įrengtos, paskirtis pagal Statybų techninį reglamentą nėra VMVT vertinimo objektas".

"Išduodant maisto tvarkymo patvirtinimo pažymėjimą, yra vertinama konkrečiai maisto tvarkymo veiklai numatytų patalpų higienos būklė. Pavyzdžiui, vertinama, kad patalpų lubos, sienos, grindų dangos būtų švarios, lengvai plaunamos ir, jei reikia, dezinfekuojamos. Maisto tvarkymo patalpose turi būti įrengtas pakankamas dirbtinis ar natūralus apšvietimas, efektyvi natūrali, dirbtinė ar mišraus tipo ventiliacija, maisto tvarkymo patalpos turi būti aprūpintos švariu tekančiu karštu ir šaltu vandeniu, nuotekų surinkimo sistema ir pan. Jei ūkio subjektas tinkamai įrengia patalpas ir įgyvendina kitus jo numatytai veiklai taikomus maisto saugos reikalavimus, jam gali būti išduotas maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas", – aiškino A.Fedotova.NAUJAUSI KOMENTARAI

Poilsiautojas

Poilsiautojas portretas
Palangoi tai ir pastatai abejotinos bukles , as symet buvau keliose kavinese neminesiu pavadinimu, ir kadangi esu statybos darbu vadovas, tai mano akis greit uzkliuvo uz sokiruojanciu konstrukciju ir elektros instaliacijos , avariniu isejimu nebuvimo, o speju jeigu uzejus i uzkulisius ten mirtis, Tai man labai idomu koks veikejas turi tiek drasos nesesti i kaleima uz leidimu isdavimus veikti tokiom SKYLEM ir rizikuoti zmoniu gyvybem ir sveikata ??

Eligijus

Eligijus portretas
O tai naktiniams klubams alkoholio licencija neišduota? Jei išduota tai kaip savivaldybė ją išdavė jei deklaruoja jog pastatas netinkamas eksploatuoti?

Arūnas

Arūnas portretas
Sprendimas paprastas. Kadangi pastatas avarinės būklės, apjuosti jį STOP juosta ir lankytojų neįleisti... Už bandymus pašalinti, bausti kaip už chuliganizmą.
VISI KOMENTARAI 19
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

 • Indo pretenzijos Klaipėdos universitetui atmestos
  Indo pretenzijos Klaipėdos universitetui atmestos

  Klaipėdos apylinkės teismas paskelbė sprendimą civilinėje byloje, kurioje Klaipėdos universiteto absolventas iš Indijos norėjo prisiteisti įmoką už studijas. Baigiantis teismo procesui užsienietis padidino savo reikalavimą iki 38 milijonų e...

  4
 • VII Klaipėdos knygų mugė stebins netikėtumais
  VII Klaipėdos knygų mugė stebins netikėtumais

  Spalvinga, netikėta, pilna staigmenų – tokia laukia VII Klaipėdos knygų mugė. Spalio 3–5 dienomis Klaipėdos apskrities viešojoje Ievos Simonaitytės bibliotekoje įsikurs skirtingi kūrėjai, intriguos skirtingi knygos formatai, ypatin...

 • „Kamineros grupę“ kontroliuos toliau
  „Kamineros grupę“ kontroliuos toliau

  Klaipėdos miesto tarybos Miesto ūkio ir aplinkosaugos komiteto posėdyje vėl linksniuota bendrovės "Kamineros grupė" veikla, dėl kurios ne vienerius metus skundžiasi Smeltės kvartalo gyventojai. Dauguma taršą, tvarką ir triukš...

  2
 • Amžinosios nakties lakštingalos „Giesmė ateičiai“
  Amžinosios nakties lakštingalos „Giesmė ateičiai“

  Koncertų rengėjai turi pasirinkimo teisę, ar programose atlikti populiarius, madingus kūrinius ir kviesti minias žmonių sutraukiančius atlikėjus, ar pristatyti tai, kas aktualu, vertinga ir tikra. Festivalis „Permainų muzika“ atsiliepia ...

 • Korupcijos detektorius pasiekė Klaipėdą
  Korupcijos detektorius pasiekė Klaipėdą

  Nuo pavasario Lietuvoje vykstanti prevencinė Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akcija prieš korupciją vakar pasiekė ir Klaipėdą. Aikštėje prie paminklo "Arka" buvo pastatytas simbolinis korupcijos detektorius, kurį išba...

 • Dėl beglobių kačių – aistros
  Dėl beglobių kačių – aistros

  Kačių karai uostamiestyje tęsiasi. Vieni klaipėdiečiai mūru stoja už beglobių gyvūnų saugojimą, šėrimą, namelių jiems įrengimą, kiti kategoriškai kratosi jų kaimynystės. Už beglobių kačių kastravimą atsakingas "Nuaras&...

  3
 • Ar žengs pramonė į Baltijos jūrą?
  Ar žengs pramonė į Baltijos jūrą?

  Pagal šiuo metu pradėtą svarstyti šalies bendrojo plano koncepciją Lietuva rengiasi žengti ne tik į jūrą, bet ir iš esmės tvarkyti vidaus vandens kelius. ...

  5
 • Muziejuje – D. Varkalio „Minčių pašnekesiai“
  Muziejuje – D. Varkalio „Minčių pašnekesiai“

  Šį penktadienį 17 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje (Didžioji Vandens g. 2) bus atidaryta jubiliejinė Dionyzo Varkalio metalo plastikos ir juvelyrikos darbų paroda „Minčių pašnekesiai“, kurioje pristatomi ...

  5
 • Miestas atsikrato nereikalingų būstų
  Miestas atsikrato nereikalingų būstų

  Klaipėdos savivaldybė viešajame aukcione rengiasi parduoti keliasdešimt nekilnojamojo turto objektų, tarp jų – bendrabučio kambarius, kelis gyvenamuosius namus ir vaistinę su bendrosios praktikos gydytojų kabinetais. ...

  13
 • Stebina permainingi orai: griaudėjo perkūnija, pažiro kruša
  Stebina permainingi orai: griaudėjo perkūnija, pažiro kruša

  Šiandien uostamiestyje įsivyravo tikras orų chaosas. Nors iš ryto švietė saulė, netrukus dangų apniuko debesys, pasipylė lietus. Kiek vėliau iš dangaus ėmė kristi kruša. ...

Daugiau straipsnių