Ar kyšis gali turėti įtakos medikų darbui?

 • Teksto dydis:

Visuomenėje dažna nuomonė, kad sveikatos priežiūros sektorius yra labiausiai korumpuota sritis Lietuvoje. Tam įtakos turi ir faktas, kad praktiškai kiekvienam gyventojui tenka pasinaudoti medikų paslaugomis, už kurias dalis žmonių yra linkę neoficialiai atsidėkoti.

„Tačiau dalis privalomuoju sveikatos draudimu apdraustų pacientų nesupranta, kad už paslaugas, kurias jiems suteikia medikai, jie jau yra sumokėję. Jie tai padarė mokėdami privalomojo sveikatos draudimo įmokas. Galvoti, kad papildomos neoficialios dovanos pagerins gydymą, klaidinga“, – sako Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos Paslaugų ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Birutė Kavaliauskienė.

Deja, mitai apie geresnį gydymą davus kyšį – vis dar gyvi. Akivaizdu, kad dalis žmonių jais tiki. Tačiau kiekvieno mediko pareiga – vienodai atsakingai padėti visiems pacientams, naudojantis nustatytomis gydymo metodikomis, užtikrinančiomis optimalų gydymą.

VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė B. Kavaliauskienė. (Asmeninio archyvo nuotr.)

VLK atstovė B. Kavaliauskienė teigia, kad visi gydytojai savo darbe vadovaujasi įvairiais teisės aktais, medicinos normomis. Medikai privalo laikytis numatytų gydymo metodikų kiekvienu ligos atveju ir taikyti jas kiekvienam pacientui, joks papildomas atsidėkojimas negali pastūmėti gydytoją nukrypti nuo patvirtintų gydymo algoritmų. Pacientas gali neabejoti, kad ir be kyšio jis bus gydomas gerai.

Už medicinos paslaugas sumoka ligonių kasos

Pacientams, kurie galvoja, kad gydytojui reikia sumokėti ar kitaip atsidėkoti, nors jie ir žino, kad Lietuvoje gydymas yra apmokamas Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis, reikėtų priminti svarbų dalyką. Gyventojas, mokėdamas PSD įmokas, užsitikrina, kad prireikus gaus PSDF lėšomis kompensuojamą sveikatos priežiūrą.

Tiesa, teisės aktuose yra numatyti tam tikri atvejai, kai sveikatos priežiūros įstaigose gali būti teikiamos mokamos paslaugos:

• Jei teikiamos mokamos paslaugos, įrašytos į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą mokamų paslaugų sąrašą. Tai kosmetinės chirurgijos operacijos, akupunktūra ir manualinė terapija, dermatologo kosmetinės procedūros, nėštumo nutraukimas nesant medicininių indikacijų, ir kt.;

• jeigu pacientas, turintis siuntimą, nenori registruotis į bendrąją eilę ir pageidauja gauti planines sveikatos priežiūros paslaugas skubos tvarka, be eilės.

• Jei pacientas neturi siuntimo pas gydytoją specialistą. Yra kelios išimtys, kai žmogus į gydytoją specialistą gali kreiptis – be siuntimo – ir būti tikras, jog jam bus suteiktos ligonių kasų apmokamos paslaugos. Siuntimo nereikia kreipiantis į gydytoją dermatovenerologą, o taip pat, jei į tą patį specialistą dėl tos pačios priežasties kreipiamasi pakartotinai (t. y. gydytojas paskyrė atvykti pakartotinai, nes dar tęsia paciento tyrimą ar gydymą) arba pacientas serga lėtine liga, dėl kurios jam  taikoma ilgalaikė stebėsena. Žinoma, būtinoji pagalba teikiama taip pat be siuntimo.

• Jei pacientas savo iniciatyva pasirenka brangiau kainuojančias paslaugas, medžiagas, procedūras, tuomet mokamas skirtumas tarp faktinės jų kainos ir PSDF lėšomis apmokamos kainos.

Visais atvejais pacientams rekomenduojame pirmiausiai klausti gydančio gydytojo ir išsiaiškinti, kodėl ir už ką prašoma susimokėti. Pacientas turi teisę skųstis, jei mano, kad jam įstaigoje buvo suteikta neteisinga informacija apie gydymo paslaugas – pirmiausia reikia kreiptis į gydymo įstaigos, kurioje buvo aptarnaujamas, administraciją.

Kiekvienas pacientas svarbus

„Tai, kad medikai ima kyšius, girdėjau nuo vaikystės – močiutė, ruošdamasi į ligoninę, įsidėdavo atskirą sumą, tėvai, norėdami greičiau praeiti sveikatos patikrą darbui, irgi pasirūpindavo tuo iš anksto. Tai, atrodytų, galėtų suformuoti ir man įvaizdį ar net įprotį taip pat spręsti reikalus, tačiau – priešingai“, – pasakoja iš Dovilų kilusi Agnė (vardas pakeistas – red. past.).

Moteris pasakoja, kad pasiekusi brandų amžių savo sveikata ėmė rūpintis pati. Dažnai tai pasireikšdavo keliais susitikimais su šeimos gydytoju, užpuolus gripui ar kitoms peršalimo ligoms, tačiau neseniai moteris susilaukė ir kūdikio. „Niekada nekilo nė menkiausios minties, kad, pavyzdžiui, tam, kad gaučiau ilgesnę nedarbingumo pažymą ar tada, kai ji man nepriklauso, traukčiau piniginę. Prieš gimdymą taip pat nusprendžiau laikytis savo principingumo ir nepasiduoti spaudimui. Gimdymas praėjo sklandžiai, tikrai nemačiau jokių pauzių, per kurias esą plačiau praveriamos kišenės“, – savo patirtimi dalijasi Giedrė.

Moteris džiaugiasi, kad šios jos patirtys yra pavyzdys, jog reikia būti principingiems – taip, gal ir yra medikų, kurie pažeidžia savo priesaiką ir elgiasi nederamai, tačiau tai nereiškia, kad mes privalome prie jų prisijungti. „Nė karto nedavę kyšio esame gydomi absoliučiai taip pat kaip kiti ir nereikia jausti sąžinės graužaties ar, dar daugiau, baimės įkliūti darant nusikaltimą. Džiaugiuosi, kad mano kelyje pasitaikė tik sąžiningi medikai. Neabejoju, kad tokių – dauguma“, – sako jauna moteris.

Informacija parengta bendradarbiaujant su LR sveikatos apsaugos ministerija, kuri įgyvendina  Europos socialinio fondo ir Lietuvos Respublikos valstybės lėšomis finansuojamą projektą „Korupcijos prevencijos didinimas sveikatos apsaugos sektoriuje“.NAUJAUSI KOMENTARAI

Feliksas

Feliksas portretas
Gal ir yra kurie gydo be kysio . bet as nesutikau tokiu . Buvo pasakyta kiek reikes kai prireike operacijos .

Daiva

Daiva portretas
Estijoje seniai ta problema išspręsta. Kyšių nėra, medikai gauna orius atlyginimus. Ligoninių reformos planą parengė ir jį įvykdė. Dalį ligoninių uždarė, pastatė naujas ir jos niekuo nesiskiria nuo Vokietijos ligoninių. O mes žaidžiame reformą, popieriuose sujungiam įstaigas, bet efekto nesimato. Išlaikom ir renovuojam senas patalpas, perkam kompiuterinius tomografus ir MBR, kuriu galimybių neišnaudojam...Įrengiam operacines, tada uždarom ligonines :( Farmacinės įmonės dirba savo juodus darbelius,visaip motyvuoja gydytojus, kad būtų promocijuojami jų vaistai, to pasekoje vaistai brangsta...Tačiau pajamų gydytojai ir toliau nedeklaruoja, o gyvena toli gražu ne pagal pajamas...Žinoma ne visi gydytojai, atsiprašau tų, kurie dirba pacientui ir nerūšiuoja jų pagal "dovanėlės dydį" :)

Anonimas

Anonimas portretas
NE gali bet DARO itaka daktaro darbui. Matot, jeigu NEDUOSI kysio tai tave taip nugydys kad graborius is dziaugsmo net apsiverks. Davei kysi -- tai nors yra vilties kad ir ISGYDYS. arba gydys tol kol turesi pinigu o tai reiskia -- daugiau pinigu ilgiau gyvensi.
VISI KOMENTARAI 13
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių