Ant kopos – abejonių keliančios statybos

Palangoje – vėl su statybomis susijęs skandalas. Šį kartą kurorto meras Šarūnas Vaitkus siekia užkirsti kelią ant pajūrio kopos Kunigiškėse sovietmečiu pastatyto buvusio radiotechninio posto virsmui privačia kavine. Reikalo teisėtumą aiškintis ėmėsi Klaipėdos apygardos prokuratūra.

Meras neištvėrė

Kelis kartus neleidę transformuoti šio sovietinio statinio į gyvenamąjį namą, Palangos tarybos nariai pačioje šių metų pradžioje sužinojo, kad metamorfozės ant kopos jau vyksta – esą technika nukasė apsauginę kopą, o statybininkai ėmėsi seną statinį versti nauju, kol kas neaiškios paskirties pastatu.

Pirmadienį Palangos meras savo „Facebook“ paskyroje išrėžė, ką galvoja apie šiuos įvykius, ir papasakojo visą radiotechninio posto istoriją.

„Palangos savivaldybės administracijos specialistai, atlikę patikrinimus, aptiko, kad Kunigiškių paplūdimyje, tiesiog kopose, savavališkai, neturint jokių leidimų ir suderinimų, įžūliai dygsta nauja kavinė. Įžūlus statytojas net drįso į pajūrį atsigabenti specialią techniką ir be jokių skrupulų stumdyti kopas – nustumtas beveik keturių metrų pločio augalinis kopos sluoksnis“, – konstatavo Š. Vaitkus.

Š. Vaitkaus feisbuko nuotr.

Taryba nepritarė

Baltų plytų pastatas šioje vietoje pastatytas 1968 m., čia radiolokatoriais buvo stebimi laivai, jūros pakrantės bei orlaiviai. Greta stovėjo stebėjimo bokštelis, į jį įsiropštę sovietų kariškiai gyvai stebėjo jūrą.

Lietuvai tapus nepriklausoma, šiuos statinius perėmė Valstybės sienos apsaugos tarnyba, o 2010-aisiais jie perduoti Valstybės turto fondui.

Po metų juos įsigijo privatus asmuo, o 10 arų sklypas aplink pastatus 38 metams išnuomotas naujajam savininkui. Pasak Š. Vaitkaus, sklypo paskirtis vis dar oficialiai tebėra įvardijama kaip žemė krašto apsaugos tikslams.

Naujoji savininkė siekė žemės paskirtį pakeisti į rekreacinę ir ketino šioje vietoje stovintį pastatą paversti poilsio paskirties ir aptarnavimo statiniu.

2015 m. Palangos tarybos nariai, svarstydami detalųjį minimos teritorijos planą, įžvelgė jo vizualizacijoje gyvenamosios paskirties pastatą ir projektui nepritarė. Toks pat sprendimas buvo ir po pusmečio, kai savininkai pateikė svarstyti pakoreguotą planą.

Reikalas išspręstas vieninteliu parašu, kai statinio savininkė kreipėsi į Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekciją.

„Potvarkį dėl detaliojo plano tvirtinimo pasirašė šios inspekcijos viršininko pavaduotojas Aidas Valys, – paaiškino Palangos meras, nustebindamas faktu, kad dabar ta pati institucija bus priversta tikrinti, ar šis veiksmas buvo teisėtas. – Iš silikatinių plytų pastatytame pastate nėra nei šildymo, nei vandens, nei nuotekų sistemos. Užtat yra elektra, 96 kvadratiniai metrai ploto, solidus sklypas kopose bei didžiulis galvos skausmas Palangos savivaldybei ir bendruomenei.“

Šarūnas Vaitkus. Vytauto Liaudanskio nuotr.

Sieks teisinio vertinimo

Kurorto meras įsitikinęs, kad toks statinys ant kopų turėjo būti paprasčiausiai nugriautas, kad nebūtų jokių abejonių dėl jautrios rekreacinės zonos apsaugos ir nekiltų iš anksto užprogramuoti teisiniai ginčai.

Dabar ne tik pastatas atnaujinamas, bet ir nukasta apsauginė kopa, kuri daug metų buvo formuojama ir tvirtinama. Palangos savivaldybės ekologė Reda Kairienė tikino, kad taip suardyta pajūrio apsauga, kopa gali toliau griūti, o paplūdimys siaurėti. Panašūs darbai turėtų būti vertinami aplinkosaugininkų, jie turėtų paskaičiuoti ir gamtai padarytą žalą.

Stebina, kad savivalda nepatvirtino šio detaliojo plano, o aukštesnė institucija įteisino būsimą konfliktą.

„Stebina, kad savivalda nepatvirtino šio detaliojo plano, o aukštesnė institucija įteisino būsimą konfliktą. Nuostabu, kad karinės paskirties objektas buvo parduotas ne viešajam interesui tenkinti, o moteriai iš Pasvalio. Ten jau yra tvorelė, tuoj ant jos atsiras užrašas „Privati valda“. Tuoj žmonės nebegalės pro tą vietą praeiti. Vienu parašu buvo nubraukta savivaldos pozicija“, – piktinosi Š. Vaitkus.

Vakar Klaipėdos apygardos prokuratūra, reaguodama į viešai paskelbtą informaciją apie galbūt neteisėtai vykdomas statybas Kunigiškių paplūdimyje, pradėjo tyrimą dėl galimo viešojo intereso pažeidimo.

Prokurorų manymu, kilus abejonių, būtina gauti papildomų duomenų, atlikti jų vertinimą ir nuspręsti, ar kreiptis į teismą ginant viešąjį interesą. Informacijos apie minėtas statybas prokuratūra iki šiol nebuvo gavusi.

Savininkas išvyko?

Neoficialiomis redakcijos žiniomis, pastatą įsigijo ir pertvarkyti jį ėmėsi bendrovės „Didvyriai“, turinčios Palangoje kavinę „Floros simfonija“, savininkas.

Oficialiai skelbiamu telefonu vakar atsiliepė moteris ir patikino negalinti komentuoti susidariusios situacijos. Ji esanti šeimos, kuriai priklauso verslas, narė, bet kalbėti apie statybas Kunigiškėse negalinti.

Pasak jos, įmonės vadovas yra išvykęs į užsienį, be jo niekas kitas negalintis kalbėti. Pašnekovė patikino, kad vadovas turėtų grįžti sausio 26 d. ir pats imsis tvarkyti reikalų. Iki tol statybos nevyksiančios.NAUJAUSI KOMENTARAI

KOL STATO

KOL STATO portretas
NIEKAS NEMATO.O PASTAČIUS--JAU TIKRAI NENUGRIAUS,O AR NE TAIP JUODKRANTĖJE,TIESA NE ANT KOPŲ.

Rinkejas

Rinkejas portretas
meras išsireklamavo prieš rinkimus. Palangai reikia naujo vado

šiaip

šiaip portretas
Statybų inspekcija yra savivaldybės konsultantai. Jie turi tik patariamąjį balsą, bet nėra sprendimų priėmėjai. Kadangi savivaldybė "delsė", tai Statybų inspekcija "pavadavo" savivaldybę. Tai kam Palangoje ta dvivaldystė? Tuomet reikia išvaikyti arba Palangos "savivaldybę" arba Statybų "inspekciją". Ir čia, jei Palangos savivaldybė nėra korumpuota, tai ji turi Statybų inspekciją paduoti į teismą už įstatymu suteiktų įgaliojimų viršijimą, ir išieškoti iš šių įgaliojimų viršijimo atsiradusią žalą savivaldybės ir Lietuvos žmonėms.
VISI KOMENTARAI 29
 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Tvenkinyje negyva gulbė užminė mįslę
  Tvenkinyje negyva gulbė užminė mįslę

  Pamatę nugaišusią gulbę pietinėje Klaipėdos pusėje esančiame tvenkinyje, klaipėdiečiai suskubo kviesti pagalbą ir ėmė svarstyti, kas ją galėjo pražudyti. Ypač aktualus šis klausimas pasirodė mėgstantiesiems maitinti vandens pauk...

  2
 • Poilsio parkas vis dar rūpi
  Poilsio parkas vis dar rūpi

  Klaipėdietė Jolanta Norkienė, vėliau tapusi Kokkalis, daugiau nei prieš dešimtmetį kėlusi klaipėdiečius Poilsio parko išsaugojimui ir sutvarkymui, tikina, kad ir gyvendama Vokietijoje vis dar galvoja apie gimtąjį miestą, ypač a...

  2
 • Sugrįžimas į Klaipėdą – rudenį?
  Sugrįžimas į Klaipėdą – rudenį?

  Jau šį rudenį uostamiestyje planuojamas istorinis įvykis – sukilimo operacijos vado Jono Polovinsko-Budrio ir jo žmonos Reginos Kašubaitės-Budrienės perlaidojimas vienoje iš numatytų vietų – Skulptūrų parke prie pamin...

  3
 • COVID-19 testai – nemokamai
  COVID-19 testai – nemokamai

  Iki kovo pabaigos Lietuvos Raudonojo Kryžiaus (LRK) Klaipėdos skyrius nemokamai dalija COVID-19 testus. Jų jau išdalinta per 10 tūkst. Likutis – nedidelis, tad norintieji įsigyti testų raginami nelaukti paskutinės šio mėnesio dienos...

  1
 • Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams
  Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams

  Uostamiestį prižiūrinčios tarnybos ruošiasi pavasariniams darbams – gatvių asfaltavimui, duobių lopymui. Gyventojai skundžiasi, kad ypač daug duobių atsivėrė daugiabučių kiemuose ir įvažose. ...

  3
 • KRATC kviečia: prasideda komposto dalinimas
  KRATC kviečia: prasideda komposto dalinimas

  Klaipėdos regiono gyventojai ir įmonės šiemet vėl galės neatlygintinai pasiimti 15 tūkst. tonų komposto, kuris pagamintas iš KRATC aikštelėse surinktų ir perdirbtų žaliųjų atliekų. ...

 • Vaiteliuose bus asfaltuojamos dvi gatvės
  Vaiteliuose bus asfaltuojamos dvi gatvės

  Sodininkų bendrija „Vaiteliai“ netrukus sulauks pokyčių. Bus asfaltuojamos dvi gatvės – Miškų ir Akacijų alėjos. ...

  1
 • Uostamiestyje – rinkimų batalijų finalas
  Uostamiestyje – rinkimų batalijų finalas

  Artimiausius ketverius metus uostamiesčiui vadovaus politinio rinkimų komiteto „Ištikimi Klaipėdai“ lyderis, buvęs uosto vadovas Arvydas Vaitkus. Jis sekmadienį nurungė savo konkurentą konservatorių Audrių Petrošių, įveik...

  20
 • Šlovės takas bus perkeltas prie Nidos uosto
  Šlovės takas bus perkeltas prie Nidos uosto

  Nidoje į naują vietą perkeliamas Šlovės takas, kuriame įamžinamos Lietuvos populiariosios muzikos žvaigždės: pradėti jo įrengimo prie Nidos uosto darbai, antradienį pranešė Neringos savivaldybė. ...

  3
 • Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams
  Plungės gydymo įstaigose apsilankęs A. Dulkys pristatė planuojamas priemones, kurios mažins eiles ir krūvį gydytojams

  Pirmadienį, kovo 20 d., sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys lankėsi Plungės gydymo įstaigose: greitosios medicinos pagalbos stotyje, dviejose pirminės sveikatos priežiūros klinikose ir vietos ligoninėje. Kaip praneša Sveikatos apsaugos m...

  15
Daugiau straipsnių