Uostamiesčio Parodų rūmuose – Svajonės ir Pauliaus Stanikų projektas „Jūros

 • Teksto dydis:

Šį penktadienį 18 val. Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatai menininkai Svajonė ir Paulius Stanikai (Lietuva, Prancūzija) Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose pristatys projektą „Jūros“ / „Les mers“, kuris sukurtas specialiai Klaipėdai. Renginyje dalyvaus menotyrininkas Virginijus Kinčinaitis.

Kuria dviese

„S. ir P. Stanikai jau tris dešimtmečius kuria nesibaigiantį pasakojimą apie meno ir gyvenimo reliatyvumą. Menininkų kūryba, akimirksniu tapusi prestižine dar 2003 m. Venecijos bienalėje, niekada neeskalavo prestižo sąvokos, – parodos anotacijoje rašo menotyrininkas Ignas Kazakevičius. – S. ir P. Stanikų kūryba Lietuvos kontekste yra fenomenali. Ji tiesiog yra, jos nereikia įrodinėti, jai nereikia koncepcijos, filosofinės atramos. Pats naratyvas yra kiekvieną dieną autorių rašoma daugiakanalė meno istorija. Tai primena reportažą apie gyvenimo prilyginimą kūrybai ir vice versa, kur žmogus niekada nesirenka kažko labai konkretaus, veikiau kalba apie mūsų intencijas iki pasirinkimo ir apie tai, kas atsitinka pasirinkus. Banali „tiesa“ lengvai tampa ekspresyviu buities reljefu, pilka politkorektiška egzistencija nuskenuojama ir virsta barokiškai glamūriniu, provokatyviu plakatu. S. ir P. Stanikų kuriamą meną iš kitų išskiria emocingas ir itin išraiškingas vizijos vizualizavimas, šamaniškas šiuolaikinės kultūros ritualas, aplinkos emocijų dauginimas. Autorių dueto kūryba – tai ribinės žmogaus būsenos, kurias padeda atskleisti puikus balansas tarp piešimo technikos virtuoziškumo, medijų miksavimo ir eklektiško turinio.

Naujas S. ir P. Stanikų projektas „Jūros“ / „Les mers“ teigia apie moralinių ir etinių ribų transgresiją (geologinė termino analogija – „jūros veržimasis į sausumą“). Šiuolaikinio meno lauke minėta sąvoka įvardija įvairius sociokultūrinius ribų peržengimo, sulaužymo ir įveikimo aspektus. Didelio formato nuotraukos, po 30 metų atrasta ir restauruota savo pačių tapyba, fotografijos ir piešiniai sukelia nerimo pojūtį, būdami labai atviri, kūriniai tarsi neleidžia pasirinkti. Tu priimi juos arba atmeti. Arba dalyvauji šamaniškame rituale kartu su autoriais, įbrendi į JŪRAS, arba sustoji savo suvokimo pakrantėje ir tik žiūri, matai vaizdus, bet į juos neįžengi.“

Patirčių stop kadrai

„Šių autorių kūryba – viso gyvenimo patirčių filmo stop kadrai, išreikšti vis kita medija (skulptūra, keramika, tapyba, fotografija, piešiniu) ir skirtinga jos traktuote. Išraiškos priemones menininkai renkasi dėl konkrečių išskirtinių jų savybių, tačiau nefetišizuoja medijų. Pasitelkdami jas, perkošia galios ir lyties klausimus, popkultūrą ir mitologinius pasakojimus. Kiekviena jų paroda konstruojama naujai, kiekviena ekspozicija – tarsi kūrybinių etapų analizės koliažas. Todėl nereikėtų ieškoti estetinio tobulumo ar pasakojimo

nuoseklumo. Koliažo negalima paaiškinti racionaliai – forma, koloritu ar kompozicija. S. ir P. Stanikų kūryba reikalauja pasąmoninio suvokimo, daug dėmesio skiriama fiziologiniams motyvams ir medžiagiškumui, per kuriuos išreiškiamas kūrinio vizualiosios estetikos ir informatyvumo santykis“, – teigė I.Kazakevičius.

„Jūros“ / „Les mers“ – pirmoji tarpdisciplininio meno kūrėjų personalinė paroda uostamiestyje, tačiau ji nėra menininkų debiutas KKKC Parodų rūmuose. Pasak I.Kazakevičiaus, S. ir P. Stanikai eksponavo kūrinius reikšmingiausiuose KKKC projektuose: „2011 m. jie dalyvavo Lietuvos, Latvijos ir Estijos projekte „Estetika Vs Informacija“, Maskvos bienalės renginiuose, o 2012 m. jų kūriniai buvo pristatyti visus lankomumo rekordus sumušusioje prancūzų ir lietuvių šiuolaikinio meno parodoje „Prestižas: šių dienų fantasmagorija“. Žymus prancūzų kuratorius Nicolas Bourriaud, dabarties meno tendencijas apibrėžiančių sąvokų „reliacinė estetika“, „postprodukcija“, „altermodernas“ autorius, šios parodos katalogui parašytoje esė akcentavo S. ir P. Stanikų indėlį į KKKC sukūrimą.“

Apie autorius

SetP STANIKAS – Svajonė (gim. 1961 m.) ir Paulius (gim. 1962 m.) Stanikai – tarpdisciplininio meno kūrėjų pora. S.Stanikienė 1987 m. baigė Lietuvos dailės institutą, kur studijavo keramiką, P.Stanikas – diplomuotas ekonomistas (Vilniaus universitetas, 1985 m.). Kartu pradėję meninę karjerą, Svajonė ir Paulius iki šiol visuomet kuria dviese. Nuo 2000 m. gyvena Paryžiuje.

Nuo 1988 m. duetas dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje. Yra surengę individualių parodų Lietuvoje, Lenkijoje, Švedijoje, Vokietijoje, Belgijoje, Italijoje, Prancūzijoje, JAV, Kinijoje, Didžiojoje Britanijoje ir kitur. Menininkų kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, MO muziejus, užsienio šalių muziejai.

2003 m. S. ir P. Stanikų projektas „Pasaulinis karas“ atstovavo Lietuvai 50-ojoje Venecijos meno bienalėje. 2003 m. kūrėjams skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija, 2017 m. už estetinį kūrybos provokatyvumą menininkai įvertinti Nacionaline kultūros ir meno premija.

Projektą remia Lietuvos kultūros taryba, partneris – „Lewben Art Foundation“ fondas.

Paroda veiks iki liepos 18 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių