„Pagauk bangą“: Klaipėdos muzikinio teatro apdovanojimai išdalyti virtualiai

  • Teksto dydis:

Sveikinimai Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro nominacijų „Pagauk bangą“ laureatams skambėjo virtualioje apdovanojimų ceremonijoje.

„Mūsų banga šiemet virtuali, bet ne mažiau galinga ir reikšminga. Didžiuojuosi geriausiais Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro kūrėjais ir apgailestauju, kad nominacijos tik šešios, o jų vertųjų – daugiau nei du šimtai. Linkiu kūrybingumo, gebėjimo priimti iššūkius ir gražių darbų ateityje!“ – vaizdo įrašu linkėjimus siuntė Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Laima Vilimienė.

Apdovanojimai „Pagauk bangą“ tapo simboliniu regalijų perdavimu: pernai prizus atsiėmę 2018-ųjų laimėtojai sveikino 2019-ųjų laureatus.

Įvertinta debiutantė

2018 m. „Metų artistė“ – operos solistė Beata Ignatavičiūtė sveikino ir siuntė linkėjimus šiųmetei nominacijos laimėtojai – balerinai Kirai Tykhonovai.

Kijevo baleto mokyklos auklėtinė K.Tykhonova sėkmingai įsiliejo į Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupę 2019 m. ir per šį laiką jau sukūrė daug vaidmenų. Vienas pirmųjų ryškių – pernai rugpjūtį įvykusiame Eduardo Balsio šokio spektaklyje „Eglė žalčių karalienė“ sukurtas Drebulės vaidmuo, apie kurį baleto kritikas Helmutas Šabasevičius recenzijoje rašė: „K.Tykhonova gerai perprato choreografo Martyno Rimeikio sumanymą ir tiek artistiniu, tiek plastiniu požiūriu sukūrė vientisą Drebulės – likimo įrankio – paveikslą; jos šokis lengvas, sklandus, vaidyba organiška.“

 

„Metų darbštuolio“ nominaciją laimėjusi baleto trupė ir šokio spektaklio „Spragtukas“ kūrybinė komanda, įvertinta nominacijoje „Metų iššūkis“. (Martyno Aleksos nuotr.)

Tačiau svarbiausiu 2019 m. šokėjos pasiekimu neabejotinai tapo Klaros vaidmuo Piotro Čaikovskio šokio spektaklyje „Spragtukas“, kurio premjera parodyta 2019 m. gruodį. Kaip rašė baleto kritikė Skaidra Baranskaja, „Klaros vaidmens atlikėja K.Tykhonova (...) kūrė vaidmenį nuosekliai, buvo žaisminga, veržli, smalsi ir įtaigi”.

Darbščiausia – baleto trupė

Pernai „Metų darbštuolio“ nominaciją laimėjusi Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro scenos darbininkų komanda pasveikino naująja darbštuole pripažintą baleto trupę. 2019-aisiais ji atsiskleidė kaip kūrybinga, ieškanti unikalių meninių sprendimų komanda, turinti savitą braižą.

Antrąjį 2019 m. pusmetį baleto trupė žiūrovams pristatė net dvi premjeras: šokio spektaklį „Eglė žalčių karalienė“ pastatė žinomas Lietuvos choreografas M.Rimeikis, o šokio spektaklį „Spragtukas“ – Kirilas Simonovas, choreografas iš Sankt Peterburgo Marijos teatro. Šokio spektaklis „Eglė žalčių karalienė“ neseniai įvertintas „Padėkos kauke“ – Klaipėdos miesto apdovanojimu – kaip geriausias praėjusiais metais Lietuvos pajūryje sukurtas spektaklis.

Baleto šokėjų skaičius trupėje artėja prie dvidešimties. Planuojama, kad ateityje jų bus maždaug 35. „Tai – istorinis momentas: dar nesame turėję tiek daug šokėjų. Išryškėjo graži trupės senbuvių ir jaunųjų šokėjų iš Ukrainos dermė. Profesionalus scenos pajautimas darniai susipynė su profesionaliu šokiu“, – džiaugėsi teatro vyriausiasis choreografas Aurelijus Liškauskas.

„Metų muzikiniu švyturiu“ tapo teatro orkestras, o jo vyriausiasis dirigentas T.Ambrozaitis sulaukė daugiausia žiūrovų simpatijų. (Martyno Aleksos nuotr.)

Kryptis – Europa

Apdovanojimas nominacijoje „Metų iššūkis“, pernai už teatro darbuotojų perkraustymą į laikinas patalpas skirtas Klaipėdos muzikinio teatro Ūkio skyriaus vedėjai Valei Vilčiauskienei, šiemet atiteko baleto „Spragtukas“ kūrybinei komandai. Apdovanojimas virtualiai įteiktas baleto meno vadovei ir pastatymų organizatorei Jelenai Lebedevai.

„Man patinka burti komandą ir kartu siekti didelių tikslų. Pastarąjį pusmetį publikai pristatėme net kelis naujus, įdomius pastatymus. Stengiamės, kad mūsų baletas užaugtų iki mažos europietiškos trupės, turinčios savo veidą, pripažinimą ir perspektyvą. Siekiame suburti tokią trupę, kurioje kiekvienas šokėjas vieną dieną gali tapti solistu, o kitą – šokti kordebalete. Europoje tai gana įprasta“, – sakė J.Lebedeva.

P.Čaikovskio „Spragtuko“ premjera, kurią Klaipėdoje sukūrė garsus rusų choreografas K.Simonovas, žiūrovams 2019-ųjų pabaigoje buvo pristatyta Vilniaus ir Klaipėdos miestų arenose. Pasak A.Liškausko, choreografo reiklumo dėka „Spragtuko“ pastatymas baleto trupės meistriškumo lygį kilstelėjo į naujas aukštumas. Pasak baleto kritikės S.Baranskajos, „buvo įdomu, ar atlaikys klaipėdiečiai tokios istorijos svorį, ar įgyvendins choreografo mestus iššūkius, ar pateisins žiūrovų lūkesčius”.

Rengiantis premjerai pasitempti buvo priversti ne vien šokėjai: šiam pastatymui buvo sukurtos įspūdingos, arenų erdves atitinkančios dekoracijos, pagamintos net 35 įspūdingos kaukės ir pasiūta daugiau nei 100 scenos kostiumų.

Švyturiu švietė orkestras

Pernai „Metų muzikiniu švyturiu“ pripažintas teatro vyriausiasis dirigentas Tomas Ambrozaitis šiemet šį titulą perdavė savo vadovaujamam Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestrui.

„Teatro lobiu“ pripažintas V.Virganavičius. (KVMT archyvo nuotr.)

Šis orkestras, kuriame nuolat groja 54 muzikantai, prireikus papildomas kviestiniais muzikos atlikėjais ir transformuojasi pagal repertuaro poreikius – priklausomai nuo atliekamo veikalo tampa simfoniniu, kameriniu arba miuziklo orkestru.

„2019-aisiais Lietuvoje niekas neatliko tiek daug kompozitoriaus E.Balsio kūrinių, kiek jų pagrojo mūsų teatro orkestras. Tapome šio kompozitoriaus šimtmečio minėjimo kalnu, o kiti liko šio kalno papėdėje. E.Balsio, pripažinto instrumentuotės meistro, muzikoje daug klaustukų, kuriuos mums teko atkoduoti“, – teigė teatro vyriausiasis dirigentas T.Ambrozaitis.

2019-aisiais Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro orkestras buvo ypač įvertintas publikos

ir scenos meno kritikų: naujam gyvenimui buvo prikelti retai atliekami ir ypatingo meistriškumo reikalaujantys kūriniai, orkestras daug gastroliavo.

Metų lobis – V.Virganavičius

Pernai „Teatro lobiu“ pripažintas ilgametis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dirigentas Stasys Domarkas perdavė šios nominacijos apdovanojimą teatro Kūrybinės veiklos planavimo ir solistų skyriaus vedėjui Vytautui Virganavičiui.

Neseniai su Klaipėdos valstybiniu muzikiniu teatru atsisveikinęs V.Virganavičius, šiam kolektyvui paskyręs 32-ejus savo gyvenimo metus, kolegų buvo ypač gerbiamas ir mylimas. „Kai 1987 m. kūrėsi Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras, meno vadovas Gintas Žilys pasiūlė man tapti trupės vedėju. Visada turėjau laikyti ranką ant teatro pulso, kad sudėtingas jo mechanizmas veiktų be trikdžių, kad visi artistai trupėje jaustųsi laimingi ir reikalingi. Buvau ne tik darbų skirstytojas, bet ir nuodėmklausys, psichologas, advokatas ir prokuroras“, – juokavo taip pat ir pusšimtį solinių vaidmenų spektakliuose spėjęs sukurti V.Virganavičius.

Publikos simpatijos – dirigentui

Muzikinio teatro žiūrovai tradiciškai slaptu balsavimu išrinko „Publikos simpatiją“. Ankstesnis šios nominacijos laimėtojas baritonas Steponas Zonys sveikino šiemet daugiausiai publikos simpatijų sulaukusį teatro vyriausiąjį dirigentą T.Ambrozaitį.

Galima numanyti, kad publika jį įvertino už nuolat skleidžiamą gerą nuotaiką ir pagarbą orkestro nariams, taip pat už kartu su orkestrantais parengtas koncertines programas bei spektaklių premjeras. Ypač daug komplimentų kolektyvas pelnė po operos „Kelionė į Tilžę“ premjeros. „Tai neabejotinas muzikinis įvykis, kuriame derėjo vokalo kultūra, sodrus simfoninis skambesys, darnus choro akordas. Kūrinys sudėtingas, tačiau statytojai puikiai įvykdė savo misiją. Tai liudijo pilnutėlės salės ovacijos po spektaklio premjeros. Dabar galiu drąsiai sakyti, kad Lietuvoje yra du lygiaverčiai operos teatrai“, – tvirtino operos „Kelionė į Tilžę“ autoriaus E.Balsio mokinys, kompozitorius Giedrius Kuprevičius.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro dirigentu T.Ambrozaitis pradėjo dirbti 2016-aisiais. Po metų buvo paskirtas šio teatro vyriausiuoju dirigentu. 2017 m. apdovanotas Karalienės Luizės medaliu už nuopelnus Klaipėdos miesto švietimui ir kultūrai.

Visiems „Pagauk bangą“ apdovanojimų laureatams pasibaigus karantinui bus įteiktos dailininkės juvelyrės Aušros Mačiulaitienės sukurtos simbolinės „Bangos“ ir diplomai.

Nauja tradicija

Profesionalaus teatro kūrėjų apdovanojimai „Pagauk bangą“ – nauja tradicija, pajūryje užgimusi pernai, kai Tarptautinės teatro dienos proga Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras savo kūrėjams juos įteikė pirmąkart.

Muzikos jūra niekada netyvuliuoja ramiai ir tykiai. Naujos idėjos vilnija jos paviršiumi,

žiūrovų palaikymo genamos, kol menkos vilnelės iškyla į stiprias bangas. Baltijos jūros artumas tam palankus: Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras 2019-aisiais publikai pristatė net penkias premjeras ir pagal naujų pastatymų skaičių tapo vienu iš Lietuvos lyderių.

Teatras išties turi kuo džiaugtis ir didžiuotis. Apdovanojimo „Pagauk bangą“ laureatus išrinko garbinga komisija ir žiūrovai, kuriems buvo patikėta balsuoti už daugiausiai jų simpatijų sulaukusį artistą.

Apdovanojimų „Pagauk bangą“ vaizdo medžiagą galima pamatyti Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro feisbuko paskyroje.NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių