Mažosios Lietuvos etnodienos: Klaipėdos etnokultūros centras švenčia 30-metį

 • Teksto dydis:

Prieš tris dešimtmečius įsteigtas Klaipėdos etnokultūros centras įpratino klaipėdiečius domėtis Mažosios Lietuvos tradicijomis ir paveldu. Minėdami sukaktį, etnokultūros centro darbuotojai kviečia ne tik prisiminti, ką nuveikė ir sukūrė, bet ir turiningai leisti paskutinės liepos savaitės popietes bei vakarus – lankyti parodas, klausytis įdomių pašnekovų pasakojimų, šio krašto dainų, mokytis iš amatininkų, žaisti, šokti ir linksmintis.

Tradicijas kurs kartu

Visą darbo savaitę, nuo liepos 26-osios iki 30-osios, jaukiausiuose Klaipėdos senamiesčio kiemuose savo veiklos 30-metį minintis Klaipėdos miesto savivaldybės Etnokultūros centras kvies įvairiausiais būdais kartu kurti tradicijas.

Pirmadienio pavakarę renginių virtinę pradės Etnokultūros centro afišų, programų ir lankstinukų parodos pristatymas. Tai bus vienintelis renginys uždaroje erdvėje. Visi kiti vyks po atviru dangumi: Meno kieme (Daržų g. 10), Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus (MLIM) kieme (Didžioji Vandens g. 2), Dienovidžio skvere ir Klaipėdos lėlių teatro kieme (Vežėjų g. 4).

Pirmąjį šventinės savaitės vakarą, pirmadienį, smalsuoliai išgirs, kaip skamba Klaipėdos krašto tarmė, antradienis bus skirtas pažinčiai su tradicine lietuvininkų apranga. Tądien šeimų su vaikais laukia ir smagus žaidimas „Tradicijas kuriame kartu“. Tai bus kelias su šešiomis stotelėmis, kuriose dalyviai turės įveikti linksmus ir įdomius išbandymus. Jie patikrins dalyvių žinias apie Mažosios Lietuvos etninę kultūrą, paskatins imtis liaudiškų amatų, primins pirmuosius etninės kultūros puoselėjimo žingsnius Klaipėdos mieste. Sėkmingai įveikę užduotį žaidimo dalyviai kiekvienoje stotelėje gaus po dėlionės detalę, o jas sudėję į visumą, galės džiaugtis sėkmingai įveikę žaidimą.

Mokys amatų ir žaidimų

Trečiadienį žiūrovai bus pakviesti susipažinti su lietuvių liaudies ir Mažosios Lietuvos muzikos instrumentų meistru Antanu Butkumi, pamatyti jo darbus. Tos pačios dienos vakare vyks pokalbis apie Mažosios Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybes, kokios jos ir kodėl jas būtina saugoti. Ketvirtadienis žada būti ypatingas besidomintiems tradiciniais valgiais. Kokie patiekalai buvo būdingi Mažajai Lietuvai, pasakos valgių receptų pateikėjai, bus rodomi dr. Dalios Kiseliūnaitės filmai, kalbės ir jų autorė, ir receptų pateikėjai.

Penktadienį renginiai persikels į atviresnę erdvę – Dienovidžio skverą, kur nuo vidurdienio iki vakaro skambės šio krašto dainos, bus galima pasimokyti tradicinių amatų ir žaidimų. Čia susirinkusieji galės sužinoti ir pramokti, kaip drožti vėtrunges, siuvinėti delmonus, austi šimtaraštes juosteles, pinti pinikus, megzti tinklus ir gaminti kitas žvejybos priemones, drožinėti sietynus, marginti margučius ir skrynias, megzti klaipėdietiškas pirštines, verpti vilną, drožti kaukes, indus ir žaislus, išmokti supinti kasų vainiką, kaip prieš daug metų tai darė lietuvininkės, ir kt.

Koncertai ir parodos

Kiekvieną vakarą senamiesčio kiemuose aidės Klaipėdos krašto dainos ir tradicinės liuteronų giesmės. Pasirodys ir žiūrovus kvies prisijungti ansambliai „Alka“, „Alkiukai“, „Aušrinė“, „Gadula“, „Giedružė“, „Kamana“, „Kuršiukai“, „Kuršių ainiai“, „Ramytė“, „Ratilio“, „Senoliai“, „Verdainė“, „Vėlingis“, „Visi“. Ypatingas programas specialiai Mažosios Lietuvos etnodienoms ruošia Donatas Bielkauskas DONIS, Rasa Serra ir TRIO, iš Kaliningrado kilę, šiuo metu Klaipėdoje dirbantys muzikantai Larionas Dyakovas, Eugenijus Milovanovas ir FOLK TRIO.

Nuo pirmadienio iki penktadienio 12–20 val. Etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10) bus galima apžiūrėti Etnocentro trijų dešimtmečių veiklą liudijančią parodą „Archyvai pasakoja“. Meno kieme veiks Delmonų galerija, rekonstruotų XVI–XIX a. miesto buitinės keramikos dirbinių ir meistro A.Butkaus muzikos instrumentų parodos. Klaipėdiečių pamėgtame Bažnyčių g. 4-uoju numeriu pažymėtame namelyje bus galima pamatyti Loretos Bagočienės prijuosčių parodą „Užgimę staklėse“.

Visi renginiai – nemokami. Jeigu subjurs oras, galimi nežymūs programos pakeitimai.

Renginių programa

Liepos 26 d.

Klaipėdos etnokultūros centro salėje (Daržų g. 10):

17 val. – Etnokultūros centro 30-mečiui skirtos afišų parodos „Archyvai pasakoja“ atidarymas.

Meno kieme (Daržų g. 10):

18 val. – Mažosios Lietuvos ženklai: Klaipėdos krašto tarmė;

19 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai: folkloro ansamblis „Ramytė“.

Liepos 27 d.

Meno kieme (Daržų g. 10):

17 val. – žaidimas visai šeimai „Tradicijas kuriame kartu“;

18 val. – Mažosios Lietuvos ženklai: tradicinė lietuvininkų apranga;

19 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai: folkloro ansamblis „Aušrinė“.

Liepos 28 d.

Meno kieme (Daržų g. 10):

17 val. – A. Butkaus muzikos instrumentų parodos pristatymas ir susitikimas su instrumentų meistru;

18 val. – Mažosios Lietuvos ženklai: nematerialaus kultūros paveldo vertybės;

19 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai: folkloro ansamblis „Giedružė“.

Lėlių teatro kieme (Vežėjų g. 4):

19.30 val. – „Namo namytužio“. Klaipėdos etnokultūros centrui – 30: folkloro ansambliai „Alka“, „Alkiukai“, „Kuršių ainiai“, „Kuršiukai“ ir Donatas Bielkauskas DONIS.

Liepos 29 d.

Meno kieme (Daržų g. 10):

17 val. – Mažosios Lietuvos ženklai: ką mes bevalgėm? Klaipėdos krašto tradiciniai valgiai;

18.30 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai: folkloro ansambliai „Kamana“ ir „Verdainė“.

MLIM kieme (Didžioji Vandens g. 2):

19.30 val. – „Lėkė volungė“: Rasa Serra ir TRIO;

20.30 val. – „Pirš man iš Danskos“: folkloro ansamblis „Ratilio“.

Liepos 30 d.

Dienovidžio skvere:

12–20 val. – edukaciniai užsiėmimai, amatai, žaidimai;

12.30 val. – ansamblio „Senoliai“ pasveikinimas;

13.30 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai mažiesiems: folkloro ansambliai „Alkiukai“ ir „Kuršiukai“.

Lėlių teatro kieme (Vežėjų g. 4):

16 val. – Mažosios Lietuvos ženklai: tradicinės liuteronų giesmės;

17 val. – Mažosios Lietuvos sąskambiai: folkloro ansamblis „Vėlingis“;

17.30 val. – Pasidainavimai. Juškų dainos: folkloro ansamblis „Gadula“;

21.30 val. – „Dovis“: L. Dyakovas, E. Milovanovas ir folkloro ansamblio „Kuršių ainiai“ grupė.

MLIM kieme (Didžioji Vandens g. 2):

18.30 val. – Liudviko Rėzos dainos: folkloro ansamblis „Visi“;

20 val. – „Legendos apie mus“: FOLK TRIO.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių