Liepojoje vyks šiuolaikinio meno festivalis

 • Teksto dydis:

Rugsėjo 27–29 dienomis Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“ (liet. „Didysis gintaras“) švęs penktąjį šiuolaikinio meno festivalio „Liepojos meno forumas“ gimtadienį. Šiųmetė festivalio programa išsiskirs didele žanrų įvairove ir aktualiąja šiandienio pasaulio problematika.

Publika klausysis gulėdama

Visa tai bus įkūnyta ir atskleista tiek pasaulinę šlovę jau pelniusių, tiek kūrybinį kelią dar tik pradedančių menininkų kūriniuose. Į šį festivalį nusprendusiųjų atvykti laukia puikios pasirinkimo alternatyvos: koncertai, šokio spektaklis, dailės paroda, teatras, kinas ir opera.

„Šiuolaikinio meno festivalis „Liepojos meno forumas“ – tai 10 išskirtinių meno renginių ir 100 talentingų menininkų per tris dienas. Tai naujos koncepcijos muzika, neprijaukintas šokis, neregėta dailė ir netradicinis teatras. Tai trys dienos, per kurias privalu išbandyti naujus dalykus, mąstyti, stebėtis ir nustebinti pačiam save“, – tokiais žodžiais į artėjančią meno šventę kvietė festivalio meno vadovė Baiba Bartkeviča.

Šiuolaikinio meno festivalis „Liepojos meno forumas“ – tai 10 išskirtinių meno renginių ir 100 talentingų menininkų per tris dienas.

„Liepojos meno forumą“ pradės koncertų salėje dar neregėtas renginys. Subtiliojo amerikiečių minimalisto Mortono Feldmano muzikos didžiojoje „Lielais dzintars“ salėje publika bus kviečiama klausytis gulint. Šio kompozitoriaus darbas „Nesimetriška simetrija“ yra meditacinis egzistencinis atsakas į beprotiškai greitą šiuolaikinio gyvenimo tempą. Ramios kūrinio dinamikos, simetrinių-asimetrinių garsų modelių ir lėtų jų tempų geriausia klausytis laisvoje atmosferoje. Dėl šios priežasties vietoj įprastinių koncertų salės kėdžių festivalio svečiai išvys jaukius namus primenančius kilimus, užklotus ir pagalves.

Medijos, opera ir šokis

Dialogas su dirbtiniu intelektu, žmogaus ir ne žmogaus ateities bendradarbiavimo galimybės – visa tai bus analizuojama liepojiečių parengtoje naujųjų medijų meno parodoje „Iškarpinė“. Susitikti su išskirtinėmis praėjusio amžiaus asmenybėmis kvies didžiosios koncertų salės scenos. Šios asmenybės – tai XX a. pirmos pusės latvių keistuolis tapytojas Voldemaras Irbė ir XVI a. menanti bei legendomis apipinta Škotijos karalienė Marija Stiuart. Pastarosios asmenybės žavesys tapo įkvėpimo šaltiniu daugeliui kompozitorių sukurti naujas kompozicijas. Į dailininko Irbytės vaidmenį gilinsis aktorius Juris Bartkevičas, o Marijos Stiuart gyvenimo ir asmenybės paslaptis kamerinėje operoje atskleis solistai iš Olandijos.

Kulminacinį tašką festivalis pasieks Virpi Pahkinen šokio spektakliu. Virpi yra laikoma viena ryškiausių Skandinavijos choreografių ir šokio solisčių. Liepojos festivalyje kartu su penkiais kolegomis ji pristatys savo šokio spektaklį „Deep Time“. Pirmapradžių būtybių riksmų ir viduramžių mistikės Hildegardės fon Bingen sakralinių giesmių lydimi šokėjai pavirs zoomorfinėmis būtybėmis ir primins žiūrovams, kad žmogaus egzistencija šiame pasaulyje yra tik trumputė akimirka.

Elektroninė muzika ir kinas

Elektroninės muzikos gerbėjus festivalio rengėjai pakvies į koncertą-susitikimą su teremino (muzikos instrumentas) virtuoze, rusų ir britų instrumentaliste Lydia Kavina. Publikos nuostabai muzikantė šiuo retu ir išskirtiniu instrumentu gros be jokio mechaninio sąlyčio su juo. Į koncertinę programą bus įtraukti XX a. dvasios galiūnų – Cage’o, Messiaeno, Gubaidulinos bei kitų kompozitorių kūriniai. Duoklę šiam muzikos žanrui taip pat atiduos elektroninės muzikos ambasadoriai „Dirty Deal Audio“, kurių suorganizuotos stovyklos „Baltic Trail“ baigiamasis koncertas žiūrovus prikaustys populiariausiais Baltijos šalių eksperimentinės elektroninės muzikos projektais.

Mažųjų festivalio svečių ir jų tėvelių laukia speciali kino programa. Bendradarbiaujant su šiuolaikinių operų ciklu „Lulu“, kino formatu vaikams bus rodomi operos ir baleto spektakliai. Vaikai turės galimybę pažiūrėti Maurice’o Ravelio pasaką-operą „Vaikas ir burtai“ (spalvingąjį Glenburno festivalio pastatymą) ir Johno Lanchbery’o baletą „Beatričės Poter istorijos“, kuriame Londono karališkojo baleto virtuozai įkūnys garsiosios britų rašytojos ir iliustratorės Beatričės Poter sukurtus personažus – triušiuką Piterį, pelytę Hanką Manką ir kitus.

Mažųjų festivalio svečių ir jų tėvelių laukia speciali kino programa.

Dedikacija avangardui

Festivalį užbaigs „Grammy“ laureatų – valstybinio kamerinio orkestro „Sinfonietta Riga“ ir dirigento Normundo Šnė – koncertas. Jų rūpesčiu į dienos šviesą bus sugrąžintas vienas ryškiausių latvių postmoderniojo avangardo muzikos pavyzdžių – tik kartą plačiajai publikai pristatyta „NSRD“ albumo „Kuncendorfs un Osendovskis“ aranžuotė styginiam orkestrui. Premjera parengta Latvijos šiuolaikinio meno centro projekto „Hardijo Ledinio metai“ iniciatyva (2015).

Šiuolaikinio meno festivalį „Liepojos meno forumas“, finansiškai remiant valstybinio kultūrinio kapitalo fondui ir Liepojos miesto savivaldybei, rengia Liepojos koncertų salė „Lielais dzintars“. Šiuo festivaliu tęsiama Liepojos koncertų salės koncertinė serija „Pasaulis didžiajame gintare“, kuri atveria galimybę publikai apsilankyti ypač aukštos meninės vertės koncertuose ir renginiuose, atspindinčiuose naujausias meno realijas pasaulyje. Bilietų į forumo renginius galima nusipirkti interneto svetainėje www.bilesuparadize.lv. Yra galimybė įsigyti festivalio abonementą, kuris ne tik palengvins apsilankymo festivalyje planavimą, bet ir sutaupys laiko bei pinigų.

„Liepojos meno forumo“ programa

Rugsėjo 27 d.

17.30 val. – naujųjų medijų meno parodos „Iškarpinė“ atidarymas (paroda veiks iki spalio 30 d.).

19 val. – festivalio atidarymas. Koncertas gulintiems. M.Feldmano „Nesimetriška simetrija“.

21 val. – J.Bartkevičo paroda „Žaibiškos mintys. Kurapkėlė“.

Rugsėjo 28 d.

12 val. – kinas visai šeimai: pasaka-opera „Vaikas ir burtai“. J.Bartkevičo paroda „Žaibiškos mintys. Kurapkėlė“.

17 val. – teremino skambesys: Cage’as ir Messiaenas.

20 val. – V.Pahkinen šokio spektaklis „Deep Time“.

22 val. – elektroninės muzikos stovyklos „Baltic Trail“ baigiamasis vakaras (Alėjos g. 9).

Rugsėjo 29 d.

12 val. – kinas visai šeimai: baletas „Beatričės Poter istorijos“.

14 val. – kamerinė opera „Marija Stiuart“.

18 val. – festivalio baigiamasis koncertas: dedikacija H.Lediniui.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių