„Jaunaties“ festivalio teatras – su dainomis

 • Teksto dydis:

Vasario 6–28 d. Klaipėdos žvejų rūmai jau devintą kartą pakvies į šalies teatrų festivalį vaikams ir jaunimui „Jaunatis“. Per keturis savaitgalius žiūrovai pamatys aštuonis naujus Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos teatro kūrėjų spektaklius.

Iš tikrųjų amžiaus cenzas čia beveik negalioja, daugumą vaidinimų galima žiūrėti kartu su visa šeima. Šiųmečio festivalio spektakliai pasižymi tuo, kad juose skambės daug gyvos muzikos, sceninį veiksmą lydės aktorių atliekamos dainos ar instrumentiniai kūriniai.

Dzūkiškas energijos užkratas

„Gana an laškos gulėc, ateikit vaidinimo padaboc!“ – dzūkiškai į festivalio atidarymą kitą šeštadienį pakvies 2008 m. įkurtas „Teatro klubas“, vienijantis Kauno ir Vilniaus kūrybines teatro pajėgas. Pagal tautosakininkų P.Zalansko ir R.Sabaliauskienės užrašytas istorijas sukurtas pašėlusio smagumo spektaklis „Kas apsakys tas dzūkų linksmybes?“, tikimasi, nuteiks žiūrovus gerai nuotaikai ir sukels dar didesnį norą pamatyti visus festivalio spektaklius. Dzūkės, populiarios teatro, kino ir televizijos aktorės – Vitalija Mockevičiūtė (Lietuvos nacionalinis dramos teatras) ir Neringa Varnelytė (Valstybinis jaunimo teatras) – tarmiškai pasakoja dzūkiškas sakmes ir legendas. Jos virsta tai dviem kelis amžius žmonių pasaulį stebinčiomis laumėmis, tai savo istorijų veikėjomis. Jų pasakojimus lydinčios Dariaus Mockevičiaus ir Pauliaus Kovalenkos atliekamos dainos įkvėps tiek energijos, kad užteks visiems metams. „Gal tikrai dzūkai turi ypatingą humoro jausmą, kylantį iš pačios jų prigimties, dainų ir tautosakos, kad sugalvojo būtent tokį spektaklį?“ – rašo ir klausia teatro kritikė Rasa Vasinauskaitė.

Prieš šį festivalio atidarymo spektaklį žiūrovus pasitiks pantomimos teatro „A“ aktoriai, kurie pateiks iš anksto neskelbiamų siurprizų.

Svarbios ekologijos problemos

Nors kiek pavėluotai, miuziklo žanras tampa labai populiarus ir mėgstamas Lietuvoje. Pirmąkart Klaipėdoje viešintis prieš dvejus metus įsikūręs profesionalus Jaunimo miuziklo teatras iš sostinės vienija talentingą jaunimą ir siekia naujai pažvelgti į scenos meno galimybes. Teatro moto – NE nuspėjamiems siužetams, iki skausmo pažįstamiems režisūriniams sprendimams ir įprastoms atlikimo erdvėms, TAIP naujoms raiškos priemonėms ir scenos eksperimentams. Jaunasis teatras parodys edukacinį miuziklą visai šeimai „Išeik į kiemą“ (režisierė Eglė Kižaitė, kompozitorius Artūras Novikas) pagal Vytauto V.Landsbergio pasaką „Kaip pelytė Zita pasaulį išgelbėjo“. Tai ne tik nuotaikinga kiemo istorija, bet ir svarbi ekologijos pamoka mažiesiems teatro žiūrovams. Miuziklas vaikus ir juos atlydėjusius tėvus bei senelius smagiai ir nesudėtingai supažindina su ekologijos ir gamtos užterštumo problemomis bei ugdo atsakomybės jausmą už savo veiksmus. Interaktyvus miuziklas „Išeik į kiemą” gamtos puoselėjimą paverčia smagiu žaidimu, o mažiesiems žiūrovams atskleidžia, kad kiekvienas iš mūsų yra atsakingas už pasaulį, kuriame gyvename, ir kiemą, kuriame žaidžiame. Prasminga ir pamokanti istorija viso spektaklio metu gardinama įtraukiančiomis dainomis, todėl spektaklis patiks net visai mažiems vaikams, kurie nėra linkę ilgam sukoncentruoti dėmesio į veiksmą scenoje.

Miuzikle „Išeik į kiemą“ vaidina Rūta Žibaitytė, Gintarė Kulikauskytė, Paulina Simutytė, Jovita Skardžiūtė, Danguolė Petrikaitė, Severina Špakovska, Karolina Elžbieta Mikolajūnaitė, Aidas Barkauskas, Zigmantas Baranauskas, Tomas Alenčikas, Danas Kamarauskas, Jurgis Marčėnas. Groja Mantas Meškerys ir Dovydas Stoškus.

Didelis kiemas, didelis pasaulis

Neakivaizdžiai į kiemą (jau kitą) pakvies Klaipėdos pantomimos teatro „A“ judesio spektaklis „Muzikinė kelionė“ (režisierius Aleksas Mažonas). Nuotaikingo vaidinimo idėja – juokingas šiuolaikinės kasdienybės vaizdelis: jauna vaikų darželio auklėtoja (aktorė Birutė Mažonienė) išsiveda būrelį pyplių pasivaikščioti. Suskamba mobilusis telefonas ir... auklėtoja „paskęsta“ telefoniniame pokalbyje, o vaikai, pajutę „laisvę“, panyra į sau svarbių fantazijų pasaulį. Smėlio dėžė tampa žemės rutuliu, aikštelė – traukinio peronu arba autobusų stotimi, o visas kiemas – Antarktida, kur šoka baltosios meškos ir pingvinai. Viskas sukasi šokio ir linksmybių verpete, kol pagaliau baigusi telefoninį pokalbį auklėtoja nesustabdo viso to šėlsmo iki kito karto...

Pernykščiame „Jaunaties“ festivalyje klaipėdiečiai susipažino su dar vienu jaunu teatro kolektyvu iš Vilniaus intriguojamu pavadinimu „Labaiteatras“ ir žiūrėjo spektaklį „Aplink pasaulį“. Šiemet bus proga pamatyti šio pastatymo tęsinį – teatralizuotą koncertą-žaidimą „Aplink pasaulį 2“. Teatro įkūrėjai – režisierė ir aktorė Agnė Sunklodaitė bei kompozitorius Deividas Gnedinas. „Labaiteatras“ kuria šeimai (nuo pačių jauniausių iki vyriausių jos narių), teigia ir išpažįsta teatrą visose jo apsireiškimo formose.

„Aplink pasaulį 2“ – tai improvizuota kelionė aplink pasaulį, kurioje daug muzikos, fantazijos šėlsmo ir žaidimų. Mažieji žiūrovai patys tampa šios kelionės dalyviais, laivo, lėktuvo kapitonais ir net aplankytų šalių gyventojais. Spektaklio tikslas – supažindinti vaikus su kitomis pasaulio šalimis, skatinti vaikų smalsumą geografijai, šalių papročiams, auginti patriotizmą bei meilę gimtinei. Teatralizuoto koncerto-žaidimo metu mažieji „keliautojai“ patirs įvairių nuotykių, susipažins su labai skirtingų kultūrų žmonėmis, išmoks dainų ir žaidimų, bet svarbiausia, kad atras labai seną ir amžiną tiesą: visur gerai, bet namuose – geriausia.

Intriguoja ir premjeromis

9-ojo festivalio „Jaunatis“ programoje bus parodytos net dvi visiškai „šviežios“ premjeros. Teatras „Lino lėlės“ – režisierius ir aktorius Linas Zubė paseks lietuvišką, gal ne visiems žinomą pasaką „Alesiutė“. Tai pasakojimas apie mergaitę, kuri neturi jėgų atsispirti pagundoms ir neišsaugo tyrumo. Ji atiduoda vilkui Dangaus dovaną – aveles ir kasdien vis labiau grimzta į melą ir išsisukinėjimus. Atidavusi aveles, mergaitė kaip niekur nieko šukuoja galvelę, tvarko namelius. Taip ji įtikinėja save, kad viskas liko kaip buvę, ir meluoja Dangaus Tėvams. Per savaitę prarastoms avelėms susigrąžinti reikia sekmadienio, kad apie vidurdienį atėjęs vilkas sudegtų Dangaus tėvų uždegtoje žarijų duobėje, o avelės galėtų grįžti pas Alesiutę.

Teatro „šamanas“ Benas Šarka (Gliukų teatras) – kaskart neatspėjamas ir nenupasakojamas, tad jo vaidinimus-performansus įvertinti kiekvienas žiūrovas turi pats asmeniškai, nes išankstinis anonsas šiuo atveju „neveikia“... Festivalyje Benas „sakys-vaidins-šoks-dainuos(?)“ edukacinį pamokslą „Vieš Pats Sau“. „Aklas tu ar ne aklas, jei nežiūrėsi – tai ir nepamatysi. Kurčias tu ar nekurčias, jei nesiklausysi – tai ir neišgirsi. Pats vertingiausias dalykas yra tas, kurio negalima įkainoti... Pati vertingiausia yra pastipusi žiurkė, nes ji – neįkainojama“, – paslaptingai „pamokslauja“ B.Šarka.

Lietuviškiausia šeimos istorija

Vienos dalies mėginimas pamilti pagal Žemaitės kūrybą – taip savo spektaklį „Marti“ pristato teatro trupė iš Kauno „Teatronas“, kurianti nuo 2009 m. „Teatrono” nariai visuomet pabrėžia kuriantys jaunimui – žmonėms, kuriuos geriausiai supranta ir kuriems patys priklauso. Ši Žemaitės „Marčios“ interpretacija susideda iš kaleidoskopinių vaizdelių: straipsnių, asmeninės kūrėjų patirties, Žemaitės kūrybos ir papildomos literatūros. Pačios autorės čia likę labai nedaug – Žemaitė tėra įkvėpimo šaltinis, kurio pagrindu kūrėjai bando suvokti ir su žiūrovais diskutuoti, kaip tradicinis, viešojoje erdvėje apibūdinamas lietuvis mato pasaulį. Jaunatviška kalba spektaklis užduoda klausimus: Kodėl pamilus reikia vesti? Kodėl reikia pamilti? Kur slypi mūsų „kaimietiškumas“? Kas yra „vyriškumas/moteriškumas“ ir ar reikia tai specialiai išskirti? Kas yra mūsų „princas ant balto žirgo“ – gal jo tiesiog nėra? Gal viskas yra gerai? Gal mes gyvename gerai?..

„Dažnai žmonės nebežino, kuriai grupei galėtų save priskirti – lietuviams, europiečiams, (ne)priimantiems pabėgėlius, aktyvistams, prisitaikėliams... Juk kultūringi žmonės negali savęs apriboti, priskirdami save konkrečiai grupei. Todėl esame viskas ir kartu niekas, nebeturime savo pozicijos“, – kalbėjo režisierius Gildas Aleksa. Spektaklyje vaidina Milda Naudžiūnaitė, Džiugas Kunsmanas, Renida Baltrušaitytė, Valerijus Kazlauskas ir Erika Uktverytė.

Užsimerk ir sapnuok

Keistuolių teatras neabejotinai užima labai svarbią individualią nišą Lietuvos teatro scenoje ir turi begalę savo gerbėjų. Klaipėdoje teatras visada laukiamas ir yra nuolatinis festivalio „Jaunatis“ svečias. Šiemet publika pamatys spektaklį „Persikūnijimai“, kurį režisavo Vytautas V.Landsbergis pagal savo paties pjesę, parašytą pagal „trumpo metražo sapnus“. Tai eiliuoti žmogaus pasąmonėje vykstantys žaidimai su atmintimi, persikūnijimai į įvairius personažus ir kelionės per įsivaizduojamus gyvenimus, situacijas bei epochas. „Sapnai, vaizdiniai – gana keista realybės forma, kurioje nėra laiko ir erdvės apribojimų. Juose gali nusklęsti į bet kokį laiką ir parsinešti begalę siužetų (...). „Persikūnijimai“ gimė iš noro suprasti, kas ir kodėl įvyksta mūsų pasąmonėje ir kas vėliau mus persekioja sapnų, eilėraščių, vaizdinių ar nuojautų pavidalu. Šis spektaklis kviečia sustoti ir atpažinti, jog visa tai, kas vyksta, vyko ir vyks, yra nesibaigiančios kelionės dalis“, – teigė pjesės autorius ir režisierius V.V.Landsbergis.

„Persikūnijimai“ – spektaklis, kuriame galima dalyvauti ir užsimerkus, pritaikytas regos negalią turintiems žmonėms. Jo metu scenoje įkuriama įgarsinimo studija, ir visi spektaklyje girdimi garsai, pasitelkus aktorinį meistriškumą, kuriami čia ir dabar.

Vaidina Justas Tertelis, Judita Urnikytė, Vytautas Leistrumas ir Rokas Petrauskas.

Festivalio programa

Vasario 6 d. 12 val. – Kas apsakys tas dzūkų linksmybes?“ („Teatro klubas“).

Vasario 7 d. 12 val. – Išeik į kiemą“ (Jaunimo miuziklo teatras).

Vasario 12 d. 18 val. – Persikūnijimai“ (Keistuolių teatras).

Vasario 14 d. 12 val. – Muzikinė kelionė“ (pantomimos teatras „A“).

Vasario 19 d. 18 val. – Vieš Pats Sau“ (Gliukų teatras).

Vasario 21 d. 12 val. – Aplink pasaulį 2“ („Labaiteatras“).

Vasario 27 d. 18 val. – Marti“ („Teatronas“).

Vasario 28 d. 12 val. – Alesiutė“ (teatras „Lino lėlės“).

Spektakliai bus rodomi Žvejų rūmuose (Taikos pr. 70).

Bilietai – po 4 Eur, į Keistuolių teatro spektaklį – po 5 Eur.

Bilietus platina Žvejų rūmų kasa, „Tiketa“ ir „Teatrai.lt“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių