Išrinktos geriausios 2019-ųjų Klaipėdos knygos

Paaiškėjo, kas tapo Klaipėdos savivaldybės I.Kanto viešosios bibliotekos jau 14-ąjį kartą surengto konkurso „Klaipėdos knyga 2019“ nugalėtojais. Net 25 uostamiestyje parašyti ar išleisti leidiniai varžėsi dėl skaitomiausio ir gražiausio titulų.

Triumfavo knyga vaikams

Antradienio vakarą I.Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje apdovanotos daugiausia skaitytojų ir komisijos simpatijų sulaukusios knygos.

Tai, kuris rinkimams pateiktų leidinių taps populiariausias, lėmė skaitytojų balsai, o gražiausią Klaipėdoje pernai išleistą knygą išrinko specialiai suburta ekspertų komisija. Šiemet jai vadovavo dizaineris Darius Kisielius.

Populiariausios knygos kategorijoje pirmą kartą šio konkurso istorijoje nugalėjo vaikams skirta knyga „Luizianos paslaptis. Kaip išgelbėti užburtąjį orkestrą?!“, išleista Sauliaus Jokužio leidykloje-spaustuvėje.

Gausiai ir išradingai iliustruotas leidinys, kurio sumanytoja – vokalo pedagogė Livija Trakumienė, kviečia išlaisvinti muziką savyje, džiaugtis, improvizuoti ir muzikuoti.

Prie „užburtojo orkestro“ gelbėjimo operacijos taip pat prisidėjo Andra Lukošienė, Aušra Smičiūtė-Butkevičienė, Audronis Trakumas bei knygos iliustratorė Monika Šlančauskaitė.

Atsiimti pelnyto apdovanojimo atskubėjo visa kūrybinė komanda.

Klaipėdos miesto savivaldybės I.Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriaus vedėja Birutė Skaisgirienė pasidžiaugė, kad požiūris keičiasi. Anot jos, ankstesniais metais dėmesio nesusilaukdavusios vaikiškos knygos pagaliau tampa rimtomis konkurentėmis kitoms.

D.Ruškienės sėkmė

Gražiausia 2019-ųjų knyga paskelbtas leidyklos-spaustuvės „Druka“ išleistas klaipėdiečio fotomenininko Aleksandro Dapkevičiaus (1929–2007) fotoalbumas ir apdovanota jo sudarytoja menotyrininkė Danguolė Ruškienė.

A.Dapkevičiaus kūrybinis palikimas – gausus ir įvairialypis. Menotyrininkė D.Ruškienė, dvejus metus tyrinėjusi A.Dapkevičiaus fotografijų archyvą, iš didelės autoriaus negatyvų kolekcijos atrinko vertingiausius kadrus, kurie publikuojami pirmą kartą.

Tai ir pirmoji D.Ruškienės knyga, ji iškart sulaukė nemenko pasisekimo.

Iškilmingos ceremonijos metu konkurso „Klaipėdos knyga 2019“ nugalėtojai apdovanoti menininko Sauliaus Bertulio sukurtais meno kūriniais ir diplomais, specialiais diplomais pagerbti ir knygų leidėjai, autoriai, maketuotojai, dizaineriai – visi, prisidėję prie knygų gimimo.

Prizininkus sveikino Klaipėdos savivaldybės I.Kanto viešosios bibliotekos direktorė Bronislava Lauciuvienė bei ilgametis šių rinkimų mecenatas, bendrovės „Mūsų laikas“ valdybos pirmininkas Rimantas Cibauskas.

Knyga, kurios nepakartosi

Apdovanojimų metu ypatingas dėmesys skirtas Juliaus Kanarsko ir Kęstučio Demerecko parengtam, leidyklos „Libra Memelensis“ išleistam nuotraukų albumui „Kretingos krašto praeities vaizdai“. Jame sudėti Kretingos krašto fotovaizdai nuo XIX a. vidurio iki XX a. vidurio.

Pasak B.Skaisgirienės, tai – veikiausiai viso gyvenimo knyga, kuri nebegali pasikartoti.

Mat kretingiškiai ir aplinkinių rajonų gyventojai autoriams sunešė savo asmenines nuotraukas, negatyvus, panaudoti buvo dar niekada nespausdinti Nacionalinio M.K.Čiurlionio dailės muziejaus negatyvai.

Visa ši vizualinė medžiaga sugulė į didelės apimties, nepaprastai storą albumą, kuriame – apie pusantro tūkstančio nuotraukų. Turinio prasme tai pati vertingiausia knyga iš visų šiemet pateiktų. Už tai leidėjui ir dizainerei Jolantai Mažeikaitei įteiktas specialus prizas.

Už neįprastą kunigo Algirdo Toliato knygos „Dievo vaikų planeta“ apipavidalinimą ir originalų dizainą, komisijos sprendimu, įteiktas diplomas leidyklai „Verslas ar menas“, leidžiančiai knygeles vaikams, turintiems regos negalią.

Įvertintas ir Lietuvos jūrų muziejus, Klaipėdos metų knygos rinkimuose dalyvavęs su dviem Romaldo ir Romualdo Adomavičių knygomis: „Prezidentas Smetona“: apie Lietuvos karo laivą ir jo įgulą“ ir „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“. Už tvarkingiausią, profesionaliausią maketą apdovanotas leidinys apie laivybos istoriją „Prie Lietuvos laivyno ištakų. Žmonės ir laivai“.

„Iš tiesų visas knygas norėjosi apdovanoti ir nominuoti. Deja, pritrūko prizų“, – sakė B.Skaisgirienė.

Šįsyk, renkant populiariausią knygą, savo nuomonę pareiškė net keturi tūkstančiai skaitytojų. Tai, anot organizatorių, buvo pats aktyviausias balsavimas.

Iš viso konkurse dalyvavo penkios Klaipėdos leidyklos, keturi uostamiesčio leidėjai ir aštuoni autoriai klaipėdiečiai, knygas išleidę kitose Lietuvos leidyklose. Per mėnesį, iš 25 pateiktų leidinių, biblioteka pristatė net 20.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių