Quantcast

Skaitmenizacija versle – neišvengiama

  • Teksto dydis:

Lietuvos įmonės puikiai supranta konkurencinę aplinką, kurioje veikia, ir matydamos pasaulines skaitmenizacijos tendencijas bei susidurdamos su specialistų trūkumu darbo rinkoje žino, jog turi modernizuotis, skaitmenizuotis, automatizuotis. Šis poreikis dar labiau išryškėjo pandeminiu laikotarpiu.

Tačiau nepaisant suvokimo, kad kažką daryti reikia, įmonėms trūksta žinių nuo ko pradėti ir koks sprendimas būtų tinkamiausias jiems. Darbo rinkoje taip pat trūksta specialistų, išmanančių kaip panaudojant technologijas modernizuoti ir efektyvinti gamybos procesus. Kitas svarbus aspektas, stabdantis įmonių modernizaciją ir skaitmenizaciją – finansinių išteklių trūkumas. Smulkioms ir vidutinėms įmonėms yra gana sudėtinga gauti paskolas plėtros ar modernizacijos finansavimui, o Europos Sąjungos fondų priemonių kvietimai vėluoja.

Spartesnės skaitmenizacijos siekis

Siekiant spartesnio įmonių skaitmenizacijos proceso, pirmiausia yra svarbu užtikrinti žmogiškojo kapitalo, turinčio reikalingas žinias ir kompetencijas diegti technologinius modernizacijos ir efektyvinimo sprendimus pramonėje, pasiūlą. Svarbu yra talentai, jų ugdymas šalyje bei pritraukimas iš svetur. Deja, 2020 metų IMD skaitmeninio konkurencingumo reitingo duomenimis Lietuva talentų pritraukimo iš svetur srityje stipriai atsilieka dėl itin nelanksčių užsieniečių įdarbinimo procedūrų.

Kitas aspektas – verslo finansavimo priemonės, nukreiptos į įmonių skaitmeninimą. Ir nors skaitmeninimas yra išskirtas kaip viena pagrindinių ES investicijų krypčių 2021 – 2027 m. laikotarpyje, tačiau jokių konkrečių priemonių ir konkursinių kvietimų skaitmeninimui kol kas nėra paskelbta. Didelė dalis įmonių laukia šių priemonių, nes negali inovuotis dėl ribotų nuosavų finansinių išteklių.

Darbdaviai diegiantys inovacijas ir modernizuojantys įmones neretai susiduria su darbuotojų nemotyvacija ir pasipriešinimu. Tokia reakcija – žmogiška, juk tai ko nesuprantame – visada gąsdina. Dėl to labai svarbu visuomenės švietimas inovacijų, skaitmenizacijos ir modernizacijos klausimais.

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai šiemet organizavo konferenciją SKAITMENIZUOK’is, kurios metu ekspertai dalijosi žiniomis, o kelios įmonės pasidalino savo skaitmenizacijos istorijomis. Rūmų narys UAB „Doleta“ papasakojo kaip įmonės procesai keitėsi nuo ranka braižomų brėžinių iki pilnos automatizacijos ir pristatė, kiek laiko ir žmonių resursų šis pasikeitimas padėjo sutaupyti. Tokios istorijos įkvepia.

Nereikėtų pamiršti ir įmonėms reikalingos valstybės pagalbos sudarant sąlygas darbuotojams persikvalifikuoti, kelti kompetencijas ir nuolat tobulėti.

Informacija per organizuojamus seminarus, informacinius renginius, susitikimus

Mažoms ir vidutinėms įmonėms trūksta informacijos apie skaitmeninių inovacijų centrų ekosistemą, jų paslaugas ir kuriamą vertę. Įmonėms apskritai trūksta informacijos apie skaitmeninimo galimybes ir iniciatyvas, kuriomis jos gali pasinaudoti. Dėl šios priežasties Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai nuolat organizuoja įvairius seminarus, informacinius renginius, susitikimus. 2020 metais kartu su kolegomis iš Lietuvos inovacijų centro Kauno ir Marijampolės regionų įmonėms rengėme seminarus apie verslo skaitmeninimą, inovacijų diegimą ir galimą finansavimą. Šiais metais organizavome jau minėtą konferenciją „SKAITMENIZUOK‘is“, o rudenį planuojame sektorinių skaitmeninių inovacijų centrų ir verslo atstovų online susitikimų ciklą.

Metų skaitmeninės transformacijos lyderis

Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmai kartu su Kauno technologijos universitetu ir IEEE TEMS (IEEE Technology & Engineering Management Society) šiemet pirmą kartą įsteigė prestižinį apdovanojimą „Skaitmeninės transformacijos lyderis 2021“. Apdovanojimas buvo teikiamas už meistriškumą inicijuojant ir įgyvendinant skaitmenizacijos projektus tiek privačiose įmonėse, tiek viešajame sektoriuje 2020-2021 metais. Apdovanojimu siekta įvertinti išskirtinius asmens, komandos ar organizacijos pasiekimus, kurie per savo pavyzdį įkvepia kitus – vadovus, inžinierius, įmones, visuomenę ir pabrėžti organizacijų, kaip skaitmeninės verslo transformacijos lyderio, pasiekimus.

Konferencijos 2021 IEEE ICTE „Skaitmeninė transformacija versle ir visuomenėje“, kurios metu buvo apdovanoti skaitmeninės transformacijos lyderiai, organizatoriai džiaugiasi galėdami padėkoti visiems dalyvavusiems „Metų skaitmeninės transformacijos lyderio“ rinkimuose ir nori pasveikinti nugalėtojus – Kauno prekybos, pramonės ir amatų rūmų narį uždarąją akcinę bendrovę „MANTINGA“ ir įmonę iš Kauno UAB „Industrial Robotics Company“.

Komisija, rinkusi nugalėtojus pripažįsta visų nominuotų įmonių pasiekimus ir nori palinkėti tęsti sėkmingą verslo skaitmeninės transformacijos kelionę!


Šiame straipsnyje: PPA

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių