Quantcast

Lietuvoje lankosi ekspertai iš Slovėnijos

  • Teksto dydis:

Šią savaitę Lietuvoje lankosi veterinarijos ekspertai iš Liublianos universiteto Veterinarijos fakulteto (Slovėnija). Vizito tikslas – susipažinti su Lietuvoje taikomomis kovos su afrikiniu kiaulių maru (AKM) priemonėmis, kontrolės reikalavimais, stebėsenos ir likvidavimo planais.

AKM kelia vis didesnę grėsmę Europoje ir sukelia didelių ekonominių nuostolių. Šios ligos atvejų jau registruota Čekijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Rumunijoje, Estijoje, Bulgarijoje, naujausi atvejai nustatyti Belgijoje. Slovėnijos veterinarijos ekspertai atvyko susipažinti su Lietuvos kiaulių laikymo vietose taikomais AKM kontrolės, biologinio saugumo reikalavimais. Juos taip pat domina ir situacija šalies laukinėje faunoje.

Pirmiausiai svečiai apsilankė Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje (VMVT), kur VMVT Skubios veiklos skyriaus darbuotojai pristatė bendrą situaciją šalyje, teisinę bazę ir taikomas AKM kontrolės priemones. Svečiai domėjosi, kaip Lietuvoje tvarkomos šernų gaišenos, nes nustačius ligą Slovėnijoje tai būtų vienas iš svarbiausių klausimų. Kolegos iš Slovėnijos šią savaitę Lietuvoje gautą informaciją, žinias perduos susitikimuose su savo šalies medžiotojais, organizuos seminarus, skirtus AKM situacijai pristatyti.

„Lietuva remia ir palaiko Europos Komisijos ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijos iniciatyvą kurti daugiašales strategijas, bendrus priemonių su AKM kovos planus ir dalintis patirtimi. Reaguojant į tai Lietuvoje šiuo metu kuriamas AKM kompetencijų centras, kurio vienas pagrindinių uždavinių – organizuoti mokymus medžiotojams, veterinarijos specialistams, ūkininkams, taip pat užsienio šalių specialistams. Kuriama mokymų bazė, o mokslininkai tyrėjai jau dabar dalyvauja epizootiniuose tyrimuose, siekiant nustatyti, kaip į ūkius, ypač didelius komercinius, galėjo patekti AKM. Todėl tokie vizitai, kaip šis Slovėnijos kolegų, yra graži itin svarbių darbų pradžia. Spalį ruošiamės priimti Pietų Korėjos žemės ūkio, maisto ir kaimo reikalų ministerijos ekspertų delegaciją. Prie šios šalies priartėjus AKM, jiems labai svarbu pasisemti žinių, kaip atpažinti ir suvaldyti ligą. AKM tampant globalia problema, mūsų specialistų sukauptos žinios ir patirtis yra vertinamos kitų šalių, kuriose AKM pasireiškė neseniai ar kuriose yra šios ligos pasireiškimo tikimybė. Toks bendradarbiavimas yra naudingas ir Lietuvai, nes su tų šalių delegacijomis galime aptarti ne tik AKM klausimus, bet ir lietuviškų maisto produktų (paukštienos ir kt.) eksporto galimybes ir derybų eigą“, – sakė VMVT direktorius Darius Remeika.

Šią savaitę VMVT atstovai kartu su svečiais iš Slovėnijos planuoja susitikti su medžiotojais. Susitikimuose bus aptarta, kaip pasikeitė medžioklės kultūra, kuomet AKM buvo nustatytas medžioklės plotuose, bus pristatytos biologinio saugumo priemonės, taikomos pasirengiant medžioklei, ją vykdant ir baigus. Svečiai taip pat yra suplanavę vizitą į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą, kur bus supažindinti su AKM diagnostikos metodais, pasidalins savo patirtimi su kolegomis.


Šiame straipsnyje: VMVT 2018

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių